Εκπομπή Travelstories 17 - Ταξίδι στην Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για να φας με νορμάλ κόστος στην Ισλανδία θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις θυσίες. Αυτές μεταφραζονται σε κόπο για μαγείρεμα, που πολλές φορές μειώνει το χρόνο που θα διαθέσεις σε αξιοθέατα και δραστηριότητες. Θέλει οργάνωση ακόμα και το φαγητό...
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη.
 

dimitra...

Member
Μηνύματα
31
Likes
294
Επόμενο Ταξίδι
όπου τύχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
κι εγώ νομίζω ότι το 40€ ήταν υπερβολικό.
Έφαγα ταράνδου (ναι, ξέρω...) με λιγότερο από 20€ + πατάτες + μπύρα
Ελπίζω να μην σε παραχρέωνε η κάρτα στην μετατροπή...
Και εγώ έφαγα μπέργκερ ταρανδου.. Πολυ καλό!
 

Τakapa

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμερικανα
Ωραία βίντεο ,αλλά λείπει το κερασάκι στην τούρτα, η ταξιδιωτική ιστορία.Μείναμε με ερωτηματικά και ίσως κάποια μέρη δεν αναφέρθηκαν ή μας ξέφυγαν. Golden Circle έγινε; Vestrahorn; Fjadrargljufur canyon ,Godafoss κλπ κλπ ;
Καλησπέρα , Golden circle όχι το θεώρησα πολύ εμπορικό , Godafoss ήταν κλειστός όταν περνούσα λόγω απότομης αλλαγής καιρού , το φαράγγι το έχω βάλει bucket list έδωσα βάρος αλλού .

Υπερβάλλεις. Πχ εδώ vegan burger με 12€ και εδώ πίτσα μεγάλη με 23€. Ειδικά τώρα που η κορώνα έχει υποτιμηθεί κι άλλο στα 160 στο ευρώ, δεν είναι τόσο ακριβά όσο πιστεύουν κάποιοι.
Καλησπέρα καμία υπερβολή στις τιμές που έδωσα έχω κρατήσει τις αποδείξεις είναι μεγάλο το κόστος στο 90% των περιπτώσεων

Ωραίο βίντεο για την Ισλανδία αλλά περίμενα να ακούσω λίγο παραπάνω για τα πανέμορφα τοπία τα οποία έχει. Να πω από την εμπειρία μου ότι το trekking στον παγετώνα είναι μια απίστευτη εμπειρία για όποιον έχει την δυνατότητα να το κάνει..Με απόλυτη ησυχία ακούτε τον πάγο που σπάει !!!
Την εμπειρία στο καταφύγιο σε συνδυασμό με πεζοπορία μπορείτε να την ζήσετε και για μια μέρα (και μια νύχτα). Το 8 μερες περπάτημα ακούστηκε λίγο τρομακτικό...! Στο καταφύγιο βλέπετε και υπέροχο βόρειο σέλας . View attachment 321446 View attachment 321445
Καλησπέρα , τα τοπία δεν είναι εύκολο στον συγκεκριμένο χρόνο που έχουμε να περιγραφούν άλλωστε για αυτό
υπάρχουν οι φωτογραφίες . Όμως επιλέξαμε να δώσουμε έμφαση στην οργάνωση και να βοηθήσουμε κάποιον να οργανώσει το ταξίδι . Τέλος υπάρχει ομάδα που ξεκινάει από Ρέκιαβικ που κάνεις ταξίδι 8 ημερών με πεζοπορία και τζίπ ( το διόρθωσα στο βίντεο ) . Γνώρισα παιδιά που το έκαναν και μου είπαν οτι ήταν μοναδική εμπειρία . Φυσικά και μπορείς να κάνεις και μια μέρα πεζοπορία ότι θες μπορείς να κάνεις Π.χ Έκανα σε παγετώνα 5 ώρες τρεκ
 

Τakapa

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμερικανα
Καλησπέρα σε όλους αρχικά @Defkalion δέχομαι την πρόκληση 😁 .
Τώρα όσον αφορά το φαγητό ,είναι ακριβό και όπως είπα στο 90% των εστιατορίων κυμαίνονται από 25-40 ευρώ / άτομο με μπίρα , αυτό είπα και στο βίντεο άλλωστε , δύο μπέργκερ δύο μπίρες 70 ευρώ , το οποίο κατά την γνώμη είναι υπερβολικό . Όπως και το 23 ευρώ μεγάλη πίτσα είναι υπερβολικό . Ακόμα και οι Ισλανδοί οι ίδιοι το λένε. Η ακρίβεια στα φαγητά στην Ισλανδία έχει εξήγηση ότι οι περισσότερες καλλιέργιες πρώτων υλών γίνονται με Υδροπονική μέθοδο ( κάτι που ξέχασα να πω γιατί κάποιοι με άγχωσαν @Defkalion . 🤣🤣🤣 , επίσης το μοσχάρι είναι ακριβό σε αντίθεση με το αρνί και τον μπακαλιάρο. Τέλος το Ρέκιαβικ έχει επιλογές φθηνού φαγητού , αλλά στην επαρχία ( υπόλοιπη Ισλανδία ) οι low budget ταξιδιώτες είναι παγιδευμένοι 🤣🤣 . Τα bonus είναι η λύση
Τέλος όπως είπα και στο βίντεο σε μια εύστοχη ερώτηση του Δεφκαλίονα το budget μου καθόρισε το τι θα επισκεφθώ και τι θα αφήσω απέξω για επόμενη φορά .
Αυτααά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom