Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο και μια γεύση από Highlands!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Πριν λίγες ώρες επέστρεψα από το Εδιμβούργο και ανυπομονώ να αρχίσω να μοιράζομαι την εμπειρία μαζί σας! Η Σκωτία είναι, κατά κοινή ομολογία πανέμορφη, και οι Σκωτσέζοι είναι ζεστοί άνθρωποι, φιλόξενοι με χιούμορ και έντονο εθνικό φρόνημα.. Το Εδιμβούργο μας κέρδισε από τη πρώτη στιγμή! Με το που φτάσαμε στο Weverlay station εντυπωσιάστηκα με τη θέα προς το κάστρο..

Η πτήση διαρκεί 4 ώρες και έχουμε διαφορά 2 ωρών με το Εδιμβούργο (εκεί είναι δύο ώρες νωρίτερα). Τέλη Γενάρη νυχτώνει αρκετά νωρίς (5 παρά) και ξημερώνει γύρω στις 8 οπότε έπρεπε να σηκωνόμαστε αρκετά νωρίς για να προλάβουμε να δούμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούσαμε μέσα σε 4 μέρες...Ο καιρός ήταν παρόμοιος με τον δικό μας οπως τον αφήσαμε φεύγοντας, μόνο που εκεί δεν έβρεξε καθόλου κατά τη διάρκεια της μέρας οπότε χαρήκαμε τη πόλη και το περπάτημα. Έκανε αρκετό κρύο το βράδυ (γύρω στους 0) αλλά με ζεστό ντύσιμο μπορέσαμε να κινηθούμε άνετα όλες τις ώρες. Μάλιστα κάθε μέρα υπήρξαν και κάποιες ώρες ηλιοφάνειας, όχι όλο μουντάδα και συννεφιά. Αλλά ακόμα και η συννεφιά πρόσθετε στην ατμόσφαιρα και έκανε τις βόλτες μας ξεχωριστές..

Μείναμε σε ένα πολύ γραφικό 4* guest house 15 λεπτά με τα πόδια έξω από το κέντρο. Θα επιστρέψω σύντομα με περισσότερες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται καθώς και με τις αγαπημένες μου φωτογραφίες!
 

Attachments

Last edited:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
περιμενουμε λεπτομερειες!!!:clap:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλώς ηρθες για αρχή..Άντε στρώσου στο γράψιμο,σε βλέπω πολύ ενθουσιασμένη,πρέπει να πέρασες τέλεια..!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Περιμένουμε λεπτομερή περιγραφή και... φωτογραφίες βεβαίως βεβαίως!!! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλά, echo2011 αυτές τις μέρες σκέφτομαι πολύ έντονα πόσο μου έχει λείψει η Σκωτία (έχω να πάω 6 μήνες) και τώρα έρχεται η ιστορία σου να ταράξει ακόμα περισσότερα τα ήρεμα νερά της καθημερινότητάς μου.:D

Κι ενώ έλεγα να πάω σε κάποιο καινούριο προορισμό, με κόβω να παίρνω την easy και να πηγαίνω να δω τα φιλαράκια μου (αν και όπως έχω ξαναναφέρει δεν το πολυκαταδέχομαι το Εδιμβούργο, γραμμή για Γλασκώβη :bleh:).

Περιμένω πώς και πώς να γράψεις πώς πέρασες και κυρίως για το tour που έκανες!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αναμένω και εγώ με ανυπομονησία και αλεπάλληλους αναστεναγμούς ,την ιστορία σου για την αγαπημένη σκωτία!!!!!!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Να 'μαι πάλι λοιπόν, να σας γράψω τις εντυπώσεις μου απ'το Εδιμβούργο και την εκδρομή που κάναμε.. Καθυστέρησα λίγο να βρω χρόνο να γράψω γιατί με το που επέστρεψα (στην καθημερινότητα και στη δουλειά) είχαν μαζευτεί πολλές υποχρεώσεις.

Στο ζουμί τώρα! Να ξεκινήσω από τα αξιοθέατα της πόλης.. Η πρώτη μας στάση ήταν στον λόφο Calton! Όποιος βρεθεί στο Εδιμβούργο αξίζει πραγματικά τον κόπο να ανέβει για να δει πρωτα απ'ολα την πανέμορφη θέα! Δεν είναι και πολύ κουραστικά, λίγη ανηφόρα, λίγα σκαλάκια και είσαι εκεί!

Δεν ανεβήκαμε στον ηφαιστειακό λόφο "κάθισμα του Αρθούρου" γιατί είχα διαβάσει ότι θέλει γερές αντοχές. Σίγουρα θα αξίζει αν κάποιος έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση, για όσους όμως δε το έχουν πολύ με τις ανηφόρες ο λόφος Calton αρκεί, έχει ωραία θέα και αρκετά αξιοθέατα (βλ. φωτογραφίες παρακατω) όπως το National monument, το μνημείο του Nelson, του Robert Burns, το παρατηρητήριο κ.α. Το National monument είναι ουσιαστικά μια μισοτελειωμένη απομίμηση του Παρθενώνα. Στην Camera Obscura που πήγαμε αργότερα μάθαμε από τη κοπέλα που παρουσίαζε το "show" ότι κάθε φορά που έφτιαχναν μία κολώνα από το μνημείο έκαναν ένα μεγάλο πάρτυ! Στο τελος απ'τα πολλά πάρτυ ξόδεψαν όλα τα χρήματα και δε τελείωσαν το μνημείο! Γι αυτό και είναι γνωστό ως the Scottish Disgrace!

Δεν νοείται επίσκεψη στο Εδιμβούργο αν δεν περπατήσεις τουλάχιστον μία φορά κατά μήκος του Royal mile! Έτσι λοιπόν και μεις καναμε τη βόλτα μας στο περιβόητο μίλι (από το Holyrood Palace μέχρι το κάστρο) δύο φορές, μία μέρα πρωί πρωί και την επόμενη βράδυ. Είναι πολύ όμορφη διαδρομή, δεξιά και αριστερά συναντάς όμορφα κτήρια και αμέτρητα μαγαζάκια, τα περισσότερα τουριστικά, που πουλούν κυρίως κιλτ, ουισκι και σουβενίρ. Παρατήρησα πως όσο ανηφορίζεις προς το κάστρο τα μαγαζιά γίνονται πιο ακριβά και η κίνηση είναι πολύ πιο έντονη. Πριν τις 9 το πρωι πάντως σχεδόν τίποτα δεν είναι ανοιχτό και το απογευμα σχεδόν όλα τα μαγαζιά κλείνουν απ'τις 6.
Το κάστρο είναι πολύ επιβλητικό και η τουριστική κίνηση είναι έντονη. Δεν ανεβήκαμε για να σας πω εντυπώσεις αλλά απόσα διάβασα πιστεύω αξίζει κυρίως για τη θέα.

Λίγο πριν την είσοδο του κάστρου βρίσκεται η "Camera Οbscura and World of Illusions". Προκειται ουσιαστικά για μια έκθεση 5 ορόφων που αποτελείται από οπτικά εφέ, διαδραστικά παιχνίδια, 3D εικόνες και ένα σωρό άλλα.. Δίνει την ευκαιρία για αμέτρητες αστείες φωτογραφίες! Αξίζει να πας με το σύντροφο σου ή τη παρέα σου και πιστεύω πως θα αρέσει πολύ και στα παιδιά. Στον τελευταίο όροφο, στο μπαλκόνι έχει κυάλια και τηλεσκόπια για να θαυμάσεις την πόλη. Πάντως η ίδια η camera obscura καθόλου δε με εντυπωσίασε. Προκειται για μια συσκευή που από μία τρυπα έμπαινε το φως και έδειχνε την εικόνα του εξωτερικού περιβάλλοντος σαν προτζέκτορας σε ένα στρογγυλό τραπέζι. Μόνο που η εικόνα του Εδιμβούργου ήταν πολύ σκοτεινή παρόλο που ήταν 2 το μεσημέρι και έξω είχε αρκετο φως. Η κοπέλα που παρουσίαζε το show μας έδειχνε τα αξιοθέατα γύρω γύρω αλλά εμείς βλέπαμε μια γκρίζα είκονα..Όταν πρωτοδημιουργήθηκε, πριν ανακαλυφθεί η τηλεόραση κτλ. σίγουρα θα ήταν πολύ εντυπωσιακό θέαμα! Η συγκεκριμένη κάμερα βρίσκεται εκεί από το 1853 και η υψηλή κοινωνία της εποχής μαζευόταν για να παρακολουθεί τη πόλη από ψηλα.. Γενικά πάντως η επίσκεψη εκεί ήταν ωραία εμπειρία και το προτείνω, περάσαμε ενα πολύ ευχάριστο δίωρο+ και η τιμή ήταν 10.95 λίρες. Αυτό που δε προτείνω είναι ο διάδρομος που περιστρέφεται που έχουν στον πρώτο όροφο (κυρίως σε όσους ζαλίζονται εύκολα και σε παιδια), ένας κύριος μετά από μένα έπεσε κάτω.. Εγώ άντεξα ως τη μέση και μετά έκλεισα τα μάτια μου για να περάσω..

Άλλα αξιοθέατα που θα δείτε στο Εδιμβούργο είναι το Scott monument, το Holyrood Palace, και το Royal yacht Britannia. Επίσης έχει αρκετά μουσεία αλλά δε μπορώ να σχολιάσω σχετικά γιατί εμείς δε πήγαμε σε κάποιο.
Να προειδοποιήσω ότι αυτή τη περίοδο γίνονται έργα σε όλη τη πολη για να βάλουν γραμμές τραμ οπότε κάποιοι δρόμοι είναι κλειστοί και αρκετα λεοφωρεία έχουν διαφοροποιήσει το δρομολόγιο τους. Επίσης το Britannia έχει μετακινηθεί για συντήρηση και δεν είναι ανοιχτό στο κοινό.
Τουλάχιστον δεν ήταν τις μέρες που πήγαμε εμείς. Για να το δούμε (δε ξέραμε ότι έχει μετακινηθεί) πήραμε ένα λεοφωρείο που έγραφε ocean terminal και πηγαμε στο λιμάνι. Εκεί έχει και ένα μεγάλο εμπορικό με μαγαζιά και εστιατόρια καθώς και μαγαζί αφιερωμένο στο Britannia.

Για το φαγητό στο Εδιμβούργο δυστυχώς δεν έχω να γράψω πολλά γιατί τη δεύτερη μερα το βράδυ έπαθα στομαχική διαταραχή και δε μπορούσα να φάω τίποτα. Την έβγαλα με σούπες και φρυγανιές..:( Είχα και άγχος μη πονάω στην εκδρομή ή μετα στη πτήση της επιστροφής οπότε αντιστάθηκα σε όλους τους πειρασμούς. Ούτε το νοστιμότατο μαγειρευτό πρωινό στο B&B μας δεν έφαγα τα δύο επόμενα πρωινα.. Πριν αρρωστήσω πρόλαβα να πάω μόνο σε ένα εστιατόριο στο λιμάνι, στο εμπορικό που λέω παραπάνω. Ήταν της αλυσίδας Frankie and Bennie's.. Τα ορεκτικά ήταν καλά, αλλά τα κυρίως ήταν ψιλοχάλια για το γούστο μου.. Επίσης από φαγητό στο δρόμο δοκίμασα ψητή πατάτα στο "The baked potato" (Royal mile) και ήταν πολύ καλή με ποικιλία από σως..

Ακολουθούν φωτογραφίες από το Εδιμβούργο..Θα επιστρέψω με περιγραφή της εκδρομής!







Το κάστρο















Calton Hill

































Μινιατούρα του Britannia
















Camera Obscura:
The maze



Εγώ ως μωρό, manga και.. πίθηκος!






Το Εδιμβούργο παλιά..







Το B&B που μέναμε..

 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλά, echo2011 αυτές τις μέρες σκέφτομαι πολύ έντονα πόσο μου έχει λείψει η Σκωτία (έχω να πάω 6 μήνες) και τώρα έρχεται η ιστορία σου να ταράξει ακόμα περισσότερα τα ήρεμα νερά της καθημερινότητάς μου.:D

Κι ενώ έλεγα να πάω σε κάποιο καινούριο προορισμό, με κόβω να παίρνω την easy και να πηγαίνω να δω τα φιλαράκια μου (αν και όπως έχω ξαναναφέρει δεν το πολυκαταδέχομαι το Εδιμβούργο, γραμμή για Γλασκώβη :bleh:).

Περιμένω πώς και πώς να γράψεις πώς πέρασες και κυρίως για το tour που έκανες!
Και γω στη θέση σου το ίδιο θα έκανα! Με την easy πας πλέον πολύ οικονομικά! Το αεροπλάνο ήταν γεμάτο και στις δύο πτήσεις..Και εκεί συναντήσαμε πάρα πολλούς Έλληνες! Την επόμενη φορά όμως και γω θα πάω στη Γλασκώβη, κρίμα που δε προλάβαμε και τώρα..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και γω στη θέση σου το ίδιο θα έκανα! Με την easy πας πλέον πολύ οικονομικά! Το αεροπλάνο ήταν γεμάτο και στις δύο πτήσεις..Και εκεί συναντήσαμε πάρα πολλούς Έλληνες! Την επόμενη φορά όμως και γω θα πάω στη Γλασκώβη, κρίμα που δε προλάβαμε και τώρα..
Πού να δεις πριν 5 χρόνια με την globespan τι οικονομικά πετούσαμε Αθήνα-Γλασκώβη!

Ωραίες φωτός! Κρίμα που σε έπιασαν τα στομαχικά σου. Έχει τέλειο φαγητό! Δεν πειράζει, next time, όπως είπες και εσύ με την easy είναι εύκολος προορισμός!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πού να δεις πριν 5 χρόνια με την globespan τι οικονομικά πετούσαμε Αθήνα-Γλασκώβη!

Ωραίες φωτός! Κρίμα που σε έπιασαν τα στομαχικά σου. Έχει τέλειο φαγητό! Δεν πειράζει, next time, όπως είπες και εσύ με την easy είναι εύκολος προορισμός!
Ευχαριστώ underwater :)..
οντως κριμα για το φαγητο, είχα σημειώσει 4-5 που μου είχαν φανεί πολύ καλά αλλά δε πήγαμε σε κανένα..next time!
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Εδιμβούργο....highlands...απο τους προορισμούς που με "καλούν" και με γοητεύουν...
όμορφες φωτογραφίες, - η αίσθηση του να περπατάς εκεί θα είναι σίγουρα απείρως γοητευτικότερη...

εύχομαι και Γλασκωβη σύντομα! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και τώρα σχετικά με την εκδρομή.. Πήγαμε με την hairycoo.com που βρήκαμε στο tripadvisor. Ξεκινήσαμε 9 παρά το πρωί και γυρίσαμε 6 το απόγευμα.. Το πούλμαν ήταν λίγο άβολο με στενές θέσεις αλλά ήταν εντάξει σε γενικές γραμμές. Σύμφωνα με τον νόμο έπρεπε να έχουμε συνέχεια δεμένες τις ζώνες ασφαλείας, μας τόνισε ο οδηγός-ξεναγός. Κατά την διάρκεια της διαδρομής μας μιλούσε στο μικρόφωνο και έδινε ωραίες πληροφορίες αλλά δυστυχώς λόγω της έντονης σκωτσεζικης προφοράς δε τα καταλάβαινα όλα.. Μου έκανε εντύπωση που σε κάποια φάση πήρε μια σημαία της βασίλισσας που είχε μαζί του, μας την έδειξε και μετά σκούπισε με αυτή το τζάμι του παραθύρου.. Κάτι ειρωνικό είπε σχετικά και πολλοί συνεκδρομείς μας γέλασαν.. Να πω εδώ πως η συγκεκριμένη εταιρία οργανώνει την εκδρομή "δωρεάν". Ουσιαστικά πληρώνεις τόσο όσο πιστεύεις ότι άξιζε. Στο τέλος σου δίνουν ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσεις, σε ενημερώνουν πόσο κοστολογούν την συγκεκριμένη εκδρομή άλλες αντίστοιχες εταιρίες και δίνεις όσα χρήματα θέλεις. Εμείς αν θυμάμαι καλά δώσαμε από 25 λίρες.

Η ώρα πέρασε πραγματικά πολύ γρήγορα και επισκεφτήκαμε πολλά όμορφα μέρη. Τα μέρη που σταματήσαμε ήταν τα εξής: Firth of forth bridge, William Wallace monument, Doune Castle (εκει που γυρίστηκε η ταινία των monty pythons), σε ένα xωριό που δε θυμάμαι το ονομα του για φαγητό, loch Katrine, φάρμα με highland cows (μαλλιαρές αγελάδες γνωστές ως hairy coos), κάπου ψηλά για να δούμε τη loch Drunkie, στο χωριό Aberfoyle, στη λίμνη Menteith, κάτω από το Stirling castle και επιστροφή στο Εδιμβούργο..

Κοντά στη γεφυρα (που έχει μήκος 2.5χλμ) κάναμε μια μικρή μισαωρη στάση για καφέ εκεί δίπλα και για φωτογραφίες.. Μαθαμε από τον ξεναγό ότι πρόσφατα ολοκληρώθηκε το βάψιμο της το οποίο κόστισε πολύ και θα κρατήσει για 30 χρόνια (μετά θέλει ξανα βάψιμο). Είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακή! Είναι η δεύτερη μακρύτερη γέγυρα στον κόσμο, εγκαινιαστηκε το 1890 και κατα τη κατασκευή της τραυματίστηκαν και έχασαν τη ζωή τους πολλοί εργατες..

Στη συνέχεια σταματήσαμε στο μνημείο του William Wallace.. Εκεί μείναμε γύρω στη 1 ώρα.. Υπάρχει ένα μονοπάτι που ανεβαίνεις για να πλησιάσεις το μνημείο αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετος και είχαμε ως οδηγία να ανέβουμε ως κάποιο σημείο το μονοπάτι και να γυρίσουμε γιατί είχαμε ακόμα πολλά μέρη να επισκεφτούμε..

Μετά είχαμε σταση στο Doune castle για μισή ωρα οπότε και αυτό μας είπαν να το δούμε απέξω.. Γινόταν και ένας γάμος και ενας Σκωτσέζος με γκαϊντα επαιζε στην είσοδο για να υποδεχθεί τη νύφη.. Ομορφο το κάστρο, μαθαμε και λεπτομέρειες για το πως πήραν την άδεια από τον μεθυσμένο ιδιοκτήτη για να γυρίσουν εκεί την ταινία οι monty pythons..:)

Ακολούθησε σταση μιαμισης ωρας σε ένα χωριό εκεί κοντά για φαγητό. Δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα αλλά ήταν πολύ γραφικό με τα μαγαζάκια του, μια λιμνούλα, πολλά μικρά καφέ..
Φευγοντας απο εκεί κατευθυνθηκαμε προς τη loch Katrine. Και εκει γύρω στα 40 λεπτά μείναμε, περπατήσαμε πλάι στη λίμνη μέχρι ένα σημείο που είχε ένα γεφυράκι και γυρίσαμε πίσω αφού είχαμε βγάλει αμέτρητες φωτογραφίες. Εκεί κοντά ηταν και η φάρμα που μας πήγε όπου είχε πολλές haιry coos! Μας προειδοποίησε όμως να μη τις πλησιάζουμε πολύ και να μη μιλάμε έντονα γιατί μπορεί να γίνουν επικίνδυνες, μια κοπέλα στο παρελθόν τραυματίστηκε ασχημα απο το κέρατο μιας αγελάδας κατά τη διάρκεια της εκδρομής.. Οπότε είχα το νου μου και δε πλησίαζα και πολύ (αν και φαίνονται τόσο χαριτωμένες!) Ο ξεναγός τις τάιζε ψωμί και ήταν πολύ φιλικές, αλλά η περιγραφή που μας έκανε νωρίτερα σχετικά με το ατυχήμα με απέτρεψε από το τάισμα!

Φεύγοντας από εκεί αρχίσαμε να ανεβαίνουμε σε λόφο με στροφές και στρωμένο χιόνι κάτω και πολύ πάγο. Οπότε πήγαινε αργά και εμείς θαυμάζαμε το τοπίο. Σε κάποιο σημείο αρκετά ψηλά σταματήσαμε για να δούμε τη loch Drunkie και να βγάλουμε φωτογραφίες. Μπροστά μας ήταν μία χαράδρα που στο βάθος κατέληγε στη λίμνη. Εκεί μας είπε και την ιστορία για το πως πήρε το όνομα της. Πέταγαν παλιά τα παράνομα βαρέλια με ουίσκι μέσα σε δίχτυα και μετά πήγαιναν και τα μάζευαν. Μετά από αυτή τη σύντομη στάση πήγαμε στο χωριό Aberfoyle όπου είχαμε ελεύθερο χρόνο. Εμεις κάναμε βόλτες, τσιμπήσαμε κάτι σε ένα γραφικό καφέ και χαζέψαμε τα τουριστικά μαγαζάκια..

Η καλύτερη όμως στάση ήταν στην λίμνη Menteith. Λέγεται πως είναι η μόνη lake της Σκωτίας ανάμεσα σε τόσες lochs. O οδηγός βέβαια μας είπε πως υπάρχουν άλλες δύο που δε θυμόταν πως τις λένε. Αυτή ήταν η αγαπημένη του γιατί μεγάλωσε εκεί.. Το χειμώνα πολλές φορές παγώνει και παίζουν εκεί curling, (το Ολυμπιακό άθλημα). H λίμνη είναι υπέροχη, μαγική, με την αντανάκλαση από τα δέντρα γύρω γύρω, την ηρεμία που αποπνέει.. Δεν ήθελα να φύγουμε! όμως ήταν λίγη ώρα πριν νυχτώσει και ο οδηγός θα μας πήγαινε να δούμε το Stirling castle όσο ακόμα υπήρχε το λιγοστό φως της μέρας. Σταματήσαμε και εκεί στο δρόμο για να βγάλουμε φωτογραφίες το κάστρο, και μετά επιστρέψαμε στο Εδιμβούργο.

Ηταν μια πολύ γεμάτη μέρα, πλημμυρισμένη από εικόνες......

Firth of forth bridge







Wallace Monument











Doune Castle









Loch Katrine

















Menteith lake















Aberfoyle





Stirling Castle



ΤΕΛΟΣ! :pilot:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom