Βέλγιο Γαλλία Γερμανία Ιρλανδία Ολλανδία Πολωνία Εισαγωγή στην Ταξιδιωτική Γεωμετρία: Η συντομότερη απόσταση μεταξύ δύο σημείων δεν είναι η ευθεία στα θέματα καρδιάς.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Πολύ όμορφη η Κολωνία , αχ αυτά τα γλυκά των Γερμανών , αχ ... Εγώ από Γερμανία έχω πάει στη Δρέσδη , στο Πότσνταμ και στο Βερολίνο ... Αναμένουμε και εντυπώσεις-φωτογραφίες από το μελαγχολικό μα πάντα κομψό Λονδίνο ...
Λονδινο δεν εχει το προγραμμα, γιατι το σετ των ταξιδιων που περιγραφω ειναι οι παρακαμψεις και οχι τα πολυημερα ταξιδια μας.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
δε θυμόμουν τι είναι το αμβλυγώνιο τρίγωνο και το γκούγκλαρα! μα τι μαθαίνει κανείς στα travelstories! :icon_lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Λονδίνο- Δουβλίνο-Αθήνα. Διαγράφοντας πολύ οξεία και βροχερή γωνία.

Αντί της ευθείας Λονδίνο Αθήνα






Και πάλι μας βρίσκει το 2017 ο Ιούλης στην Αγγλία, για άλλη μια φορά βρίσκω πανεύκολα τη μετάβαση από Αθήνα- αλλά τώρα το έμαθα το μάθημά μου. Είναι ευκαιρία να εκμεταλλευτώ ξανά την επιδότηση του αεροπορικού εισιτηρίου το γιου. Και πάλι είναι ανύπαρκτα τα εισιτήρια με μίλια για τη διαδρομή Λονδίνο Αθήνα ( και έχουμε μαζέψει πολλά για να μας μείνουν άθικτα).


Παρατηρώ ότι η πτήση από Gatwick για Δουβλίνο κοστίζει κανένα 20ευρο και έχω πολλές επιλογές για την ώρα αναχώρησης. Επιπλέον το Heathrow που αναχωρούσε η Aegean μας ήταν τελείως ανάποδα, τουλάχιστον 2ωρο ταξίδι, άρα προτίμησα πιο κοντινό αεροδρόμιο.

Ταυτόχρονα βλέπω ότι κάθε Σαββατόβραδο μεσάνυχτα η Aegean έχει βραδινή πτήση από Δουβλίνο για Αθήνα και υπάρει διαθεσιμότητα δωρεάν εισιτηρίων. Οι φόροι είναι μόλις 14 ευρώ αλλά τρως κάμποσα μίλια. Σκέφτηκα να δω για δωμάτιο στο Δουβλίνο, αλλά η μέση τιμή 120 το δίκλινο και ίσως χωρίς πρωινό με αποθάρρυνε. Έτσι κανόνισα ημερήσια για 14 πλήρεις ώρες στο Δουβλίνο, και επιστροφή στην Αθήνα με το βραδινό αεροπλάνο.

Κόστος της εκδρομής ανά άτομο: για μένα 34 ευρώ, για το παιδί 17 ευρώ.

Προσγειωθήκαμε γύρω στις 10.30 το πρωί αλλά μας είχε τσακίσει το πρωινό ξύπνημα από τα ξημερώματα για να φτάσουμε στο αεροδρόμιο που απείχε κιολας μόλις μια ώρα. Στο αεροδρόμιο του Δουβλίνου αφήσαμε τη βαλίτσα σε φύλαξη με 12 ευρώ και φτάσαμε στην πόλη. Φοβόμουν ότι το ατύχημα που είχε συμβεί στο κινητό, το οποίο άλλαξα μόλις επέστρεψα στην Ελλάδα θα είχε σαν αποτέλεσμα χάλια φωτογραφίες, ο φακός είχε γίνει για τα πανηγύρια, αλλά τι να κάνουμε. Η ατυχία ήταν ότι ανακάλυψα πως ξέχασα τη φωτογραφική στη βαλίτσα που αφήσαμε για φύλαξη, αλλά είχαμε ήδη φύγει για την πόλη. Οπότε στο Δουβλίνο με χάλια φωτογραφίες.


Τι είδαμε : Το Trinity College, που το είχα στο μυαλό μου ως αφορμή για το ταξίδι και την ασύλληπτου μεγέθους βιβλιοθήκη του, το Book of Kells, το σημαντικότερο μεσαιωνικό χειρόγραφο με τις εντυπωσιακές μικρογραφίες (απαγορευόταν δια ροπάλου η φωτογράφηση). Μάλιστα είχαμε χρόνο να περιμένουμε και 1 ώρα στην ουρά για να μπούμε. Χαζέψαμε όλο το ιστορικό πανεπιστήμιο. Ακούσαμε γκάιντες στους δρόμους.

Φάγαμε σε pub αγγλικού ύφους φαγητό, κάναμε μεγάλη βόλτα στη γειτονιά του Temple Bar που έβραζε από κόσμο, αράξαμε στο Temple Bar για μπύρα, χαρήκαμε ζωντανά ιρλανδική μουσική παρέα με το άγαλμα του Τζέιμς Τζόις , είδαμε τα γλέντια των Ιρλανδών από το μεσημέρι, περάσαμε από όλες τις ωραίες γέφυρες της πόλης. Όταν έπιασε βροχή, καταφύγαμε σε ένα από τα ομορφότερα βιβλιοπωλεία της πόλης. Ψωνίσαμε σουβενίρ, ξαναφάγαμε σε μπεργκεράδικο και κατά τις 10 το βράδυ φύγαμε για το αεροδρόμιο εν μέσω καταρρακτώδους βροχής.

Πολύ την ευχαριστηθήκαμε αυτή την εκδρομή. Γιατί μας αρέσουν τα νυχτερινά ταξίδια με οποιοδήποτε μέσον, και με αεροπλάνο λοιπόν. Το πρωί κατά τις 6 πήγαμε για πρωινό στον Ελ. Βενιζέλος.


Θα το ξανάκανα οπωσδήποτε. Μάλιστα δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να ξαναψάξω εισιτήρια με μίλια από Λονδίνο, κάλλιστα θα επέστρεφα έτσι κάθε φορά. Όμως δεν το τήρησα. Την επόμενη φορά ο μικρός είπε “ε, όχι πάλι στην ίδια χώρα. Θέλω μια άλλη”. Και δεν χαλάω χατήρια ταξιδιωτικά. Αλλάξαμε τρίγωνο.

1501075825128.jpg
1501076239793 (1).jpg
1501078983437.jpg
1501079295623.jpg
1501079887181.jpg
1501079068699.jpg
1501080067262.jpg
1501082229934.jpg
1501082353916 (1).jpg
1501082618246.jpg
1501082845747.jpg
1501082996458.jpg
1501087824126.jpg
20170726_172430.jpg
1501086317011.jpg
1501089013291.jpg
1501089197851.jpg
20170726_163050.jpg
1501084587516.jpg
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Αθήνα- Ολλανδία- Βέλγιο- Γαλλία – Γερμανία- Θεσσαλονίκη σε 3 μέρες. Τρίγωνο με κατακορυφήν τετράπλευρο.


Αντί της ευθείας Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Μέρος Α, η προεργασία.



Ένα κρύο βράδυ του χειμώνα του 2019 και ενώ σχεδίαζα το πασχαλιάτικο ταξίδι στη Νότια Ολλανδία, μου ήρθε μια νοσταλγία για τη Μπριζ. Έφταιγε ότι στο προηγούμενο ταξίδι εκεί μείναμε στη Γάνδη και τη Μπριζ την ξεπετάξαμε σε 8 ώρες ημερήσια. Πρόλαβα μόνο ένα μουσείο, το Groeningemuseum, ενώ άφησα το Sint-Janshospitaal που έχει 6 αριστουργήματα του Hans Memling για να προλάβουμε να δούμε και την πόλη. Επίσης δεν είδαμε ποτέ την πόλη φωτισμένη το βράδυ αφύ κοιμόμασταν στη Γάνδη. Μου είχε μείνει αγκάθι στην καρδιά αυτή η κολοβή εκδρομή.


Και μπαίνω στη hotels com να χαζέψω τί παιζει από τιμές το καλοκαίρι, αφού είχα πάει Πάσχα την περασμένη φορά πριν χρόνια, πάταω το κουμπί της ιεράρχησης από το φθηνότερο ξενοδοχείο προς το ακριβότερο και παθαίνω σοκ.


Μου δίνει ότι υπάρχει ένα Radisson Blu Bruges που ανοίγει τώρα όπου να ναι, είναι περίπου στα μπετά, αλλά πουλάει δωμάτια από τέλος Μάη και μετά και δέχεται κρατήσεις. Στη σελίδα τους έχει φωτό από μακέτες των δωματίων, το χοτέλ απ' έξω, που φαίνονται σούπερ για 4άστερο ολοκαίνουριο. Μόνο που αυτό που δεν πάει καλά είναι ότι αρχές Ιούλη μου δίνει τιμή για το δίκλινο 34 ευρώ.


Παίζω λίγο μπρος πίσω τις ημερομηνίες, είδα ότι υπάρχει λάθος τιμή για κανένα 20ήμερο, τέλος Ιούνη με μέσα Ιούλη. Οι κανονικές τιμές του δίκλινου είναι πάνω από 160 ευρώ. Κλείνω εκείνη τη στιγμή 3 βράδια με δωρεάν ακύρωση και περιμένω να δω τι θα κάνω. Η αλήθεια είναι ότι με περίπου 50 ευρώ το βραδυ μπορούσα να κλεισω σουίτα και με 42 ευρώ μπορούσα να κλεισω upgraded δωμάτιο, αλλά είπα να μην το ξεφτυλίσω επειδή βρήκα λάθος τιμή.


Η εμπειρία μου – όπως και συμφορουμίτης που επικοινώνησα – λέει ότι θα καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά και θα το ακυρώσουν. Όμως δεν μπορώ να περιμένω πότε θα το καταλάβουν. Τους στέλνω μέιλ μεσα από τη hotels.com ότι δείτε τι έκλεισα, είστε σίγουροι για τις τιμές;. Μου απαντάνε ότι θα δεχτούν κανονικά την κράτησή μου επειδή τους ειδοποίησα και πρόλαβαν να αλλάξουν τις τιμές προς τα πάνω. Η τιμή που έκλεισα ήταν κατάλάθος μόνο των πρωινών το δίκλινου. Και πράγματι σε μισή ώρα οι τιμές διορθώθηκαν.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να πάμε περίμενα μειλ ακύρωσης, από τον δ/ντη πχ επειδή κάποιος υπάλληλος έκανε κοτσάνα. Δεν ακύρωσαν ποτέ. Το σχέδιο που διαμορφώθηκε ήταν να πάμε αρχές Ιούλη Αθήνα Θεσσαλονίκη μέσω Βελγίου στους παππούδες.


Ο γιος μου ομως κανόνισε να ανέβει Β. Ελλαδα με τρένο από Ιούνη, οπότε το σχέδιο άλλαξε στο να πάω απο Αθήνα στη Θεσσαλονίκη μέσω Βελγίου στους παππούδες να τον φέρω πίσω στην Αθήνα. Μόνο που είχα ένα υπέροχο δίκλινο σχεδόν δωρεάν για 3 βράδια και δεν έπρεπε να πάει χαμένο. Οπότε σε χρόνο dt έχω κανονίσει ενήλικη παρέα και αρχίζω τη μελέτη για τα αεροπορικά, με τρόπο που να εξυπηρετεί και την παρέα μου να επιστρέψει από Βρυξέλλες στην Αθήνα και εγώ να πετάξω για Θεσσαλονίκη απ' ευθείας.


Το τελικό σχέδιο έλεγε: πτήση για Αιντχόφεν με Ryan με 22 ευρώ το πρωί, ψώνια στο Αιντχόφεν, λεωφορείο flixbus για Μπριζ με 12 ευρώ, τρένο για Ντύσσελντορφ ξημερώματα στις 5 το πρωί με 15 ευρώ και πτήση Aegean με μίλια για Θεσσαλονίκη με 33 ευρώ.
Στη συνέχεια διαμορφώθηκε και το λοιπό πρόγραμμα μετά από αρκετές συζητήσεις.


Τελικό κόστος 3ημερου ταξιδιού για μένα 133 ευρώ. Εντάξει λίγο πιο πάνω από από Αθήνα Θεσσαλονίκη αλλά σε 4άστερο.

Στη φωτο το κανονικό ξενοδοχείο και όχι η μακέτα, όταν φτάσαμε
20190625_223357.jpg


Μας έδωσαν και δωμάτιο με θέα οι άτιμοι.


20190625_191441.jpg
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.266
Likes
7.838
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αυτό λέγεται και .... περιφέρεια ...! Ακούς εκεί 34 ευρώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Αυτό λέγεται και .... περιφέρεια ...! Ακούς εκεί 34 ευρώ.
Εχω κανει κατι χειροτερο την προηγουμενη χρονια στη Σικελια. Αντι για 100 ευρω το βραδυ, το εδωσαν με 10 καταλαθος στη booking. Μετα εγιναν εξαλλοι επειδη ηταν προπληρωμενο και τα βρηκαμε στη μεση χρεωνοντας 20 ευρω τη μερα το aircondition. Γι αυτο απο τοτε ειδοποιω στις λαθος τιμες, δεν αντεχω τις εντασεις. Αστο, εχω βεβαρυμενο παρελθον.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Το τελικό σχέδιο έλεγε: πτήση για Αιντχόφεν με Ryan με 22 ευρώ το πρωί, ψώνια στο Αιντχόφεν, λεωφορείο flixbus για Μπριζ με 12 ευρώ, τρένο για Ντύσσελντορφ ξημερώματα στις 5 το πρωί με 15 ευρώ και πτήση Aegean με μίλια για Θεσσαλονίκη με 33 ευρώ.
Εγώ πάλι ζηλεύω την ευκολία με την οποία συνδυάζεις "Μέσα" και προορισμούς. :)

Νομίζω πως είναι τέχνη που δεν θα την κατακτήσω ποτέ. :rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Εγώ πάλι ζηλεύω την ευκολία με την οποία συνδυάζεις "Μέσα" και προορισμούς. :)

Νομίζω πως είναι τέχνη που δεν θα την κατακτήσω ποτέ. :rolleyes-80:
Νομιζω οτι θελει απλως φαντασια.
Ενας λογος που γραφω αυτη την ιστορια ειναι γιατι θελω να μοιραστω πως γινεται τις πολυ μονοτονες διαδρομες για να παμε να δουμε την οικογενεια, κατι επαναλαμβανομενο, μπορουμε να τις κανουμε αξιομνημονευτες.
Οποιος χρειαζεται βοηθεια, εδω ειμαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Αθήνα- Ολλανδία- Βέλγιο- Γαλλία – Γερμανία- Θεσσαλονίκη σε 3 μέρες
Μέρος Β, το τριήμερο σε 3 χώρες.


Προσγειωθήκαμε πρωί στο Αιντχόφεν, το οποίο είχα και μια περιέργεια να δω, αφού το Πάσχα του 2019 ήμουν στη Νότια Ολλανδία και με ενθουσίασε κάθε μικρή πόλη που είδα- και είδα αρκετές. Δυστυχώς αναφώνησα “αυτά είναι τα Γιαννιτσά της Ολλανδίας”. Χάλια, εντελώς αδιάφορη πόλη. Όμως είχε καλούτσικο εμπορικό κέντρο και πλακώθηκα στα ψώνια στο Primark, που είχα τιμήσει και το Πάσχα στη Χάγη. Ταξίδευα με βαλίτσα χειραποσκευή και θα επανέλθω σ' αυτό το θέμα, γιατί είχα ήδη αναχωρήσει με τα 8 επιτρεπόμενα κιλά που καθόριζε η Aegean για την επιστροφή και σε 3 ώρες από την αναχώρηση είχα φτάσει στα 9 και βάλε κιλά .


Το flixbus αναχωρούσε από ένα ωραίο πάρκο λίγο έξω από το κέντρο κατά τις 4 το μεσημέρι και αράξαμε εκεί για να αντέξουμε τη μεσημεριανή ζέστη και, κυρίως, γιατί η πόλη δεν είχε τίποτε να δεις. Σημειωτέον, ήταν το φρικτό καλοκαίρι του 2019 με τους καύσωνες που 3 εβδομάδες περίπου μετά μας βρήκαν στην Αγγλία να βγάζουμε το δερμα μας από τη ζέστη, όπως περιγράφω στη μίνι ιστορία μου εδώ Φονικό στην Εκκλησιά



Στις 7 περίπου είμασταν στη Μπρυζ με μια ολιγόλεπτη στάση στη Γάνδη, που δεν ανέπνεες από τη ζέστη. Στη Μπριζ όμως φυσούσε δροσερό αεράκι, μάλιστα χρειαζόσουν και ζακέτα το βράδυ, κάθε βράδυ από τα 3 που μείναμε εκεί. Το πρώτο βράδυ χαρήκαμε αυτό που λαχταρούσα: την ήσυχη πόλη με τα μαγευτικά φώτα.


Τη δεύτερη μέρα επιτέλους επισκέφτηκα το μουσείο που είχα στο μάτι και έμεινα ένα γεμάτο δίωρο. Άξιζε το ταξίδι μόνο και μόνο γι αυτό. Μετά βόλτες και βόλτες, καφέδες, φαί, και ύστερα πάλι η ήσυχη καλοκαιρινή νύχτα χωρίς τουρίστες, να μη θες να πας για ύπνο. Α, χάρηκα και τη λιμνούλα Minnewater που την προηγούμενη φορα δεν αξιώθηκα από το τρέξιμο.



Το ερώτημα ήταν τι θα κάναμε την τρίτη μέρα. Εγώ έιχα ξαναπάει Γάνδη, η παρέα μου όχι. Επίσης είχα ξαναπάει στη Λιλ 2 χρόνια πριν και είχαμε περάσει ένα διήμερο. Και θυμόμουν ότι έχει αξιόλογη αγορά. Με κίνητρο ότι τον Ιούλη είχαν αρχίσει οι καλοκαιρινές εκπτώσεις, μπίρι μπίρι, πείστηκα να πάμε Λιλ, παρότι είχα αφήσει κενά στα μουσεία της Γάνδης. Ήταν και λιγάκι για αστείο, ότι θα πατήσουμε σε 3 χώρες σε 3 μέρες.


Το λεωφορείο της flixbus έφτανε Λιλ σε 45 λεπτά, αν θυμάμαι καλά, με 5 ευρώ, επειδή δεν περνούσε από Βρυξέλλες αλλά πήγαινε ευθεία στην πόλη και συνέχιζε για Παρίσι. Στη Λιλ δεν ξαναμπήκα στο Μουσείο Καλών Τεχνών που είχα πάει και την προηγούμενη φορά (παλι Ιούλης , πάλι καύσωνας) αλλά αφού χαζέψαμε την πόλη και την υπάιθρια αγορά της, έμπλεξα με τα ψώνια και φόρτωσα άλλα δυο ζευγάρια παπούτσια που,αθροιστικά με το τεράστιο βιβλίο που είχα πάρει από το μουσείο την προηγούμενη, πρέπει να έφτασα τα 13 κιλά στη βαλίτσα και άρχισα να αγχώνομαι. Απολαύσαμε την πλατεία, φάγαμε αλα γαλλικά και γυρίσαμε αργά το βράδυ στη Μπριζ. Μάλιστα χάσαμε μια κράτηση τραπεζιού για δείπνο στη Μπριζ, αλλά θέλαμε να επεκτείνουμε την εκδρομή όσο γινόταν.


Το επόμενο πρωί εγώ αναχωρούσα στις 5 ακριβώς από Μπριζ για Ντύσσελντορφ με ένα κουφό δρομολόγιο που βρήκα στους γερμανικούς σιδηροδρόμους μόλις 15 ευρώ, ενώ η συνήθης τιμή ήταν καμια 40ριά. Είχε 3 μετεπιβιβάσεις και το τρένο περνούσε από Λιέγη. Κατέβαινα σε ένα κ@λοχώρι στις 6 το πρωί και ξαναάλλαζα τρένο πριν το Αααχεν και άλλη μια φορά στον σταθμό του Ντύσσελντορφ φτάνοντας στο αεροδρόμιο κατά τις 9.30. Το αεροπλάνο έφευγε μετά τις 12.

Μια χαρα.

Μια χαρά;
Το τελευταίο βράδυ τσεκάραμε στα αναρτημένα δρομολόγια στον σταθμό της Μπριζ και βλέπω ότι στο κ@λοχώρι που θα άλλαζα τρένο, το δικό μου τρένο έφτανε 5 λεπτά μετά την αναχώρηση του τρενου που θα έπαιρνα. Και δεν ερχόταν άλο τρένο σύντομα για Γερμανία ώστε να μη χάσω το αεροπλάνο. Σχεδόν δεν κοιμήθηκα από το άγχος και επίσης έγινα η πιο ¨πρήχταινα¨ταξιδιώτισσα λέγοντας όλη την ώρα "πάει, δεν βγαίνει το πλάνο".

Τελικά όταν το πρωί επιβιβάστηκα, ανέφερα στον υπάλληλο της αμαξοστοιχίας το θέμα μου και είπε προς έκπληξή μου ότι θα ειδοποιήσει να μας περιμένουν στο βελγικό χωριο, που ήταν τελικά ΚΟΜΒΟΣ για να πας Γερμανια. Είμασταν καμια 10ρια άτομα που τρέξαμε στον σταθμό να προλάβουμε το τρένο που έφτανε στα σύνορα. Απο κει και πέρα θαυμασα ήρεμη την καταπληκτική διαδρομή ως το Αααχεν και στην ώρα μου ήμουν στο Ντύσελντορφ. Ευτυχώς δεν έλεγξαν τη 13κιλη πλέον βαλίτσα.
Και κάπως έτσι πήγα Αθήνα- Θεσσαλονίκη το 2019.


Μια και μοναδικη φωτο απο Αιντχοφεν, η πόλη δεν λεει

20190625_115608.jpg


Πανέμορφη Μπριζ

20190625_205802.jpg
20190625_215409.jpg
20190625_215456.jpg
20190625_221059.jpg
20190626_102834.jpg


Sint-Janshospitaal , Μεμλινγκ, άξιζε κάθε στιγμή
20190626_120016.jpg
20190626_124826.jpg
20190626_124318.jpg
20190626_151330.jpg
20190626_165000.jpg


Τα ήσυχα βράδια
η Μπριζ θα ανάβει
σαν μεγάλο καράβι
20190626_223341.jpg
20190626_224933.jpg
20190626_224947.jpg


Γαλλία- Τυρια, τι άλλο
20190627_124118.jpg


Ομορφούτσικη Λιλ, το ΄φερε η μοίρα να ξαναβρεθώ
20190627_132707.jpg
20190627_140337.jpg
20190627_135834.jpg


Έψαξα να βρω το ίδιο καφέ που είχα πιει καταπληκτικό αιθιοπικό χαρμάνι, αλλά είχε έργα ο δρόμος και προσωρινά ήταν κλειστό. Να πάτε όμως.
20190627_123700.jpg


Γαλλία είσαι, λεμε.

20190627_112216.jpg
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πολύ ωραία πόλη η Λιλ , όσο για το Βέλγιο είναι ένα από τα ταξίδια που μου χουν μείνει απωθημένα , προς το παρόν ... Καλά οι τάρτες των Γάλλων όλα τα λεφτά !!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.120
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom