Εκείνη κι Εκείνος Ταξιδεύουν...

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Με αφορμή ένα σημερινό ποστ για τη διαφορετική στάση αντρών-γυναικών απέναντι στο ακανθώδες ζήτημα του shopping....
Πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζουμε, τα δύο φύλλα, την προοπτική ενός ταξιδιού, από την επιλογή προορισμού μέχρι την επιστροφή?

Καταρχήν, έχουμε το κεφάλαιο

Πακετάρισμα και βουρ για το αεροδρόμιο



Εκείνη: Καταφέρνει να γεμίσει 2 μεγάλες βαλίτσες, 1 μικρό κι ένα μεγάλο νεσεσέρ, μία χειραποσκευή και ένα σάκο πλάτης, κι η στοίβα με τα ρούχα πάνω στο κρεβάτι ακόμα να κατέβει.
Εκείνος: γκρινιάζει για το υπέρβαρο.

Εκείνη: η βαλίτσα της περιλαμβάνει 2 πυζάμες κι ένα ση θρου νυχτικό για τις ιδιαίτερες βραδιές, εσώρουχα όσα κι ο αριθμός των ημερών του ταξιδιού αλλά επί δύο, σουτιέν ασορτί με τα κυλοτάκια, άντε και κανένα αθλητικό μπας και πιάσουμε τις ανηφόρες, φορμάκια για να ‘κρατάνε’, μακουδάκια με στρογγυλό λαιμό ή λαιμόκοψη, φουτεράκια, βερμούδες, σορτσάκια, ψαράδικα, κάπρι, δύο τζιν απαραιτήτως, οπωσδήποτε ένα σετάκι ‘πιο καλό’ αφού όλο και κάπου πιο επίσημα θα φάμε, σιγά μη τη βγάλουμε τόσες μέρες με στρητ φουντ που θέλει ο δικός μου, ελαφριές μπλουζίτσες, εκείνη τη μαύρη με τη δαντέλα, ζακέτα, μπουφάν, μαντίλι, σκούφο για την περίπτωση που η θερμοκρασία κατέβει κάτω από τους 15, μαγιό για την περίπτωση που ανέβει πάνω από τους 35, α!, γάντια, κρέμα νυχτός, ημέρας, υδατική, εντατικής ενυδάτωσης, ντεμακιγιάζ, λοσιόν, μαλακτική χεριών, φτερνών, αγκώνων, σετ περιποίησης νυχιών, ψαλιδάκι, τσιμπιδάκι, καλλυντικά ων ουκ έστι αριθμός, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, μαλακτική, άρωμα, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, τσατσάρα, βούρτσα, πιστολάκι, πετσέτα μικρή και μεγάλη, ξυραφάκια, φτερωτά προϊόντα για 'εκείνες τις μέρες του μήνα', φόρμα, βιβλίο/α, στυλό, μπλοκ, ένα ζευγάρι κομψά πασουμάκια για το ξενοδοχείο, σαγιονάρες γιατί σιχαίνεται τις ντουζιέρες, αθλητικά, ίσια, με τακούνι, εκείνα με τις αερόσολες, κάλτσες (πολλά ζευγάρια), σοσόνια κι ως το γόνατο, καλσόν, κινητό φαρμακείο, αν πιάσουμε τι έχει μέσα καήκαμε, γυαλιά ηλίου, κασκέτο, φωτογραφική, κάμερα, δυο δωδεκάδες φιλμ, εφεδρικές μπαταρίες, χάρτη, οδηγό, τηλέφωνα πρώτης ανάγκης, μπιζουτιέρα, κερί για χαλάουα.
Εκείνος: σώβρακα όσα κι ο αριθμός των ημερών του ταξιδιού αλλά δια δύο, ένα τζιν, δύο μακό, ένα φούτερ, καμία πιτζάμα, ένα ζευγάρι αθλητικά, οδοντόβουρτσα κατόπιν υπενθυμίσεως, κάλτσες, κάνα σταυρόλεξο, α! σώβρακα (ναι, τα βάλαμε)…

Εκείνη: ντανιάζει τις βαλίτσες στο πάτωμα και κάθεται για ‘νύχια’.
Εκείνος: κάθεται πάνω στις βαλίτσες, σπάει ένα νύχι για να τις κλείσει και γκρινιάζει για το υπέρβαρο.

Εκείνη: βλέπει από το παράθυρο το ταξί για το αεροδρόμιο.
Εκείνος: κατεβάζει βαλίτσες, φορτώνει, ελέγχει φώτα, ηλεκτρικές συσκευές, σιγουρεύεται πως έχει κλείσει το καλοριφέρ, το θερμοσίφωνα, βγάζει έξω τη γάτα, κλειδώνει, αφήνει το κλειδί στο γείτονα, ελέγχει τελευταία φορά την αλληλογραφία, βάζει τις φωνές σ’ Εκείνη που ξαναθέλει τουαλέτα, ξαναβγάζει τη γάτα, ξανακλειδώνει, γκρινιάζει για το υπέρβαρο.

Εκείνη: κατευθύνεται προς το γκισέ της αεροπορικής, δε βρίσκει τα εισιτήρια, τα είχε βάλει μαζί με τα διαβατήρια, πανικοβάλλεται, αδειάζει τη χειραποσκευή, το σάκο πλάτης, το νεσεσέρ, στο τέλος τα ανακαλύπτει στην εξωτερική τσέπη του μπουφάν που δεν έχει φερμουάρ, όλο γκρίνια είσαι, αφού σ' το είπα πως κάπου τα έβαλα.
Εκείνος: παραδίδει βαλίτσες και προσεύχεται για το υπέρβαρο.

Εκείνη: τσεκάρει τις τιμές των καλλυντικών στα Duty Free, καβατζάρει μια κρέμα ημέρας και μία νυκτός, αναγκάζεται να τις αφήσει λόγω κανονισμών, διαμαρτύρεται για τους κανονισμούς, χρειάζεται οπωσδήποτε έναν καφέ, ο καφές αργεί, έχει ουρά, τώρα δεν ήπιαμε καφέ στο σπίτι?, ήπιαμε, αλλά έχω ανάγκη έναν εσπρέσο, στο πόδι βρε παιδί μου, ακούει την τελευταία ανακοίνωση για επιβίβαση, κατεβάζει με τη μία τον καφέ, καίγεται, λερώνει τη μπλούζα της, γκρινιάζει, τρέχει προς το gate, φτάνει τελευταία, λέει σ’ Εκείνον ‘α, αυτό το ταξίδι δε βλέπω ν’ αρχίζει καλά’.
Εκείνος: σκέφτεται πως μια χαρά αρχίζει αυτό το ταξίδι, να τους έχει ο θεός καλά όποιους έφτιαξαν τους καινούργιους κανονισμούς, μόλις γλίτωσε τις κωλόκρεμες, από τώρα ξεκινήσαμε τα έξοδα, δε μας φτάνει το υπέρβαρο…
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γιατί νομίζω ότι ταυτίζομαι μάλλον με Εκείνον;;; Στη βαλίτσα πάντως είμαστε ίδιοι -μη σου πω και στη γκρίνια...

(θα ζήσω γιατρέ μου;:roll:)
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
:lol::lol::lol: πολυ ωραιο και φανταζομαι πολυ σωστο! (δε ξερω βεβαια γιατι εγω και εκεινος καταφερνουμε να τα βαλουμε ολα σε μια βαλιτσα για μια εβδομαδα...)
παντως πολυ διασκεδαστικο! μπραβο!:clap:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
απιστευτο rosa ,,πολυ γελασα!!!και σκεφτηκα ευτυχως που δεν ειμαι ετσι!!!!!τι υπομονη κανουνε θεε μου!!:haha::haha::haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πράγματι πολύ διασκεδαστικό, αν και δε βρίσκω απολύτως καμία ομοιότητα με τις συνήθειες του καλού μου και τις δικές μου. Εμείς παίζουμε με λίγα απαραίτητα πράγματα στις βαλίτσες (μπορεί να είναι και μια), καθόλου γκρίνιες, δεν ψάχνουμε τίποτα τελευταία στιγμή και όλα είναι άκρως οργανωμένα και από τους δυό μας.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Rosa εχω λυθει στα γελια....μπραβο, τωρα εγω να μην πω ψεματα, κανω αρκετα απο αυτα τα εκνευριστηκα δηλαδη γελασα με τα χαλια μου
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
απο οτι βλεπω ,,ολες ειμαστε μια και μια!!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Rosa, είσαι super!!!:clap::clap::clap:

 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καταπληκτικό Ρόζα...:clap::clap::clap:,τι έμπνευση !!!
εγώ να πω την αλήθεια αναγνώρισα μερικά χαρακτηριστικά μου(ιδίως εκεί που δε βρίσκεις τα χαρτιά σου και αδειάζεις την τσάντα πανικόβλητη,λες και το ξαναζούσα όταν το διάβαζα....) καθώς και αρκετα του συζύγου...για άλλη μια φορά τα δυο φύλα αλληλοσυμπληρώνονται
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
:haha::haha::haha: Καλό!!! Μόνο που σ' εμάς στο τέλος του ταξιδιού ο άντρας έχει υπέρβαρο και μου ζητάει να "χώσει" πράματα στη δικιά μου βαλίτσα γιατί απλά δεν χωράει τίποτ' άλλο η δικιά του και γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ! Ορεξη να' χουμε και λεφτά να ξοδεύουμε!!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Το show ερχεται μολις φτασουμε στο ξενοδοχειο. Χαρακτηριστικη σκηνη ενα μηνα πριν στο Λονδινο.
Ανοιγουμε βαλιτσες και βλεπει επισημο, σκουρο κοστουμι.
-Που βρεθηκε αυτο εδω; Εγω δεν εβαλα κοστουμι στην βαλιτσα
-Εγω το εβαλα, πως θα ερθεις στην οπερα; Με την βερμουδα;
-Ποια οπερα; Ποτε ειπαμε πως θα παμε στην οπερα;
-Το λεμε τωρα
-Στην Αθηνα γιατι δεν παμε στην οπερα;
-Η Αθηνα δεν εχει οπερα, γι' αυτο. Σταματα την γκρινια και ετοιμασου
-Κουβαλησα 4 βαλιτσες για 5 μερες, περπαταγα για 4 ωρες σαν τον μαλακα με 20 σακουλες στα χερια και
τωρα μου λες οτι γκρινιαζω
-Αφου δεν θες να παμε οπερα γιατι δεν το λες τοση ωρα;
-Εισαι τρελη...!!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το show ερχεται μολις φτασουμε στο ξενοδοχειο. Χαρακτηριστικη σκηνη ενα μηνα πριν στο Λονδινο.
Ανοιγουμε βαλιτσες και βλεπει επισημο, σκουρο κοστουμι.
-Που βρεθηκε αυτο εδω; Εγω δεν εβαλα κοστουμι στην βαλιτσα
-Εγω το εβαλα, πως θα ερθεις στην οπερα; Με την βερμουδα;
-Ποια οπερα; Ποτε ειπαμε πως θα παμε στην οπερα;
-Το λεμε τωρα
-Στην Αθηνα γιατι δεν παμε στην οπερα;
-Η Αθηνα δεν εχει οπερα, γι' αυτο. Σταματα την γκρινια και ετοιμασου
-Κουβαλησα 4 βαλιτσες για 5 μερες, περπαταγα για 4 ωρες σαν τον μαλακα με 20 σακουλες στα χερια και
τωρα μου λες οτι γκρινιαζω
-Αφου δεν θες να παμε οπερα γιατι δεν το λες τοση ωρα;
-Εισαι τρελη...!!!
αυτή τη στιγμή γνέφω σιωπηλά με σφιγμένα χείλη και γεμάτος κατανόηση για τον κύριο
(πολύ γέλασα!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.361
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom