Κροατία Εκδρομές από Ζάγκρεμπ

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ενας καλος φιλος εχει περασει καποιες μερες στο Karlovac. Ειπε οτι ειναι ομορφη μικρη πολη. Λεμε να παμε για λιγες ωρες με τρενο, αφου τη Λουμπλιανα την ειδαμε.
Εχει παει κανεις;
Η αρχικη μου σκεψη ηταν για Rijeka σε 2,5 ωρες με λεωφορειο NOMAGO που εχει καθε μια ωρα, αλλα φοβαμαι οτι τα πραγματα δεν θα ειναι ωραια στους δρομους το καλοκαιρι.
 
Last edited:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ενας καλος φιλος εχει περασει καποιες μερες στο Karlovac. Ειπε οτι ειναι ομορφη μικρη πολη. Λεμε να παμε για λιγες ωρες με τρενο, αφου τη Λουμπλιανα την ειδαμε.
Εχει παει κανεις;
Η αρχικη μου σκεψη ηταν για Rijeka σε 2,5 ωρες με λεωφορειο NOMAGO που εχει καθε μια ωρα, αλλα φοβαμαι οτι τα πραγματα δεν θα ειναι ωραια στους δρομους το καλοκαιρι.
Δεν εχω πάει Κάρλοβατς.
Ημερήσια Πλίτβιτσε δε σκέφτεστε; Ειναι 1,5 ωρα απο Ζάγκρεμπ με αυτοκίνητο και έχει και συνδεση με flixbus αν θυμαμαι καλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν εχω πάει Κάρλοβατς.
Ημερήσια Πλίτβιτσε δε σκέφτεστε; Ειναι 1,5 ωρα απο Ζάγκρεμπ με αυτοκίνητο και έχει και συνδεση με flixbus αν θυμαμαι καλα.
Οχι, δεν μου προκαλει το ενδιαφερον. Οι συνθηκες ζεστης και μαζικοτητας επισκεπτων το καλοκαιρι θα το κανουν ακομη πιο απωθητικο.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.459
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ενας καλος φιλος εχει περασει καποιες μερες στο Karlovac. Ειπε οτι ειναι ομορφη μικρη πολη. Λεμε να παμε για λιγες ωρες με τρενο, αφου τη Λουμπλιανα την ειδαμε.
Εχει παει κανεις;
Η αρχικη μου σκεψη ηταν για Rijeka σε 2,5 ωρες με λεωφορειο NOMAGO που εχει καθε μια ωρα, αλλα φοβαμαι οτι τα πραγματα δεν θα ειναι ωραια στους δρομους το καλοκαιρι.
Maribor με Flixbus ειναι 2 ωρες μακρια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Maribor με Flixbus ειναι 2 ωρες μακρια
Ηθελα με τρενο και ειμαι απολυτη σ αυτο λογω καλοκαιρινης μαζικοτητας. Αλλιως θα εβαζα τη Rijeka.
Εγω εχω δει περσι στην Τεργεστη κοσμο εξαλλο να περιμενει 4 ωρες το flixbus απο Κροατια, αστο.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ενας καλος φιλος εχει περασει καποιες μερες στο Karlovac. Ειπε οτι ειναι ομορφη μικρη πολη. Λεμε να παμε για λιγες ωρες με τρενο, αφου τη Λουμπλιανα την ειδαμε.
Εχει παει κανεις;
Η αρχικη μου σκεψη ηταν για Rijeka σε 2,5 ωρες με λεωφορειο NOMAGO που εχει καθε μια ωρα, αλλα φοβαμαι οτι τα πραγματα δεν θα ειναι ωραια στους δρομους το καλοκαιρι.
Εγώ ταξίδεψα τον περασμένο Απρίλιο σε Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα και έκανα τυχαία στάση στο Σάμομπορ (μισή ώρα από Ζάγκρεμπ), αξίζει για ημερήσια εκδρομή, είναι πανέμορφο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εγώ ταξίδεψα τον περασμένο Απρίλιο σε Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα και έκανα τυχαία στάση στο Σάμομπορ (μισή ώρα από Ζάγκρεμπ), αξίζει για ημερήσια εκδρομή, είναι πανέμορφο.
Το κραταω αυτο γιατι φαινεται πολυ ευκολο. Παρολα αυτα 90% θα παμε Karlovac και θα δω αν μπαινει κι αυτο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
To Σάμομπορ είναι η καλύτερη επιλογή για μίνι ημερήσια. Είναι όμορφη, έχει ποτάμι, έχει δάσος και είναι πολύ κοντά.
Η Ριέκα είναι πανέμορφη πόλη. Πιθανόν ωραιότερη από το Ζάγκρεμ. Αλλά είναι μακριά και σαφώς το καλοκαίρι δεν είναι η ιδανική εποχή για βόλτα σε πόλη. Βέβαια όταν ταξιδεύεις καλοκαίρι σε πόλεις είσαι εκ των πραγμάτων αποφασισμένος να βολτάρεις στη ζέστη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
To Σάμομπορ είναι η καλύτερη επιλογή για μίνι ημερήσια. Είναι όμορφη, έχει ποτάμι, έχει δάσος και είναι πολύ κοντά.
Η Ριέκα είναι πανέμορφη πόλη. Πιθανόν ωραιότερη από το Ζάγκρεμ. Αλλά είναι μακριά και σαφώς το καλοκαίρι δεν είναι η ιδανική εποχή για βόλτα σε πόλη. Βέβαια όταν ταξιδεύεις καλοκαίρι σε πόλεις είσαι εκ των πραγμάτων αποφασισμένος να βολτάρεις στη ζέστη
Πραγματι, προτιμουμε τις πολεις. Δεν βολταρεις στη ζεστη γιατι αραζεις σε καφε, μουσεια και εστιατορια, λεει η εμπειρια μου.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εμ αν θέλετε καφετέριες, ταβέρνες και μουσεία, σαφώς η Ριέκα έχει απείρως περισσότερες επιλογές από το Κάρλοβατς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εμ αν θέλετε καφετέριες, ταβέρνες και μουσεία, σαφώς η Ριέκα έχει απείρως περισσότερες επιλογές από το Κάρλοβατς
Με αγχωνει πολυ ο δρομος το καλοκαιρι. Οπως εγραψα πιο πανω, εχω δει δραματικες καθυστερησεις περσι που δεν ηταν καν η χωρα στην ΕΕ να μπαινοβγαινει ο καθενας απο τις διπλανες χωρες με το αυτοκινητο του. Αν ξεμεινουμε στη Ριεκα περιμενοντας ωρες το λεωφορειο, παμε για καταστροφη. Θα το σκεφτω λιγο ακομη.
 

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Η χωρα ηταν στην Ε.Ε. στο ευρω δεν ήταν, πράγμα που συνεβη την Πρωτοχρονια του τρέχοντος έτους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom