Εκπομπή Travelstories 21 - Νίσυρος

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Νέο επεισόδιο στη σειρά μας για τα ελληνικά νησιά, η Νίσυρος! Δείτε την κουβέντα μας με @Traveller και @babaduma και μάθετε ποια είναι τα χωριά που πρέπει να επισκεφθείτε, ποιες είναι οι επιλογές μας για τις καλύτερες παραλίες, πού ο καλεσμένος μας... έφαγε με την ψυχή του, και ποιο είναι το απόλυτο highlight του νησιού. Στο τέλος όπως πάντα κλείνουμε με το τοπ 5 εμπειριών που δε πρέπει να χάσει κανένας επισκέπτης στη Νίσυρο!

Θυμίζω οι προηγούμενες εκπομπές για ελληνικά νησιά ήταν η Κάρπαθος εδώ, η Αμοργός εδώ, η Κως εδώ και φυσικά το τοπ-5 ελληνικών νησιών εδώ.

Αν σας άρεσε η εκπομπή βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας

Βεβαίως μη ξεχνάτε ότι όλες οι εκπομπές είναι πια διαθέσιμες και στο Podcast του Travelstories, το οποίο μπορείτε να βρείτε εδώ, ή σε οποιαδήποτε υπηρεσία ακούτε τα podcast σας, όπως το spotify ή το apple podcasts.

Φύγαμε:

 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι πολύ που βλέπω θέμα εκπομπής τη Νίσυρο, καθώς αποτελεί ένα αγαπημένο και ιδιαίτερο νησί, με πολύ σπάνια χαρακτηριστικά, μοναδικά θα έλεγα στον Ελλαδικό χώρο. Ακριβώς όπως ειπώθηκε, νησάρα με θετική ενέργεια!
Οφείλω να πω ότι είναι πολύ τυχερός ο φίλος @babaduma που το είδε χωρίς τον υπερτουρισμό των ημερησίων εκδρομών και το απόλαυσε στο σύνολο του.

Οι δικές μου επισημάνσεις για όσα ειπώθηκαν:

- Εκπληκτικό το Μανδράκι, με απίστευτα χρώματα κι αρώματα. Έχει δίκιο ο @Traveller ,το χωριό ακροβατεί ανάμεσα σε Κυκλάδες και Δωδεκάνησα (κάτι που έχω αναφέρει κι εγώ στην ιστορία μου) όπως αντίστοιχα και η χώρες της Αστυπάλαιας & της Πάτμου. Το μόνο αρνητικό γεγονός που διαπίστωσα ήταν η υπερβολική φασαρία από τα μηχανάκια των ντόπιων. Ναι μεν δε μπαίνει αμάξι στον οικισμό, αλλά τα μηχανάκια δεν παλεύονται.
- Είναι γεγονός ότι όποιος επιλέξει τη Νίσυρο για τις παραλίες της θα απογοητευτεί. Ωστόσο η παχιά άμμος που ανέφερε ο Traveller είναι μοναδική & απολαυστική παραλία με υπέροχα χρώματα, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στη προσέγγιση της από το μονοπάτι. Όταν βρεθήκαμε στο νησί πριν δυο χρόνια, μάθαμε για ένα δυστύχημα το οποίο συνέβη μια μέρα μετά την επίσκεψη μας.
- Η φιλοξενία, το καλό φαγητό, η σπάνια ομορφιά, οι πλατείες, το μοναστήρι και ο κρατήρας, είναι όντως από τα ιδιαίτερα γνωρίσματα του νησιού, που ισοσκελίζουν σίγουρα τις όποιες ελλείψεις του.

Επιτρέψτε μου να σταθώ όμως σε όσα δεν αναφέρθηκαν στην εκπομπή και θεωρώ εξίσου σημαντικά κατά τη ταπεινή μου άποψη:

1. To «Ηφαιστειολογικό Μουσείο Νισύρου» στα Νικιά, το οποίο είναι εξαιρετικό. Όποιος το χάσει, θα χάσει.
2. Τα Λουτρά. Νίσυρος χωρίς ιαματικά λουτρά δε γίνεται, θα είναι σφάλμα αν δεν αναζητήσει κάποιος τη συγκεκριμένη εμπειρία.
3. Το καφενείο - μαγειρίο στα Λουτρά, ένα από τα «μυστικά» του νησιού, με τις παγωμένες μπύρες και τις νησιώτικες γεύσεις του.
4. Η Πλατεία ηλικιωμένης στο Μανδράκι και το καφενείο «Βάρδα Στεναχώρια» όπου σύχναζε ο Νίκος Παπάζογλου, ιδιοκτησίας των κουμπάρων του.
5. Η επίσκεψη στο μοναστήρι «Παναγίας Σπηλιανής» και η ανεπανάληπτη θέα από το βράχο που σκεπάζει ουσιαστικά όλο το Μανδράκι.
6. Η απαραίτητη στάση στο καφέ «Όαση», ακόμα ένα καλά κρυμμένο μυστικό του νησιού, με τις ακόμα πιο παγωμένες μπύρες, τους μεζεδες και τις μουσικάρες του, στο δρόμο για τη Παχιά.
7. Το νησί αποτελεί δημοφιλέστατο προορισμό για ελεύθερο camping (όπως η Ανάφη & η Δονούσα) που γίνεται μαζικά στη Παχιά άμμο και στις Λιες.

Συστήνω τη Νίσυρο ανεπιφύλακτα. Είναι καλό όπως ειπώθηκε να της αφιερώσει κάποιος τουλάχιστον 3 μέρες για να τη γνωρίσει και να έχει κάποιο όχημα που θα βοηθήσει τη κατάσταση. Το νησί είναι μικρό και θαυματουργό!

Κλείνω με μια πολύ πρόσφατη αεροφωτογραφία, περνώντας πάνω από τη Νίσυρο και το κρατήρα της:

Nisy.jpg
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.502
Πολύ ωραία εκπομπή και συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες. Προτείνω να επαναληφθεί και να προστεθεί και ο ψηλός στο κόλπο....τιμής ένεκεν για τη σούπερ φώτο που ανέβασε..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
Εχω περασει διακοπες 4 καλοκαιρια στη Νισυρο, συνολικα αρκετες εβδομαδες. Την εχω γυρισει με ολους τους πιθανους τροπους, με ποδηλατο, με μηχανη, με φουσκωτο (ευγενικη χορηγια των ντοπιων, δεν εχει κανεις παρα να ρωτησει στην πλατεια ποιος εχει φουσκωτο για μια βολτα ) και με τα ποδια, γιατι παρεες ντοπιων κανονιζουν τρεκινγκ τον γυρο του νησιου καπου καπου. Κεντρο πληροφοριων ειναι παντα η πλατεια στο Μανδρακι. Συστηνω, λοιπον, ακομη και για οσους δε οδηγουν η δεν θελουν αυτοκινητο, αλλα εχουν πολυ χρονο και το λεει η καρδουλα τους.
Πολυ ιδιαιτερη αρχιτεκτονικη των παραδοσιακων σπιτιων που ειναι τριωροφα, απαραιτητη "προικα" των κοριτσιων για συγκεκριμενους λογους . Ανυπερβλητοι οι 3ημεροι παραδοσιακοι γαμοι με μουσικη μεχρι λιποθυμιας των μουσικων (οπως καμαρωνουν οι ντοπιοι), με ντελαλη στα χωρια, μεταφορα των προικιων του γαμπρου στο σπιτι της νυφης, κλεμμενες κοτες το βραδυ απο τα σπιτια, ενα ολοκληρο δρωμενο ουσιαστικα και φυσικα τα πανηγυρια. Γι αυτον τον λογο εχει σεζον το νησι, αλλιως αυτα τα χανεις.
Οποιος θελει να παρει μια καλη γευση του νησιου, προτεινεται η ταινια "Αθανασια" του Καρκανεβατου αλλα και η "Νοσταλγος" της Ελενης Αλεξανδρακη που εχει γινει μονιμη κατοικος του νησιου. Αξιζουν για την ανθρωπολογικη μελετη της κουλτουρας του νησιου, που οντας απομονωμενο, κρατησε μοναδικα στοιχεια. Ακομη και ντοπιολαλια με δωρικα χαρακτηριστικα που εχουν χαθει.
Μοναδικη περιπτωση. Ειναι το μονο νησι που εχω δει τουριστες να πετανε τα εισιτηρια μπροστα στο πλοιο της επιστροφης και να λενε "αντε μωρε, ας μεινουμε μια εβδομαδα ακομη". Εννοειται οτι το παθαμε ετσι κι εμεις την πρωτη φορα. Και δεν εχει καν θαλασσα της προκοπης.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πολύ σωστά αυτά που λες και ορθή επισήμανση για όσα δεν ειπώθηκαν αλλά αρκεί να σου πω ότι ενώ η εκπομπή προβλεπόταν να έχει διάρκεια μάξιμουμ 15 λεπτά, τελικά (μετά από κροπάρισμα) κατέληξε να έχει διπλάσιο χρόνο!

Αλλά ας πάμε επί της ουσίας:

Πήγαμε την τελευταία βδομάδα του Ιουνίου. Μείναμε 4 βράδυα. Στο καραβάκι από την Καρδάμαινα ήμασταν οι μοναδικοί ξένοι (και καμμιά 10αριά ντόπιοι ή έχοντες σπίτι εκεί). Όλοι οι ξένοι (μη ντόπιοι) επισκέπτες διαμένοντες στο νησί (για το Σ/Κ) δεν ξεπερνούσαν τους 20. Οι περισσότεροι έφυγαν την Δευτέρα. Την Τρίτη που αναχωρήσαμε (για Σύμη) κατέβηκαν από το πλοίο 3 ξένοι κι έφυγαν 2 (εμείς). Ήμασταν οι μοναδικοί επιβάτες του πλοίου!

Το μόνο αρνητικό γεγονός που διαπίστωσα ήταν η υπερβολική φασαρία από τα μηχανάκια των ντόπιων. Ναι μεν δε μπαίνει αμάξι στον οικισμό, αλλά τα μηχανάκια δεν παλεύονται.
Δεν ξέρω για ποιά εποχή αναφέρεσαι, αλλά ελάχιστα μηχανάκια είδαμε και καθόλου δεν μας ενόχλησαν.
- Είναι γεγονός ότι όποιος επιλέξει τη Νίσυρο για τις παραλίες της θα απογοητευτεί. Ωστόσο η παχιά άμμος που ανέφερε ο Traveller είναι μοναδική & απολαυστική παραλία με υπέροχα χρώματα, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στη προσέγγιση της από το μονοπάτι. Όταν βρεθήκαμε στο νησί πριν δυο χρόνια, μάθαμε για ένα δυστύχημα το οποίο συνέβη μια μέρα μετά την επίσκεψη μας.
Στην Παχειά Άμμο επιχειρήσαμε να πάμε. Το μονοπάτι είχε 2-3 δύσκολα σημεία, πάνω στο φρύδι του βράχου. Τα 2 τα περάσαμε αλλά το τρίτο ήταν αρκετά επικίνδυνο, χωρίς σημείο να κρατηθείς και δεν τολμήσαμε να πάμε πιο κάτω. Μας είπαν ότι το χειμώνα έβρεξε πολύ και είχε σχεδόν εξαφανιστεί το μονοπάτι. Είχαν σκοπό να το επισκευάσουν την επόμενη βδομάδα. Την άλλη φορά... :)

1. To «Ηφαιστειολογικό Μουσείο Νισύρου» στα Νικιά, το οποίο είναι εξαιρετικό. Όποιος το χάσει, θα χάσει.
2. Τα Λουτρά. Νίσυρος χωρίς ιαματικά λουτρά δε γίνεται, θα είναι σφάλμα αν δεν αναζητήσει κάποιος τη συγκεκριμένη εμπειρία.
3. Το καφενείο - μαγειρίο στα Λουτρά, ένα από τα «μυστικά» του νησιού, με τις παγωμένες μπύρες και τις νησιώτικες γεύσεις του.
4. Η Πλατεία ηλικιωμένης στο Μανδράκι και το καφενείο «Βάρδα Στεναχώρια» όπου σύχναζε ο Νίκος Παπάζογλου, ιδιοκτησίας των κουμπάρων του.
5. Η επίσκεψη στο μοναστήρι «Παναγίας Σπηλιανής» και η ανεπανάληπτη θέα από το βράχο που σκεπάζει ουσιαστικά όλο το Μανδράκι.
6. Η απαραίτητη στάση στο καφέ «Όαση», ακόμα ένα καλά κρυμμένο μυστικό του νησιού, με τις ακόμα πιο παγωμένες μπύρες, τους μεζεδες και τις μουσικάρες του, στο δρόμο για τη Παχιά.
7. Το νησί αποτελεί δημοφιλέστατο προορισμό για ελεύθερο camping (όπως η Ανάφη & η Δονούσα) που γίνεται μαζικά στη Παχιά άμμο και στις Λιες.
Όταν πήγαμε:
1. Κλειστό (λόγω κορονα-ιού; λόγω έλλειψης κονδυλίων; λόγω έλλειψης επισκεπτών; who knows?)
2-3. Σχεδόν κλειστά (μόνο δύο δωμάτια είχαν ενοίκους. Τα λουτρά και το καφενείο δεν λειτουργούσαν). Θα άνοιγαν - είπαν - μετά από 15 μέρες.
5. Κλειστό το μοναστήρι (ενώ έπρεπε να είναι ανοικτό - σύμφωνα με το ωράριό του) όταν πήγαμε. Ίσως άνοιγε μόνο όταν είχε λειτουργία; Ήμασταν άτυχοι με την μέρα; who knows?
6. Η "Όαση" είναι εκεί αλλά ... δεν λειτουργεί. Τα είπαμε με τον ιδιοκτήτη της όταν φάγαμε στην ταβέρνα της Αστραδενής, στους Πάλους. Δεν σκόπευε να την ανοίξει για φέτος.

Παρ' όλ' αυτά, η επίσκεψη άξιζε απόλυτα, και άλλα πράγματα (που κάναμε) δεν αναφέρθηκαν αλλά δεν τα λέμε για να τ' ανακαλύψετε μόνοι σας (ή, έστω, ρωτώντας τον Χάρη Διακομιχάλη που είναι φοβερός τύπος). :)

Και κάτι τελευταίο. 25 ευρώ τη μέρα για ένα Suzuki Swift, περσινό μοντέλο, με 8 χιλιάδες χλμ., μύριζε καινουργίλα. Πετούσε. Οργώσαμε το νησί 2 φορές στις 3 μέρες και κάψαμε 15 ευρώ βενζίνη...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πήγαμε την τελευταία βδομάδα του Ιουνίου...
Καταλαβαίνω απόλυτα, είναι η διαολεμένη αυτή περίοδος που διανύουμε η οποία μας στερεί πολλά όμορφα πράγματα από τα νησιά μας, από καταστήματα που δεν ανοίγουν μέχρι αξιοθέατα. Συν το γεγονός ότι μιλάμε για Ιούνιο γεγονός που από μόνο του παίζει ρόλο, πόσο μάλλον για το φετινό.

Παρ' όλ' αυτά, η επίσκεψη άξιζε απόλυτα, και άλλα πράγματα (που κάναμε) δεν αναφέρθηκαν αλλά δεν τα λέμε για να τ' ανακαλύψετε μόνοι σας
Έτσι ακριβώς, η Νίσυρος είναι αποκάλυψη και θέλει ανακάλυψη ;)

ευρώ τη μέρα για ένα Suzuki Swift, περσινό
Ακόμα και φουλ σεζον - Αρχές Αυγούστου που πήγα εγώ, για μία μέρα και τελευταία στιγμή νομίζω έδωσα 40 ευρώ και γύρισα όλο το νησί!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν δεν υστερούσε σε παραλίες(όχι πως δεν έχει βέβαια, απλώς δεν έχει τις παραλιάρες που έχουν άλλα αιγαιοπελαγίτικα νησιά), ίσως θα είχε την πολυκοσμία που έχουν τα διπλανά της νησιά. Ομορφιά, γραφικότητα και καλό φαγητό την χαρακτηρίζουν.
Α, στα "αρνητικά ήταν και η έντονη μυρωδιά του ηφαιστείου, το οποίο είναι όμως τόσο εντυπωσιακό που δεν λέει να το χάσεις. Ήθελα να ξαναπάω φέτος και δεν τα κατάφερα. Είναι ένα νησί που νοσταλγείς εύκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
Αξιζει να σημειωθει η ιδιαιτεροτητα της Νισυρου σε σχεση με τα υπολοιπα νησια και γιατι οι κατοικοι ειναι τοσο πραγματικά φιλοξενοι αντι για "επαγγελματιες του τουρισμου" και γιατι ειναι τελικα ενα ταξιδι στον χωροχρονο: η οικονομια της δεν βασιζεται στον Τουρισμο. Βασιζεται στην εκμεταλλευση της ελαφροπετρας που ανασκαπτεται απο το Γυαλι. Ο Δημος εχει τρομερα εσοδα καθως και τα μεροκαματα ειναι πολυ υψηλα. Γενικα υπάρχει πλούτος, χωρίς να περιμένουν τους τουρίστες, χωρις να τους χαλάει κιόλας ο τουρισμός.
Δεύτερη πηγή εσόδων είναι το συνάλλαγμα που φέρνουν ή στέλνουν οι μετανάστες στην Αμερική. Μιλάμε για επιφανείς ανθρώπους, με προεξέχουσα τη μυθική οικογένεια Κατσιματίδη, που ειναι ευεργέτες του νησιού και το στηρίζουν με κάθε τρόπο από μακριά, συγκροτώντας μια ακμάζουσα κοινότητα που δεν έχει κόψει τις ρίζες.
Ίσως γι' αυτό βλέπει κανείς ως τουρίστας κάτι άλλο από αυτό που έχει συνηθίσει στα υπόλοιπα νησιά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αν δεν υστερούσε σε παραλίες(όχι πως δεν έχει βέβαια, απλώς δεν έχει τις παραλιάρες που έχουν άλλα αιγαιοπελαγίτικα νησιά), ίσως θα είχε την πολυκοσμία που έχουν τα διπλανά της νησιά. Ομορφιά, γραφικότητα και καλό φαγητό την χαρακτηρίζουν.
Α, στα "αρνητικά ήταν και η έντονη μυρωδιά του ηφαιστείου, το οποίο είναι όμως τόσο εντυπωσιακό που δεν λέει να το χάσεις. Ήθελα να ξαναπάω φέτος και δεν τα κατάφερα. Είναι ένα νησί που νοσταλγείς εύκολα.
Αν η Νίσυρος υστερεί σε παραλίες, πού να δεις η Σύμη! :haha: Για κάποιον που θα μείνει 4 μέρες, μια χαρά είναι κάθε μέρα και άλλη παραλία... κανονική παραλία, όχι σαν τα ανέκδοτα με αμμοχάλικο της Σύμης...
Όσο για τη μυρωδιά του ηφαιστείου, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ περίμενα να μυρίζει αλλά, προς μεγάλη μου έκπληξη, λίγο μόνο μύριζε κι αυτό στον κρατήρα. Δεν μας ενόχλησε καθόλου.

Αξιζει να σημειωθει η ιδιαιτεροτητα της Νισυρου σε σχεση με τα υπολοιπα νησια και γιατι οι κατοικοι ειναι τοσο πραγματικά φιλοξενοι αντι για "επαγγελματιες του τουρισμου" και γιατι ειναι τελικα ενα ταξιδι στον χωροχρονο: η οικονομια της δεν βασιζεται στον Τουρισμο. Βασιζεται στην εκμεταλλευση της ελαφροπετρας που ανασκαπτεται απο το Γυαλι. Ο Δημος εχει τρομερα εσοδα καθως και τα μεροκαματα ειναι πολυ υψηλα. Γενικα υπάρχει πλούτος, χωρίς να περιμένουν τους τουρίστες, χωρις να τους χαλάει κιόλας ο τουρισμός.
Αυτό που λες είναι μια πολύ μεγάλη αλήθεια και είναι ο βασικός λόγος που διαφοροποιεί τα νησιά (προς το καλύτερο, εννοείται - για μένα, φυσικά). Η Νίσυρος έχει την ελαφρόπετρα, ΟΚ, αλλά δεν είναι μόνον αυτή. Οι άνθρωποι έχουν και τις καλλιέργειές τους, τα ζώα τους, την αλιεία, έχουν πρωτογενή παραγωγή, δεν περιμένουν αποκλειστικά και μόνον τον τουρίστα για να ζήσουν.

Τα ίδια (και χωρίς το Γυαλί) ισχύουν και σε μεγαλύτερο βαθμό για την Λήμνο το οποίο είναι - για μένα - το best value for money στην Ελλάδα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Όσο για τη μυρωδιά του ηφαιστείου, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ περίμενα να μυρίζει αλλά, προς μεγάλη μου έκπληξη, λίγο μόνο μύριζε κι αυτό στον κρατήρα. Δεν μας ενόχλησε καθόλου.

Εμένα πάντως μου είχε γυρίσει το στομάχι τότε από την μυρωδιά, δεν έφτασα καν κάτω στον κρατήρα. Θυμάμαι την μάνα μου να κατεβαίνει κι εγώ να μένω πάνω με κάτι άλλους τουρίστες που κι αυτοί δεν άντεχαν την μυρωδιά. Δεν ξέρω γιατί μας είχε ενοχλήσει τόσο τότε. Καημό το έχω να ξαναπάω και να μην με ενοχλεί τόσο η μυρωδιά για να κατέβω στον κρατήρα....Δεν ξέρω αν κατά περιόδους μυρίζει περισσότερο ή λιγότερο....Ή αν εγώ τότε στην εφηβεία μου είχα ευαίσθητη μύτη... :haha:

Πάντως δεν με είχε εμποδίσει από το να απολαύσω το νησί.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
Εμένα πάντως μου είχε γυρίσει το στομάχι τότε από την μυρωδιά, δεν έφτασα καν κάτω στον κρατήρα. Θυμάμαι την μάνα μου να κατεβαίνει κι εγώ να μένω πάνω με κάτι άλλους τουρίστες που κι αυτοί δεν άντεχαν την μυρωδιά. Δεν ξέρω γιατί μας είχε ενοχλήσει τόσο τότε. Καημό το έχω να ξαναπάω και να μην με ενοχλεί τόσο η μυρωδιά για να κατέβω στον κρατήρα....Δεν ξέρω αν κατά περιόδους μυρίζει περισσότερο ή λιγότερο....Ή αν εγώ τότε στην εφηβεία μου είχα ευαίσθητη μύτη... :haha:

Πάντως δεν με είχε εμποδίσει από το να απολαύσω το νησί.....
Εξαρταται απο το ποση δραστηριοτητα εχει εκεινες τις μερες η γεωθερμια (αλλη πηγη εσοδων για τον παμπλουτο Δημο, επενδυση που ειχε συναντησει αντιδρασεις απο τους κατοικους και δεν ξερω τι εγινε τελικα).
Edit: Κατι βρηκα, δεν προχωρησε https://verena.gr/content/η-περίπτωση-της-γεωθερμίας-στη-νίσυρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom