Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο & Highlands

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ!!!!

Γεια σου Ευγενία!!!Η ιστορία σου μου άρεσε πολυ!Στην Σκωτία εχω κανονίσει κι εγω να πάω αρχές Οκτώβρη για μια εβδομάδα και ειμαι συνεχως σε μια ανζήτηση για το που πρέπει να πάω,τι να δω κλπ καθώς δεν παω με γκρουπ.
.Οταν εννοείς πανάκριβα...τι ακριβώς εννοείς??? :)
Δηλαδη,ποσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος ώστε να μην ξεμείνει στο αεροδρόμιο της Γλασκώβης? :¨)
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Γεια σου Ευγενία!!!Η ιστορία σου μου άρεσε πολυ!Στην Σκωτία εχω κανονίσει κι εγω να πάω αρχές Οκτώβρη για μια εβδομάδα και ειμαι συνεχως σε μια ανζήτηση για το που πρέπει να πάω,τι να δω κλπ καθώς δεν παω με γκρουπ.
.Οταν εννοείς πανάκριβα...τι ακριβώς εννοείς??? :)
Δηλαδη,ποσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος ώστε να μην ξεμείνει στο αεροδρόμιο της Γλασκώβης? :¨)
Γειά σου και σένα, κατα πρώτης θα περάσεις πολύ ωραία και αφού έχεις τόσες μέρες στη διάθεσή σου θα δείς πολλά πράγματα. Όσον αφορά το θέμα των τιμών, σχεδόν όλα τα προιόντα και οι υπηρεσίες είναι λίγο έως αρκετά ακριβότερες απ'ότι στην Ελλάδα ή και άλλες χώρες της Ευρώπης. Βέβαια αυτό ίσως είναι λογικό αν αναλογιστείς την αξία του δικού τους νομίσματος που είναι 25 με 30% ακριβότερο από το ευρώ καθώς και τους μισθούς τους που είναι περίπου διπλάσιοι από τους δικούς μας. Επίσης ένα πρόβλημα είναι ότι εκεί τα πάντα χρεώνονται! Και από τις πιο ακριβές υπηρεσίες που θα αναγκαστείς να αγοράσεις είναι το παρκάρισμα. Θα χρειαστεί να κάνεις έναν μικρό προυπολογισμό για το παρκάρισμα γιατί σχεδόν πουθενά δεν μπορείς να παρκάρεις ελεύθερα, γράφουν κλήσεις ασύστολα και δεν δέχονται δικαιολογίες του στυλ "τώρα φεύγω, σταμάτησα για λίγο να πάρω νερό απ'το περίπτερο":(. Επίσης οι είσοδοι στα μουσεία και στα κάστρα είναι ψιλοτσιμπημένες, ιδιαίτερα επειδή είναι πολλά τα αξιοθέατα και κανένα δεν είναι δωρεάν. Ξεκινάνε από 8 λίρες περίπου και ανεβαίνουν. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μαζί μια πιστωτική για να σαι σίγουρη και να μην χρειάζεται να κυκλοφορείς με πολλά μετρητά, εξάλλου είναι πολύ διαδεδομένη η χρήση της και σου κάνει την αλλαγή συναλλάγματος σε καλύτερη ισοτιμία απ'ότι τα ανταλλακτήρια ή οι τράπεζες. Ειδικά οι τράπεζες πωλούσαν την λίρα πολύ ακριβότερα από τα ανταλλακτήρια.
Από αξιοθέατα, σου προτείνω να αφιερώσεις τουλάχιστον μια μέρα στο Εδιμβούργο για να το περπατήσεις και να μπείς και στο κάστρο μέσα καθώς είναι τεράστιο και πολύ καλά διατηρημένο. Επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα την πόλη του Stirling η οποία είναι εξαιρετική και με πολύ ωραίο κάστρο, προσωπικά μου άρεσε πολύ και το Glamis Castle το οποίο μοιάζει παραμυθένιο. Καλό θα ήταν να βάλεις στο πρόγραμμα και κάποιο αποστακτήριο ουίσκυ (εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε να επισκεφθούμε κάποιο). Επίσης αν πας προς Λοχνες είναι ωραίο να σταματήσεις στο Foyers Falls που έχει ένα εντυπωσιακό καταρράκτη. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η Λοχ Λομοντ παρά η Λοχνες, η οποία έχει περισσότερη τη φήμη (χάρη στη Νεσι) παρά ότιδήποτε άλλο.
Επίσης να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να ψάξεις για να βρεις γραφικά σκωτσέζικα χωριουδάκια, όλη η Σκωτία είναι σαν να χει βγεί από σκηνικό ταινίας.
Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Έχω πάει 2 φορές στο Εδιμβούργο, μία με αναλογία Λίρας-Ευρώ 1,66 και άλλη μία με αναλογία 1,16. Με 1,66 πράγματι κάποια πράγματα ήταν πιο ακριβά, αν και ο καφές ήταν περίπου το ίδιο. Πιο ακριβά ήταν η διαμονή και το φαγητό. Με 1,16 θα μου επιτρέψετε να σας πώ ότι όλα σχεδόν είναι είτε το ίδιο είτε πιο φτηνά από εδώ.

Καλά αν πάτε σε περίοδο εκπτώσεων, με οποιαδήποτε αναλογία Λίρας-Ευρώ θα πάθετε την πλάκα σας (ειδικά στις μεγάλες εκπτώσεις που ξεκινάνε αμέσως μετά τα Χριστούγεννα, νομίζω πρώτες μέρες Ιανουαρίου). Στην χειρότερη περίπτωση να βρεις έκπτωση 50%, αφού φτάνουν μέχρι και 80% (συνήθως 60%-70%). Πιστέψτε με, αν πάτε εκείνη την περίοδο, ακόμα και 2 εβδομάδες να μείνετε Εδιμβούργο, μπορεί και να μην προλάβετε να δείτε όλα τα αξιοθέατα της πόλης από τα πολλά ψώνια. ;)

Στα Σούπερ-Μάρκετ τους μπορείτε επίσης να βρείτε τρελές προσφορές σε όλες τις εποχές. Μιλάμε για τιμές πολύ χαμηλότερες από Ελλάδα σε κάποια προϊόντα. Καλά αυτό βέβαια είναι γενικότερο φαινόμενο (ότι το Σούπερ-Μάρκετ στην Ελλάδα είναι ακριβό) αφού και μία Γερμανίδα γνωστή ήρθε επίσκεψη Ελλάδα και έπαθε την πλάκα της με την ακρίβεια που έχουμε εδώ... :(

Αλλά έλεος ρε παιδιά με την εκμετάλλευση εδώ, εκεί έχουν διπλάσιους μισθούς από εμάς και ο καφές έχει 2,5 Λίρες. Τελικά οι Έλληνες είμαστε τα καλύτερα κορόιδα της Ε.Ε.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Παντα ειχα τη Σκωτια κατα νου για μελλοντικο ταξιδι ,αλλα τωρα πειστηκα τελειως.
Το πανακριβα δεν μου αρεσε. Ποιο ακριβα και απο Ελλαδα ? Καφες ,φαγητο κτλ ?

Οντως το Εδιμβουργο ειναι αρκετα ακριβο. Οπου και να τρωγαμε, και μην φανταστεις πολυτελειες, πληρωναμε γυρω στις 20-25 λιρες το ατομο. Οσο για τον καφε η τιμη ηταν πανω κατω η ιδια και για το ποτο αν σκεφτεις οτι πληρωνες 2 λιρες τα 20ml, για να πιεις ενα κανονικο ποτο οπως εδω που ειναι γυρω στα 60 ml, δινεις παλι τα ιδια λεφτα. Οι μπυρες ειναι μια οικονομικη προταση. Οσο για την διαμονη, μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα δικλινο δωματιο σε b&b με 65 ευρω την βραδια
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
Εδιμβούργο

Μου φαίνονται πολύ εξωπραγματικά αυτά που λες... Το καταλαβαίνω δηλαδή να υπήρχε καθυστέρηση με το αεροπλάνο και να φύγατε άλλη ώρα από αυτή που είχατε υπολογίσει, αλλά το να πληρώσετε πρόστιμο για αλλαγή ώρας πτήσης τη στιγμή που δεν ήταν δικό σας σφάλμα, αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Εκτός αν είχατε κλείσει εισιτήρια μέσω κάποιου "οχι έμπιστου" site που δεν περιλάμβανε ασφάλεια για τέτοιου είδους αλλαγές. Αλλά και πάλι...
Όσο για το ξενοδοχείο, αυτό κι αν ακούγεται εξωπραγματικό! Δεν κλείνουν έτσι τα ξενοδοχεία μέσα σε ένα μήνα, εκτός αν ήταν κανένα πανδοχείο της κακιάς ώρας και ο ιδιοκτήτης του δεν ήταν μέλος στον τοπικό ΕΟΤ, οπότε και δεν ήταν νόμιμος.

Εγώ ταξιδεύω χρόνια και κλείνω μόνη μου τα αεροπορικά ή ακτοπλοϊκά εισιτήρια καθώς και τα δωμάτια του ξενοδοχείου και ουδέποτε μου έτυχε κάτι τέτοιο. Ούτε φυσικά και έχω ακούσει κάτι παρόμοιο!

Δεν ξέρω λοιπόν ποιος οργάνωσε την εκδρομή σας, αλλά δεν ήξερε τι έκανε! Προσοχή λοιπόν την επόμενη φορά!:xmas_cool:
 

sofiakriti

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σκωτια

Καλησπέρα

θα ταξιδεψω σε λιγο καιρο στην Σκωτια κ θα ηθελα μια βοηθεια για αξιοθεατα που αξιζουν αλλα κ να ρωτησω για τα Ηighlands.αξίζει μια βολτα εκει??κ πωσ μπορουμε να παμε?υπαρχουν εκδρομεσ που διοργανωνονται στο εδιμβουργο για τα highlands??γτ πωσ αλλιωσ μπορει να παει κανεισ εκει χωρισ αυτοκινητο?

ευχαριστω Σοφια
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλησπέρα

θα ταξιδεψω σε λιγο καιρο στην Σκωτια κ θα ηθελα μια βοηθεια για αξιοθεατα που αξιζουν αλλα κ να ρωτησω για τα Ηighlands.αξίζει μια βολτα εκει??κ πωσ μπορουμε να παμε?υπαρχουν εκδρομεσ που διοργανωνονται στο εδιμβουργο για τα highlands??γτ πωσ αλλιωσ μπορει να παει κανεισ εκει χωρισ αυτοκινητο?

ευχαριστω Σοφια
Ακριβώς το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω- αν και επαναφέρω το θέμα από παλιά!!Φαντάζομαι θα υπάρχουν ημερήσιες εκδρομές έτσι?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
με ενδιαφέρει και εμένα η απάντηση στο ερώτημα της Ελένης.
Ελένη αλήθεια πότε πηγαίνεις???
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
22 Ioυλιου εσεις;;;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

Ελένη, μετέφερε την ερώτησή σου στο πόστ των ερωτήσεων για Εδιμβούργο-Χάιλαντς γιατί εδώ δεν το είδε κανείς. (στο Ηνωμένο Βασίλειο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom