Εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές των τσιγάρων......

elliot

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ
το διάβασα στο tvxs και το παραθέτω (ένα απόσπασμα τουλάχιστον)
Οι διαφορές στις τιμές των προϊόντων καπνού από χώρα σε χώρα στην ΕΕ καθώς και η σταδιακή αύξηση της φορολογίας του καπνού σε πολλές χώρες, έχει ευνοήσει ένα νέο είδος τουρισμού, του καπνιστικού. Χαρακτηριστικότερα παραδείγματα, οι Γάλλοι που αγοράζουν τσιγάρα από το Βέλγιο, οι Βρετανοί από το Καλέ της Βόρειας Γαλλίας, οι Γερμανοί από την Πολωνία και την Τσεχία, οι Πολωνοί από την Ουκρανία και οι Ιταλοί από το Μαυροβούνιο.

Όλο και περισσότεροι Γάλλοι καπνιστές ταξιδεύουν από το Παρίσι ή και την Ρουέν έως το Βέλγιο, για να αγοράσουν τσιγάρα σε φθηνότερες τιμές. Στο Βέλγιο, δεν υπάρχει ένα σύστημα έκδοσης αδειών πώλησης καπνού και έτσι οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει μαγαζί αγοράζοντας ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι σε ένα συνοριακό χωριό. Έτσι, οι τουρίστες βρίσκουν πρώην μισοερειπωμένα χωριά, όπως το Αντινκέρκε όπου έχουν ανοίξει χιλιάδες υπεραγορές καπνού με φωτεινές επιγραφές και ονομασίες όπως «η γωνιά του λαθρεμπόρου», «το σοκάκι του καπνού», «το καπνιστό ποτάμι».
ολόκληρο το άρθρο εδώ
η πόλη στην οποία αναφέρεται το το άρθρο φαίνεται να είναι η Adinkerke, ένα βέλγικο χωριουδάκι, ενώ το "σοκάκι του καπνού" έχει και website . πάντως, αν και οι τιμές του είναι σαφώς χαμηλότερες από τις βρετανικές, παραμένουν ψηλότερες από τις ελληνικές, οπότε μπορούμε ακόμα να ελπίζουμε ότι δε θα χρειαστεί να ξενιτευτούμε...
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Φοίνιξ, Αριζόνα
να δούμε όταν θα ανέβουν οι τιμές και στα δικά μας τα τσιγάρα και το 2012 θα πληρώνουμε το πακέτο 6 ευρώ που θα τρέχουμε να βρούμε φθηνοτερη τιμή! Αλλιώς θα καλλιεργούμε καπνό στις γλάστρες στην ταράτσα!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
να δούμε όταν θα ανέβουν οι τιμές και στα δικά μας τα τσιγάρα και το 2012 θα πληρώνουμε το πακέτο 6 ευρώ που θα τρέχουμε να βρούμε φθηνοτερη τιμή! Αλλιώς θα καλλιεργούμε καπνό στις γλάστρες στην ταράτσα!!!
Μα δεν θα έχουν ανέβει και οι μισθοί, μέχρι τότε ?:D:D:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βλέπε και "Έθνος της Κυριακής" της 3/1/2010...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
elliot και που να ξέρεις το δικό μου δράμα!!!!
κάθε τόσο πετάγομαι στο ντουμπάι..για να παίρνω καπνό μονο με 2 ευρώ την κούτα ολόκληρη!!
μου φαίνεται πως θα κάνω κανένα κονέ με εμίρη του τόπου:bleh:,να μην πηγαινοέρχομαι ρε παιδί μου μεχρι εκεί!!:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βρε Ρενατα μου τι εγινε εκεινος ο δεκατος τριτος συζυγος που ηταν σειχης; Αυτος δε μπορει να σου στελνει το κατιτις σου; Πρεπει καθε τρεις και δυο να ξεσπιτωνεσαι;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Βρε Ρενατα μου τι εγινε εκεινος ο δεκατος τριτος συζυγος που ηταν σειχης; Αυτος δε μπορει να σου στελνει το κατιτις σου; Πρεπει καθε τρεις και δυο να ξεσπιτωνεσαι;
Μπά!!έχει στραβώσει γιατί του ζήτησα μερικές πετρελαιοπηγές διατροφή:bleh:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Βρε Ρενατα μου τι εγινε εκεινος ο δεκατος τριτος συζυγος που ηταν σειχης; Αυτος δε μπορει να σου στελνει το κατιτις σου; Πρεπει καθε τρεις και δυο να ξεσπιτωνεσαι;
Ο δέκατος τρίτος αποτελεί παρελθόν! Κάτι έπιασε το μάτι μου για Γκόα...άρα ο δέκατος τέταρτος θα είναι 'μαχαράτζα'!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ο δέκατος τρίτος αποτελεί παρελθόν! Κάτι έπιασε το μάτι μου για Γκόα...άρα ο δέκατος τέταρτος θα είναι 'μαχαράτζα'!
κορίτσια ή να έχετε ή να μην έχετε!!:D
είμαι κυνηγός εθνικών συμβόλων!!:D
όπως λέμε μπεκατσας!!:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom