Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
τι να πρωτοδιαλεξω..
γεια χαρα!στο πρωτο μου θεμα θελω την βοηθεια σας..εχω συστηθει στα νεα μελη και οπως εγραψα και εκει στις 05/01 παω πραγα και σκεφτομαι για μια μονοημερη βολτα απο εκει..λεμε για μπατισλαβα η για βιεννη αν και εχω ξαναπαει βιεννη..
περιμενω τις προτασεις σας,και αν ξερετε που μπορω να ψαξω για τρενα,αποστασεις κλπ γιατι προσπαθω αλλα δεν βγαζω ακρη!!
ευχαριστω!!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για αποστάσεις googlemaps
Για μονοήμερη ψάξε κάτι κοντά στην Πράγα.
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
τι να πρωτοδιαλεξω..
ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides μπορεις να δεις τα παντα.απο αποστασεις μεχρι ξενοδοχεια,αξιοθεατα κτλ
αφου πηγες βιεννη,πηγαινε βουδαπεστη.τωρα δεν γνωριζω αν ειναι και αφικτο σε μια μερα.καλυτερα να πας δρεσδη που ειναι κανα 2ωρο
εχω παει και βουδαπεστη..δρεσδη δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο!
thanks!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι εντός τσεχίας;;; Όπως καρλοβι βάρυ ή τσεσκι κρούμλωβ??? Το δεύτερο είναι φοβερο μέρος, εγώ είχα εντυπωσιαστεί όταν πήγα και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μπορείς να πας και με το λεωφορείο από πράγα, κάνει τρεις ώρες. Τσέκαρε δρομολόγια αν θέλεις στη διεύθυνση IDOS - Vlaky + Autobusy - Vyhled?n? spojen?. Μικρό tip: Αν θελήσεις να κλείσεις λεωφορείο κάντο όσο πιο νωρίς γίνεται είτε από το ίντερνετ είτε μόλις φτάσεις εκεί γιατίμπορεί τη μέρα που θα θέλεις να μην έχει θέσεις και να την πατήσεις. Γίνεται ψιλοχαμός στο τσέχικο κτελ καθώς πολλοί τουρίστες το προτιμούν, ως οικονομικότερη λύση.
Καλά να περάσεις!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
επειδη και εγω θα πεω τσεχια σε 5 μερουλες σκεφτομουν και εγω για μια διανυκτερευση καρλοβυ βαρυ.απο αυτα που ακουσα απο κοσμο γνωστη της τσεχιας, μου ειπαν καθετα οτι καρλοβυ βαρυ να μην παω.ειναι μια απαταιωνια ολκης.τσαμπα το ονομα.τους εμπιστευομαι και την μια μερα που μου περισσευει απο στουτγκαρδη για πραγα τελικα θα την φαμε στην νυρεμβεργη.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλησπέρα Γιάννη!
Μονοήμερη από Πράγα,ε? Αγαπημένο μου θέμα :xmas_biggrin:
Όπως προείπαν το Τσέσκι Κρούμλοβ (Cesky Krumlov) είναι μια πολύ καλή ιδέα..κάτι διαφορετικό από την Πράγα και φυσικά το Καρλόβι Βάρυ...που ούτε σε εμένα αρέσει πολύ..παρόλα αυτά το συστήνουν όλα τα ταξ. γραφεία και βάζουν ως προαιρετική εκδρομή το Τσέσκι Κρούμλοβ το οποίο είναι παραμυθένιο! Ειδικά την εποχή που θα πάς!!! Θα νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε μια πόλη που ξεφύτρωσε από παραμύθι :xmas_redface: (είναι περίπου 2 ώρες από Πράγα)
Τώρα αν θες κάτι εκτός Τσεχίας η Μπρατισλάβα είναι επίσης πολύ όμορφη! Μικρή πρωτεύουσα και όχι τόσο παραμυθένια όσο η Πράγα αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα με το Δούναβη, το UFO, το κάστρο!
Μέσα σε μια μέρα την γυρνάς όλη!
Κάτι άλλο για μονοήμερη δεν μου έρχεται στο μυαλό....
Καλά να περάσεις! :xmas_razz:

γεια χαρα!στο πρωτο μου θεμα θελω την βοηθεια σας..εχω συστηθει στα νεα μελη και οπως εγραψα και εκει στις 05/01 παω πραγα και σκεφτομαι για μια μονοημερη βολτα απο εκει..λεμε για μπατισλαβα η για βιεννη αν και εχω ξαναπαει βιεννη..
περιμενω τις προτασεις σας,και αν ξερετε που μπορω να ψαξω για τρενα,αποστασεις κλπ γιατι προσπαθω αλλα δεν βγαζω ακρη!!
ευχαριστω!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μιας και δε μπορώ να προτείνω μια τσέχικη πόλη, καθώς δεν έχω επισκεφτεί τη συγκεκριμένη χώρα, θα συστήσω τη Δρέσδη, που βρίσκεται γύρω στις 2.15-2.30 ώρες από την Πράγα με το τρένο. Πόλη ιστορική, όμορφα ανακατασκευασμένη, με αρκετά σημεία ενδιαφέροντος, και μία αξιολογότατη πινακοθήκη, γεμίζει εύκολα μία μέρα. Για εισιτήρια συμβουλέψου την ιστοσελίδα των γερμανικών σιδηροδρόμων, συχνά έχουν προσφορές για κρατήσεις μέσω του ίντερνετ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στο Καρλοβυ βαρυ τι να παει να κανει μεσα στο καταχείμωνο ?????

Δρεσδη η Τσέσκυ Κρουμλόφ δεν ειναι κακή ιδέα
Αν και δεν μας λες για πόσες μερες θα πας
αν πηγαινεις για 3-4 μερες μεινε Πράγα όλες τις μέρες
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
ποιά είναι δηλαδή η καλύτερη εποχή για να πας καρλοβυ βαρυ?μήπως γίνεται χαμός απο τούριστες σε σχέση με Τσέσκυ Κρουμλόφ?
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον καιρό...τώρα θα έχει χιόνια, το Μάιο ζέστη...όπως και να έχει για τα λουτρά πάνε οι περισσότεροι :xmas_rolleyes: οπότε καθαρά υποκειμενικό θέμα η εποχή!!

Όσο για το Καρλόβι Βάρι έχει σχετικά περισσότερο τουρισμό από το Τσέσκι Κρούμλοβ..ίσως το προβάλλουν παραπάνω! .. :xmas_sad:


ποιά είναι δηλαδή η καλύτερη εποχή για να πας καρλοβυ βαρυ?μήπως γίνεται χαμός απο τούριστες σε σχέση με Τσέσκυ Κρουμλόφ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
ποιά είναι δηλαδή η καλύτερη εποχή για να πας καρλοβυ βαρυ?μήπως γίνεται χαμός απο τούριστες σε σχέση με Τσέσκυ Κρουμλόφ?
Εχω παει και στα 2 και σε hot περιοδο εορτων.
Το Καρλοβυ Βαρι εχει σαφως περισσοτερους τουριστες απο το Τσεσκυ.
Προτιμησε να πας στο Τσεσκυ αν εχεις δυνατοτητα μονο για μια ημερησια.
Επισης οντως το Καρλο ειναι καλυτερο την ανοιξη.Εγω πηγα με χιονια και εβλεπα την ανοιξιατικη πολη στα καρτ ποσταλ και δεν υπηρχε συγκριση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom