Αλόννησος Σκόπελος Εκδρομή στη Σκόπελο και την Αλόνησσο(τα φωτα σας παρακαλω!!)

tazbour

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι καινουριος σε αυτο το forum και θα ηθελα να με βοηθησετε.Η κοινοτητα Ανιχνευτων(απο Αθηνα) στην οποια ανηκω παει στα προαναφερθεντα νησια απο 25/7 εως 2/8.Πηγαινοντας ομως ολοι μας εκει για πρωτη φορα,δεν γνωριζουμε και πολλα πραγματα για τα μερη αυτα.Ετσι λοιπον,θα σας παραθεσω το προγραμμα μας και μετα τις αποριες μου.

Παρ.25/7:Αφιξη το βραδυ στην Αλονησσο,διαμονη στο Πατητηρι.
Σαβ.26/7:Πορεια το απογευμα απο Πατητηρι προς Μπαρπουντα,επιστροφη στο Πατητηρι
Κυρ.27/7:Πορεια Πατητηρι-Κοκκινοκαστρο-Στενη Βαλα.Διανυκτερευση στη Στενη Βαλα.
Δευτ.28/7:Πορεια Στενη Βαλα-Καλαμακι-Στενη Βαλα,επιστροφη με λεωφορειο στο Πατητηρι.
Τρ.29/7:Παμε Σκοπελο,διαμονη στην Πολη της Σκοπελου.
Τετ.30/7:Πορεια Πολη-Σεντουκια-Πανορμος.Διανυκτερευση στην παραλια.
Πεμ.31/7:Πορεια Πανορμος-Λουτρακι-Φαρος Γουρουνι.Διανυκτερευση στο Φαρο.
Παρ.1/8:Πορεια Γουρουνι-Γλωσσα,επιστροφη στην Πολη με λεωφορειο.
Σαβ.2/8:Επιστροφη στην Αθηνα.

Λοιπον.Και τωρα οι ερωτησεις:

1)Αξιζει να επισκεφτουμε την Παλια Αλονησσο;(περι τινος προκειται ακριβως
awww.insomnia.gr_forum_images_smilies_wink.png


2)Τι πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στην Αλονησσο;

3)Τι αξιζει περισσοτερο στη Σκοπελο να δει κανεις;

4)Εχετε καποια αλλη ιδεα να ριξετε στο <<τραπεζι>>;

5)Οταν θα μενουμε στο Πατητηρι,τι μπορουμε να κανουμε εκει;

6)Στην Πολη της Σκοπελου,εχει τιποτα ενδιαφερον;

7)Ποση ωρα κανει το πλοιο Αγ.Κωνσταντινο-Αλον. και Σκοπ.-Αγ.Κωνστ.;(JetFerry)

Aυτα.Και τωρα αναλαβετε δραση,παρακαλω.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Παρ.25/7:Αφιξη το βραδυ στην Αλονησσο,διαμονη στο Πατητηρι.
Σαβ.26/7:Πορεια το απογευμα απο Πατητηρι προς Μπαρπουντα,επιστροφη στο Πατητηρι
Κυρ.27/7:Πορεια Πατητηρι-Κοκκινοκαστρο-Στενη Βαλα.Διανυκτερευση στη Στενη Βαλα.
Δευτ.28/7:Πορεια Στενη Βαλα-Καλαμακι-Στενη Βαλα,επιστροφη με λεωφορειο στο Πατητηρι.
Τρ.29/7:Παμε Σκοπελο,διαμονη στην Πολη της Σκοπελου.
Τετ.30/7:Πορεια Πολη-Σεντουκια-Πανορμος.Διανυκτερευση στην παραλια.
Πεμ.31/7:Πορεια Πανορμος-Λουτρακι-Φαρος Γουρουνι.Διανυκτερευση στο Φαρο.
Παρ.1/8:Πορεια Γουρουνι-Γλωσσα,επιστροφη στην Πολη με λεωφορειο.
Σαβ.2/8:Επιστροφη στην Αθηνα.

1)Αξιζει να επισκεφτουμε την Παλια Αλονησσο;(περι τινος προκειται ακριβως
awww.insomnia.gr_forum_images_smilies_wink.png


2)Τι πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στην Αλονησσο;

3)Τι αξιζει περισσοτερο στη Σκοπελο να δει κανεις;

4)Εχετε καποια αλλη ιδεα να ριξετε στο <<τραπεζι>>;

5)Οταν θα μενουμε στο Πατητηρι,τι μπορουμε να κανουμε εκει;

6)Στην Πολη της Σκοπελου,εχει τιποτα ενδιαφερον;

7)Ποση ωρα κανει το πλοιο Αγ.Κωνσταντινο-Αλον. και Σκοπ.-Αγ.Κωνστ.;(JetFerry)

Aυτα.Και τωρα αναλαβετε δραση,παρακαλω.
1) φυσικα και θα πας στην Χώρα-παλιο χωριο που μονο παλιο δεν ειναι!!!! εχει πανεμορφη θεα, πεντανοστινα γλυκα στο τελος του κεντρικου δρομου ολες τις ωρες (οποιο και να θας, θα με θυμηθεις) μερικα βραδια εχει και ζωντανη μουσικη, και ειναι σε 2 επιπεδα το ολο μαγαζι. φυσικα θα φας εκει τα κατσικακια και τα κοντοσουφλακια πεντανοστιμα αρκει να πας νωρις να βρεις τραπεζι με θεα! για μενα το ποιο καλο μερος ηταν εκει πάνω!!! εχει τα παντα να κανεις και θεα προς ανατολη και δυση.
κοκκινοκαστρο στενη βαλα πολυ ομορφα και στην στενη βαλα θα φας φρεσκοτατη αστακομακαροναδα σε κανονικες τιμες. ειναι διασημη γι'αυτη. δεν εχει τιποτα αλλο να δεις, ειναι λιμανι που γινεται ανεφοδιασμος σκαφος πιο πολυ.
στο λιμανι δεν εχει πολλα να κανεις, αν εξαιρεσεις καποια καφε, εστιατορια, γυραδικα κλπ.
εμεις καθε βραδυ στην χωρα ειμασταν! δεν βρηκαμε μπαρ και τετοια, αλλωστε για τις παραλιες και ξεκουραση πηγαμε.
στην σκοπελο τωρα, θα ανεβεις δεξια στο λιμανι πανω απο το λευκο εκκλησακι και εχει καφε- μεζεδοπωλεια, κλπ με ωραια θεα και δροσουλα το βραδυ. τερμα αριστερα εχει πολλα μπαρ διπλα στην θαλασσα... ολα τα υπολοιπα ακριβως μπροστα σου στο λιμανι....τωρα τα υπολοιπα μερη ειναι καθαρα παραλιες με τις ψαροταβερνες τους. Τον καλυτερο ξιφια στα καρβουνα τον εφαγα σε μια απ'αυτες διπλα στο κυμα (δεν θυμαμαι ονοματα, συγνωμη).
γενικα ειναι ηρεμα νησακι αν εξαιρεσεις τις πολεις αλλα θα περασετε καλα σιγουρα...
πρεπει να ειναι 2,5-3 ωρες απο Αγιο...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Η εικόνα που μου έχει μείνει από την Σκόπελο είναι να κάνω μπάνιο στην παραλία της Μηλιάς και ο ήλιος να χάνεται μέσα στην θάλασσα.

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι καλές παραλίες είναι λίγο μακριά από την χώρα του νησιού. Εύχομαι καλές διακοπές!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για την Αλόννησο, έχω να πω ότι είναι όμορφη, αλλά το αν θα αρέσει σε κάποιον έχει να κάνει με τα γούστα του.
Είναι πολύ ωραία για κάποιον ο οποίος επιζητά σχετικά ήρεμες διακοπές, ρομαντικές, εναλλακτικές…
Έχει ωραίο φαγητό, ψάρια κυρίως (φρεσκότατα).
Το μαγαζί που αναφέρθηκε από την Varsa λέγεται Χαγιάτι, είναι στο τέλος του δρόμου στην παλιά πόλη με ωραία γλυκά και live μουσική τα βράδια (έντεχνα κυρίως). Είναι από τα πιο ωραία μαγαζάκια που έχω πάει σε νησί! Απλά επειδή γίνεται πανικός καλύτερα να πάρετε τηλέφωνο να κάνετε κράτηση, μια που θα είστε και αρκετά άτομα…
Στο Πατητήρι έχει λίγο πιο «έντονη» νυχτερινή ζωή, αλλά όχι τίποτε ιδιαίτερο, μου άρεσαν 1-2 μπαράκια που είχα πάει με ωραία μουσικούλα χωρίς να σε τρελαίνουν τα decibel…
Από τιμές νορμάλ, εξάλλου δεν είναι πολύ αναπτυγμένο νησί τουριστικά.
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ονειρεμένο Ταξίδι
εκτός από τη Γη???
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι καινουριος σε αυτο το forum και θα ηθελα να με βοηθησετε.Η κοινοτητα Ανιχνευτων(απο Αθηνα) στην οποια ανηκω
καλησπέρα και καλώς μας έφερες το καλοκαίρι:clap::clap: τι είναι η "κοινότητα ανιχνευτών"???? είναι πολύ όμορφα νησιά και τα δύο και θα περάσετε υπέροχα!! ΜΗΝ ξεχάσετε να φάτε ξιφία!! αφού έχετε κάποιες μέρες στη διάθεσή σας γιατί δεν πετάγεστε και μέχρι σκιάθο..το νησί με τα δύο πρόσωπα...μισή πράσινη και μισή γκρι...το μισό νησί πρασινάδα και χρυσές αμμουδιές και τα άλλο μισό κακοτροχάλι και κρυσταλλένια νερά;) και για τη σκύρο έχω ακούσει πολλά αλλά και εγώ δεν έχω πάει ακόμη..:roll: βέβαια η σκύρος βρίσκεται νοτιότερα από τις άλλες σποράδες και νομίζω πας μέσω κύμης..
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Αν και λίγο παλιό το θέμα, θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κανένα οικονομικό δωμάτιο ή ξενοδοχείο για την Αλόννησο; Σε ποια περιοχή να κοιτάξουμε, Πατητήρι ή Βότση;

Αν είμαι σε λάθος σημείο, σας ζητάω συγγνώμη αλλά από το search δεν μου έβγαλε κάτι σχετικό...
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αν και λίγο παλιό το θέμα, θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κανένα οικονομικό δωμάτιο ή ξενοδοχείο για την Αλόννησο; Σε ποια περιοχή να κοιτάξουμε, Πατητήρι ή Βότση;
Για δωμάτια δεν έχω να προτείνω, αλλά να ρωτήσω έχετε κλείσει εισητήρια πλοίου?
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολη η Γη,μπορω;;;;
όχι ακόμα, λέμε να πάμε από Κύμη (είμαστε από νότια Ελλάδα) αλλά θέλουμε να βρούμε δωμάτιο πρώτα.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
όχι ακόμα, λέμε να πάμε από Κύμη (είμαστε από νότια Ελλάδα) αλλά θέλουμε να βρούμε δωμάτιο πρώτα.
Πολύ σωστή επιλογή αυτό ήθελα να δω, πιο φτηνά πιο γρήγορα απλά δεν έχει κάθε ημέρα. Μπράβο σας!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom