Ειδη Βαλιτσας

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μονο αν πας κατά εκεί μεριά την περίοδο των βροχών. Εγω γενικά προτιμώ το ταξίδι στην Ασία να είναι στην ξηρη περίοδο. Βροχή έχω και στο νησί μου 6 μήνες το χρόνο, δεν μου χρειάζεται και στις διακοπές μου. :D
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ταξίδι-Όνειρο
Maurikios
Λοιπόν.....

Ταξιδευψ πολυ πολυ συχνα μιας και σπουδαζω στο εξωτερικο.
Η καλυτερη μεχρι τωρα βαλιτσα ειναι μεγαλα τρολευ μα μακρυ χερουλι.Το εξωτερικο καλυμμα να μην ειναι ουτε πολυ σκληρο αλλα ουτε και υφασματινο, κατι ενδιαμεσο:p
good luck

Να θεσω ενα θεμα που ισως να μην εχει συζητηθει μεχρι σημερα ,κι μιας κι ειμαστε σε αναζητηση ας παρω την γνωμη σας !

Απο ειδη βαλιτσας ποια εχετε να προτεινεται ?? Ποια χωραει περισσοτερα,χωρις να τσαλακωνει τα ρουχα κι κυριως να ειναι ευκολη στην μεταφορα της ? Μεγαλα τρολευ με το μακρυ χερι ή το κλασσικο σχεδιο με κοντο χερι ? Με σκληρο εξωτερικο καλυμμα ή με το "υφασματινο" ? Τυπου σακ βουαγιαζ ?
 
Last edited by a moderator:

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτές οι βαλίτσες δεν είναι ότι πρέπει για τους άντρες της παρέας;

Πάνε σετάκι με τις κοπελιές! :clap:

ai286.photobucket.com_albums_ll99_Aliosa_1707_TRAVEL_luggage.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.716
Μονο αν πας κατά εκεί μεριά την περίοδο των βροχών. Εγω γενικά προτιμώ το ταξίδι στην Ασία να είναι στην ξηρη περίοδο. Βροχή έχω και στο νησί μου 6 μήνες το χρόνο, δεν μου χρειάζεται και στις διακοπές μου. :D
Στις τροπικές χώρες η ξηρή περίοδος είναι κάτι σχετικό, δηλ. βρέχει σαφώς λιγότερο αλλά εντούτοις βρέχει.

(6 μήνες βροχή? Στην Αγγλία είσαι?:DΔε θα το άντεχα με τίποτα...)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
σακος με ροδες.ετσι ικανοποιουνται ολα τα γουστα!!!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Σακιδιο πλατης ή βαλιτσα εγω το μονο που κοιταζω ειναι να ειναι αδιαβροχα και να εχουν εντονο χρωμα (παπαγαλι, ροζ, φουξια κτλ)ωστε να μην τα χανω και να μην τα μπερδευω με κανενως αλλουνου. Τα υπολοιπα εχουν να κανουν με το που θα παω και το ποσες μερες θα μεινω. Παντως δεν με εχουν βολεψει οι σκληρες βαλιστες γιατι δεν χωρανε με τιποτα τα παραπανω πραγματα οσο και να τα στριμωχνω.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Η Τίνα έχει δίκιο.
Οι σκληρές βαλίτσες τελικά δεν είναι εύχρηστες
Κι εγώ τις έχω εγκαταλείψει προ πολλού.
Είναι βαριές (για τα δεδομένα πια των αεροπορικών εταιρειών) και δεν χωράνε το παραπάνω κάτι τις που όλο και θα πάρω στην περιπλάνησή μου.
Προσωπικά προτιμώ βαλίτσες με σκληρό ύφασμα, που ανοίγουν νέες θήκες με φερμουάρ. Στο τέλος το κομψό βαλιτσάκι καταντάει βαλιτσάρα μονόπαντα φουσκωμένη, αλλά ποιος νοιάζεται για την εμφάνιση? :haha:
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον εγω εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα βαλιτσα και θα σου πω την δικη μου εμπειρια.πηγα αιγυπτο αεροπορικως με σκληρη βαλιτσα και την πηρα σπασμενη..πηρα την καλσικη με ροδακια μεγαλη βαλιτσα χωρις χερουλι ναυλον που ειναι ελαφρια για να μην εχω προβλημα με το υπερβαροκαι την εβρισκα μετα απο τα αεροπορικα ταξιδια στην ασια παντα ξυλωμενη.μου την αντικατεστησαν οι εταιειες αλλα πανω απο 2 ταξιδια βαλιτσα δεν στεριωνα.τωρα πηρα μια ναυλον ποιοτητας ντελσευ με μακρυ χερουλι και στα τελευταια 2 ταξιδια αντεξε.βεβαια αυτη ειναι πιο βαρια λιγο 3.5 κιλα ενω η απλη 2.5.παντα ταξιδευω με γκρουπ και με αεροπλανο.τωρα το κολπο με το υπερβαρο το εχω πει και αλλου ειναι το εξης ..οταν πας σε φτωχες χωρες παιρνεις ρουχα πουβαρεθηκες η δεν πολυφορας τα φορας εκει τελευταια φορα και τα χαριζεις.ετσι στη βαλιτσα εχεις μονο οτι αγοραζεις..εγω αγοραζω αρκετα.επισης στη χειραποσκευη φροντιζεις να βαζεις τα πιο βαρια πχ βιβλια και αν εχεις χειραποσκευη πανωαπο 7 κιλα και ειναι η δευτερη σου οταν κανεις τσε κιν την δινεις σε καποιο που ναι πιο πισω ωστε να μην στη ζυγισουν και μετα την παιρνεις απο αυτον μολις απομακρυνθεις..αυτο γιατι μου ετυχε να μου ζυγισουν χειραποσκευη και να πληρωσω υπερβαρο.αυτο η ερ τσιαν σε πτηση αθηνα θεσνικη..επεσα σε αναποδο...αυτα ελπιζω να σε βοηθησα
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οποιος απο τους αντρες του φορουμ αποφασισει να επισκεφτει το Αγιον Ορος μη κανει το λαθος και παρει βαλιτσα ή σακ βουαγιαζ γιατι θα υποφερει.
Εχει πολυ περπατημα και το μονο βολικο ειναι ενα σακκιδιο πλατης με τα απολυτως απαραιτητα.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Εκεί δεν είχατε κάποια έδρα ώστε να έχετε τα περισσότερα πράγματα? Το δισάκι μου στον ώμο και κάθε βράδυ σε άλλο μοναστήρι?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εκεί δεν είχατε κάποια έδρα ώστε να έχετε τα περισσότερα πράγματα? Το δισάκι μου στον ώμο και κάθε βράδυ σε άλλο μοναστήρι?
Ακριβως!Μονο μια διανυκτερευση επιτρεπεται σε καθε μοναστηρι(εκτος κι αν εισαι συγγενης του ηγουμενου).
Οποτε καταλαβαινεις τι περπατημα πεφτει καθε φορα.:(
 

g_kor06

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Οταν επισκεφτηκα την Αιγυπτο ευτυχως που ειχα σκληρη βαλιτσα γιατι οι μαλακές βρεθηκαν ολες σχισμενες.

Καλημέρα ,
Αν μπορείς δώσε περισσότερες λεπτομέρειες διότι ετοιμάζομαι να επισκεφτώ την Αίγυπτο...
Να υποθέσω ότι κάποιοι ελαφροχέρηδες θέλησαν να βάλουν χέρι στις αποσκευές σας???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.337
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom