Εδώ Μελ

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Χαιρετίζω κι εγώ την πατρίδα!!!!!! Εύχομαι να βρεθεί για όλους μας το χρήμα και να κάνουμε πολλά ταξιδάκια!!!! Αχ....Λονδίνο τέλειο.............
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
γεια σου Mel
καλως ηρθες στο site!!!
κανε μπολικες ερωτησεις να μου λυθουν κ εμενα αποριες για λονδινο που σχεδιαζω για τελος του χρονου
καλα μας ταξιδια!!!!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τώρα είδα τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! :)

Τριπάκια1: το λέω σε θέμα για τις κάρτες, δεν τα έτσουξαν τα κορίτσια

Τριπάκια2: ίσως να με βοηθούσες στο θέμα του ξενοδοχείου που τελικά (ίσως για καλό) λόγω ατυχίας με την κάρτα δεν κλείσαμε ακόμη. Αν όντως ξέρεις. Λοιπόν θέλουμε να είμαστε σχετικά κοντά στα Μαντάμ Τισό και τα πέριξ και να δώσουμε μέχρι 700 ευρώ για το δωμάτιο για 5 μέρες. Και φυσικά δε θέλουμε να πάμε κάτω από 4 αστέρια. Είμαστε μεταξώ των danubius, Corus hide park και Plaza riverbank που κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές. Εχεις άποψη μεταξύ αυτών; Α μόνο στο δεύτερο μπορούμε να καπνίζουμε και γι'αυτό το προτιμάμε, αν και από τις φωτογραφίες καλύτερο φαίνεται το τρίτο. Επίσης εκεί γενικά πώς τα πάνε με το κάπνισμα; Θα μπορούμε να καπνίζουμε στο δρόμο ή θα μας δώσουν κλήση οι κρυο..λοι;

Twinkie: ε για Νέα Υόρκη λίγο γλωμό και για σύντομα. Εδώ για το Λονδίνο...να το πω ή να μη το πω; Μόνο αυτό θα πω... παρ'ολο που βγάλαμε εισιτήρια, ακόμη δεν το έχω σίγουρο. Φαντάσου γιατί...

Σοφάκο: ναιιιι!

Κίτσο: εσύ να περιμένεις αφότου γυρίσω φωτογραφίες και συμβουλές πιο πρακτικές. Πάντως εισιτήρια καλό είναι να βγάλεις σχετικά νωρίς για να πετύχεις καλές τιμές (εμείς από τώρα βγάλαμε για τον Αύγουστο...). Α και το ανέκδοτο. Πήγα σε 2 πρακτορεία μήπως πετύχω καλύτερες τιμές και στα μεν αεροπορικά μου έδωσαν ακριβότερες και στα δε δωμάτια δεν είχαν ακόμη ενημέρωση. Κοινώς, γνώμη μου, καλό είναι να τρέξεις μόνος σου. Και για άλλους λόγους βέβαια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπόν θέλουμε να είμαστε σχετικά κοντά στα Μαντάμ Τισό και τα πέριξ και να δώσουμε μέχρι 700 ευρώ για το δωμάτιο για 5 μέρες. Και φυσικά δε θέλουμε να πάμε κάτω από 4 αστέρια. Είμαστε μεταξώ των danubius, Corus hide park και Plaza riverbank που κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές. Εχεις άποψη μεταξύ αυτών; Α μόνο στο δεύτερο μπορούμε να καπνίζουμε και γι'αυτό το προτιμάμε, αν και από τις φωτογραφίες καλύτερο φαίνεται το τρίτο. Επίσης εκεί γενικά πώς τα πάνε με το κάπνισμα; Θα μπορούμε να καπνίζουμε στο δρόμο ή θα μας δώσουν κλήση οι κρυο..λοι;
Το πρωτο αν και βρισκεται σε πολυ ομορφη περιοχη ειναι καπως σε αβολο σημειο και θα ταλαιπωρηθειτε αν μεινετε εκει.
Το δευτερο ειναι σε βολικη περιοχη και σχετικα κοντα στα κερινα.
Το τριτο κοντα στο Tussaud's δεν το λες... επισης εχω την εντυπωσει οτι δε βολευει ιδιαιτερα.
Απο τα τρια το μεσαιο λοιπον. Αν ξεραμε ακριβεις ημερομηνιες ισως μπορουσαμε να προτεινουμε κατι καλυτερο. Αλλα κι αυτο μια χαρα μοιαζει να ειναι.

Το τσιγρο επιτρεπεται σε ολους τους ανοιχτους χωρους. Δεν μπορεις να καπνισεις σε κανεναν δημοσιο κλειστο χωρο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χα σύμπτωση! Τα χρήματα μπήκαν κι ενώ περίμενα απάντηση από τον Λονδινάκια με πήρε τηλέφωνο η φίλη μου. Και τσακ εκείνη μόλις τη στιγμή απάντησε κι ο Λονδινάκιας. Βασικά η ερώτηση αφορούσε το ποιο είναι καλύτερο σαν παροχές (χώροι, άνεση, καθαριότητα) αλλά αφού δεν το είπα καλά να τα πάθω. Τέλος πάντων κλείσαμε στο Corus hide park κι επίσης κάναμε και κράτηση σε Madame Tissauds και στην παράσταση Thrillerlive και στην ουσία είμαστε έτοιμες. Μια κράτηση θα κάνουμε για το ζωολογικό κήπο κάποια στιγμή και τέλος.
Ερώτηση τώρα άσχετη με το Λονδίνο. Η πτήση είναι πολύ πρωινή. Να πάω στην Αθήνα με κτελ ή με αεροπλάνο; Το να πάω με το κτελ μου δίνει την ελπίδα ότι θα κοιμηθώ πάνω στο λεωφορείο και δε θα πάω σερί άυπνη στο Λονδίνο και θα εκμεταλλευτώ και την Παρασκευή μου εκεί. Κι απ'ό,τι είδα από τον Κηφισό έχει και μεταμεσονύχτιο λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Αν πάω Αθήνα αεροπορικώς, θα είμαι άυπνη τελείως και σιγά μην κοιμηθώ στην πτήση για Λονδίνο. Θα βγάζω φωτογραφίες τη θέα και μάλλον θα είμαι ξεσηκωμένη. Γιατί όμως προβληματίζομαι; Γιατί φοβάμαι τα ξημερώματα στην Αθήνα να είμαι μόνη. Και για Κηφισό κάτι έχει πάρει τ'αυτί μου για εγκληματικότητα. Κανείς από Αθήνα να μας πει; Περιμένω με αγωνία να μου απαντήσετε ;)
Α ξέχασα! Το ταξίδι είναι τέλη Αυγούστου (26/8-1/9)
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Ερώτηση τώρα άσχετη με το Λονδίνο. Η πτήση είναι πολύ πρωινή. Να πάω στην Αθήνα με κτελ ή με αεροπλάνο; Το να πάω με το κτελ μου δίνει την ελπίδα ότι θα κοιμηθώ πάνω στο λεωφορείο και δε θα πάω σερί άυπνη στο Λονδίνο και θα εκμεταλλευτώ και την Παρασκευή μου εκεί. Κι απ'ό,τι είδα από τον Κηφισό έχει και μεταμεσονύχτιο λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Αν πάω Αθήνα αεροπορικώς, θα είμαι άυπνη τελείως και σιγά μην κοιμηθώ στην πτήση για Λονδίνο. Θα βγάζω φωτογραφίες τη θέα και μάλλον θα είμαι ξεσηκωμένη. Γιατί όμως προβληματίζομαι; Γιατί φοβάμαι τα ξημερώματα στην Αθήνα να είμαι μόνη. Και για Κηφισό κάτι έχει πάρει τ'αυτί μου για εγκληματικότητα. Κανείς από Αθήνα να μας πει; Περιμένω με αγωνία να μου απαντήσετε ;)
Α ξέχασα! Το ταξίδι είναι τέλη Αυγούστου (26/8-1/9)
Η πτήση σου φεύγει δηλαδή απευθείας από Αθήνα ε? Εγώ με Ολυμπιακή είχα πάει και είχα κλείσει από Θεσσαλονίκη...οπότε και πετάξαμε πρωτα για Αθήνα και αμέσως κάναμε μετεπιβίβαση στο άλλο αεροπλάνο και πετάξαμε για Λονδίνο! Τι ώρα είναι η πτήση σου πες μου λίγο και θα σου πω...το κατέχω με προσωπική εμπειρία το Αθήνα-Θεσσαλονίκη!!!! τρένα, λεωφορεία....αεροπλάνα λιγότερο...μετρό κλπ!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η πτήση σου φεύγει δηλαδή απευθείας από Αθήνα ε? Εγώ με Ολυμπιακή είχα πάει και είχα κλείσει από Θεσσαλονίκη...οπότε και πετάξαμε πρωτα για Αθήνα και αμέσως κάναμε μετεπιβίβαση στο άλλο αεροπλάνο και πετάξαμε για Λονδίνο! Τι ώρα είναι η πτήση σου πες μου λίγο και θα σου πω...το κατέχω με προσωπική εμπειρία το Αθήνα-Θεσσαλονίκη!!!! τρένα, λεωφορεία....αεροπλάνα λιγότερο...μετρό κλπ!
Σοφάκο μου, σ'ευχαριστώ για την καλή σου πρόθεση πάνω απ'όλα. Λοιπόν πετάω από Αθήνα στις 8:15 (πρωί λέμε), δλδ πρέπει να είμαι εκεί στις 6. Βρήκα λεωφορείο για το Βενιζέλος (Λεωφορεία και Τρόλλεϋ της Αθήνας - Athens Info Guide) και σαν ώρες βολεύει. Αυτό που δε βολεύει είναι που τα λεωφορεία σε αφήνουν στο πεδίο του Αρεως. Σκέψου τώρα καλοκαίρι, Αθήνα κολαστήριο κι εγώ μόνη και τόσοι μετανάστες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και να κυκλοφορώ μόνη 4 το πρωί! Και φοβάμαι. Τη φίλη μου θα τη συναντήσω στο Βενιζέλος (ακόμη δεν ξέρει πότε ακριβώς θα πάρει άδεια κι έτσι δεν μπορώ να βασιστώ ότι θα πάμε μαζί). Οπότε η άλλη λύση είναι να πάω αεροπορικώς. Βρήκα πτήση από Θεσσαλονίκη που φτάνει εκεί γύρω στις 12μιση με 1 τα μεσάνυχτα. Ε, αν πάρω αυτή την πτήση, θα είμαι βρυκόλακας όλη τη νύχτα. Και θα φτάσω Λονδίνο την Παρασκευή στις 11-12 το πρωί κι αντί να κάνω βολτούλα θα κοιμάμαι. Πίκραα, πολύ πίκρα. Τι κάνουμε λοιπόν; Αυτό είναι το δίλημμά μου :(
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συμπληρώνω. Πήρα το κτελ τηλέφωνο και μου είπαν πως πάει και στον Κηφισό. Ε μπορώ να πάρω στις 9 το βράδυ το λεωφορείο και να φτάσω εκεί περίπου 3-3μιση. Πότε όμως θα έχει λεωφορείο για το Βενιζέλος; Μπορεί σε 1 τέταρτο μπορεί και σε 1 ώρα στη χειρότερη. Εντάξει λέω εγώ, δε με πειράζει να περιμένω. Αλλά να περιμένω στον Κηφισό 1 ώρα μόνη; Εχει κόσμο; Η στάση είναι κοντά να μη χρειαστεί να περπατήσω και βρεθώ μαχαιρωμένη; Φοβάμαι :( Ούτε άυπνη θέλω να πάω.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Κοίτα....δε θα κοιμηθείς στο Λονδίνο! Αυτό είναι σίγουρο! Εμείς όταν πήγαμε πετούσαμε στις 6 παρά δέκα το πρωί!!!! Κοινώς σηκωθήκαμε στις 4 παρά το πρωί!! Και αν λάβεις υπόψη σου πως οι περισσότερες κοιμηθήκαμε στις δύο και...λόγω ενθουσιασμού κλπ....ήμασταν άυπνες στην ουσία!!! Κοιμηθήκαμε στο αεροπλάνο...αλήθεια δεν έχει και σχεδόν τίποτα να κάνεις, ούτε να φωτογραφίζεις παρά μόνο όταν φτάνει η ώρα να προσγειωθεί... αλλιώς είναι τοοοοοσο ψηλά που τυχερή θα σαι αν δεις σύννεφα!!!! ε....και μετά στο Λονδίνο γυρνούσαμε ως τις 10 το βράδυ!!!!!! Και νιώθαμε σούπερ!!!!!! Ξεραθήκαμε μετά...και σηκωθήκαμε power στις 8 το πρωί!
Κοινώς...αν τα οικονομικά σου στο επιτρέπουν πάνε με αεροπλάνο!!! Επίσης, μπορείς να πας με τρένο και να πας με μετρό στο αεροδρόμιο...(θα φτάσεις περίπου την ώρα που θα φτάσεις και με το αεροπλάνο) και θα σεργιανίζεις στο αεροδρόμιο....είναι αρκετές οι ώρες βέβαια...και αν δεν έχεις παρέα θα βαρεθείς ίσως...εξοπλίσου περιοδικά, μουσική....βεβαια πολύς κόσμος κοιμάται κ όλας στο αεροδρόμιο, πράγμα, επίσης, δύσκολο αν είσαι μόνη σου γιατί φοβάσαι για τα πράγματα!!!
Τώρα κι εγώ από Κηφισό και Πεδίο Άρεως....κι εγώ προτιμώ Κηφισό!!! Το πολύ κάθεσαι σε ένα από τα μαγαζάκια με το φαΪ....λογικά ανοιχτά θα ναι...και δεν είσαι μόνη σου και νιώθεις πιο ασφαλής!!!! Εκτός και αν βρεις σε κοντινή ώρα λεωφορείο για να πας αεροδρόμιο απευθείας....οπότε και περιμένεις εκεί!!!
Σε μπέρδεψα????
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Τώρα βλέπω τα δρομολόγια των λεωφορείων....και αν πάρεις αυτό των 9:15...τότε θα περιμένεις ένα 45λεπτο λογικά και θα φύγεις για αεροδρόμιο! Δεν είναι και τόσο άσχημα! Θα κάτσεις να πιεις ένα νερό, να φας ένα κουλούρι...θα περάσει η ώρα και θα πας αεροδρόμιο! Και θα χεις...6 ώρες ύπνου στο λεωφορείο και κανα 2 στο αεροπλάνο!! Ένα κανονικό οχταωράκι!! Μια χαρά σε βρίσκω ε!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σοφάκο, μες στο μυαλό μου είσαι! Το δρομολόγιο των 9:15 σκεφτόμουν ώστε να φτάσω Αθήνα κατά τις 3 και, όπως το λες, το πολύ σε 3 τέταρτα να πάρω το λεωφορείο για αεροδρόμιο. Απλά πρέπει να ευχηθούμε να μπορέσω να κοιμηθώ με τις κότες και μάλιστα μες στο λεωφορείο έστωωω 3 ώρες και μετά θα το αντέξω και φυσικά να είναι ανοιχτή η εθνική, αν και, εντάξει, τέτοια εποχή λογικά οι αγρότες ασχολούνται με τα χωράφια τους, δεν κλείνουν δρόμο, τι στο καλό. Τώρα για το αεροπλάνο...το προτιμώ γιατί βαριέμαι τα λεωφορεία αλλά ρε γαμ..το φτάνει 1 η ώρα και θα είμαι σίγουρα άυπνη έτσι και σιγά μην κοιμηθώ στην αίθουσα αναμονής, με τίποτα. Βασικά κάναμε βλακεία. Είχε αεροπλάνο που φεύγει αργότερα και φτάνει Λονδίνο στις 3 αλλά...μας έφαγε ο ενθουσιασμός να φτάσουμε μια ώρα νωρίτερα. Τέλος πάντων ό,τι έγινε έγινε, αισιοδοξία και προσευχή να κοιμηθώ στο λεωφορείο. Τα λέμε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.786
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom