Ελβετία Ελβετια - Βέρνη

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γεια σας παιδιά και πάλι

Το επόμενο μου ταξίδι είναι στην Ελβετία και συγκεκριμένα στην πρωτεύουσα την Βερνη

Οποτε τις καλύτερες πληροφορίες θα τις πάρω από το travelstories
όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε για την πολύ τις Βέρνης και τα περίχωρα ας μου πει.

Οσο για τα αεροπορικά δυστυχώς βλέπω ότι είναι αρκετά τσιμπημένα, όπως επίσης δεν υπάρχει απευθείας από καμια μεγάλη πολύ τις χώρας μας.
θα ξεκινήσω από θεσσαλονίκη οι περισσότερες εταιρίες κάνουν ενδιάμεσους σταθμούς κύριος στο Μοναχο.
Η εποχή που θα παω είναι φεβρουάριος

Είναι το πρώτο μου ταξίδι εκτος Ελλάδας και όποιος έχει να μου προτείνει κάτι είναι ευπρόσδεκτος

σας ευχάριστω
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οταν ειχα παει στη Βερνη πριν πολλα χρονια απο Θεσσαλονικη, ειχα πεταξει για Ζυριχη και απο το αεροδρομιο της πηρα απευθειας τρενο για τη Βερνη. Τωρα δεν ξερω αν εξακολουθει να υπαρχει η πτηση για Ζυριχη. Η Βερνη πολυ γραφικη και χαριτωμενη με ενα ενδιαφερον μουσειο αφιερωμενο στον Κλεε
http://www.paulkleezentrum.ch/ww/en/pub/web_root.cfm
αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι και πιο ζωντανη πολη που μπορεις να βρεις.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
υπάρχει η πτήση ακόμα από μερικές εταιρίες για Ζυριχη,
ο σταθμός τον τρένων είναι κοντά στο αεροδρόμιο? η περνω taxi και παω? (δεν μπορώ να βρω τo επίσημο site τον τραίνων τους για να δω τις ώρες και τις τιμές)

όσο για την ζωντάνια τις, δεν με ενδιαφέρει τόσο, δεν θα ήθελα πολύ ζωντάνια και φασαρία, να ξεφύγω από αυτό θέλω

ήθελα να μάθω επίσης αν χρειάζεται διαβατήριο η μπορώ με την καινούρια ταυτότητα να ταξιδέψω?
σε ευχάριστω πάντως για τις πληροφορίες
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο σταθμός είναι μέσα στο αεροδρόμιο, κατεβαίνεις κάποια επίπεδα. Στο γυρισμό είχα κάνει chec in από το σιδηροδρομικό σταθμό της Βέρνης όπου είχα παραδώσει τις αποσκευές μου και μετά τις παρέλαβα στη Θεσσαλονίκη. Μου είχαν δώσει και boarding pass και παρουσιάστηκα κατευθείαν στη πύλη του αεροδρομίου.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
για τα αεροπλανα δεν μπορω να σε βοηθησω jose, αλλα η βερνη ειναι πανεμορφη. Εχει αεροδρόμιο, μηπως σε βολευει καποια πτηση, ισως απο Ιταλια ή Γενευη? γιατι και η Ζυριχη δεν ειναι δίπλα... Ειναι μια πόλη ηρεμη, μακαρι να την πετυχεις χιονισμενη, προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ απο την Ζυριχη, σαν πρωτη οψη... Την επισκεφθηκα φετος τον Ιανουάριο, ειχε ζωντάνια, καφε, μπαρ, εστιατορια, και θα την λατρεψεις... Τις αρκουδίτσες- μασκοτ, θα πρεπει να τις εχουν παρει ηδη απο την εισοδο της πόλης (καλυτερα βεβαια) οποτε δεν θα τις δεις...
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Νομίζω πως επιτρέπεται να ταξιδέψεις και με την καινούργια σου ταυτότητα πλέον χωρίς την ανάγκη διαβατηρίου..καλύτερα ωστόσο να το επιβεβαιώσεις είτε από ένα ταξιδιωτικό γραφείο είτε από την γραμμή ενημέρωσης μιας αεροπορικής εταιρίας...όπως της Ολυμπιακής σε αυτό το τηλέφωνο 2310368311. Επίσης θα μπορούσες να ρωτήσεις για πτήσεις Ολυμπιακής για Γενεύη, όπως αναφέρει η v.z., καθώς είναι πιο κοντά από την Ζυρίχη, εκτός εάν θέλεις να διασχίσεις την χώρα και επίσης θα σε συμβούλευα να αποφύγεις την διαδρομή μέσω Ιταλίας λόγω των πρόσφατων εξελίξεων στις αερομεταφορές.

Σχετικοί σύνδεσμοι/Οδηγοί:
http://www.berninfo.com/en/welcome.cfm
http://switzerland.isyours.com/e/guide/bern/
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδιά ξέρουμε τo επίσημο site τον τρένων από την ελβετία? ψάχνω να βρω δρομολόγια και τιμές αλλα δεν τα καταφέρνω

ήθελα να ρωτήσω ακόμα οποιος ξέρει τους περιορισμούς που έχω στα αεροδρόμια, δηλαδή μπορώ να πάρω κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα και να το φέρω ελλάδα τι παίζεται με αυτό?

σας ευχάριστω
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
επειδή και εγώ το ψάχνω αυτήν την περίοδο,
έχω βρει αυτό: swisstravelsystem.com
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Αυτό που αναφέρει η ΕΡΣΗ πρέπει να είναι...
Μπορείς να δεις και εδώ (live) τις γραμμές και τα μέρη από όπου περνάνε!(Στη φόρμα που θα ανοίξει γράψε "Bern" στο πλαίσιο "Station Finder" και πάτησε Enter)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom