British Airways Εισιτήρια με British Airways

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ενδιαφέρον. Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό.
Με αυτό το κόλπο όμως έχει όντως ταβάνι τα 120ευρώ ανά κράτηση.
Εγώ υπέθεσα οτι ήθελες να κάνεις κράτηση reward (κι εκεί μπορείς να κλείσεις με μίλια + λεφτά).

Πάντως, δεν βλέπω value for miles ( :) ) σε πτήσεις economy. Πιο πολύ αξίζει να τα κρατήσεις για καμια first LHR-JFK.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πόσα μίλια χρειάζεται για να πάνε 2 άτομα στην πρώτη θέση με αναβάθμιση?
Αυτό που λες έκανα. Έκλεισα ath-kul και sin-ath
με την έκπτωση 1500€ για δυο επιβάτες και ένα μωρό μικρότερο των δύο ετών για τέλος του έτους με αρχές Ιανουαρίου
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας!
Τον Απρίλιο θα ταξιδέψουμε για Ισλανδία και θέλω να σας κάνω μία ερώτηση για ένα θέμα που έχουμε με την British με την οποία πετάμε από Ισλανδία για Λονδίνο!
Κλείσαμε την ίδια μέρα εισιτήρια με Ryanair, Easyjet και British , το θέμα μας είναι ότι ενώ στην ryanair Και την easyjet κλείσαμε κανονικά τα εισιτήρια και τα λεφτά τραβήχτηκαν κανονικά από την χρεωστική μας, στην British κλείσαμε κανονικά τα εισιτήρια μας έβγαλε απόδειξη χρέωσης μας έβγαλε το itinerary και κανονικά τα πάντα ΑΛΛΑ δεν έχουμε χρεωθεί , δεν έχει τραβηχτεί και δεν έχει δεσμευτεί τίποτα από την κάρτα μας ενώ κοντεύει να περάσει μήνας!
Στείλαμε email στην British και μας απάντησαν ότι η κράτηση είναι κανονικά καταχωρημένη στο σύστημα τους αλλά δεν είπαν κάτι για τα χρήματα!
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί?
Από την κάρτα μας έχει τραβηχτεί ένα ποσό 1,30 ευρώ μόνο που δεν γνωρίζουμε από τι είναι!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Δεν εχει γινει καμια δεσμευση ποσου;
Αν οχι ,νομιζω εχει δικαιωμα εντος 30 εργασιμων ημερων απο τη δεσμευση να στα χρεωσει. Επειδη ειχα προβλημα με κρατηση ξενοδοχειου και ρωτησα τραπεζα.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
οχι δεν έχει γίνει καμία δέσμευση , μπορούμε κανονικά και βγάζουμε όλο το ποσό από την κάρτα . Εκτός αν δεν έχει σχέση αυτό . Γι΄αυτό προβληματιζόμαστε μην έχει γίνει καμιά πατάτα και έχουμε θέμα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
οχι δεν έχει γίνει καμία δέσμευση , μπορούμε κανονικά και βγάζουμε όλο το ποσό από την κάρτα . Εκτός αν δεν έχει σχέση αυτό . Γι΄αυτό προβληματιζόμαστε μην έχει γίνει καμιά πατάτα και έχουμε θέμα!
Σου ήρθε mail με τον αριθμό κράτησης; Αν ναι δεν εχεις κανένα πρόβλημα.
Τσέκαρε και δω μία https://www.checkmytrip.com/cmt/apf/cmtng/index?LANGUAGE=GB&SITE=NCMTNCMT
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σου ήρθε mail με τον αριθμό κράτησης; Αν ναι δεν εχεις κανένα πρόβλημα.
Τσέκαρε και δω μία https://www.checkmytrip.com/cmt/apf/cmtng/index?LANGUAGE=GB&SITE=NCMTNCMT
Μου έχει έρθει email "Your itinerary" το οποίο έχει το booking reference (έβαλα τον κωδικό στο λινκ που μου έδωσες και βγάζει κανονικά confirmed την πτήση μας) και ένα άλλο email το οποίο γράφει "Your e-ticket receipt" με τις λεπτομέρειες της πληρωμής. Σε αυτό γράφει payment date "3 oct 2015" αλλά δεν εχει τραβηχτεί τίποτα εκτός από ένα ποσό " 1,30 ευρώ" !
Να σημειώσω ότι το ποσό στην απόδειξη αναγράφεται σε ισλανδικη κορώνα. Να έχει κάτι να κάνει με αυτό? Αντί για 130 ευρώ που είναι τα εισιτήρια να τράβηξαν 1,30 :p :p :p :p??
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Εσύ να έχεις χρήματα στην κάρτα μέχρι να ταξιδέψετε γιατί κάποια στιγμή θα τα τραβήξουν. Τώρα αν είστε τόσο τυχεροί και δεν τραβήξουν τίποτα, απλά καλά να περάσετε!;)
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλά αυτό εννοείται , δεν τα πειράζουμε τα λεφτά! Απλά φοβόμαστε μην γίνει καμιά στραβή και βρεθούμε ξεκρέμαστοι :cry: τελευταία στιγμή! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πάντως
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά αυτό εννοείται , δεν τα πειράζουμε τα λεφτά! Απλά φοβόμαστε μην γίνει καμιά στραβή και βρεθούμε ξεκρέμαστοι :cry: τελευταία στιγμή! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πάντως
Εχεις και το e-ticket? Αυτο με τα 13 ψηφια που ξεκινα απο 125- για την ΒΑ?
1) Αν οχι κανε λιγο υπομονη γιατι κανουν χειροκινητα τις χρεωσεις των καρτων και εχουν προτεραιοτητα οι πτησεις που ειναι να πραγματοποιηθουν συντομα. Η δικια σου αργει και εχει μπει στην ουρα.
2) Αν ναι πηγαινε στο http://eitr.amadeusasia.com/index.aspx και δες ποια καρτα εχουν χρεωσει.
Η καρτα που χρησιμοποιησες για την κρατηση ανηκει σε καποιον απο αυτους που θα ταξιδεψουν ή σε καποιον αλλον;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα , αυτά που έχω είναι το itinery και ένα "Your e-ticket receipt" το οποίο είναι 7 σελίδες και γράφει γενικά όλες τις λεπτομέρειες για βαλίτσες για το φαγητό για τρόπους επικοινωνίας κτλ.
Σε αυτό σε ένα σημείο έχει "Payment Information" και εκεί γράφει "Ticket Number(s)" Και έχει τους κωδικούς με τα 13 ψηφία και δίπλα τα ονόματά μας. Πιο κάτω τα στοιχεία της χρεωστικής, το ποσό σε Ισλανδική κορώνα , payment date , IATA Number , endorsements , Fare details και Fare breakdown στο οποίο γράφει "the price of your ticket includes a security and insurance surcharge and a carrier imposed charger per sector levied by the carrier. All taxes , fees , and chargers are to be paid by the member (not british airways).
Στο λινκ που μου έδωσες βάζω το booking reference , το όνομα και μου βγάζει κανονικά τους αριθμούς εισιτηρίων (13 ψηφία) , τα ονόματά μας κτλ. Όταν όμως πατάω "select" σε κάποιο όνομα , μου βγάζει CANNOT ACCESS THE OFFICE ID.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τα χρήσιμα λινκ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το cannot access the office id ειναι γιατι οι αεροπορικες δεν επιτρεπουν στην amadeus asia να εχει προσβαση σε ολα τα στοιχεια των επιβατων τους. Ομως συνηθως απο το συστημα των saudi airlines συνηθως μπορεις να δεις τα παντα. Πηγαινε στο http://www.saudiairlines.com/portal/site/saudia/Home και βαλε τα e-ticket σου (λογικα ξεκινουν απο 125) και μαλλον θα μπορεσεις να δεις περισσοτερες πληροφοριες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom