Ελάτη - Περτούλι - Μετέωρα

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Ένα από τα πιο όμορφα βουνά της Ελλάδας, βρίσκεται στο νομό Τρικάλων.
Είναι γνωστό για τα 2 χωριά, Ελάτη και Περτούλι (900 και 1100 μέτρα υψόμετρο αντίστοιχα) αλλά και για το Νεραιδοχώρι (1200 μέτρα). Έχει χιονοδρομικό για το χειμώνα (ήταν από τα λίγα χιονοδρομικά που είχε χιόνι φέτος) και αρκετούς ξενώνες-ξενοδοχεία για διαμονή. Ο δρόμος είναι υπό την επίβλεψη της ΔΕΚΕ Λάρισας, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος αποκλεισμού.
Πέρα από τα 3 αυτά χωριά, σε απόσταση 22 χιλιομέτρων από τα Τρίκαλα, βρίσκεται η Καλαμπάκα. Μικρή και όμορφη πόλη, με φόντο τα Μετέωρα!
Αν βαρεθείτε την ηρεμία και το πράσινο, μπορείτε να επισκευτείτε την πόλη των Τρικάλων (οι γυναίκες την γνωρίσανε από το "Βέρα στο δεξί" :)), όπου θα βρείτε αμέτρητες ταβέρνες για τοπικά και μη εδέσματα και μπαράκια - καφετέριες για τον καφέ ή το ποτό σας!
Φυσικά αν έρθει κάποιος, κερνάμε τσιπουράκι στα παλιά μανάβικα με άπειρη μασαμπούκα!
Τα Τρίκαλα απέχουν από την Αθήνα 320 χιλιόμετρα και από τη Θεσ/νίκη 230.

Περισσότερες πληροφορίες για:
Νομό Τρικάλων
Ελάτη - Περτούλι - Νεραιδοχώρι
Καλαμπάκα
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Κάποιος μου φαίνεται έχει διαδώσει ότι έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στη μασαμπούκα. Βρήκες την αχχίλειο πτέρνα μου :).

Πάντως η περιοχή είναι πανέμορφη και ειδικά στα μετέωρα είχα πάθει πλάκα.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
lthano, έλα να πάμε να τσακίσουμε τα κοψιδοειδή και άσε τα Μετέωρα!!!
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Έχω πάει Περτούλι...;)
το 2003!
Η διαδρομή είναι τέλεια..!το χιονοδρομικό δεν λέει και πολλά αλλά κανείς δν το έδωσε σημασία..!δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα..πάντως όλοι είχαν μαγευτεί από την διαδρομή.;) πολύ Αυστρία στυλ..αξίζει..!
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Το χιονοδρομικό μεγάλωσε από τότε που έχεις να έρθεις. Λίγο μεν, αλλά μεγάλωσε! Μάλιστα φέτος, φτιάχνουνε καινούριο σαλέ, μιας και το άλλο παραήταν μικρό και παλιό. Η διαδρομή πράγματι είναι αυστριακό τοπίο. ;-)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είχα πάει πέρσι το Φλεβάρη και ήταν τέλεια. Έμεινα στα Τρίκαλα και έκανα εκδρομές Μετέωρα - Ελάτη - Περτούλι.

Μόλις γυρίσω Αθήνα θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες που έχω, και που -κακώς- τις έχω παραλείψει. ;)

Είναι από τα πιο ωραία ορεινά μέρη που έχω δει από κοντά, και ειδικά προς το Περτούλι οι διαδρομές όπως λέει και ο από πάνω :D είναι φανταστικές.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
lthano, έλα να πάμε να τσακίσουμε τα κοψιδοειδή και άσε τα Μετέωρα!!!
OK. Έκλεισε. Αλλά πρέπει να υπάρχουν επαρκείς προμήθειες στην πόλη γιατί είμαι επικίνδυνος :).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά έτσι και πάμε μαζί θα έχουμε δώσει σήμα από πριν για να είναι όλες οι κοψιδερί :D σε συναγερμό.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
OK. Έκλεισε. Αλλά πρέπει να υπάρχουν επαρκείς προμήθειες στην πόλη γιατί είμαι επικίνδυνος :).
Χααααα.... Τότε το επόμενο weekend που θα ανέβω Νεραιδοχώρι, θα σου βγάλω μια φωτό από τις αγελαδίτσες ελευθέρας βοσκής που παίζουν εκεί γύρω να μου πεις ποιες θέλεις να έχω έτοιμες...! :haha::haha::haha:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ωραίος ο Κώστας και σωστός ο πληθυντικός ("ποιες θέλεις να έχω έτοιμες"). Ειδικά αν έρθουμε μαζί με τον Defkalion :):):)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το πιστευετε οτι δεν εχω παει?
Τι κολημα με το Πηλιο και την Αραχωβα που εχουμε παει απο 3-4 φορεs στο καθενα.
Την επομενη φορα Τρικαλα!!
Μη σου πω οτι στο γυρισμο απο Χαλκιδικη θα κανουμε μια παρακαμψη!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μόλις ανεβάσω τις φωτογραφίες θα ψηθείς ακόμα περισσότερο! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom