Πολωνία Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομη από Πράγα προς Πολωνία;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπαρχει κανένας αξιόλογος προορισμός σε απόσταση μέχρι 3 ώρες με τρένο, από Πράγα προς Πολωνία; Μέχρι 3 ώρες γιατί θέλω να κανονισω ημερήσια εκδρομή..Για Γερμανία διάβασα εδώ πως κοντά και όμορφα είναι στη Δρέσδη αλλά σκεφτόμουν πως Δρέσδη μπορώ να πάω στο μέλλον από Βερολίνο..Επίσης είδα πως προτίνετε πολύ C. Krumlov, αλλά προτιμώ εκδρομή με τρένο, οχι λεοφωρείο και πούλμαν...Πας εκεί με τρένο; Ευχαριστώ!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
με 4 ώρες από την Πράγα έχεις το Wrocław στην Πολωνία. μπορείς εκεί να φτάσεις με την εταιρία polskibus.pl που νομίζω πως έχει 3 δρομολόγια την ημέρα από Πράγα για Wroclaw ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
με 4 ώρες από την Πράγα έχεις το Wrocław στην Πολωνία. μπορείς εκεί να φτάσεις με την εταιρία polskibus.pl που νομίζω πως έχει 3 δρομολόγια την ημέρα από Πράγα για Wroclaw ;)
Ευχαριστώ Θανάση..Το είχα δει το Wroclaw και φαινόταν πολύ καλή ιδέα αλλά μετα είδα στα τσεχικα τρένα και λέει 5-6 ώρες διαδρομή! Η polskibus να υποθέσω είναι πούλμαν ε; Ήθελα να τα αποφύγω αλλά αν είναι να πάμε με πούλμαν τελικά τότε μάλλον για Cesky Krumlov μας βλέπω που είναι πιο κοντά..Για τρένα σε Πολωνία μάλλον δύσκολο για κατω από 5ωρο, όχι 3ωρο που θέλω εγώ..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για Κρακοβία 8 ώρες είναι με το τρένο. γιατί δε θες λεωφορείο? λόγο δε είναι άνετο?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι, φοβάμαι πως θαναι ταλαιπωρία..Μία φορά πήγα με πούλμαν, καταχείμωνο, τρίωρο ταξίδι (Βιέννη-Βουδαπέστη) και ήταν κουραστικό..Ενώ όσες φορές ταξίδεψα με τρένο ήταν μια χαρά..
Απ'οτι φαίνεται οι ενδιαφέροντες προορισμοί στη Πολωνία είναι πολλές ώρες μακρυα.. :(
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το Polski Bus δε έχει τόση ταλαιπωρία. Ανετα καθίσματα, wifi κι πολλή χαλαρό το δρομολόγιο. Εχώ πάει με αυτους 8 ώρες, πρώτη φορά κοιμήθηκα σαν άνθρωπος. Ξύπνησα το πρωί αλλαγμένος ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Mπήκα στο site τους και έβαλα τη διαδρομή και λεει 4ωρες και 50 λεπτά..Δυστυχώς είναι πολλές...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
με το τρένο, έχεις δίπλα το όμορφο Ολομουτς, το οποίο δε είναι τόσο τουριστικό. όπως κι το Πλζεν είναι πανεμορφο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.602
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom