Ελβετία Ελβετία και τι άλλο;

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μη πω για τα έργα κάθε λίγο και λιγάκι,με παρακάμψεις μέχρι και μέσα από χωριά.
Σοβαρότατο πρόβλημα. Το 2008 κατέβαινα από Τσεχία για Ιταλία για επιστροφή και σε κάποιο σημείο στην Αυστρία 1 ώρα ακίνητος στη μέση του πουθενά! Όχι οτι στην υπόλοιπη διαδρομή στα περίπου 60 χμ (αν θυμάμαι καλά) στον κεντρικότερο αυτοκινητόδρομο της χώρας, Βιέννη-Σάλτζμπουργκ, πήγαινα του σκοτωμού. Χελώνα.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Λοιπόν, φίλοι μου καλοί!
Νομίζω πως μου μεινε πολύ λίγος καιρός για να προγραμματιστώ πλήρως. Μετά από δύσκολο,λόγω έλειψης χρόνου, ψάξιμο... πάω... να φτιάξω ένα προγραμματάκι. Και λέω 'πάω να φτιάξω' γιατί άντε να ξέρω εγώ τώρα τι χρόνο χρειάζεται ο κάθε στόχος έτσι ώστε να υπολογίσω ακριβώς!(που λέει ο λόγος δηλαδή)...Εγώ θα μου φανεί πολύτιμη η βοήθειά σας!!

1η μέρα: Αγκώνα- Λουγκάνο(με ενδιάμεσες μικρές στάσεις).2 ώρες στάση Λουγκάνο και (μάλλον δεν θα προλάβουμε τη Μπελιντσόνα) φτάνουμε Σαν Γκοταρντ πέρασμα (υπολογίζουμε αργά το απόγευμα). Φτάνουμε Ααράου αργά.

2η μέρα: Βέρνη(περιήγηση παλιάς πόλης,Κούνστμουζεουμ) Προλαβαίνουμε ίδια μέρα και Ιντερλάκεν; Και αν βάλουμε και Μύρεν- σίλτρον;

3η μέρα: Λουκέρνη και τι άλλο; ¨Ενγκελμπεργκ λέει για καλοκαίρι ή όχι;

4η μέρα: Ζυρίχη. Και τα γύρω της λίμνης της ίσως;

5η μέρα: Βασιλεία,πόλη και κουνστμουζέουμ. Συνεχίζουμε για Φράιμπουργκ- Τιτιζεε και πέρασμα απο καταρράκτες.(πολλά σε μια μέρα;

6η μέρα:λίμνη Κωνσταντίας

Υπάρχουν άλλες 3 μέρες που λέμε να τις διάθέσουμε ανατολίκά προς Ενγκαντιν και να κατέβουμε από Κόμο.

Κάτι άλλο. Τι λέτε για Αινζιντελν και Μπάλενμπεργκ: Αξίζουν ή να τ' αφήσουμε;

....Και το φοβερό είναι πως ενώ κοπιάζεις και προβληματίζεσαι φοβερά για ένα πρόγραμμα τις πιο πολλές φορές δε σου βγαίνει και το αλλάζεις!!
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
δεν εχω κανει τετοια εκδρομη απλα ηθελα να σου πω οτι η Βασιλεια ειναι πανεμορφη και θα ηταν σουπερ αν την εβαζες τελικα στο πλανο σου. Σε 3 ωρες περιπου μπορεις να δεις αρκετα πραγματα. Καλα να περασετε
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
δεν εχω κανει τετοια εκδρομη απλα ηθελα να σου πω οτι η Βασιλεια ειναι πανεμορφη και θα ηταν σουπερ αν την εβαζες τελικα στο πλανο σου. Σε 3 ωρες περιπου μπορεις να δεις αρκετα πραγματα. Καλα να περασετε
Ευχαριστώ. Η Βασιλεία παίζει στο πλάνο μας και μάλιστα Κυριακή 4 Ιουλίου που εναι free το κουνστμουζεουμ.Αν αρκεί το 3ωρο προχωρούμε
την ίδια μέρα και Μέλανα Δρυμό- Φράιμπουργκ και Τιτιζεε.

Άλλη ερώτηση. Τι γίνεται με τα πάρκινγκ; Τι τιμές έχουν; Καμιά συμβουλή;
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Ευχαριστώ. Η Βασιλεία παίζει στο πλάνο μας και μάλιστα Κυριακή 4 Ιουλίου που εναι free το κουνστμουζεουμ.Αν αρκεί το 3ωρο προχωρούμε
την ίδια μέρα και Μέλανα Δρυμό- Φράιμπουργκ και Τιτιζεε.

Άλλη ερώτηση. Τι γίνεται με τα πάρκινγκ; Τι τιμές έχουν; Καμιά συμβουλή;


για τα παρκινγκ δεν γνωριζω κατι. Οσον αφορα το κουνστ μουζεουμ ειναι πανεμορφο οποτε εχεις κανει καλη επιλογη. Η θεα παντως απο εκεινο το πισω μερος της Βασιλειας ειναι σουπερ. Το 3ωρακι σου φτανει α ν ε τ α !
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Α και μη ξεχασεις να κανεις μια σταση στον καθεδρικο ναο Munster. Δεν υπαρχει απλα.
 

nioa

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολύνησία
parking

Σε όλες τις μικρές και μεγάλες πόλεις θα βρεις κλειστά πάρκινγκ που χρεώνουν με την ώρα. Οσο πιο μακριά από το κέντρο, τόσο πιο φτηνά. Τα κεντρικά στη Βέρνη χρέωναν πέρσυ 5,5 CHF την ώρα ενώ 10 λεπτά μακριά έβρισκες με λιγότερα από τα μισά.
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Σε όλες τις μικρές και μεγάλες πόλεις θα βρεις κλειστά πάρκινγκ που χρεώνουν με την ώρα. Οσο πιο μακριά από το κέντρο, τόσο πιο φτηνά. Τα κεντρικά στη Βέρνη χρέωναν πέρσυ 5,5 CHF την ώρα ενώ 10 λεπτά μακριά έβρισκες με λιγότερα από τα μισά.
10λεπτα με τα ποδια ή 10 λεπτα με ΜΜΕ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom