fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν έχεις σμαρτάκι μπράμπους μη σου πω ότι θα μοιράσεις και τσάγια στο βελιγράδι:cool:
Καμιά σχέση, 800 κυβικά είναι το δόλιο, τώρα θα του αλλάξω λάστιχα, σε 2.000 χιλιόμετρα θα του κάνω σέρβις και η μηχανή του είναι καινούρια .
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να ρωτήσω κάτι κι εγώ, είναι αλήθεια ότι πολλές φορές δε σου σφραγίζουν το διαβατήριο? αν όχι, πως μπορώ να το ζητήσω στα σύνορα?
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
να ρωτήσω κάτι κι εγώ, είναι αλήθεια ότι πολλές φορές δε σου σφραγίζουν το διαβατήριο? αν όχι, πως μπορώ να το ζητήσω στα σύνορα?
Ενίοτε δε το σφραγίζουν, μου χει συμβεί. Ειδικά όταν έφευγα αεροπορικώς, μου σφράγιζαν το boarding pass.

Αν εννοείς πώς θα το ρωτήσεις στα σερβικά: "Može li da udarite/lupite pečat ulaza/izlaza (=εισόδου/εξόδου ανάλογα με την περίσταση) u moj pasoš?"

ή αν θες να πεις ότι σου χρειάζεται η σφραγίδα τους λες "Molim vas, treba mi pečat ulaza/izlaza u svom pasošu"
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
ισχυει

μου εχει συμβει να μην βαζουν σφραγιδα στο διαβατηριο σε χωρες μη αναγνωρισμενες π.χ. υπερδνειστερια , τουρκικη βορεια κυπρος, αλλα και στο ισραηλ μπορεις να ζητησεις να μην σε σφραγισουν .για αλλες χωρες δεν ξερω .....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
όχι όχι Dva άλλο ερώτω, αν μπορώ να τους ζητήσω να μου σφραγίσουν το διαβατήριο μου, κι να μην βλέπω ξινές μούρες να μου λένε ότι δε μπορούν, δε είμαστε ταχυδρομείο να σφραγίζουμε κι άλλα τέτοια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
όχι όχι Dva άλλο ερώτω, αν μπορώ να τους ζητήσω να μου σφραγίσουν το διαβατήριο μου, κι να μην βλέπω ξινές μούρες να μου λένε ότι δε μπορούν, δε είμαστε ταχυδρομείο να σφραγίζουμε κι άλλα τέτοια
μια φορα που μπηκα βγηκα Σερβια μεσω αεροπλανου μου σφραγισανε το διαβατηριο,τον Δεκεμβριο που μπηκα βγηκα με τρενο οταν μπηκα με σφραγισανε και οταν μπηκα στα Σκοπια δεν μου σφραγισανε ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σερβία, Βοσνία, Κροατία σφραγίζουν.... όποτε το θυμηθούν. Έχω πάρει σφραγίδες εισόδου μόνο, εισόδου-εξόδου, ότι να'ναι.
Οι μόνοι που φαίνεται να κάνουν σοβαρούς ελέγχους στα σύνορά τους - όταν τους κάνουν - είναι οι Κροάτες. (Στα οδικά και αεροπορικά σημεία εισόδου τουλάχιστον, με τρένο έχω βγεί μόνο από τη χώρα οπότε δε μετράει). Όλοι οι άλλοι βλέπουν απλώς ότι αυτό που τους δείχνεις είναι ένα ελληνικό διαβατήριο....
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΚΙΝΑ, ΝΕΠΑΛ
Πραγματικά, αν πας στην Σλοβενία είναι κρίμα να μην επισκεφτείς και το Bled. Απέχει περίπου 1 ώρα οδικώς από την Λιουμπλιάνα, αν και σίγουρα θα βρεις κάποιο λεωφορείο ή τρένο από την Λιουμπλιάνα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να κάνω κι εγώ μερικές ακόμα ερώτησεις (1000 συγνώμη αν σας έχω κουράσει)

πρώτον, διαβάζοντας εδώ British Foreign & Commonwealth Office (FCO) Home μου γράφει πως σχεδόν σε όλες τις χώρες των Βαλκανίων πρέπει να πάω στο αστυνομικό τμήμα για registration μέσα σε 24 ώρες, αλλά οι ταξιδιώτικη οδηγοί μου δε μου λένε τίποτα για αυτό :/

δεύτερον από Μαυροβούνιο υπάρχει κάποια απευθείας σύνδεση με Τίρανα, ή μόνο μέσω Ulcinj-Shkodra κι μετά Shkodra-Tirana με τα διάσημα φουργκονς

κι τέλος τα τρένα στα νυχτερινά δρομολόγια Ζάγκρεμπ - Σαράγιεβο κι Σαράγιεβο-Βελιγράδι υπάρχουν κουκέτες ή όχι? για να ξέρω να προτιμήσω το λεωφορείο που είναι ποιο γρήγορο


σας ευχαριστώ ξανά για την πολύτιμη βοήθεια σας :)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Θανάση απ' όσα ρώτησες θα σου πω για το θέμα του registration που το έχω ρωτήσει: Πέρυσι έμεινα μια βδομάδα σε φίλους στο Βελιγράδι και τους λέω "δεν πρέπει να με πάτε σε ένα αστυνομικό τμήμα να με δηλώσετε ως επισκέπτη;" και οι άνθρωποι γελάγανε και το βρήκαν και εξωφρενικό σαν ιδέα. Κανείς λέει δε δηλώνει τους επισκέπτες του. Πάντως σε ξενοδοχεία και χόστελς που έχω μείνει, δε θυμάμαι αν ήταν σε Σερβία ή Μαυροβούνιο, αλλά μου είχαν δώσει ένα χαρτάκι που είχε τα στοιχεία του φιλοξενούμενου. Απ' ό,τι κατάλαβα λοιπόν είναι λίγο παλιομοδίτικο σύστημα που απλά κάποιοι το τηρούν επειδή η αστυνομία σε αυτές τις χώρες κοιτάει πώς να βγάλει λεφτά με το παραμικρό. Αλλά γενικά είναι σπάνιες οι περιπτώσεις και η πρακτική πάει προς κατάργηση σιγά-σιγά.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Thank you Κώστα!

μιας κι είσαι μέσα στα πράγματα, με το κόσοβο ακόμα τι παίζει? παρουσιάζεις ακόμα πρόβλημα αν έχεις σφραγίδα Κοσοβου στο διαβατήριο, ή μόνο μια είσοδο στην Σερβια?
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
κοσοβο

θα ειμαι στην πριστινα , 25-26 ιουλη , αλλα θα παω απο μακεδονια και οχι απο σερβια , αν πας μετα θα σου πω εμπειριες....
απο ποντγκοριτσα εχει λεωφορειο για τιρανα αλλα κανει την παραλιακη διαδρομη απο UCINJE,ΣΚΟΔΡΑ KTL KTL ,αλλιως νομιζω πρεπει να κανεις μεγαλο κυκλο μεσω κοσοβου , σκοπιων ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.508
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom