Ινδία Εισιτηρια τραινου στην Ινδια

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Θα ταξιδεψω τον Μαρτιο στην Ινδια και θελω να βγαλω εισιτηρια για την διαδρομη Δελχι - Αμριτσαρ με το τραινο Αν το εχει κανει καποιος θα ηθελα την βοηθεια του η με ποιον αλλο τροπο μπορω να το κανω:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέσω του αγγλόφωνου σάιτ της click, ψαξ' το λίγο γιατί δεν το έχω πρόχειρο, δουλεύει μια χαρά, μπορείς να εκυρώσεις όποτε θες και η προμήθεια είναι γελοία (κάτω του μισού ευρώ).
 
  • Like
Reactions: efi

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Κοιταξα στο click.in αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη μαλλον γιατι δεν ειμαι αρκετα εμπειρη στο ψαξιμο.Κοιταξα στο σαιτ των Ινδικων Σιδηροδρομων αλλα δεχοντε μονο Ινδικες πιστωτικες καρτες.:(
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ψαξε καλυτερα. Εγω εκλεισα το καλοκαιρι με αυτο τον τροπο με πιστωτικη. Και για ακυρωσεις ειναι οπως τα λεει ο yorgos
 
  • Like
Reactions: efi

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μπορεις να κοψεις και απο τη σελιδα των τρενων με καρτα χρεωστικη η πιστωτικη , αλλα και απο το cleartrip....Νομιζω ομως δεν θα χουν ανοιξει ακομα οι θεσεις, ανοιγουν ακριβως 90 μερες πριν....

Αρχικα κανεις εγγραφη...

Στη συνεχεια οι λεπτομερειες....
ticket1.jpg

Στη πρωτο παραθυρακι θα δηλωσεις σταθμο αφετηριας και τερματισμου...Θελει λιγο ψαξιμο γιατι καθε τρενο μπορει να φευγει απο αλλο σταθμο, οποτε καλο ειναι να ψαξεις ολους τους σταθμους αφετηριας και προορισμου για να βρεις το πιο βολικο τρενο...π.χ απο δελχι εχει πολλους σταθμους...Επισης διαλεγεις θεση , ac3 η ac2 συνηθως. Προσοχη:Το ειδος εισιτηριου ειναι E-ticket...

Αφου πατησεις find trains θα βγαλει τα τρενα της ημερας...διαλεγεις οποιο βολευει απο αποψη ωρας και κοιτας μετα availability..... αν λεει οτι εχει π.χ 20 θεσεις available πας στο Book μετα...Αν λεει WTL σημαινει οτι δεν εχει θεσεις και μπαινεις στην αναμονη για οταν βρεθεουν οποτε καλυτερα κλεισε αλλο τρενο...

Στη συνεχεια θα σε ρωτησει στοιχεια επιβατων , και κρεβατι αν θες πανω η κατω και επισης στο δωματιο η διαδρομο....προτεινω τα πανω στο δωματιο...(upper)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ticket-4.jpg

Στη συνεχεια πατας πληρωμη....Εμεις πληρωσαμε μεσω της επιλογης AXIs , και χρησιμοποοιησαμε μια χρτεωστικη καρτα...Πληρωσαμε επιτυχως και με τραπεζα κυπρου και με αλφαμπανκ...

Στις ακυρωσεις μεχρι 3 μερες πριν πληρωνεις κατι ελαχιστο και τα λεφτα επιστρεφονται στη καρτα σου...Το δοκιμασαμε και αυτο...Και τις 3 μερες πριν πληρωνεις παλι μικρο ποσο...

Στη συνεχεια εκτυπωνεις το εισιτηριο που θα σου στειλουν και μπαινεις απλα στο τρενο με το διαβατηριο ...ουτε αναμονη σε σταθμους εκει ουτε ταλαιπωρια...

Καλο ταξιδι και ο,τι χρειαστεις για τρενα ρωτα....εκοψα 11 τρενα οποτε εριξα πολυ ψαξιμο!
 
  • Like
Reactions: efi

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Σ ευχαριστω Μπηκα και τα κοιταξα δεν εχουν ανοιξει ακομα οι ημερομηνιες.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
efi γιατί θέλεις να κλείσεις από τώρα εισητήρια με το τρένο ...υπάρχει περίπτωση να είναι γεμάτα όταν πας?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
efi γιατί θέλεις να κλείσεις από τώρα εισητήρια με το τρένο ...υπάρχει περίπτωση να είναι γεμάτα όταν πας?
αυτο ειναι σχεδον σιγουρο....στα περισσοτερα τρενα οι θεσεις σε μια αξιοπρεπη θεση(κουκετα αστω σε sleeper class), εκτος αν θες να ταξιδευεις 12 ωρες ορθιος , τελειωνουν 20 μερες η ενα μηνα πριν , ισως και περισσοτερο αναλογα την εποχη...

συν οτι στους σταθμους εκει μπορει να χρειαστεις και 3 ωρες για να κοψεις ενα εισιτηριο για 3 ωρες ταξιδι.... Σκεψου στο δελχι ειχε 72 ταμια με 100 ατομα στο καθενα ουρα!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
χαχαχαχαχχααχχαα είπα και γω....ωραία θα περάσουμε.........
Μαρέσει που φανταζόμουν ότι θα γυρίσω με τρένο 5 πόλεις....!


Είχα διαβάσει κάπου ότι για τους τουρίστες τα τελευταία χρόνια έχει ξεχωριστά γκισέ

επίσης πάρτε αυτό ......
μετακίνηση

:russianroulette: Incredible india!!!!!!!
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Εβγαλα το εισητηρια με cleartrip σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Lalibela ηθελα τα εισητηρια για να ειμαι σιγουρη οτι θα ταξιδεψω στο Αμριτσαρ Το υπολοιπο ταξιδι ειναι ηδη κανονισμενο αλλα το Αμριτσαρ δεν περιλαμβανεται σε κανενα πακετο και εγω αρνουμαι να ειμαι στην Ινδια για εναν μηνα και να μην δω τον Χρυσο Ναο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
χαχαχαχαχχααχχαα είπα και γω....ωραία θα περάσουμε.........
Μαρέσει που φανταζόμουν ότι θα γυρίσω με τρένο 5 πόλεις....!


Είχα διαβάσει κάπου ότι για τους τουρίστες τα τελευταία χρόνια έχει ξεχωριστά γκισέ

επίσης πάρτε αυτό ......
μετακίνηση

:russianroulette: Incredible india!!!!!!!
Αυτο μας ετυχε και εμασ...προσπαθησαν να μας πεισουν οτι ειναι πιο ευκολο να κοψεις απο το κεντρο και μας οδηγησαν σε δικο τους γραφειο...φυγαμε φυσικα και ξανα σταθμο!

Για τους τουριστες υπαρχει γραφειο σε καποιους μεγαλους σταθμους αλλα για εισιτηρια που θα κοψεις για επομενες μερες, οχι της ιδιας μερας....τουλαχιστον Δελχι, σε αλλους σταθμους δεν υπηρχε καν ...

Η γνωμη μου ειναι αν θες να ταξιδεψεις με τρενο, για διαδρομες πανω απο 2 ωρες να τα κοψεις στο περιπου και αμα θες τα ακυρωνεις μετα, το ποσο ακυρωσης ειναι γελοιο! και εμεις το ιδιο καναμε και αλλαξαμε καποια εισιτηρια στη πορεια..:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom