Τσεχική Δημοκρατία Ειμαι πολυ χαρούμενος.

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταρχήν καλησπερα σε ολους και ιδιαιτερα στο προεδρο τον Δευκαλιων ενω για πολυ καιρο ειχα μαθει να ταξιδευω με την φαντασια ηρθε η ωρα να κανω και εγω ενα ταξιδι.Η χαρα μου ειναι τεραστια πρωτον γιατι θα παω με τα αδερφια μου και δευτερον για την πολη που διαλεξε ο αδερφος μου, την Πράγα.Θα παμε για τρεις ημερες 20-23/02/2009.
Αυτό που θα ηθελα ειναι που αξιζει να κλεισεις ξενοδοχειο,σε ποιο μερος της πολης και ποια μερη προλαβαινουμε να δουμε σε 3 μερες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς όρισες mike.
χαίρομαι για σένα που ξεκινάς τα ταξίδια σου και με καλή παρέα.
εδώ υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να διαβάσεις .για πράγα δεν γνωρίζω γιατί δεν πηγαίνω ακόμα στην ευρώπη ειμαι μικρούλα.....
σε λιγο θα σκάσουν μύτη αρκετοί ειδήμονες ...
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
καλως ηρθες...ειναι μια υπεροχη πρωτη επιλογη...μες σε 3 μερες μπορεις να δεις αρκετα πραγματα αν και βιαστικα και με αρκετο τρεξιμο....το σιγουρο ειναι οτι ειναι αδυνατον να σε απογοητεύσει η πολη που διαλεξες...εγω εμεινα σε ενα ξενοδοχειο στο μικρο μερος και ηταν καταπληκτικα....Να δεις οποσδηποτε το καστρο και να του αφιερωσεις ωρες...ο καθεδρικος με τα θαυμασια βιτρο, το καμπαναριο του με την εκπληκτικη θεα,το χρυσο σοκακι-ο δρομος που εζησε ο Καφκα-τα μουσεια του μαζι και το μουσειο των παιχνιδιων και ολα αυτα που κρυβει....κοντα στο καστρο το Λορεττο υπεροχο μοναστηρι,οι γεφυρες με πρωτη αυτη του Καρολου,το ρολοι στην κεντρικη πλατεια με τις μορφες που κυλουν...η παναγια του Τιν και η εκκλησια του Αγιου Νικολαου, η εβραικη συνοικια με την συναγωγη και το εβραικο νεκροταφειο...το μουσειο με την ιστορια της γης και ολα τα ζωα ,πουλια,εντομα γυρω σου.Ο σκελετος της φαλαινας που περνας απο κατω...το ιδιο το κτιριο του μουσειο.οι πυργοι στις ακρες της γεφυρας του Καρολου και εκεινος της πυριτιδας...το μουσειο του Μυσα με τους πινακες που εκαναν γνωστο το Αρτ-Νουβο.το Μαυρο θεατρο με τις εκπληκτικες παραστασεις μην το χασεις....πολλα πολλα ακομα....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παντως εγω marakixin οχι 3.....αλλα και 13 μερες να καθομουνα στην Πραγα,
το τελευταιο πραγμα που θαθελα να δω ειναι το εβραικο νεκροταφειο.
Μπρρρρρ

Εκτος απ`ολα αυτα τα μουσεια, κανενα μπαρακι δεν υπαρχει.
Κατι για βραδυνη ζωη τελος παντων.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Παντως εγω marakixin οχι 3.....αλλα και 13 μερες να καθομουνα στην Πραγα,
το τελευταιο πραγμα που θαθελα να δω ειναι το εβραικο νεκροταφειο.
Μπρρρρρ

.
xene, ξέρεις τι ωραία ειναι τα νεκροταφεία?? εγώ τρελαίνομαι. σοβαρα πηγαίνω οπωσδήποτε σε νεκροταφείο της καθε χώρας ,το μελετάω χωροταξικά,καταλαβαίνω αν οι άνθρωποι ήταν ψηλοί,κοντοι,και προπαντός μου αρέσει να κοιτάζω για την αισθητική τους...τα αξεσουάρ δηλαδή.
μεγάλη εντύπωση μου έκανε στο μεξικό ένα,οπου οι τάφοι ήταν βαμένοι διαφορα χρώματα...σου μιλάω για φούξια,πρασινα,κόκκινα,κλπ.οι άνθρωποι ήταν κοντοί.θα βάλω και φωτο άν επιτρέψει ο def. το νεκροταφείο θεωρώ οτι αποτελει και αυτό ένα κοινωνικοπολιτιστικό στοιχείο ενός λαού-χώρας...
σέ έπεισα?:bleh:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλωσήρθες και καλά να περάσεις στο ταξίδι σου αλλά και στην περιήγησή σου εδώ! ;-)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παντως εγω marakixin οχι 3.....αλλα και 13 μερες να καθομουνα στην Πραγα,
το τελευταιο πραγμα που θαθελα να δω ειναι το εβραικο νεκροταφειο.
Καλά, ειδικά το συγκεκριμένο νεκροταφείο είναι και ελαφρώς απάτη: Πανάκριβο εισητήριο για το... τίποτα. Ότι είναι να δείς, μπορείς να το δείς και κοιτώντας πάνω από το φράκτη στην πίσω πλευρά του, και να γλυτώσεις και την τεράστια ουρά, και τα λεφτά του εισητηρίου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Την πάτησα κι εγώ... όχι πληρώνεις αλλά ακριβοπληρώνεις... τεράστια απάτη...

Η παλιά Εβραϊκή συνοικία όμως είναι από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες... Εστιατόρια, μπαράκια, μικρά ξενοδοχεία...
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
taver ουτε εγω πληρωσα πηγα γυρω γυρω....xenos μπαρακια εχει αλλα εγω ειχα παει με την μαμα μου και πηγαμε στις μπυραριες που ομολογω ηταν υπεροχες...η μαμα μου ειναι πολυ μικρη αλλα δεν μπορει την πολυ δυνατη μουσικη..ετσι διαλεξα μπυραριες και παραδοσιακες ταβερνες μες στην πολη....Οσο για τα νεκροταφεια και εγω παλια τα εβλεπα λιγο οπως εσυ αλλα τα νεκροταφεια αυτα οπως λεει και η renata εχουν κατι απο την κουλτουρα του τοπου...και βλεπεις και ολα τα προσωπα που σημαδεψαν την πολη και την ιστορια της...εχει πολλα αλλα μα την ωρα που εγραφα την απαντηση ονειρευομουν το μαξιλαρι μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.631
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom