Ιταλία Εκδρομή στην Ιταλία με αυτοκίνητο!

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Η Ναπολη μπορει να αποδειχτει επικινδυνη για το αυτοκινητο, αν δε φυλασσεται σε παρκινγκ, οχι για σας- τουλαχιστον οχι πιο επικινδυνη απο αλλες μεγαλουπολεις. Για τιμες ριξε μια ματια στο Greek Ferries to Greek Islands & Italy Greece: ferry prices, timetables, book a ferry to Greece να παρεις μια πρωτη ιδεα.
Αλλα μηπως να βαλετε καμια μερουλα ακομη;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια χαρά ασφαλής είναι η Νάπολη, μη λέτε κουλά.

Πάντως αν έχετε μόνο 3-4 μέρες, καλύτερα επιλέξτε μόνο ένα από τα μέρη που αναφέρθηκαν: Είτε μόνο Ρώμη, είτε μόνο Νάπολη, είτε μόνο Umbria. Δεν είναι δυνατό να πεις π.χ. ότι πας Νάπολη και φεύγεις σε λιγότερο από 3 μέρες... Θες minimum 1 για την πόλη, 1 για να δείς λίγο Κάπρι, και 1 για Πομπηία, Sorrento και Costiera Amalfitana. Κι αυτά τρέχοντας.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
εγώ δε θεωρώ ότι αν πας κάπου πρέπει αν δεις οπωσδήποτε καποια πράγματα...πας για λίγο και ξαναπας ίσως κάποια στιγμή...δεν είναι κακό...όμως δεδομένων των ημερών που διαθέτεις δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι στη συγκεκριμένη περιπτωση καλό θα είναι να διαλέξεις ένα μέρος ,...μη ξεχνάς ότι οι μετακινήσεις με το αυτοκίνητο σου μειώνουν το χρόνο...Ρώμη λοιπόν θα έλεγα αν δεν εχεις πάει...όχι ότι τα άλλα δεν αξίζουν αλλά η γνωμη μου είναι να ξεκινησεις από τα βασικά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα συμφωνήσω με taver, Dafni. Coccobil τωρα το εθεσες καλυτερα για τη λιμνη. για τα εισιτηρια δεν ειναι δυνατον να τα ξαναγραφουμε. διαβαζετε εκτεταμένα το travelstories. τα έχει ολα νωρίτερα από οποιοδηποτε άλλο σαιτ...:haha::haha:
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%DD%F2-8.html#post141052
οι φιλοι μου από Φλωρεντία έκλεισαν ήδη τα εισιτήριά τους για αυγουστο 2 άτομα+ΙΧ με ιστορικό χαμηλό των τελευταίων 10 ετών: 150Ε!!!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
θα συμφωνήσω με taver, Dafni.
στη συγκεκριμένη περιπτωση και γω συμφωνώ ... γενικά είπα ότι δε χρειαζεται να αγχώνεται κανεις για να τα δει όλα με τη μια....μήπως δηλαδή 3 μερες φτάνουν για τη Ρώμη και μάλιστα όταν πάει κανεις οδικως που έχει και ταξίδι να κάνει?αλλά καλά είναι και τόσο ...και αν θέλει,όταν μπορεί ξαναπαει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Ναπολη μπορει να αποδειχτει επικινδυνη για το αυτοκινητο, αν δε φυλασσεται σε παρκινγκ

Μια χαρά ασφαλής είναι η Νάπολη, μη λέτε κουλά.

Για το συγκεκριμένο θέμα στο οποίο αναφέρθηκε - οι κλοπές αυτοκινήτου- υπάρχει παντως ένα θεματάκι...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
οι φιλοι μου από Φλωρεντία έκλεισαν ήδη τα εισιτήριά τους για αυγουστο 2 άτομα+ΙΧ με ιστορικό χαμηλό των τελευταίων 10 ετών: 150Ε!!!!!
Ανκόνα-Πάτρα-Ανκόνα; Με καμπίνα; Είναι δυνατόν;
Ραφήνα-Μαρμάρι-Ραφήνα θέλω 80 ΕΥΡΩ!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανκόνα-Πάτρα-Ανκόνα; Με καμπίνα; Είναι δυνατόν;
Ραφήνα-Μαρμάρι-Ραφήνα θέλω 80 ΕΥΡΩ!!!
εντάξει όχι και καμπίνα..αεροπορικά καθίσματα. αυτοί έρχονται κάθε χρόνο για 12 χρόνια και τα ψάχνουν καλύτερα από μένα. τωρα έκλεισαν με σχεδόν μισή τιμη, 40% νομίζω, πιο κάτω από ότι 12 χρόνια πριν...αυτό τα λεει όλα..
α για την Κεφαλονια που πάνε μετά 172...3 ωρες δρομος..
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Για το καλοκαιρι σκεφτομαστε! Δηλαδη δεν εχει κανενα ενδιαφερον να παμε στην λιμνη? Μηπως ξερετε ποσο κοστιζουν περιπου τα εισητηρια? Ειμαστε 3 φοιτητες και ενας ενηλικας + το αυτοκινητο ενα μικρομεσαιο polo! Μπορει κανεις να μου προτεινει κατι αλλο ή καποιο μερος για διαμονή?
εχεις χρονο να τα προγραμματισεις ολα τωρα για εισιτηρια αυτη την στιγμη παιζουν δυο προσφορες
-Ανεκ 50% εκπτωση αν κλεισεις μεχρι 26 Μαρτη (Πατρα-Ανκονα)
ANEK Lines - Official Web Site - [AllOffers]
-superfast 50% εκπτωση μεχρι τελη Μαρτη
Superfast Ferries offers - discounts - deals/ Greece - Italy / Pireaus - Heraklion
Οι ημερομηνιες στο τελος μπορουν να αλλαξουν γι'αυτο βρισκετε τις πιθανες ημερ. πας και κλεινεις τα εισιτηρια και αν κατι αλλαξει αλλαζεις τις ημερ. τοτε
αυτα για ξεκινημα
τωρα ξενοδοχεια ,πολεις που θες να μεινεις ,εξοδα και γενικα πληροφοριες υπαρχουν στο site αλλα οτι θες ρωτα (Περουτζια ειναι πολυ ωραια ,Ρωμη επισης αλλα η Φλωρεντια δεν παιζεται (συμπαθειες ειναι αυτες...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Ναπολη μπορει να αποδειχτει επικινδυνη για το αυτοκινητο, αν δε φυλασσεται σε παρκινγκ

Μια χαρά ασφαλής είναι η Νάπολη, μη λέτε κουλά.

Για το συγκεκριμένο θέμα στο οποίο αναφέρθηκε - οι κλοπές αυτοκινήτου- υπάρχει παντως ένα θεματάκι...
σε όλη την Ιταλία υπάρχει θέμα αφού είναι η πρωτη στον τομέα αυτόν στην ΕΕ. ο πρωταθλητής δε, είναι το Μπάρι και όχι η Ναπολη. αυτο φυσικά δε λέει τίποτε. απλά μέτρα και κανείς δεν θα έχει πρόβλημα. και ξενοδοχείο με πάρκιν είναι πιο εύκολο να βρεις στη Ναπολη απ' οτι στη Ρώμη ή Φλωρεντία.
 

haritos

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ θέλω να πάμε και να είμαι ήσυχος για το αυτοκίνητό μου,την περιουσία μου! Πάω στην Νάπολι κάποια άλλη στιγμή χωρίς αυτοκίνητο! Οπότε οι περισσότεροι λέτε είναι καλύτερα να πάω μόνο σε 1 μέρος και αυτό να είναι ή Ρώμη ή Νάπολι ή Φλωρεντία ? Ποίο προτείνετε καλύτερα και πείτε μου απο ποιό λιμάνι είναι καλύτερα για κάθε πόλη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγώ θέλω να πάμε και να είμαι ήσυχος για το αυτοκίνητό μου,την περιουσία μου! Πάω στην Νάπολι κάποια άλλη στιγμή χωρίς αυτοκίνητο! Οπότε οι περισσότεροι λέτε είναι καλύτερα να πάω μόνο σε 1 μέρος και αυτό να είναι ή Ρώμη ή Νάπολι ή Φλωρεντία ? Ποίο προτείνετε καλύτερα και πείτε μου απο ποιό λιμάνι είναι καλύτερα για κάθε πόλη?
Όχι χωρίς αυτοκίνητο στη Νάπολη, θες οπωσδήποτε να οδηγήσεις τη διαδρομή στην Costiera Amalfitana.... Ακόμη κι αν φοβάσαι, βρες ξενοδοχείο με parking και δε θα έχεις πρόβλημα...

Πέρα απ' όλα αυτά, αν πας ντάλα καλοκαίρι, απέφυγε τις πόλεις γιατί και μαρτύριο θα είναι και οι Ιταλοί θα λείπουν (μόνο τουρίστες θα πετύχεις). Πάρε τους δρόμους, τις παραλίες, τα βουνά και τα χωριουδάκια.
1η επιλογή Τοσκάνη/Umbria, 2η Campania (Capri, Costiera Amalfitana κλπ), ή 3η (το outsider...) Puglia - Bassilicata.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom