Γενικά Εκμαθηση ιταλικων

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα!
Ενδιαφερομαι για εκμαθηση ιταλικων, οχι με στοχο πτυχιο κτλπ , αν και ποτε δεν ξερεις αλλα κυριως για επαγγελματικους- ψυχαγωγικους λογους.
Μενω στην Αθηνα, και εργαζομαι σαν ελευθερος επαγγελματιας στα βορεια προαστεια.
Ενδιαφερομαι για ανδρα ή γυναικα εως 40 περιπου ετων, υπαρχει καποιος που να διδασκει ιταλικα?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπερα!
Ενδιαφερομαι για εκμαθηση ιταλικων, οχι με στοχο πτυχιο κτλπ , αν και ποτε δεν ξερεις αλλα κυριως για επαγγελματικους- ψυχαγωγικους λογους.
Μενω στην Αθηνα, και εργαζομαι σαν ελευθερος επαγγελματιας στα βορεια προαστεια.
Ενδιαφερομαι για ανδρα ή γυναικα εως 40 περιπου ετων, υπαρχει καποιος που να διδασκει ιταλικα?
Εγώ αλλά είμαι 42 μωρέ, κρίμα.
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ειπαμε πανω κατω!! Γιατι δυστυχως βρισκω μονο ηλικιωμενες κυριες και δυσκολευομαι. Σοβαρα τωρα, ενδιαφερεσαι?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λοιπόν, άντε επειδή μιλάμε για τον τομέα μου, να σου πω την άποψή μου :
τα ιταλικά, όπως και οποιαδήποτε γλώσσα δε γίνεται να μαθευτεί με "μπακάλικο " τρόπο. Χρειάζονται γνώσεις σύνταξης, γραμματικής και μετά λεξιλογίου. Και επίσης χρειάζεται και διάβασμα. Αρκετό διάβασμα.
Υπάρχει η λανθασμένη άποψη ότι τα ιταλικά είναι εύκολα. Δεν υπάρχει εύκολη γλώσσα. Ολες οι γλώσσες είναι δύσκολες και απαιτούν πολλές ώρες σπουδής και εξάσκησης. Αυτό που ισχύει είναι ότι τα ιταλικά είναι ευκολότερα από τα κινεζικά ή τα γαλλικά κοκ..
Οπότε, αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό/ εφαρμόσιμο. Σκέψου αν πραγματικά θέλεις να μάθεις μια νέα γλώσσα και είσαι διατεθημένος να προσπαθήσεις. Αν αυτό που θέλεις είναι να λες 5 κουβέντες τύπου io mangiare , che begli occhi , ciao bell κλπ
τότε νομίζω πως κανένας δάσκαλος δε θα σε αναλάβει . Είναι και σίγουρο ότι θα τα παρατήσεις αργά ή γρήγορα.
Σκέψου σοβαρά λοιπόν και αποφάσισε. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αν χρειαστεις τιποτα απο Μαθηματικα πμ ...:D
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
με συγχωρεις πολυ δεν ανεφερα πουθενα πως θελω να μαθω ιταλικα με μπακαλικο τροπο, ουτε πως δεν θελω να διαβασω.
ουτε ολα τα συμπερασματα που εβγαλες μονη σου και ειναι λανθασμενα.
Απλα ανεφερα πως δεν εχω στοχο να παρω καποιο πτυχιο αφου δεν προκειται να μου χρειαστει στην δουλεια μου, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω στοχο απλα να λεω 10 λεξεις οπως ανεφερες ειρωνικα.
"Οπότε, αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό/ εφαρμόσιμο" , δεν καταλαβα, δεν ζητησα τιποτα παραλογο περα απο το οτι θα επιθυμουσα ο καθηγητης-καθηγητρια να ειναι σε μια ηλικια που προσωπικα εγω θεωρω πως θα εχω καλη επικοινωνια μαζι του(δεν ειναι και αυτο βεβαια δεδομενο), αφου δεν θα το κανω με το ζορι αλλα με πολυ ορεξη για μαθηση αν και ειμαι 29 ετων και γνωριζω Αγγλικα, Ρωσικα και Πορτογαλικα.
Καμια γλωσσα δεν θεωρω ευκολη. Συγνωμη αλλα με παρεξηγησες
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
με συγχωρεις πολυ δεν ανεφερα πουθενα πως θελω να μαθω ιταλικα με μπακαλικο τροπο, ουτε πως δεν θελω να διαβασω.
ουτε ολα τα συμπερασματα που εβγαλες μονη σου και ειναι λανθασμενα.
Απλα ανεφερα πως δεν εχω στοχο να παρω καποιο πτυχιο αφου δεν προκειται να μου χρειαστει στην δουλεια μου, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω στοχο απλα να λεω 10 λεξεις οπως ανεφερες ειρωνικα.
"Οπότε, αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό/ εφαρμόσιμο" , δεν καταλαβα, δεν ζητησα τιποτα παραλογο περα απο το οτι θα επιθυμουσα ο καθηγητης-καθηγητρια να ειναι σε μια ηλικια που προσωπικα εγω θεωρω πως θα εχω καλη επικοινωνια μαζι του(δεν ειναι και αυτο βεβαια δεδομενο), αφου δεν θα το κανω με το ζορι αλλα με πολυ ορεξη για μαθηση αν και ειμαι 29 ετων και γνωριζω Αγγλικα, Ρωσικα και Πορτογαλικα.
Καμια γλωσσα δεν θεωρω ευκολη. Συγνωμη αλλα με παρεξηγησες
Πάμε πάλι... Για τη χρηση που τα θες τα ιταλικα παρε linguaphone...δεν κανω πλακα... τον πρωτο χρονο ετσι εκανα και δουλεψε μια χαρα, μετα αναγκαστικα πηγα σε φροντιστηριο γιατι ηθελα να δωσω για πτυχιο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι σιγά μη πάρει και Βόνταφον, ο άνθρωπος θέλει σοβαρά να μάθει Ιταλικά και στο φόρουμ υπάρχουν τρεις καθηγήτριες από όσο ξέρω εγώ (και όλες κάτω από 30).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
με συγχωρεις πολυ δεν ανεφερα πουθενα πως θελω να μαθω ιταλικα με μπακαλικο τροπο, ουτε πως δεν θελω να διαβασω.
ουτε ολα τα συμπερασματα που εβγαλες μονη σου και ειναι λανθασμενα.
Απλα ανεφερα πως δεν εχω στοχο να παρω καποιο πτυχιο αφου δεν προκειται να μου χρειαστει στην δουλεια μου, και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω στοχο απλα να λεω 10 λεξεις οπως ανεφερες ειρωνικα.
"Οπότε, αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό/ εφαρμόσιμο" , δεν καταλαβα, δεν ζητησα τιποτα παραλογο περα απο το οτι θα επιθυμουσα ο καθηγητης-καθηγητρια να ειναι σε μια ηλικια που προσωπικα εγω θεωρω πως θα εχω καλη επικοινωνια μαζι του(δεν ειναι και αυτο βεβαια δεδομενο), αφου δεν θα το κανω με το ζορι αλλα με πολυ ορεξη για μαθηση αν και ειμαι 29 ετων και γνωριζω Αγγλικα, Ρωσικα και Πορτογαλικα.
Καμια γλωσσα δεν θεωρω ευκολη. Συγνωμη αλλα με παρεξηγησες
Καταρχάς δε σε ειρωνεύτηκα πουθενά.
2ον πράγματι μπορεί να παρεξήγησα το σκοπό σου και να έχεις όρεξη για μάθηση και διάβασμα. Εφόσον λοιπόν γνωρίζεις ότι απαιτείται προσπάθεια εκ μέρους σου και θέλεις να την κάνεις δεν έχεις παρά να ψάξεις ένα άτομο να διδάσκει ιταλικά στην περιοχή σου. Είμαι σίγουρη θα βρεις εύκολα αν ψάξεις σε κάποια αγγελία. Τώρα όσον αφορά την ηλικία δικαίωμά σου να θες νεο/α , δε σχολίασα κάτι γι'αυτό.
Μη εφαρμόσιμο είναι να θέλεις να μάθεις ιταλικά με δικό σου σύστημα σύμφωνα με τα θέλω σου. Υπάρχει μια βάση-ύλη που πρέπει να καλυφθεί σε συγκεκριμένους χρόνους, εσύ απλά επιλέγεις αν θέλεις να δώσεις για πτυχίο ή όχι . Αλλά πρέπει να βαδίσεις στην πεπατημένη.
Ελπίζω τώρα να έγινα πιο σαφής .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom