Εκπομπή Travelstories 15 - Οινοποιεία στη Βουλγαρία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Νέα εκπομπή στο κανάλι μας σήμερα, και είπαμε να αλλάξουμε τροπάριο (?) και να κάνουμε κάτι πιο κοντινό και προσιτό αυτή τη φορά. Έτσι συζήτησα με τον @babaduma για τη γειτονική Βουλγαρία και τα οινοποιεία της, που είναι μια ανάσα από τα ελληνοβουλγαρικά σύνορα.

Πριν δείτε την εκπομπή λάβετε μέρος στην έρευνα για τις εκπομπές εδώ!

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες εκπομπές με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το κουμπάκι/καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας
Όλα τα προηγούμενα επεισόδια εδώ: https://www.travelstories.gr/community/tags/ekpomp-travelstories/

Φύγαμε:

 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ωωωπ, τι ωραία πραγματάκια είναι τούτα, μπράβο Λάζαρε! Όχι τίποτα άλλο, αλλά με την όλη κατάσταση η Βουλγαρία φαντάζει εξαιρετική επιλογή οδικού ταξιδιού :cool: Ήταν στο πρόγραμμα, τώρα εμπλουτίστηκε και με επιπλέον λεπτομέρειες.
Καλή συνέχεια!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.005
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραία εκπομπή και χρήσιμη. Το μόνο πρόβλημα μου όταν επισκέπτομαι οινοποιία είναι να μη χρειάζεται να οδηγήσω μετά !
Κάποια στιγμή είχες πει μπαμπαντούμα να πηγαίναμε σαν εκδρομή με άτομα από φόρουμ, θα ήταν πολύ ωραίο να το οργανώσουμε στο μέλλον.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
12.434
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρουσα η αφήγηση προσωπικά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τόσα οινοποιεία στην περιοχή-είμαι βέβαια υπ' αριθμόν 1 ασχετίλα με τα αλκοολούχα, ωστόσο στο Μπάνσκο έχω δοκιμάσει το κρασάκι τους και ειδικά χειμώνα με χιόνι ήταν ότι έπρεπε!
Ωστόσο να ρωτήσω τον @babaduma το εξής. Με τις εκδρομές και το Συναυλιοτουρισμό έχω πάει Σόφια και Μπάνσκο αθροιστικά 30-40 φορές (τον έχασα τον λογαριασμό) και έχω δοκιμάσει να φάω σε ταβέρνα, ρεστωράντ, στα happy grill, σε ξενοδοχεία, στο δρόμο....παντού δηλαδή. Εκτός από 1-2 φωτεινές εξαιρέσεις (τόσο λίγες όμως) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι από μαγειρική έχουν μαύρα μεσάνυχτα...Από ποιότητα θεωρώ ότι ειδικά κρέατα έχουν μια χαρά ντόπια παραγωγή , από εμφάνιση έχουν κάμποση φαντασία, από γεύση όμως υστερούν , σχεδόν όλα είναι άγευστα ακόμα και οι σαλάτες τους ήταν φλατ, σαν πλαστικές (τσόπτσκα και λοιπές).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μετά την θέαση της εκπομπής, να ζητήσω μια συγγνώμη απ' όσους την είδαν κι ενδεχομένως τους κούρασε ο μάλλον αργός τρόπος ομιλίας μου (δυστυχώς μάλλον δύσκολα αλλάζει μετά από 60+ χρόνια) αλλά ελπίζω να τους παρακινήσει να κάνουν τις δικές τους εξορμήσεις και στα οινοποιεία που λόγω περιορισμένης διάρκειας της εκπομπής δεν προλάβαμε ν' αναφερθούμε.

Να σημειώσω κι ένα λάθος που έκανα, η γιορτή του Αγίου Τρύφωνα στην Ελλάδα είναι την 1η Φεβρουαρίου κι όχι την 1η Ιανουαρίου που είπα στη συνέντευξη. Αααα.... και οι οινοπαραγωγοί καλλιεργούν ποικιλίες σταφυλιών και όχι ... κρασιών! :cool:

Πολύ ενδιαφέρουσα η αφήγηση προσωπικά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τόσα οινοποιεία στην περιοχή-είμαι βέβαια υπ' αριθμόν 1 ασχετίλα με τα αλκοολούχα, ωστόσο στο Μπάνσκο έχω δοκιμάσει το κρασάκι τους και ειδικά χειμώνα με χιόνι ήταν ότι έπρεπε!
Ωστόσο να ρωτήσω τον @babaduma το εξής. Με τις εκδρομές και το Συναυλιοτουρισμό έχω πάει Σόφια και Μπάνσκο αθροιστικά 30-40 φορές (τον έχασα τον λογαριασμό) και έχω δοκιμάσει να φάω σε ταβέρνα, ρεστωράντ, στα happy grill, σε ξενοδοχεία, στο δρόμο....παντού δηλαδή. Εκτός από 1-2 φωτεινές εξαιρέσεις (τόσο λίγες όμως) κατέληξα στο συμπέρασμα ότι από μαγειρική έχουν μαύρα μεσάνυχτα...Από ποιότητα θεωρώ ότι ειδικά κρέατα έχουν μια χαρά ντόπια παραγωγή , από εμφάνιση έχουν κάμποση φαντασία, από γεύση όμως υστερούν , σχεδόν όλα είναι άγευστα ακόμα και οι σαλάτες τους ήταν φλατ, σαν πλαστικές (τσόπτσκα και λοιπές).
Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος όρος ποιότητας στους χώρους εστίασης στη Βουλγαρία - παρ' ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια - είναι κατώτερος απ' αυτόν της Ελλάδας. Αλήθεια είναι, επίσης, ότι γενικά η κουζίνα των κεντρο-ευρωπαϊκών λαών είναι φτωχότερη εκείνων της λεκάνης της Μεσογείου, των περισσοτέρων χωρών της Ασίας ή άλλων. Αυτό δεν σημαίνει, όμως, ότι δεν υπάρχουν αξιόλογα μαγαζιά (και) με ντόπια ή και "γκουρμέ" κουζίνα. Απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να τ' ανακαλύψεις. Στη Σόφια, για παράδειγμα, έχουμε 3-4 "στανταράκια" που κάποιο τους θα επισκεφθούμε όταν βρεθούμε εκεί (το ένα έχει κι αδελφάκι στο Βέλικο Τάρνοβο), τουλάχιστον 2 στο Βέλικο Τάρνοβο, αλλά τόσα στη Φιλιππούπολη, κ.ο.κ.

Όσο για το "χύμα" κρασί των ταβερνών, τις περισσότερες φορές (όπως και στην Ελλάδα) προέρχεται από 3-λιτρους ή 5-λιτρους ασκούς του εμπορίου, κάποιοι από τους οποίους είναι ιδιαίτερα αξιοπρεπείς και το περιεχόμενό τους άνετα θα μπορούσε να κυκλοφορήσει και σε φιάλη.

(Εννοείται, φυσικά, ότι το φαγητό είναι πρωτίστως και θέμα ουρανίσκου και κάτι που αρέσει στον έναν μπορεί να μην αρέσει στον άλλον...)
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
10.996
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κάποια στιγμή είχες πει μπαμπαντούμα να πηγαίναμε σαν εκδρομή με άτομα από φόρουμ, θα ήταν πολύ ωραίο να το οργανώσουμε στο μέλλον.
Συμφωνώ απόλυτα! Θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία αν λίγο ηρεμήσει το κλίμα.
Το επεισόδιο πολύ ενδιαφέρον. :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή με όμορφες πληροφορίες και φωτογραφίες καλύπτοντας μία από τις 5 αμπελουργικές περιοχές που υπάρχουν στη Βουλγαρία και βρίσκεις καταπληκτικά κρασιά σε πολύ προσιτές τιμές. Πολύ ωραία πρόταση για όλους τους Βορειοελλαδίτες και όχι μόνο, για ένα όμορφο day trip.
Επίσης καταπληκτικά οινοποιεία συναντάς περνώντας στην Βουλγαρία από τα σύνορα του Ορμενίου όπως για παράδειγμα το Katarzyna estate με πάρα πολλές ετικέτες για όλα τα γούστα και βαλάντια (έχει κρασιά από 6 μέχρι 140 λέβα).
https://katarzyna.bg/en/portfolio-wines/
Υ.Γ Babaduma περιμένουμε άλλες 4 εκπομπές για να ολοκληρωθεί το παζλ με τις υπόλοιπες 4 οινοπεριοχές που έχουν διαφορετικό μικροκλίμα και ποικιλίες σταφυλιων (Θράκη, Μαύρη θάλασσα, Δούναβη, κοιλάδα ρόδων-Αίμος) !!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Επίσης καταπληκτικά οινοποιεία συναντάς περνώντας στην Βουλγαρία από τα σύνορα του Ορμενίου όπως για παράδειγμα το Katarzyna estate με πάρα πολλές ετικέτες για όλα τα γούστα και βαλάντια (έχει κρασιά από 6 μέχρι 140 λέβα).
https://katarzyna.bg/en/portfolio-wines/
Αγαπημένο οινοποιείο το Katarzyna, πρωτοδοκιμάσαμε ένα λευκό από τη σειρά Contemplations σ' ένα καλό εστιατόριο στη Φιλιππούπολη. Μέχρι τότε δεν ξέραμε τίποτα γι αυτό το estate. Πρώτα μας γοήτευσε η πανέμορφη ετικέτα της φιάλης. Το περιεχόμενο δεν μας απογοήτευσε. Μετά το έψαξα λίγο και δοκιμάσαμε και κόκκινα που ήταν επίσης πολύ καλά. Δεν το έχω επισκεφθεί ακόμη αλλά είναι στους άμεσους στόχους μιας και - με δεδομένη την κατάσταση με τον κορονα-ιό - δεν μας βλέπω ούτε του χρόνου να ταξιδεύουμε εκτός Ευρώπης, αναγκαστικά θα κινηθούμε (όταν κινηθούμε) οδικώς, οπότε η ανατολική Βουλγαρία θα είναι μία από τις πρώτες και εύκολες επιλογές.
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Πολύ ωραία εκπομπή και χρήσιμη. Το μόνο πρόβλημα μου όταν επισκέπτομαι οινοποιία είναι να μη χρειάζεται να οδηγήσω μετά !
Κάποια στιγμή είχες πει μπαμπαντούμα να πηγαίναμε σαν εκδρομή με άτομα από φόρουμ, θα ήταν πολύ ωραίο να το οργανώσουμε στο μέλλον.
Φένια, στο Μελνικ εχει πολλα οινοποιεία μεσα στο χωριό, οπότε μετά πας κατευθείαν στο δωματιο για νανι.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
πολύ ωραία η εκπομπή σας για τα κρασιά, μορφωθήκαμε...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Με αφορμή την εκπομπή του babaduma επισκέφτηκα ορισμένα οινοποιεία στην περιοχή της Μαύρης θάλασσας για ανεφοδιασμό. Στα περισσότερα από αυτά υπάρχει ξενάγηση με γευσιγνωσία με προϋπόθεση να υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 άτομα και φυσικά πρατήρια που μπορεί να αγοράσεις τα κρασιά τους, τα ρακί ή και τα λικέρ τους. Για όποιον ενδιαφέρεται θα τα αναφέρω συνοπτικά. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες των οινοποιείων.

1 Οινοποιείο Boiar (πάνω στον δρόμο λίγο πριν το Pomorie (Αγχίαλο)
http://vinarskaizba.com/eng/
Πανέμορφο οινοποιείο με ωραίες εγκαταστάσεις, πολύ προσεγμένος χώρος με οικονομικά κρασιά, με τα πιο ακριβά κρασιά του (μαύρη σειρά Syrah & Merlot) να φτάνουν περίπου στα 10 ευρώ
IMG_20200806_130127.jpg
IMG_20200806_130322.jpg
IMG_20200806_130433.jpg


2. Οινοποιείο Black Sea Gold (και αυτό στην Αγχίαλο)
https://bsgold.bg/en/
Τεράστια ποικιλία με οικονομικά κρασιά που ξεκινούν από τα 2,5-3 ευρώ
IMG_20200806_132921.jpg
IMG_20200806_133207.jpg
IMG_20200806_133238.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.697
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom