Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει μία σοβαρή κουβέντα για τα άλματα της λογικής. Πληθαίνουν ανησυχητικά εδώ μέσα.
Δεν ειναι θεμα λογικης ειναι θεμα ηθικης. Μιας και στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι αρκετα ευαισθητοποιημενος. Μιας και εχω φαει χρονια γνωριζοντας αλλα και κανοντας παρεα με ιεροδουλες. εχω γνωρισει ολων των ειδων, απο αυτες που ειχαν αλλες ευκαιριες και απλα τους αρεσε μεχρι αυτες που το εκαναν για καλυτερα λεφτα αλλα και αυτες που δεν ειχαν αλλη επιλογη. Καμμια δεν με ενοχλησε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Στη μιση Αφρικη.
Για πες μια χώρα στην Αφρική που δεν είδες πορνεία, περιμένω με αγωνία. Από την Αιθιοπία (μέρα μεσημέρι ολόκληρες πόλεις κιόλας) μέχρι το Μάλι και τη Σενεγάλη χαμός γίνεται , ποιες είναι αυτές οι μισές χώρες της Αφρικής που δεν είδες πορνεία;

2. 40 χρονια φουρναρης...δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα σου πει οτι δεν εισαι παντογνωστης, αλλα απλα να σεβεσαι τη γνωμη κ εμπειρια που ειπωθηκε οτι η εκτεταμενη πορνεια ενηλικων κ παιδιων δηλ κατω των 18 ενοχλει.
Εγώ δεν είπα ότι δεν ενοχλεί. Είπα ότι
α) 40 χρόνια φούρναρης ΠΟΤΕ δεν έχω δει ανήλικη πορνεία στην Κούβα
β) ρωτάω γιατί δε σε ενοχλεί η παιδική πορνεία στην Ελλάδα
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Η συζήτηση δεν έχει νόημα, γιατί υπάρχει προφανής έλλειψη αντικειμενικότητας στην αντίληψη της πραγματικότητας. Εδώ και πολύ ώρα γίνεται προβολή των ιδεών τους ως γεγονότα από πολλούς. Δεν προσφέρει τίποτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η συζήτηση δεν έχει νόημα, γιατί υπάρχει προφανής έλλειψη αντικειμενικότητας στην αντίληψη της πραγματικότητας. Εδώ και πολύ ώρα γίνεται προβολή των ιδεών τους ως γεγονότα από πολλούς. Δεν προσφέρει τίποτα.
Δυστυχως για τη συζητηση, συμφωνω. Απολυτως τιποτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η συζήτηση δεν έχει νόημα, γιατί υπάρχει προφανής έλλειψη αντικειμενικότητας στην αντίληψη της πραγματικότητας. Εδώ και πολύ ώρα γίνεται προβολή των ιδεών τους ως γεγονότα από πολλούς. Δεν προσφέρει τίποτα.
Αντικειμενικότητα έχουν μόνο οι αριθμοί, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά. Εγώ παρέθεσα αριθμούς για την πορνεία στην Ελλάδα.

Εδώ ας πούμε σε χώρα με παραπλήσιο πληθυσμό με την Κούβα, έχουμε χώρα με 100.000 πόρνες σύμφωνα με επίσημους αριθμούς και εκτίμηση ότι το 25% είναι ανήλικοι. Γιατί όποτε αναφέρεται η Δομινικανή Δημοκρατία ως προορισμός δεν τίθεται το θέμα της πορνείας;
https://en.wikipedia.org/wiki/Prostitution_in_the_Dominican_Republic
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Υπάρχουν συλλογιστικά σφάλματα. Πολλά. Για παράδειγμα, έγινε σύγκριση μίας απολύτως περίκλειστης χώρας με αυταρχικό καθεστώς, με την Ελλάδα όπου υπήρξε μαζική εισροή φτωχών μεταναστών επί 30 χρόνια -στην πλειοψηφία τους χωρίς καν χαρτιά- σε μαζικότητα που έφτασε το 1/10 του πληθυσμού της. Τί σύγκριση μπορεί να γίνει στην εγκληματικότητα, ποσοτικά και ποιοτικά;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πιο ενδιαφέρον βρήκα που κάποιοι κατάφεραν και βρήκαν ανήλικες πόρνες μόλις σε μια εβδομάδα διαμονής στην Κούβα, ρώτησαν και την ηλικία και την τιμή...
Εγω πιο ενδιαφερον βρηκα που πειραχτηκαν για τις ενηλικες. Οι αριθμοι δεν με νοιαζουν και τοσο. Δεν παει να ειναι και ολες στην Κουβα, αν ειναι ενηλικες δεν τους πεφτει λογος. Αν δεν ειναι και η κατασταση οπως στην Αθηνα οπως λες που ειδικα με τις μεταναστριες πεφτει πολυ καταπιεση δεν καταλαβα που ειναι το κακο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουν συλλογιστικά σφάλματα. Πολλά. Για παράδειγμα, έγινε σύγκριση μίας απολύτως περίκλειστης χώρας με αυταρχικό καθεστώς, με την Ελλάδα όπου υπήρξε μαζική εισροή μεταναστών επί 30 χρόνια -στην πλειοψηφία τους χωρίς καν χαρτιά- σε μαζικότητα που έφτασε το 1/10 του πληθυσμού της. Τί σύγκριση μπορεί να γίνει στην εγκληματικότητα, ποσοτικά και ποιοτικά;
Δε μιλάμε γενικά για την εγκληματικότητα (όπου κι εκεί οι αριθμοί είναι πολύ ενδιαφέροντες, αλλά από την ανάποδη απ' ό,τι θα περίμεναν πολλοί, η Κούβα πχ έχει αν θυμάμαι καλά εξαπλάσιες δολοφονίες ανά κάτοικο από την Ελλάδα), για την πορνεία μιλάμε. Το ερώτημα λοιπόν είναι σε ένα μη αυταρχικό καθεστώς, πλούσια κοινωνία όπως η ελληνική γιατί εκπορνεύονται χιλιάδες ντόπιες και -ακόμη κυρίοτερο- γιατί χιλιάδες κοπέλες ανεξαρτήτως καταγωγής είναι κλειδωμένες σε υπόγεια, βιάζονται καθημερινώς και υπάρχει και τεράστια ζήτηση γι αυτές από τον τοπικό πληθυσμό; Τι ωθεί μια πλούσια κοινωνία στο να πηγαίνει να επιζητά κοπέλες δαρμένες, βιασμένες που δεν ξέρουν καν σε ποια χώρα είναι;

Και μετά οι πολίτες αυτής της χώρας πάνε στην Κούβα και σοκάρονται από την πορνεία της Κούβας; Εγώ το βρίσκω υποκριτικό. Πορνεία έχει παντού, από το Αμβούργο μέχρι τη Μανίλα, έχει στις γειτονιές μας στην Αθήνα και με πολύ χειρότερους όρους από την Κούβα και δε μας σοκάρει που γίνεται τρία στενά παραπάνω;

Ο κολλητός μου δουλεύει σε μεγάλη πολυεθνική στην Αθήνα, απέναντι ακριβώς από το γραφείο του έχει κτίριο με 3 "στούντιο" , φεύγουν από τη δουλειά οι υπάλληλοι και πάνε απέναντι για να το κάνουν με κοπέλες δαρμένες που παιρνουν 15 ευρώ (πόσα να παίρνουν αυτές; τα 3 ; τα 2; ) αλλά σοκάρονται που τους προσφέρθηκε σεξ στην Κούβα έναντι αμοιβής;

Η μόνη διαφορά είναι ότι στην Κούβα το target group είναι οι τουρίστες. Ε πάει ο τουρίστας σε κάποιο από τα 4 κλαμπάκια που γίνεται παιχνίδι (τόσα είναι πια, ήταν καμιά δεκαπενταριά) ή στην παραλιακή ή σε μια από τις 4 τουριστικές πλατείες (πολύ πιο δύσκολο εκεί) και σοκάρεται. Ή δε βγήκε βράδυ στην Πατησίων, στην παραλιακή, στην Καβάλας, στη Νέα Ερυθραία ποτέ ή φρίκαρε που δεν έγινε στο στούντιο απέναντι από τη δουλειά του και για 15 ευρώ μάλιστα στην Αθήνα όταν στην Κούβα η ταρίφα είναι από 50ρικο και πάνω.

Σόρι αλλά εγώ το βρίσκω υποκριτικό. Και δεν είμαι κι από τους φαν του συστήματος της Κούβας for the record.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εξήγησα γιατί υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα στην Ελλάδα (της πορνείας συμπεριλαμβανομένης). Επίσης, η ζήτηση σε έναν πιο ευπορο πληθυσμό είναι λογικό να είναι αυξημένη. Αλλά σε κάθε περίπτωση η πορνεία δεν είναι κυρίαρχο στοιχείο της τουριστικής δραστηριότητας στην Ελλάδα, ο μέσος τουρίστας δηλαδή δεν θα αναζητήσει και μια πόρνη. Στην Κούβα είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Εχει τρομερο ενδιαφερον να παρακολουθουν οι γυναικες συζητηση ανδρων για τις γυναικες πορνες και ποσο ατομικη και ελευθερη επιλογη τους ειναι να κανουν αυτο το επαγγελμα και ας το κανουν και ολες, αυτες το διαλεγουν ελευθερα, μπορουσαν να γινουν γιατροι, δικηγοροι, αλλα επελεξαν την πορνεια, οκ, οπως λεει ο @Nikos86
Εχω παρει ποπ κορν και παρακολουθω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλλά σε κάθε περίπτωση η πορνεία δεν είναι κυρίαρχο στοιχείο της τουριστικής δραστηριότητας στην Ελλάδα, ο μέσος τουρίστας δηλαδή δεν θα αναζητήσει και μια πόρνη. Στην Κούβα είναι.
Έχεις τρελαθεί ρε φίλε; Τι ποσοστό των τουριστών στην Κούβα έρχονται για σεξ;

Το 70% μένει σε all inclusive όπου πολύ απλά δε γίνεται καν να μπει Κουβανός κι από τους υπόλοιπους ένα 22% είναι σε οργανωμένες εκδρομές. Από τους λίγους που απομένουν οι περισσότεροι είναι ζευγάρια, backpackers, τρέκερς, ζευγάρια συνταξιούχων Καναδών, εκδρομές σχολών αρχιτεκτονικής πανεπιστημίων, σχολές σάλσα κλπ.
Για τι ποσοστό μιλάμε ότι παέι για σεξοτουρισμό; το 1%; Δεν είμαστε στο 1995. Μίλα με κανέναν που δουλεύει στον τουρισμό στην Κούβα να σου πει. Πού αποκόμισες αυτή την άποψη; Τρομάζω να σκεφτώ πού πήγες και με ποιον στην Κούβα κι έφυγες με αυτή την εντύπωση. Αν πήγες δηλαδή γιατί από αυτά που διαβάζω το βλέπω χλωμό.

Άσε που πλέον όσοι νοικιάζουμε και σπίτι όχι μόνο δεν έχουμε δικαίωμα να νοικιάζουμε σε ξένους και Κουβανούς ταυτόχρονα, αλλά οποιοσδήποτε ξένος μείνει στο σπίτι σου πρέπει εντός πενταλέπτου να στείλεις τον αριθμό διαβατηρίου του με SMS στο Ηθών (κι αν είναι "ύποπτος" για σεξοτουρισμό μας έρχεται κλιμάκιο απίκο), απαγορεύεται να προσθέσει άλλον επισκέπτη μετά την άφιξη και όποιος ιδιοκτήτης σπιτιού βρεθεί να συνυπάρχει Κουβανός και αλλοδαπός χωρίς βαθμό συγγενείας κινδυνεύει να χάσει το σπίτι του.

Εγώ πήγα με την Κουβανή πρώην σύζυγό μου σε ξενοδοχείο κι επειδή έκανα τσεκιν με ελληνικό διαβατήριο ήρθε το επόμενο πρωί η αστυνομία να εξετάσει αν υπάρχει θέμα πορνείας με το διευθυντή του ξενοδοχείου. Πού μένει δηλαδή "η πλειοψηφία των τουριστπων στην Κούβα που είναι σεξοτουρίστες" και δεν τους βλέπουμε; Μιλάμε για χώρα με 4εκ τουρίστες, άρα μιλάς για 2εκ σεξοτουριστών, δεν υπάρχουν αυτά που λες.

Πού διάολο διαμένουν και δεν τους βλέπουμε;
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εχει τρομερο ενδιαφερον να παρακολουθουν οι γυναικες συζητηση ανδρων για τις γυναικες πορνες και ποσο ατομικη και ελευθερη επιλογη τους ειναι να κανουν αυτο το επαγγελμα και ας το κανουν και ολες, αυτες το διαλεγουν ελευθερα, μπορουσαν να γινουν γιατροι, δικηγοροι, αλλα επελεξαν την πορνεια, οκ, οπως λεει ο @Nikos86
Εχω παρει ποπ κορν και παρακολουθω.
Δεν ειπα οτι ειναι ελευθερη επιλιογη ολων. Δεν ζω στον κοσμο μου, ειπα αν ειναι ελευθερη επιλογη δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει να ενοχλειται. Αν και ναι εχω φιλη αποφοιτη νομικης που το εκανε ερασιτεχνικα για λιγο καιρο. Αλλα ξερω κι αλλες οχι αποφοιτες που ποτε δεν μου ειπαν οτι το εκαναν λογω φτωχειας αλλα το διαλεξαν ως επαγγελμα οπως μου τονιζαν επειδη γουσταραν. Και δεν ειναι 3-4 οπως προειπα, θυμηθηκα κι αλλες. Αλλα δεν εχουν σημασια οι προσωπικες μου εμπειριες. Θα σε παραπεμψω σε ενα φυλλαδιο απαντηση που ειχε βγαλει το συνδικαλιστικο οργανο ελευθερα εκδιδομενων γυναικων που απαντουσε καυστικα σε ενα φυλλαδιο αναρχικων φεμινιστριων-ων που θεωρουσαν την αγορα σεξ πληρωμενο βιασμο. Βασικα δεν απαντουσε απλα καυστικα τις κατακεραυνωνε. Και αριθμουσε το συνδικαλιστικο οργανο τους τοτε αν θυμαμαι καλα οχι ευκαταφρονητο νουμερο. Σε καμμια περιπτωση δεν ηταν πλειοψηφικο σε σχεση με τον συνολικο αριθμο, υπηρχε ομως. Επισης υπαρχουν πολλες γνωστες ιεροδουλες ακτιβιστριες καποιες εξ' αυτων και τρανς που μιλανε ανοιχτα γι' αυτο και υπερσπιζονται αυτο που κανουν θεωρωντας το αναφαιρετο δικαιωμα τους. Δεν θα αναφερθω σε ονοματα αλλα ολοι ξερετε υποθετω. Επισης σε παραπεμπω στο βιβλιο του Χαριτοπουλου για τον Πειραια που ειναι και ψιλοαυτοβιογραφικο και που αναφερεται στις ιεροδουλες στην Τρουμπα. Προφανως τα τελευταια χρονια με την εισροη πολλων φτωχων κριτσιων απο την Αφρικη και τις χωρες του ανατολικου μπλοκ το πραγμα εχει αλλαξει προς το χειροτερο προφανως. Αλλα αν θελει καποιος να βρει ελευθερες χωρις νταβα που απλα γουσταρουν υπαρχουν, αυτο απλα λεω. Και σε καμμια περιπτωση δεν το θεωρω ευκολο επαγγελμα απλα το να θεωρουμε εκ του προιμιου οτι το κανουν απο αναγκη ειναι και απαξιωτικο για αυτες.

EDIT: Eπισης ολο αυτο το ειπα επ' αφορμης του σχολιου του Σαμιον οτι αλλου υπαρχει περισσοτερη φτωχεια αλλα δεν πουλανε το κορμι τους. Εεεε αν στην Κουβα δεν υπαρχει τοση φτωχεια ωστε να εξαναγκαζονται αλλα το κανουν απο επιλογη τοσο το καλυτερο για την Κουβα. Αυτο ειπα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.741
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom