Εκπομπή Travelstories - 10 - Ταξίδι στο Ομάν

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Φτάσαμε αισίως τα δέκα επεισόδια στην εκπομπή μας :clap: Στο δέκατο επεισόδιο σήμερα μιλάω με τον @babaduma για το ταξίδι του στο Ομάν, που είχε από οδήγηση σε βουνά, γκρεμούς και ερήμους, μέχρι χελωνάκια στην παραλία, κάστρα, αγορές ζώων, συναναστροφές με τους ντόπιους και φυσικά Στενά του Ορμούζ.

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες εκπομπές με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας
Όλα τα προηγούμενα επεισόδια εδώ: https://www.travelstories.gr/community/tags/ekpomp-travelstories/

Φύγαμε!

 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Πριν τρία χρόνια πέρασα αρκετό χρόνο κουβεντιάζοντας σε ένα χόστελ στο Γερεβάν με ένα πολύ συμπαθητικό παλικάρι από την Υεμένη (δούλευε εκεί, στη ρεσεψιόν). Μου είπε για το δράμα στη δική του χώρα, μιλήσαμε γενικά για την... περιοχή, και κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν εκείνο που μου είπε για το Ομάν (για το οποίο δεν γνώριζα σχεδόν τίποτα), ότι είναι η Ελβετία τής περιοχής(!!), με την έννοια ότι είναι η μόνη χώρα που τα πηγαίνει καλά με όλους τούς “τριγύρω”, έχει καταφέρει να μείνει – στο μέτρο τού δυνατού – ουδέτερο, και να διατηρεί καλές σχέσεις γειτονίας με όλους, σε μία περιοχή που όλοι είναι... με το μαχαίρι στα δόντια. Από τότε τον θυμήθηκα πολλές φορές, συγκεκριμένα κάθε φορά που ομάδες από το Ιράν και τη Σαουδική Αραβία στο ασιατικό Τσάμπιονς Λιγκ έπαιζαν μεταξύ τους στη Μουσκάτ. Για λόγους ασφαλείας, τα μεταξύ τους παιχνίδια δεν διεξάγονται, για παράδειγμα, στην Τεχεράνη και το Ριάντ, αλλά σε ουδέτερα γήπεδα/χώρες, και πολλά (μάλλον τα περισσότερα) φιλοξενούνται στο “κοινά αποδεκτό” Ομάν.

Πολύ ενδιαφέροντα όσα άκουσα στην εκπομπή για τη χώρα, με έκαναν ακόμα περισσότερο να θέλω να ταξιδέψω εκεί κάποτε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ενδιαφέροντα όσα άκουσα στην εκπομπή για τη χώρα, με έκαναν ακόμα περισσότερο να θέλω να ταξιδέψω εκεί κάποτε.
Καλά τα ταξίδια αλλά μήπως πρέπει να γράψεις και καμιά ιστορία που έχεις πολύ καιρό να γράψεις; Περιμένουμε.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να σε απολαύσουμε και σε Εκπομπή του Travelstories.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ρε συ @babaduma, ίδιος με τη φώτο προφίλ σου είσαι :haha:

Σοβαρά τώρα, ενδιαφέρουσα αφήγηση για έναν προορισμό που δεν είχα και πολύ στα υπόψιν μέχρι σήμερα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι θα περίμενα (και θα ήθελα) την Ινδία για αυτό το μέλος, αλλά χαλάλι..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
ευχαριστούμε πάρα πολύ για την όμορφη περιγραφή .
Το κόστος των εισιτηρίων πόσο ήταν και ποια εποχή έγινε το ταξίδι?
Το σκηνικό με τις χελώνες είναι οικείο και σε εμάς,ελάτε να δείτε και στην Ζάκυνθο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ευχαριστούμε πάρα πολύ για την όμορφη περιγραφή .
Το κόστος των εισιτηρίων πόσο ήταν και ποια εποχή έγινε το ταξίδι?
Το σκηνικό με τις χελώνες είναι οικείο και σε εμάς,ελάτε να δείτε και στην Ζάκυνθο.
Τα εισιτήρια από Σόφια (μέσω Ντουμπάι) για Μάσκατ κόστιζαν γύρω στα 235 ευρώ το άτομο. Βάλε σ'αυτά και το κόστος μεταφοράς (περίπου 30 ευρώ από Θεσσαλονίκη) και 15 ευρώ το άτομο για διαν/ση στη Σόφια, σύνολο 280 ευρώ.

Το ταξίδι έγινε την περίοδο 20 Σεπτεμβρίου - 10 Οκτωβρίου. Είχε ζέστη αλλά όχι αφόρητη. Η μέγιστη θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 35 βαθμούς. Σε κάποιες περιοχές (βουνό, έρημος) κάποιοι ίσως χρειάζονταν ένα ελαφρύ μπουφανάκι το βράδυ. Δεν έβρεξε καθόλου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραία εκπομπή και αυτή τη φορά.Μπράβο και στους δυό σας.
Δευκαλιωνα εξελίσσεσαι σε Χατζηνικολάου ! Αψογος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@babaduma σε ευχαριστώ ειλικρινά για την όποια βοήθεια μου έχεις προσφέρει στα ταξίδια μου.-
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να ταξιδεύεις πάντα! ;)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίος Ο νταμπαντουμπας κι ωραίο θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.673
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom