"Εθνικά πιάτα" χωρών

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
View attachment 421736
Ένα τοπικό Καταλανικό έθιμο. Είναι ένα είδος κρεμμυδιού της Καταλονίας που γίνεται στην σχάρα
με συνδιασμό μιας δικής τους σάλτσα. Γίνεται συνήθως προς το τέλος του χειμώνα και ακολουθεί
μετά συνδιασμός κοψιδιών και λουκάνικων.
Calçot - Wikipedia
Και στη Βαλενθια γινεται αυτο (ειχε σημερα μια καλσοταδα)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Οκ γιατί πριν διαβάσω αυτό μου φάνηκε σκέτη μαλακία! 😄
Ρε συ, είναι ένα έθιμο που συμβολίζει το τέλος του χειμώνα ακι αρχή της άνοιξης.
Όταν ανάβουν την φωτιά για να ψήσουν, μέχρι η φωτιά να γίνει καρβουνιά ,για να μην χάνουν
χρόνο ,ρίχνουν τα calçots πάνω στην φλόγα. Μόλις γίνουν τα βγάζουν, τα καθαρίζουν με το χέρι,
τα βουτούν σε μια ειδική σάλτσα και τα τρώνε. Στο εν τω μεταξύ μόλις τα βγάλουν από την φωτιά
τα κα΄ρβουνα έχουν γίνει και ρίχνεις τα κοψίδια. Μόλις τελειώσεις με τα κρεμμύδια , τα κοψίδια είναι
έτοιμα και συνεχίζεις.
Και στη Βαλενθια γινεται αυτο (ειχε σημερα μια καλσοταδα)
Πτωχοί συγγενείς οι Βαλενθιάνοι. :haha: Καλτσοτάδα έχουμε 2-3 φορές την εβδομάδα μέχρι τέλος απριλίου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
IMG20220206133702.jpg

Αυτό εννοώ με την φωτιά. Εδώ στο σπίτι της κόρης μου που το ψήσιμο το είχε αναλάβει
ένας φίλος. Δεν έχει σημασία ποιανού είναι το σπίτι. Το ψήσιμο πάντα το αναλαμβάνει
κάθε φορά διαφορετικός.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.514
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μόλις γίνουν τα βγάζουν, τα καθαρίζουν με το χέρι,
τα βουτούν σε μια ειδική σάλτσα και τα τρώνε. Στο εν τω μεταξύ μόλις τα βγάλουν από την φωτιά
τα κα΄ρβουνα έχουν γίνει και ρίχνεις τα κοψίδια.
Τα κοψίδια τα βουτουν σε καμια σάλτσα ή σκέτα τα τρώνε;

Όσες φορές έχω φάει μπάρμπεκιου με Ισπανούς και πηγαίνω την αγία τριάδα λάδι-λεμόνι-ρίγανη είναι έτοιμοι να καλέσουν την αστυνομία! Θυμάμαι κάποιους Ισπανούς να βουτουν τα ψητά σε κέτσαπ😢
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Τα κοψίδια τα βουτουν σε καμια σάλτσα ή σκέτα τα τρώνε;

Όσες φορές έχω φάει μπάρμπεκιου με Ισπανούς και πηγαίνω την αγία τριάδα λάδι-λεμόνι-ρίγανη είναι έτοιμοι να καλέσουν την αστυνομία! Θυμάμαι κάποιους Ισπανούς να βουτουν τα ψητά σε κέτσαπ😢
Αχχχ φίλε μου. Θέλουν πολύ δουλειά πάνω σε αυτό. Έχουν κάτι μπάρμπεκιου σως που εμείς θα την
χρησιμοποιούσαμε σε κανένα λουκάνικο το πολύ.
Η ρίγανη και το λεμόνι είναι άγνωστα γι αυτούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom