Ελατη - περτουλι

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Ναι θυμάμαι μια φορά Χριστούγεννα είχα μείνει Νεραιδοχώρι, γιατί δεν είχα βρει Ελάτη. Είναι ένα πολύ όμορφο χωρίο μετά το Περτούλι που μπορείτε να πάτε για μια βόλτα....Έχω και 9 χρόνια να πάω, οπότε ίσως έχει αλλάξει σε πολλά. Ελάτη τελευταία φορά που είχα ξαναπάει είναι πριν 4 χρόνια.
Και τα Μετέωρα φυσικά είναι must..... Όπως και τα Τρίκαλα είναι μια πολύ όμορφη πόλη....Δεν θα πήγαινα ποτέ Καρδίτσα (δεν μου άρεσε καθόλου) και πίστεψε με στο παρελθόν την επισκέφτηκα πολλές φορές....
 

xtolis1

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Ναι θυμάμαι μια φορά Χριστούγεννα είχα μείνει Νεραιδοχώρι, γιατί δεν είχα βρει Ελάτη. Είναι ένα πολύ όμορφο χωρίο μετά το Περτούλι που μπορείτε να πάτε για μια βόλτα....Έχω και 9 χρόνια να πάω, οπότε ίσως έχει αλλάξει σε πολλά. Ελάτη τελευταία φορά που είχα ξαναπάει είναι πριν 4 χρόνια.
Μπορείς να δεις και στο λινκ ενα βίντεο για το Νεραιδοχώρι http://enjoythessaly.com/el/anakalipste/media/video/741-to-neraidochori-apo-psila-me-drone
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Η Ελάτη (Τύρνα) ειναι το πρωτο must χωριο στην περιοχη. Γενικα οι αποστασεις ειναι μικρες, οποτε ευκολα μπορειτε να απολαυσετε ολα τα χωρια εκει. Πιο πανω ειναι το Περτούλι και Νεραιδοχωρι. Κάτω στο ποταμι αμεσως μετα η Πυρρα. Πιο πανω σε μιση ωρα περιπου τα χωρια του Ασπροποταμου με καταπληκτικες πλατειες και θεα φανταστικη. Μπορειτε με λιγη ακομη "προσπαθεια"να κανετε ενα κυκλο να περασετε Κρανια -Αμαραντο -Καστανια και να φτασετε στην Καλαμπακα-Μετεωρα και να επιστερψετε Τρικαλα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
αλλα αν θελετε Ελβετια μη σταθειτε μονο Ελατη Περτουλι..προχωρειστε πιο μεσα στα χωρια και στα τοπια της κοινοτητας Ασπροποταμου.
Πιο πανω σε μιση ωρα περιπου τα χωρια του Ασπροποταμου με καταπληκτικες πλατειες και θεα φανταστικη.
Τα γράφουν μια χαρά οι συμφορουμίτες. Θέλω να προσθέσω μόνο το εξής. Η ευρύτερη περιοχή έχει κάποιες από τις ωραιότερες (και σχετικά εύκολα προσβάσιμες) οδικές διαδρομές στην χώρα, σε ορεινό περιβάλλον. Πραγματικά εκπληκτικές ! Οι λάτρεις των ορεινών τοπίων μπορούν να θαυμάσουν βουνοκορφές, δάση και ποτάμια Καλύτερη εποχή κατά την γνώμη μου για επίσκεψη, είναι η άνοιξη. Τα βουνά έχουν ψηλά ακόμη χιόνια, οι δρόμοι είναι ανοικτοί και η ημέρα έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Εν ολίγοις αξίζει να επισκεφθείτε τα χωριά όχι μόνο ως αυτόνομους προορισμούς αλλά για να κάνετε και τις διαδρομές που οδηγούν σε αυτά. Ενδεικτικά θα ανααφέρω την διαδρομή προς Γαρδίκι και Χαλίκι ως ολοήμερη εκδρομή.
Πέρα από την φυσιολατρική σημειώνω επίσης και την ιστορική διάσταση, καθώς (και) αυτά τα βουνά που βλέπετε γύρω σας ήταν ορμητήρια και καταφύγια ανταρτών επί Κατοχής ( και όχι μόνο).
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
καλησπερα, να γραψω κιεγω τη γνωμη μου μια που γυρισα χθες απο κει κ τα χω προχειρα. θεωρω οτι αυτα τα χωρια πρεπει να συνδυαστουν με γειτονικα μερη. Εμεις ειχαμε συνδυασει λιμνη πλαστηρα με μετεωρα και ελατη περτουλι με τρικαλα.
Αυθημερον επισκεψη αρκει,εκτος αν εχει χιονια και μπορεις να κανεις λιγο σκι να περασει η ωρα. φαγαμε στην ταβερνα καναβια την πρωτη μερα και οι εντυπωσεις μου ειναι οι καλυτερες, πραγματικα συγχαρητηρια στους ιδιοκτητες. το κεχρι επισης ωραιο για καφεδακι οσο για την καφε αρκουδα ακουγα τα καλυτερα αλλα εμενα με αφησε αδιαφορη. τις χειροτερες εντυπωσεις μου αφησε και το καφε διτρατο.
Γεικα μου ελειψε να γευτω γνησια ντοπια προιοντα. πουλουσαν παντου μελι αλλα στις επιχειρησεις τους προφανως και χρησιμοποιουν πολυ κατωτερης ποιοτητας. δευτερη μερα πηγαμε περτουλι, πιο ομορφο και πιο γραφικο απο την ελατη. μεγαλη απογοητευση η ταβερνα του παναγιωτη, και δε μπαινω σε λεπτομερειες γτ θα γινω πολυ κακια.
τριτη μερα στα ομορφα τρικαλα, φαγητο στο λαδοφαναρο. απλα απιστευτες γευσεις και τιμες. εν ολιγοις αν ειναι να κινηθειτε προς τα κει προτιμηστε λιμνη πλαστηρα..
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
καλησπερα, ... γυρισα χθες απο κει κ τα χω προχειρα. θεωρω οτι αυτα τα χωρια πρεπει να συνδυαστουν με γειτονικα μερη. Εμεις ειχαμε συνδυασει λιμνη πλαστηρα με μετεωρα και ελατη περτουλι με τρικαλα.
....φαγαμε στην ταβερνα καναβια την πρωτη μερα και οι εντυπωσεις μου ειναι οι καλυτερες, πραγματικα συγχαρητηρια στους ιδιοκτητες. το κεχρι επισης ωραιο για καφεδακι οσο για την καφε αρκουδα ακουγα τα καλυτερα αλλα εμενα με αφησε αδιαφορη. τις χειροτερες εντυπωσεις μου αφησε και το καφε διτρατο.
Γεικα μου ελειψε να γευτω γνησια ντοπια προιοντα. πουλουσαν παντου μελι αλλα στις επιχειρησεις τους προφανως και χρησιμοποιουν πολυ κατωτερης ποιοτητας. δευτερη μερα πηγαμε περτουλι, πιο ομορφο και πιο γραφικο απο την ελατη. μεγαλη απογοητευση η ταβερνα του παναγιωτη, και δε μπαινω σε λεπτομερειες γτ θα γινω πολυ κακια.
τριτη μερα στα ομορφα τρικαλα, φαγητο στο λαδοφαναρο. απλα απιστευτες γευσεις και τιμες. εν ολιγοις αν ειναι να κινηθειτε προς τα κει προτιμηστε λιμνη πλαστηρα..
Εχεις δικιο.Απλά να πω οτι θέλεις περισσότερο χρονο για να δεις τις ομορφιές αλλα και να πάς στα οχι τοσο τουριστικά μερη για να καταλλαβεις τηςν ομορφια της περιοχης.
Συμφωνω για καναβια, Κεχρί,Λαδοφαναρο πολυ καλα. Συμφωνω οτι πλεον η αρκουδα (αλλαξε διευθυνση γιαυτο δεν τους αρεσε) δεν ειναι η παλια γνωστη αρκουδα. Η ταβερνα του παναγιωτη τα γνωστα.
Υπαρχουν καλυτερα μερη και καταστηματα να γευτεις παραδοσιακα προιοντα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Που έχει δίκιο sakaflia για να καταλάβω και εγώ?
1) Προτείνει αυθημερόν επίσκεψη σε Λ. Πλαστήρα, Καρδίτσα, Περτούλι, Ελάτη, Μετεώρα , Τρίκαλα!! 300 χιλ. με συνεχείς στροφές και στενούς δρόμους?
2)Δεν γεύτηκε μέλι και γνήσια ντόπια προϊόντα ποιότητας σε άκρως τουριστικά σημεία?
3)Να προτιμήσουμε τη λίμνη Πλαστήρα επειδή μια ταβέρνα στο Περτούλι και ένα καφέ στην Ελάτη απογοητεύουν?
Τα πιο πολλά από το μήνυμά της είναι εκτός τόπου και χρόνου...επιεικώς.
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Που έχει δίκιο sakaflia για να καταλάβω και εγώ?
1) Προτείνει αυθημερόν επίσκεψη σε Λ. Πλαστήρα, Καρδίτσα, Περτούλι, Ελάτη, Μετεώρα , Τρίκαλα!! 300 χιλ. με συνεχείς στροφές και στενούς δρόμους?
2)Δεν γεύτηκε μέλι και γνήσια ντόπια προϊόντα ποιότητας σε άκρως τουριστικά σημεία?
3)Να προτιμήσουμε τη λίμνη Πλαστήρα επειδή μια ταβέρνα στο Περτούλι και ένα καφέ στην Ελάτη απογοητεύουν?
Τα πιο πολλά από το μήνυμά της είναι εκτός τόπου και χρόνου...επιεικώς.
προφανως εισαι απο την περιοχη.... προτεινα εγω αυθημερον σε ολα αυτα τα μερη? αρχικα προτεινω να ξεθολωσεις και να διαβασεις με καθαρο μυαλο το μνμ μου. το θεμα μας ειναι ελατη περτουλι.... μονο αυθημερον λοιπον "σε αυτα τα δυο χωρια" γτ δεν αξιζει για παραπανω. αυτα ... να τα πω απλα γτ τα πολλα σε μπερδεψαν
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμεις ειχαμε συνδυασει λιμνη πλαστηρα με μετεωρα και ελατη περτουλι με τρικαλα.
Αυθημερον επισκεψη αρκει,
εν ολιγοις αν ειναι να κινηθειτε προς τα κει προτιμηστε λιμνη πλαστηρα..
είναι εκτός τόπου και χρόνου...επιεικώς.
....και εκτός θέματος!!
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
και αλλος ενας λογος που δε σε τραβαν αυτα τα χωρια ειναι οι ντοπιοι...... στη λιμνη πλαστηρα ειναι πολυ πιο πολιτισμενοι. καλη πρωτοχρονια! :)
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Που είναι καλύτερα να πάω για Λίμνη Πλαστήρα ( για Οκτώβρη το σκέφτομαι ) ; Να μείνω Ελάτη , Πετρούλι ή Λίμνη Πλαστήρα ; :cool:
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Μπορεις να το
Που είναι καλύτερα να πάω για Λίμνη Πλαστήρα ( για Οκτώβρη το σκέφτομαι ) ; Να μείνω Ελάτη , Πετρούλι ή Λίμνη Πλαστήρα ; :cool:
Μπορεις να το συνδυασεις.. Αναλογα ποσες μερες εχεις στη διαθεση σου. Ευκολα το σπας 2 νυχτες λιμνη πλαστηρα και 2 νυχτες ελατη. Αλλιως επιλεγεις μερος και αποφασιζεις εκδρομες κτλ. Το να μεινεις λιμνη και να επιλεξεις εκδρομες ελατη περουλι, μετεωρα θα σε κουρασει. Εγω στη θεση σου θα γυρνουσα 2 μερες λιμνη χωριουδακια κτλ και θα φευγα για ελατη 2 μερες οπου θα γυρναγα κι εκει, κι αν ειχα χρόνο θα πεταγομουν μια μετεωρα. Αυτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom