Εκπομπή Travelstories 14 - Πόλεις της Ουνέσκο

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
santiago de compostela , πραγματι υπεροχη . ειχα παει πρωτη φορα το 1984 και πριν 3 χρονια κανοντας την διαδρομη LUGO -SANTIAGO με τα ποδια. η εισοδος στην πολη των προσκηνυτων γινεται πρωινες ωρες και παρακολουθεις την καθημερινη λειτουργια που ξεκιναει στις 12 το μεσημερι . σε καποια στιγμη ανακοινωνοντε μεσα στην εκκλησια οτι σημερα ειναι εδω προσκυνητες που ηρθαν με τα ποδια και ειναι απο τα κατωθι κρατη .
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πολύ καλή εκπομπή και χρήσιμες πληροφορίες, με επιλογές στη λίστα των πόλεων ταιριαστές με τον χαρακτήρα και την ταξιδιωτική ιστορία των παρουσιαστών! :) Απόρησα λίγο που δεν συμπεριλήφθηκε από κανέναν η παλιά πόλη της Σανα'ά αλλά - υποθέτω - η (ούτως ή άλλως δύσκολη) επιλογή αφορούσε πόλεις που έχει επισκεφθεί ο καθένας τους.

Και μια παρατήρηση που θα στενοχωρήσει τον @Yorgos : Δυστυχώς φίλε μου, η εικόνα που έχεις από την Κίνα, από την εποχή που την επισκέφθηκες, έχει χαθεί ανεπιστρεπτί. Και η Lijiang και η Fenghuang και η Pingyao (με περισσότερο την πρώτη και λιγότερο την τελευταία) έχουν μετατραπεί σε tourist traps προς τέρψιν των δισεκατομμυρίων Κινέζων που τις επισκέπτονται. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα στενά γραφικά δρομάκια δεν διαφέρουν αυτών του Μοναστηρακίου εν Αθήναις, ενώ (όπως σωστά άκουσες) παρ'όλο που το βράδυ δεν υπάρχουν οι ημερήσιοι επισκέπτες, τα νέον και τα καραόκε στην Fenghuang χαλούν την όποια μυστηριακή ατμόσφαιρα της έχει απομείνει.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ καλή εκπομπή και χρήσιμες πληροφορίες, με επιλογές στη λίστα των πόλεων ταιριαστές με τον χαρακτήρα και την ταξιδιωτική ιστορία των παρουσιαστών! :) Απόρησα λίγο που δεν συμπεριλήφθηκε από κανέναν η παλιά πόλη της Σανα'ά αλλά - υποθέτω - η (ούτως ή άλλως δύσκολη) επιλογή αφορούσε πόλεις που έχει επισκεφθεί ο καθένας τους.

Και μια παρατήρηση που θα στενοχωρήσει τον @Yorgos : Δυστυχώς φίλε μου, η εικόνα που έχεις από την Κίνα, από την εποχή που την επισκέφθηκες, έχει χαθεί ανεπιστρεπτί. Και η Lijiang και η Fenghuang και η Pingyao (με περισσότερο την πρώτη και λιγότερο την τελευταία) έχουν μετατραπεί σε tourist traps προς τέρψιν των δισεκατομμυρίων Κινέζων που τις επισκέπτονται. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, τα στενά γραφικά δρομάκια δεν διαφέρουν αυτών του Μοναστηρακίου εν Αθήναις, ενώ (όπως σωστά άκουσες) παρ'όλο που το βράδυ δεν υπάρχουν οι ημερήσιοι επισκέπτες, τα νέον και τα καραόκε στην Funghuang χαλούν την όποια μυστηριακή ατμόσφαιρα της έχει απομείνει.
To υποψιαζόμουν είναι η αλήθεια...

Ναι, στη Σαναα δεν έχω πάει δυστυχώς και δεν προβλέπεται μεσοπρόθεσμα δυστυχεστερα. Ορθώς υπέθεσε, Μιλά με μόνο για πόλεις που έχουμε επισκεφθεί.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
santiago de compostela , πραγματι υπεροχη . ειχα παει πρωτη φορα το 1984 και πριν 3 χρονια κανοντας την διαδρομη LUGO -SANTIAGO με τα ποδια. η εισοδος στην πολη των προσκηνυτων γινεται πρωινες ωρες και παρακολουθεις την καθημερινη λειτουργια που ξεκιναει στις 12 το μεσημερι . σε καποια στιγμη ανακοινωνοντε μεσα στην εκκλησια οτι σημερα ειναι εδω προσκυνητες που ηρθαν με τα ποδια και ειναι απο τα κατωθι κρατη .
Μπράβο σου που περπάτησες 100 χιλιόμετρα του Camino.Ποσες μερες έκανες?Υποθετω ότι είδες και την τελετή Botafumeiro στον καθεδρικό του Αγίου Ιακωβου
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
την εκτη μερα το πρωι μπηκα στην πολη . υπαρχει ενας τεραστιος ξενωνας επτα χιλιομετρα εξω απο την πολη και εκει συνηθως ολοι διανυκτερευουν . ναι ειμουν τυχερος ειδα το μεγαλο θυμιατηρι να πηγαινοερχεται . πηγα και την επομενη ειδικα για το θυμιατηρι αλλα ......δεν !!!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
την εκτη μερα το πρωι μπηκα στην πολη . υπαρχει ενας τεραστιος ξενωνας επτα χιλιομετρα εξω απο την πολη και εκει συνηθως ολοι διανυκτερευουν . ναι ειμουν τυχερος ειδα το μεγαλο θυμιατηρι να πηγαινοερχεται . πηγα και την επομενη ειδικα για το θυμιατηρι αλλα ......δεν !!!!
Μου είπαν οι ντόπιοι ότι αυτή η διαδρομή των 100 χιλιομέτρων είναι το αρχαιότερο κομμάτι του Camino και ίσως το πιο όμορφο.Δεν έχω γνώμη γιατί δεν το έκανα.Ειχα όμως και εγώ την τύχη να δω και να βιντεοσκοπησω το Botafumeiro.Και πάλι μπράβο σου :)
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Μου είπαν οι ντόπιοι ότι αυτή η διαδρομή των 100 χιλιομέτρων είναι το αρχαιότερο κομμάτι του Camino και ίσως το πιο όμορφο.Δεν έχω γνώμη γιατί δεν το έκανα.Ειχα όμως και εγώ την τύχη να δω και να βιντεοσκοπησω το Botafumeiro.Και πάλι μπράβο σου :)
η διαδρομη ονομαζεται primitive way και ειναι πολυ ομορφη . γενικα το el camino ειναι ενα διαφορετικο οδοιπορικο . σε ευχαριστω πολυ .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
η διαδρομη ονομαζεται primitive way και ειναι πολυ ομορφη . γενικα το el camino ειναι ενα διαφορετικο οδοιπορικο . σε ευχαριστω πολυ .
To camino primitivo και για μένα ειναιβτο καλύτερο κομμάτι. Εκτός όλων των άλλων, είναι αυτό με τα λιγότερα χιλιόμετρα πάνω σε δρόμο και παίρνει σβάρνα πολλούς λόγους και βουνά και φυσικά τα Picos de Europa.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
την εκτη μερα το πρωι μπηκα στην πολη . υπαρχει ενας τεραστιος ξενωνας επτα χιλιομετρα εξω απο την πολη και εκει συνηθως ολοι διανυκτερευουν . ναι ειμουν τυχερος ειδα το μεγαλο θυμιατηρι να πηγαινοερχεται . πηγα και την επομενη ειδικα για το θυμιατηρι αλλα ......δεν !!!!
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας γράψεις κάποια ιστοριούλα για τη διαδρομή που έκανες, πόσα χιλιόμετρα την ημέρα, που έμενες, τι έτρωγες, τι αξιοθέατα αξίξουν, τι χρειάζεται να έχεις μαζί σου κλπ γιατί σίγουρα είναι πολλά τα άτομα που τους έχει μπει το μικρόβιο να την περπατήσουν.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή..Και μόνο που ξεκίνησε με το Albi, εμένα με έπεισε ότι οι επιλογές θα μου αρέσουν. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου ταξίδια ήταν στην Τουλούζη και τα πέριξ μεσαιωνικά χωριά. Το Albi ήταν τόσο παραμυθένιο που αν στη γέφυρα έβλεπα να περπατάει ένας από τους επτά νάνους ή άλλος χαρακτήρας παραμυθιού θα μου φαινόταν φυσιολογικό..Ευχαριστούμε για τις ιδέες!
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάρα πολύ ωραία εκπομπή. Οι τρεις συνομιλητές όπως πάντα φοβεροί. Ο γνωστος πλέον φύλακας της Σαμαρκάνδης τα ίδια και με εμένα το 2018
@Defkalion πιστεύω πως ο φύλακας πρέπει να ανακηρυχθεί επίτιμο μέλος του φόρουμ το συντομότερο :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom