Εκπομπή Travelstories 16 - Ελληνικά νησιά - Κως

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σήμερα ξεκινάμε νέα σειρά εκπομπών που θα τρέχει παράλληλα με τις υπόλοιπες εκπομπές μας, και θα επικεντρώνεται στα ελληνικά νησιά. :surf1:

Ως πρώτο επεισόδιο συζητάμε με τον @Traveller για τη μοναδική Κω, γιατί κάποιος να πάει, πού να μείνει, τί να δει, ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες της, και ένα τοπ-5 εμπειριών που δε πρέπει κανένας να χάσει.

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες εκπομπές με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το κουμπάκι/καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας
Όλα τα προηγούμενα επεισόδια εδώ: https://www.travelstories.gr/community/tags/ekpomp-travelstories/

Φύγαμε:

 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Πολύ καλή ιδέα η εκπομπή για τα Ελληνικά νησιά. Αν και δεν φορούσατε μάσκες όπως πρέπει στην χώρα των καγκουρό..........
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ καλή ιδέα η εκπομπή για τα Ελληνικά νησιά. Αν και δεν φορούσατε μάσκες όπως πρέπει στην χώρα των καγκουρό..........
Οι μάσκες προφανώς είναι για όταν κυκλοφορούμε έξω...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ ωραίο θέμα. Πήγα πέρσι στην Κω για 4-5 μέρες και μάλιστα έχοντας διαβάσει τις συμβουλές του @Traveller πήγα στο όμορφο μπαράκι Ταμ Ταμ, και βέβαια το φαγητό του Αράπ.

IMG_7966.JPG

IMG_7967.JPEG


Όντως φοβερότατη η πόλη της Κω αρχιτεκτονικά, τόσο συμπυκνωμένα τόσα πολλά στυλ. Το Ιωαννίτικο κάστρο δυστυχώς ήταν κλειστό πέρσι και από ότι κατάλαβα μετά τον σεισμό δεν είναι στα καλύτερά του - δεν ξέρω τι γίνεται φέτος. Ευτυχώς έχει φοβερά κάστρα εκτός της πόλης, πχ. παλιό Πυλί, Αντιμάχεια. Να προσθέσω οτι το Αρχαιολογικό μουσείο είναι φοβερό και εσωτερικά - από πλευράς εκθεμάτων. Τα παράδοξο όμως ότι ενώ στην Ελλάδα πληρώνεις στα μουσεία, δεν είχε ούτε φυλλάδιο/οδηγό και ούτε καθίσματα για να ξεκουραστείς πχ. βλέποντας τα πολύ ενδιαφέροντα βίντεο. Το λέω γιατί με 2-3 προσεκτικές αλλαγές η Κως θα μπορούσε να είναι τοπ προορισμός κατά την γνώμη μου. Και ειδικά με το τι έχει δίπλα της (Νίσυρος, καλά μέρη για καταδύσεις, Μπόντρουμ με δυνατή νυχτερινή ζωή και πολλά αρχαία τρυγύρω).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πολύ ωραίο θέμα. Πήγα πέρσι στην Κω για 4-5 μέρες και μάλιστα έχοντας διαβάσει τις συμβουλές του @Traveller πήγα στο όμορφο μπαράκι Ταμ Ταμ, και βέβαια το φαγητό του Αράπ.

View attachment 320847
View attachment 320846

Όντως φοβερότατη η πόλη της Κω αρχιτεκτονικά, τόσο συμπυκνωμένα τόσα πολλά στυλ. Το Ιωαννίτικο κάστρο δυστυχώς ήταν κλειστό πέρσι και από ότι κατάλαβα μετά τον σεισμό δεν είναι στα καλύτερά του - δεν ξέρω τι γίνεται φέτος. Ευτυχώς έχει φοβερά κάστρα εκτός της πόλης, πχ. παλιό Πυλί, Αντιμάχεια. Να προσθέσω οτι το Αρχαιολογικό μουσείο είναι φοβερό και εσωτερικά - από πλευράς εκθεμάτων. Τα παράδοξο όμως ότι ενώ στην Ελλάδα πληρώνεις στα μουσεία, δεν είχε ούτε φυλλάδιο/οδηγό και ούτε καθίσματα για να ξεκουραστείς πχ. βλέποντας τα πολύ ενδιαφέροντα βίντεο. Το λέω γιατί με 2-3 προσεκτικές αλλαγές η Κως θα μπορούσε να είναι τοπ προορισμός κατά την γνώμη μου. Και ειδικά με το τι έχει δίπλα της (Νίσυρος, καλά μέρη για καταδύσεις, Μπόντρουμ με δυνατή νυχτερινή ζωή και πολλά αρχαία τρυγύρω).
Δυνατη νυχτερινγ ζωη εχει και η Κως(οκ δε λεω μονο τα μπαρ που γινονται ζαντα οι τουριστες),Μποντρουμ κατα τη γνωμη μου ειναι μονο για φθηνα ψωνια,περαντζαδα και κανα κεμπαπ!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δυνατη νυχτερινγ ζωη εχει και η Κως(οκ δε λεω μονο τα μπαρ που γινονται ζαντα οι τουριστες),Μποντρουμ κατα τη γνωμη μου ειναι μονο για φθηνα ψωνια,περαντζαδα και κανα κεμπαπ!
Μπορεί να θεωρείται από πολλούς τουριστική παγίδα αλλά εμένα το Μπόντρουμ μου φάνηκε απίθανο μέρος για ένα νέο που τον ενδιαφέρει η διασκέδαση και να μένει σε ένα μόνο μέρος.

Καθαρότατοι δρόμοι, τακτοποιημένα και στην τρίχα όλα, μπαράκια, μαγαζάκια, μάρκετ, υπαίθριοι πωλητές, παγωτά, φαστ φουντ, γιατροί, ψυχολόγοι, βοηθητικές ταμπέλες παντού, ξεαγχωτικό μέρος. Μου έχει μείνει η εικόνα: 6 τα χαράματα, όλοι οι πεζόδρομοι της πόλης γεμάτοι με παρέες νέων λες και είναι μέρα μεσημέρι, άλλοι να παίζουν κιθάρες ροκ και να τραγουδάν, άλλοι να κάθονται και να βλέπουν την ανατολή στην αμουδιά και να κάνουν βουτιές με θέα το κάστρο. Αν βάλουμε ότι η πόλη έχει και ένα από τα 7 θάυματα του κόσμου (διαλυμένο αλλά, αν νοικιάσεις ένα αμάξι και φτάσεις στην Μυλάσα βλέπεις ένα αντίστοιχο σε καλύτερη κατάσταση+υπερσύγχρονο μουσείο), το κάστρο, τα σπιτάκια στους λόφους κτλ. Και μετά πήγα στην πόλη της Κω για βόλτα το βράδυ και στα μπαράκια και θυμήθηκα γιατί δεν μου αρέσει η διασκέδαση στην Ελλάδα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μπορεί να θεωρείται από πολλούς τουριστική παγίδα αλλά εμένα το Μπόντρουμ μου φάνηκε απίθανο μέρος για ένα νέο που τον ενδιαφέρει η διασκέδαση και να μένει σε ένα μόνο μέρος.

Καθαρότατοι δρόμοι, τακτοποιημένα και στην τρίχα όλα, μπαράκια, μαγαζάκια, μάρκετ, υπαίθριοι πωλητές, παγωτά, φαστ φουντ, γιατροί, ψυχολόγοι, βοηθητικές ταμπέλες παντού, ξεαγχωτικό μέρος. Μου έχει μείνει η εικόνα: 6 τα χαράματα, όλοι οι πεζόδρομοι της πόλης γεμάτοι με παρέες νέων λες και είναι μέρα μεσημέρι, άλλοι να παίζουν κιθάρες ροκ και να τραγουδάν, άλλοι να κάθονται και να βλέπουν την ανατολή στην αμουδιά και να κάνουν βουτιές με θέα το κάστρο. Αν βάλουμε ότι η πόλη έχει και ένα από τα 7 θάυματα του κόσμου (διαλυμένο αλλά, αν νοικιάσεις ένα αμάξι και φτάσεις στην Μυλάσα βλέπεις ένα αντίστοιχο σε καλύτερη κατάσταση+υπερσύγχρονο μουσείο), το κάστρο, τα σπιτάκια στους λόφους κτλ. Και μετά πήγα στην πόλη της Κω για βόλτα το βράδυ και στα μπαράκια και θυμήθηκα γιατί δεν μου αρέσει η διασκέδαση στην Ελλάδα.
Η αληθεια ειναι οτι πηγαμε για μερικες ωρες και δεν ειχαμε την πολυτελεια να δουμε κατι αρχαιολογικο αν και το θελαμε αλλα σαν μερος μου αρεσε και μενα...και εβλεπα και αρκετο κοσμο να πηγαινει με βαλιτσες για διανυκτερευση και απορουσα βεβαια γιατι εμενα η Κως μ αρεσε πολυ σα νησι!νταξει απο νυχτερινη ζωη δε θα το σχολιασω ιδιαιτερα,την εχει την παρακμη του δε αντιλεγω...ενα πραγμα μονο δε μ αρεσε Μποντρουμ,μια υπαιθρια αγορα-παζαρι οπου γινοταν καθε Σαββατο(?) και ηταν must,ειχε πολλα να δεις και να ψωνισεις(ετσι ελεγαν,απο περιεργια πηγαμε και μεις) και οταν πηγαμε ηταν σα να πηγα στη λαικη της γειτονιας μου και απο τιμες ιδιες με Ελλαδα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Μπορεί να θεωρείται από πολλούς τουριστική παγίδα αλλά εμένα το Μπόντρουμ μου φάνηκε απίθανο μέρος για ένα νέο που τον ενδιαφέρει η διασκέδαση και να μένει σε ένα μόνο μέρος.

Καθαρότατοι δρόμοι, τακτοποιημένα και στην τρίχα όλα, μπαράκια, μαγαζάκια, μάρκετ, υπαίθριοι πωλητές, παγωτά, φαστ φουντ, γιατροί, ψυχολόγοι, βοηθητικές ταμπέλες παντού, ξεαγχωτικό μέρος. Μου έχει μείνει η εικόνα: 6 τα χαράματα, όλοι οι πεζόδρομοι της πόλης γεμάτοι με παρέες νέων λες και είναι μέρα μεσημέρι, άλλοι να παίζουν κιθάρες ροκ και να τραγουδάν, άλλοι να κάθονται και να βλέπουν την ανατολή στην αμουδιά και να κάνουν βουτιές με θέα το κάστρο. Αν βάλουμε ότι η πόλη έχει και ένα από τα 7 θάυματα του κόσμου (διαλυμένο αλλά, αν νοικιάσεις ένα αμάξι και φτάσεις στην Μυλάσα βλέπεις ένα αντίστοιχο σε καλύτερη κατάσταση+υπερσύγχρονο μουσείο), το κάστρο, τα σπιτάκια στους λόφους κτλ. Και μετά πήγα στην πόλη της Κω για βόλτα το βράδυ και στα μπαράκια και θυμήθηκα γιατί δεν μου αρέσει η διασκέδαση στην Ελλάδα.
Ιδια εικονα : εμεινα ενα 24ωρο. Κοιμηθηκαμε το πρωι. Ειδαμε τα ιδια ακριβως. Το βραδυ ειναι φοβερα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πήγα στην Κω για 9 μέρες τον Ιούλιο του 2012 και τις 4 από αυτές είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο. Τις υπόλοιπες κινηθήκαμε με τα τοπικά λεωφορεία. Σίγουρα τα περισσότερα μέρη θέλουν αυτοκίνητο για να τα δεις. Δεν βαρέθηκα καθόλου τις 9 μέρες και η μοναδική ημερήσια που κάναμε ήταν στην Νίσυρο.

Εξαιρετική και πολυποίκιλη η αρχιτεκτονική της πόλης της Κω όπως αναφέρει και ο τράβελερ και οι αρχαιολογικοί χώροι. Δεν αναφέρθηκε το χωριό Ζια για εξαιρετική πανοραμική θέα στο ηλιοβασίλεμα.





Για εντυπωσιακό ηλιοβασίλεμα επίσης στην παραλία Μαστιχάρι. Εμένα πάντως οι Θέρμες μου άρεσε σαν παραλία, όχι για τις θερμές πηγές αλλά για το ιδιαίτερο τοπίο.. σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι πήγαμε στο σούρουπο...




Τέλος να αναφέρω πως η καλύτερη θέα του νησιού είναι λίγο μετά την Κέφαλο κοντά στην Παναγία Καστριανή... από εκεί δρόμοι στενοί και σε κακή κατάσταση οδηγούν σε απομονωμένες άγριες πανέμορφες παραλίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία και συνοπτική εκπομπή και πληροφόρηση, για ένα από τα πολύ αγαπημένα θέματα, που είναι τα Ελληνικά νησιά.
Ήδη τσίμπησα πολύτιμες πληρφορίες από το βιντεο, αλλά και από τη συζήτηση που ακολούθησε στο νήμα, για ένα νησί που δε το έχω δει διεξοδικά.
Πάντα τέτοια!:)
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Η ιδέα εκπομπών για νησιά πολύ καλή, ιδίως αυτή την εποχή, την είχα προτείνει και εγώ. Καλή και η διάρκεια, δε νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερο, υπάρχουν πολλά μέλη που μπορούν να συνεισφέρουν στο νήμα.

psilos3 με απογοήτευσες που δεν έχεις δει την Κω διεξοδικά!
Ενώ εγώ την έχω δει.. Και για να αυτοεπιβεβαιωθώ ότι δεν έχω ακόμα αλτσχάιμερ θα γράψω δύο τινά:
Πρώτον αν θυμάμαι καλά η Κέφαλος βρίσκεται στο νοτιότερο (και δυτικότερο) μέρος του νησιού. Όχι στο βόρειο. Φαίνεται πως εκεί στο down under κρεμάνε τους χάρτες ανάποδα. Εξήγησα ότι αυτό το γράφω με ανοσοποιητική σκοπιμότητα.
Δεύτερον (για να αποδείξω την καλή μου μνήμη). Την Κω τη γύρισα (διεξοδικά?) το 1971.
Και δεν είμαι ρομπότ, επαναλαμβάνω το 1971!!!! Από τότε έχω να πάω, οπότε ίσως ωρίμασε ο χρόνος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom