Αυστρία Εκδρομή από Βιέννη

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Γεια σας και πάλι!(Μέχρι να φύγω πια για το ταξίδι,θα σας ρωτήσω σίγουρα κι άλλες φορές!)Λοιπόν,ήθελα να ρωτήσω μιας και στη Βιέννη θα είμαστε για 4 μέρες,αν αξίζει και αν προλαβαίνουμε δηλαδή να επισκεφτούμε κάποιο γειτονικό μέρος...Μία πρώτη σκέψη ήταν η Μπρατισλάβα,μιας και είναι σχετικά κοντά...Έχετε κάτι καλύτερο στο μυαλό σας?Η απλώς να μείνω Βιέννη και όοοοοοταν ξαναπάω να κάνω τις γύρες μου?Ευχαριστώ!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κατσε Βιεννη,εχει τοσα πραγματα,να δεις ο,τι μπορεις.Θα ευχεσαι να ειχες κι αλλες...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
shadow88, μου φαίνεται ότι δεν έδωσες και πολύ μεγάλη σημασία στην ταξιδιωτική μου ιστορία!
3 ημέρες στη Βιέννη φτάνουν και περισσεύουν!
Την τέταρτη να πας Μπρατισλάβα. Και αν δεν προλάβεις να πας ολόκληρη δεν πειράζει. Και μισή μέρα φτάνει!
Καλά να περάσετε...
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
απο προσωπική εμπειρία μια και ήμουν βιέννη το πάσχα και μάλιστα για δεύτερη φορά μετα απο αρκετά χρόνια σου λέω ότι 4 μέρες ίσα που φτάνουν να δεις τη βιέννη!!(εγώ πάλι άφησα ...εκκρεμότητητες,δεν πρόλαβα)
Τι να λέμε τώρα ...μια μέρα θα φας αν θες να δείς το νησί -πάρκο και απο κεί αααλλη διαδρομή στην περιοχή altedonau ,στο άλλο τεράστιο πάρκο γύρω απο τον πύργο.......
Στο κέντρο μόνο τα μουσεία και τα παλάτια να βάλουμε μόνο απ έξω να τα δείς θες .....ώρες ποσο μάλλον να μπαινοβγαίνεις,όσο για τα θερινά ανάκτορα είναι εκδρομή...να τα δείς μέσα και να τριγυρίσεις στους κήπους και τα συντριβάνια απέξω
Και αν σου μείνει χρόνος πάς μια βόλτα στη λουτρόπολη του Μπάντεν που είναι πολύ κοντά και με μια μαγευτική διαδρομή μέσα στη φύση ,στο πρασινο διασχίζοντας τα γραφικά χωριουδάκια -θέρετρα της βιέννης.
Φεύγοντας θα λες αχ να είχα κι άλλες μέρες....
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
εγω βρεθηκα στη βιεννη το πασχα για 3 γεματες μερες!κ απολαυσα αρκετα πραγματα(η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε λιγο) αλλα δεν μετανοιωνω που αφιερωσα 2μερες στο linz,το ερωτευτηκα!το οτι προλαβαινεις προλαβαινεις απλα ιεραρχησε τα πραγματα που θελεις να δεις για πχ εγω ειδα ενα απο τα πολλα παλατια της βιεννης γιατι τα παλαταια γενικοτερα δεν μου αρεσουν,αλλα ειδα ερκετα μουσεια εφαγα σνιτσελ ηπια σοκολατα περπατησα τη λαικη αγορα τους!ειναι θεμα προτεραιοτητων λοιπον!οτι κ αν αποφασισεις θα περασεις τελεια!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γεια σας και πάλι!(Μέχρι να φύγω πια για το ταξίδι,θα σας ρωτήσω σίγουρα κι άλλες φορές!)Λοιπόν,ήθελα να ρωτήσω μιας και στη Βιέννη θα είμαστε για 4 μέρες,αν αξίζει και αν προλαβαίνουμε δηλαδή να επισκεφτούμε κάποιο γειτονικό μέρος...Μία πρώτη σκέψη ήταν η Μπρατισλάβα,μιας και είναι σχετικά κοντά...Έχετε κάτι καλύτερο στο μυαλό σας?Η απλώς να μείνω Βιέννη και όοοοοοταν ξαναπάω να κάνω τις γύρες μου?Ευχαριστώ!
Πρωτομαγια φετο ημουν Βιεννη ειναι πανεμορφη...αριστοκρατισα, κουκλα...δεν προλαβαινεις να την δεις ολη σε 4 μερες....
Μπρατισλαβα να πας αλλα προτιμησε το καταμαραν που φευγει απο τη πλατεια της Σουηδιας να δεις τη διαδρομη εν πλω...μου αρεσε πολυ και γυρισα με τραινο...αλλα αξιζε ...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μπρατισλαβα να πας αλλα προτιμησε το καταμαραν που φευγει απο τη πλατεια της Σουηδιας να δεις τη διαδρομη εν πλω...μου αρεσε πολυ και γυρισα με τραινο...αλλα αξιζε ...
καταμαράν φεύγει μόνο για μπρατισλάβα;
υπάρχει μηπως κάποιο σχετικό λινκ?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ευχαριστώ marydim!:clap:
γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα αντίστοιχης με την Μπρατισλάβα πρόσβασης στην Βουδαπέστη?:roll: δηλαδή αν πάει καταμαράν από τον Βιέννη προς Βουδαπέστη.
 

croce

Member
Μηνύματα
227
Likes
405
Shadow 88, εάν παρ'όλα αυτά επιμένεις για Μπρατισλάβα ο πιο φτηνός τρόπος είναι:
από την πλατεία στην περιοχή του σιδ.σταθμού αναχωρούν τακτικά πούλμαν για Μπρατισλάβα, που κάνουν στάση και στο αεροδρόμιο της Βιένης, με ασήμαντο εισιτήριο.
Από το σταθμό της Μπρατισλάβας με αστικό πηγαίνεις στο ιστορικό κέντρο.2 ωρίτσες είναι αρκετές. Στην άκρη του υπάρχει ο πύργος μουσείο με θέα όλη την πόλη.
Φαγητά και καφέδες σε φτηνές τιμές. Μισή μέρα είναι αρκετή.Καλό ταξίδι.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ευχαριστώ marydim!:clap:
γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα αντίστοιχης με την Μπρατισλάβα πρόσβασης στην Βουδαπέστη?:roll: δηλαδή αν πάει καταμαράν από τον Βιέννη προς Βουδαπέστη.
thanosth, υπάρχει και αυτή η δυνατότητα αλλά νομίζω ότι είναι μόνο για τους καλοκαιρινούς μήνες.
Ξεκινάει από Βιέννη και φτάνει Βουδαπέστη σε 6 ώρες. Περισσότερα στο εξής site Budapest-Vienna Hydrofoil Lines

(Λογικά θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες εταιρείες που κάνουν το ίδιο δρομολόγιο αλλά αυτή είχα βρει και έχω αποθηκευμένη στους σελιδοδείκτες μου).
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα σε ολους!21/2 παω για 5 μερες βιεννη.το πιο πιθανον ειναι να αφιερωσω ολες τις μερες μου εκει αλλα αν θελω να κανω μια μονοημερη τι μου προτεινετε?καποιοι λενε για μπρατισλαβα.αξιζει τον κοπο??σαλτσμπουργκ νομιζω ειναι μακρια και συνδιαζεται καλυτερα με μοναχο που ειναι στα μελλοντικα μου σχεδια.καποια αλλη πολη της αυστριας??γκρατσ, λιντσ?μπαντεν πως παει κανεις?ειναι ωραια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.657
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom