Τήλος Ελεύθερο camping στην Τήλο!

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Φημες λενε οτι η Τηλος εχει ελευθερο καμπινγκ με την αμεριστη μαλιστα συμπαρασταση των κατοικων του νησιου!:lol:
Οποιος γνωριζει ας μας πει για τι μας ενδιαφερει!
Υ.Γ. επισης οπου αλλου ξερετε για ελευθερο καμπινγκ σε νησι (χωρις να εχεις προβληματα με τους ντοπιους κατοικους) θα ηθελα να μου πει!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Υ.Γ. επισης οπου αλλου ξερετε για ελευθερο καμπινγκ σε νησι (χωρις να εχεις προβληματα με τους ντοπιους κατοικους) θα ηθελα να μου πει!
Ανάφη! :D Μικρούλα και πανέμορφη (στο προφίλ μ σχετικές φωτό). Ελεύθερο στις υπέροχες αμμουδερές παραλίες (ιδίως Ρούκουνα, αλλά κ Μοναστήρι, Κλεισίδι, Κατσούνι). Οι ντόπιοι - οι οποίοι είναι στην πλειονότητά τους φοβερά ευγενικοί κ εξυπηρετικοί- κάνουν τα στραβά μάτια (ειδικά αν δεν προκαλείται βαβούρα), οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα πιστεύω. www.anafi.gr
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φημες λενε οτι η Τηλος εχει ελευθερο καμπινγκ με την αμεριστη μαλιστα συμπαρασταση των κατοικων του νησιου!:lol:
Οποιος γνωριζει ας μας πει για τι μας ενδιαφερει!
Υ.Γ. επισης οπου αλλου ξερετε για ελευθερο καμπινγκ σε νησι (χωρις να εχεις προβληματα με τους ντοπιους κατοικους) θα ηθελα να μου πει!
Δεν πρόκειται καθόλου για φήμες. Η Έριστος (έτσι ονομάζεται η παραλία) είναι από τα λίγα εναπομείναντα μέρη της Ελλάδας που το ελεύθερο κάμπινγκ γίνεται όχι μόνο με την ανοχή αλλά και με τη συμπαράσταση της δημοτικής αρχής. Αυτά τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που ήμουν στην Τήλο. Δεν νομίζω όμως να αλλάξει κάτι για φέτος, αν και ο δήμαρχος που ευθύνεται γι' αυτό πέθανε το χειμώνα που μας πέρασε.
Η Έριστος λοιπόν είναι μια μεγάλη παραλία με άμμο, η οποία είναι ουσιαστικά χωρισμένη στη μέση. Η μισή χρησιμοποιείται για ελεύθερο κάμπινγκ. Δεν έμεινα (πήγα για μπάνιο). Έχει αρκετές σκιές, τουαλέτες χτιστές (ολόκληρο οίκημα!), καντίνα που πουλάει έως και παγωτά και φαίνεται να έχει και κάποιες ταβέρνες κοντά και μίνι μάρκετ. Η παραλία πολύ καθαρή και μέσα και έξω από τη θάλασσα. Το Μεγάλο Χωριό δεν είναι πολύ μακριά. Υπάρχει και σχετικά συχνή συγκοινωνία με το δημοτικό λεωφορείο.
Πρόκειται για το πιο "οργανωμένο" ελεύθερο κάμπινγκ που έχω δει. Το μόνο κακό με τέτοιες καλές φάσεις είναι ότι θα είναι δύσκολο να βρεις χώρο να στήσεις γιατί φαίνεται ότι οι καλές θέσεις είναι κρατημένες από πολύ νωρίς από αυτούς που πάνε εκεί χρόνια.
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Δεν πρόκειται καθόλου για φήμες. Η Έριστος (έτσι ονομάζεται η παραλία) είναι από τα λίγα εναπομείναντα μέρη της Ελλάδας που το ελεύθερο κάμπινγκ γίνεται όχι μόνο με την ανοχή αλλά και με τη συμπαράσταση της δημοτικής αρχής. Αυτά τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που ήμουν στην Τήλο. Δεν νομίζω όμως να αλλάξει κάτι για φέτος, αν και ο δήμαρχος που ευθύνεται γι' αυτό πέθανε το χειμώνα που μας πέρασε.
Η Έριστος λοιπόν είναι μια μεγάλη παραλία με άμμο, η οποία είναι ουσιαστικά χωρισμένη στη μέση. Η μισή χρησιμοποιείται για ελεύθερο κάμπινγκ. Δεν έμεινα (πήγα για μπάνιο). Έχει αρκετές σκιές, τουαλέτες χτιστές (ολόκληρο οίκημα!), καντίνα που πουλάει έως και παγωτά και φαίνεται να έχει και κάποιες ταβέρνες κοντά και μίνι μάρκετ. Η παραλία πολύ καθαρή και μέσα και έξω από τη θάλασσα. Το Μεγάλο Χωριό δεν είναι πολύ μακριά. Υπάρχει και σχετικά συχνή συγκοινωνία με το δημοτικό λεωφορείο.
Πρόκειται για το πιο "οργανωμένο" ελεύθερο κάμπινγκ που έχω δει. Το μόνο κακό με τέτοιες καλές φάσεις είναι ότι θα είναι δύσκολο να βρεις χώρο να στήσεις γιατί φαίνεται ότι οι καλές θέσεις είναι κρατημένες από πολύ νωρίς από αυτούς που πάνε εκεί χρόνια.
Οοοο τελεια μου ακουγεται! Και για πες λιγα λογια για το νησι! Πως ειναι? Εχει και αλλες παραλιες ωραιες? Μαζευει πολυ κοσμο γενικα?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
παιδια, από ποιο λιμάνι αναχωρούν πλοία για εκεί, γιατί δε βγαζω άκρη..........?
Εχει καθημερινα δρομολογια?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από Πειραιά. Επίσης από Ρόδο, Κω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ίσως λίγο νωρίς αλλά σκεφτόμαστε για Τήλο αρχές Αυγούστου.Επειδή μας φαίνονται πολλές οι ώρες λέμε να το σπάσουμε σταματώντας με το καράβι πρώτα σε κανένα άλλο νησί (σίγουρα θα υπάρχει, 15 ωρες γαρ) και στο πήγαινε και στο έλα. Γνωρίζει κανείς σε ποιά περίπου νησιά σταματάει το καράβι; Α! Και αν τον Αυγουστο ακριβαίνει γιατί για τέλη Μαίου που βγαζει αποτελέσματα είναι 40 ευρω πανέλα και μου φαίνεται καμπόσο φτηνό για να 'ναι αληθινό!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ίσως λίγο νωρίς αλλά σκεφτόμαστε για Τήλο αρχές Αυγούστου.Επειδή μας φαίνονται πολλές οι ώρες λέμε να το σπάσουμε σταματώντας με το καράβι πρώτα σε κανένα άλλο νησί (σίγουρα θα υπάρχει, 15 ωρες γαρ) και στο πήγαινε και στο έλα. Γνωρίζει κανείς σε ποιά περίπου νησιά σταματάει το καράβι; Α! Και αν τον Αυγουστο ακριβαίνει γιατί για τέλη Μαίου που βγαζει αποτελέσματα είναι 40 ευρω πανέλα και μου φαίνεται καμπόσο φτηνό για να 'ναι αληθινό!
Προφανώς το Μάιο είναι σε προσφορά.
Το σπάτε σε οποιοδήποτε απο τα Δωδεκάνησα είναι στη διαδρομή. Μπορεί να είναι πρόβλημα οι ώρες αναχώρησης - άβολες είτε απρόβλεπτες. Ένα ταξίδι με αναχώρηση π.χ. στις 3 τα ξημερώματα είναι να μη σου τύχει Η Νίσυρος είναι μοναδική, κατά τη γνώμη μου.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ίσως λίγο νωρίς αλλά σκεφτόμαστε για Τήλο αρχές Αυγούστου.Επειδή μας φαίνονται πολλές οι ώρες λέμε να το σπάσουμε σταματώντας με το καράβι πρώτα σε κανένα άλλο νησί (σίγουρα θα υπάρχει, 15 ωρες γαρ) και στο πήγαινε και στο έλα. Γνωρίζει κανείς σε ποιά περίπου νησιά σταματάει το καράβι; Α! Και αν τον Αυγουστο ακριβαίνει γιατί για τέλη Μαίου που βγαζει αποτελέσματα είναι 40 ευρω πανέλα και μου φαίνεται καμπόσο φτηνό για να 'ναι αληθινό!
Λογικά σταματάει σε Ρόδο και Χάλκη πριν φτάσεις, τα υπόλοιπα νησιά πρέπει να είναι μετά την Τήλο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σας ευχαριστώ και τις/τους δύο !
Κρίμα που σταματάει μόνο σ'αυτά τα δύο και κρίμα που ακριβαίνουν τα εισιτήρια. Η Χάλκη αξίζει για μια διήμερη επίσκεψη;(γιατί για Ρόδο δεν...)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Προκειμένου να αποφύγετε να θαλασσοδέρνετε στο Αιγαίο για ένας θεός ξέρει πόσες ώρες :D, κοιτάξτε και την εναλλακτική να πάτε ως τη Ρόδο αεροπορικώς. Τώρα με τη ράυαν γίνεται μακελειό με τις τιμές των εισιτηρίων. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom