Εισβολή Καρχαριών γεννά ελπίδες για τον τουρισμό

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
ΕΙΣΒΟΛΗ ΚΑΡΧΑΡΙΩΝ ΓΕΝΝΑ ΕΛΠΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ

Οι ιθύνοντες της Νότιας Αυστραλίας ελπίζουν ότι η μετανάστευση των γκρίζων καρχαριών στις παραλίες της, θα προσελκύσει τουρίστες έτοιμους να κολυμπήσουν με τα ήρεμα αυτά ψάρια. Έρευνες δείχνουν ότι οι καρχαρίες μαζεύονται στα νερά της Νότιας Αυστραλίας για πρώτη φορά, καθώς ψάχνουν για θερμότερες θάλασσες.
Αν τελικά φτάσουν στη Νότια Αυστραλία, θα αναπτυχθούν νέες προοπτικές για τον τουρισμό, παρόμοιες με εκείνες στις ανατολικές πολιτείες της Αυστραλίας, όπου άνθρωποι καταδύονται με το συγκεκριμένο είδος.
Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Αδελαϊδας Corey Bradshaw δήλωσε ότι “πλέον μπορούμε να στήσουμε τουριστικές δραστηριότητες, όπως εκείνες που υπάρχουν στην ανατολική ακτή”. Τα νερά της Νότιας Αυστραλίας είναι ψυχρότερα από εκείνα της ανατολικής και της Δυτικής ακτής, όμως οι κλιματικές αλλαγές είναι αυτές που κάνουν τα νερά κατάλληλα για τους γκρίζους καρχαρίες.
Πηγή: The Advertiser 5 Ιανουαρίου 2009. Δεν ξέρω πως μεταφράζεται ο καρχαρίας nurse. Δεν μου’ρχεται να τον μεταφράσω καρχαρία-νοσοκόμο!!!!!!! :lol:
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλά είναι δυνατόν??? Ποιος θα παει να κολυμπήσει με καρχαρίες???unpistepsable!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλά δεν είναι και κάτι το φοβερό.
Οι συγκεκριμένοι καρχαρίες ( grey nurse sharks ) είναι ακίνδυνοι και σε πολλά μέρη θεωρούνται ατραξιόν. Εγώ προσωπικά έχω κολυμπήσει με καρχαρίες στο Μπελίζε και μια χαρά ήταν.
Να μη σου πω ότι οι δύστυχοι οι καρχαρίες μόλις έβλεπαν τους κολυμβητές να πλησιάζουν, την έκαναν κανονικά...
Γιατί οι τουρίστες τους ταλαιπωρούν τους έρμους. Τους τραβάνε την ουρά, τους πασπατεύουν και τους κυνηγάνε για να τους φωτογραφίσουν. Οπότε εκείνοι, όπου φύγει φύγει...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μη σου πω ότι οι δύστυχοι οι καρχαρίες μόλις έβλεπαν τους κολυμβητές να πλησιάζουν, την έκαναν κανονικά...
Γιατί οι τουρίστες τους ταλαιπωρούν τους έρμους. Τους τραβάνε την ουρά, τους πασπατεύουν και τους κυνηγάνε για να τους φωτογραφίσουν. Οπότε εκείνοι, όπου φύγει φύγει...
Κατάντια και ξεπεσμός! :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Traveladdict με αυτους κολυμπησα κι εγω στο Μπελιζ και πραγματι οταν βουτηξαμε το εβαλαν στα ποδια. Δεν τολμησα να τραβηξω ουρα παντως!
Τωρα γιατι τους λενε νοσοκομους δεν ξερω..δεν επιτιθενται σε ανθρωπους αλλα φανταζομαι οτι αν αποφασισει καποιος απο αυτους να σε.. χειρουργησει :haha: , θα ειναι χωρις αναισθητικο :D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλη go2dbeach να φανταστείς ότι ο ξεναγός μας, έπιασε έναν, έχωσε τη χερούκλα του στα βράγχια του και το κακόμοιρο το ζωντανό παρέλυσε και πήγαινε ο κάθε τυχάρπαστος και του τραβούσε τα πτερύγια και την ουρά. Ακόμα τρέχει ο καρχαρίας...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Φίλη go2dbeach να φανταστείς ότι ο ξεναγός μας, έπιασε έναν, έχωσε τη χερούκλα του στα βράγχια του και το κακόμοιρο το ζωντανό παρέλυσε και πήγαινε ο κάθε τυχάρπαστος και του τραβούσε τα πτερύγια και την ουρά. Ακόμα τρέχει ο καρχαρίας...
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Εγώ πραγματικά θα του είχα σπάσει τα μούτρα (αργότερα στη βάρκα) αν έκανε κάτι τέτοιο μπροστά μου, ελπίζω κάποιοι να αντιδράσατε κάπως! Δεν φτάνει που τα ψαρεύουμε και τα τρώμε, που έχουμε κάνει τις θάλασσες χωματερές για σκουπίδια, χημικά και πυρηνικά απόβλητα, που με τις βουτιές μας διαταράζομαι την ηρεμία τους, που πάμε και χτυπάμε με τα πόδια μας και σκοτώνουμε τα κοράλλια καταστρέφοντας τον υποθαλάσσιο κόσμο, ε όχι να βασανίζουμε και με αυτό τον τρόπο τα ψάρια για χάρη του τουρισμού!!

Και φυσικά θα έλεγα σε όλο τον κόσμο να ΜΗΝ πάει να κάνει καταδύσεις με την εταιρία αυτή!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Πολύ σωστά mpiftex, επικροτώ...εγώ μπορεί να τον "έσπρωχνα" κι όλας κατά λάθος στη θάλασσα σε σημεία όπου θα ήταν κανάς πιο ζόρικος και πεινασμένος συγγενής :haha:

Υ.Γ. Δηλ. εγώ που βούταγα με black tip reef sharks είμαι τρελός? Δε νομίζω, απλά καλό είναι να διαβάζουμε καμιά πληροφορία ή να βλέπουμε κανά ντοκιμαντέρ από τα 100άδες που κυκλοφορούν δεξιά-αριστερά (του BBC μακράν τα καλύτερα) και να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα ζώα και να κατανοούμε τις συμπεριφορές τους και πώς αυτές καθορίζονται....

Δεν είναι Κινέζοι & Γιαπωνέζοι το ίδιο..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δυστυχώς οι ντόπιοι ξεναγοί τα συνηθίζουν αυτά. Το είδα και σε άλλες βάρκες να συμβαίνει. Βέβαια, οι καρχαρίες "αμοίβονται" με μεζέδες και γιαυτό και δεν ... μεταναστεύουν.
Κακοπερνάνε κακοπερνάνε, αλλά όλο εκεί είναι...
Το ίδιο συμβαίνει και με τα σαλάχια, που σε κυνηγάνε για να τα ταϊσεις.
Παρεπιπτόντως GTS που βούτηξες με black tips? Εγώ έχω βουτήξει με μεγάλους λευκούς στη Νότια Αφρική - μέσα σε κλουβί -και η εμπειρία απλά δεν περιγράφεται.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ λυπαμαι γι'αυτα που διαβαζω..Οταν πηγα εγω στο Μπελιζ ηταν low season και δεν πηγαιναν πολλες βαρκες στο shark alley. Ο οδηγος μας εδωσε σαφεις οδηγιες να μην αγγιξουμε τιποτα και να κανουμε πολυ απαλες κινησεις με τα βατραχοπεδιλα. Πριν παμε στον υφαλο μας εκανε ολοκληρο σεμιναριο και μας οδηγησε ο ιδιος με εντολη να κολυμπαμε ακριβως πισω του με ηρεμες κινησεις.Επισης αραξε πολυ μακρια τη βαρκα σε σημειο που ειχε μονο χορτα και αμμο για να μη χτυπησουμε τα κοραλια και επρεπε να κολυμπησουμε αρκετα για να τα δουμε.
Φυσικα δεν ταλαιπωρησε κανενα ζωο για χαρη μας.Το βρισκω ανεπιτρεπτο!

Traveladdict περιττο να σου πω οτι ουτε με 10 κλουβια δε θα επεφτα αναμεσα σε λευκους :haha: και στο Μπελιζ με τους νοσοκομους πολυ ηταν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.829
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom