Ταϊλάνδη Ελκυστική Ταϋλάνδη

Kon gae

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Ονειρο ζωής ένα μεγάλο πολυήμερο ταξίδι.Αφού απέκτησα το δεύτερο αγαθό ζωής κατ'εμένα, την ελευθερία χρόνου [πρώτο είναι η υγεία] αμέσως το σχέδιο σε εφαρμογή.Με δύο φίλους ξεκινάμε γιά Ταϋλάνδη.Εκείνοι είχαν προϋπηρεσία δύο ετών.Οι παραδοσιακές στολές των αεροσυνοδών και οι χαρακτηριστικές υποκλίσεις σαν προσευχή, με βάζουν αμέσως στο κλίμα.Πρώτη δυσκολία το δεκάωρο ταξίδι χωρίς τσιγάρο.Είμαι πρωταθλητής της βλακείας και μου είναι απαραίτητο το κάπνισμα.Στην Μπανγκόκ άμεση ανταπόκριση για Κράμπι.Ενα μικρό ξενοδοχείο δέκα δωματίων αλλά σε ένα όμορφο σημείο με βεράντες μπρος-πίσω και δωμάτια να παίζεις μπάλα ήταν το πρώτο χαλάρωμα από το ταξίδι.Να πώ ότι η τελική κατάληξη του ταξιδιού ήταν η Αο Νανγκ, ένα παραθαλάσσιο θέρετρο με σχετικά λίγο κόσμο.Από την αρχή κατάλαβα τούς χαλαρούς ρυθμούς που επικρατούν στα πάντα.Θες δεν θες σ'αυτό το μέρος κουλάρεις.Δεν υπάρχει βιασύνη για τίποτα.Νειώθεις σαν να σου λέει το γκαρσόνι ''εντάξει ρε φίλε θα πιείς καφέ σιγά σιγά''.Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε να βιαστείς.Ολα κυλούν σε ρυθμό slow motion.Η Ao Nang είναι σημείο για διάφορες εξορμήσεις είτε σε άλλες παραλίες όπως Phra Nang ή Relay ή κοντινά δρομολόγια σε διάφορα πανέμορφα νησάκια.Πολύ χαρακτηριστικό της Ταϋλάνδης η μεγάλη ευγένεια και το μόνιμο χαμόγελο των ντόπιων.Πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν και να σου διευκολύνουν τη ζωή.Η όλη διαμονή μου στην Ao Nang είναι τριών μηνών, με διάλειμα μιας εβδομάδας στο Pukhet.Πολυδιαφημισμένο και πολυακουσμένο το Pukhet αλλά εγώ και να μην ξαναπάω δεν θα μου λείψει και τίποτα.Από το Pukhet τα μόνα που έχω κρατήσει είναι κάποιες υπέροχες παραλίες όπως η Λαμ Σινγκ, και η έντονη βραδινή ζωή της Patong η οποία είναι για λίγο γιατί συνεχώς σε κουράζει.Η ζωή στην Patong έχει τον ρυθμό μεγαλούπολης, άρα μακρυά από 'μένα.Επανερχόμαστε στο χωριό μου [έτσι την λέω την Ao Nang].Ολη η περιοχή του Γκράμπι είναι κατάφυτη με υπέροχες τοποθεσίες να δείς.Για να τα αναπτύξω όλα θα χρειαζόταν να γράφω μέρες.Με δύο τελικά συμπεράσματα καταγράφονται όλα.1ον:Οσους Ελληνες συνάντησα [αρκετούς], όλοι το ίδιο έλεγαν.Θα ξανάρθουμε.2ον:Μετά δέκα δεκαπέντε μέρες παραμονής είχα ξεχάσει και το τηλέφωνο του σπιτιού μου και την οδό που μένω.Θα ήθελα η ζωή μου να άρχιζε τώρα.Πως γίνεται εμείς να έχουμε σχεδόν τα πάντα και η ζωή μας να είναι βάσανο, και εκείνοι στη φτώχεια τους με ένα πιάτο ρύζι και μιά καλύβα να είναι με το γέλιο και χαρούμενοι? Εχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου για την ζωή.Πρέπει να σκεφτούμε πολύ πάνω σ'αυτό.Η Ταϋλάνδη σε αλλάζει.
 

Attachments

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Πως γίνεται εμείς να έχουμε σχεδόν τα πάντα και η ζωή μας να είναι βάσανο, και εκείνοι στη φτώχεια τους με ένα πιάτο ρύζι και μιά καλύβα να είναι με το γέλιο και χαρούμενοι? Εχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου για την ζωή.Πρέπει να σκεφτούμε πολύ πάνω σ'αυτό.Η Ταϋλάνδη σε αλλάζει.
Καταπληκτικό!!!!

Περιέγραψες την ταϊλανδική φιλοσοφία και τρόπο ζωής, μέσα σε δύο φράσεις!!!!

Mai pen rai φίλε μου...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Eπιτελους ιστορια απο την επαρχια Κραμπι:clap:
Μπραβο kon gae τοπες και το κανες.
Παρολο που εχω κανει μονο 3 ταξιδια στην Ταιλανδη στο Κραμπι δεν εχω παει ακομα και περιμενω να γραψεις πολλα ακομα kon gae.
Eχεις παει κατα μηκος του ποταμου Κραμπι,πως ειναι η Ao nang,εχεις παει και σε αλλα νησακια εκει γυρω???
Περιμενω:thailand01:ιστοριααααααααααααααα λεμε,με λεπτομεριες.
Συμφωνω απολυτα με τις 3 τελευταιες σειρες,ταπες ολα φιλε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.561
Κι εγώ θέλω λεπτομέρειες για Κράμπι, παραλίες κτλ κτλ!!! Ο λαός απαιτεί! :haha:

Ξεκίνα λοιπόν...! (βάλε και καμιά φωτό!!)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Κραμπι το εχασα κι εγω..δεν πηγα και πολυ το μετανιωσα! Νομιζω οτι θα ειναι ο λογος που θα ξαναπαω στην Ταυλανδη.
Ηταν απο τα λιγοτερο ανεπτυγμενα μερη της περιοχης , αλλα πολυ καλο για να το αφησουν στους backpackers. Ευτυχως που η Rai Lae εχει καλους φρουρους τους γιγαντιους καθετους βραχους να κρατανε χαμηλους τους τονους.
Συμφωνω με τους προλαλλησαντες οτι τα ειπες ολα με μια φραση. Πες μας ομως λιγα παραπανω για το Κραμπι και τις εκδρομες που εκανες σε γυρω νησακια και την ενδοχωρα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ωραια φωτο:D
Ποια περιοχη ειναι?:p
 

kosmark

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαλλον Περου
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
ταυλαδη

φιλε μου τον οκτωβριο παω Ταυλαδη στο πουκετ για πρωτη φορα,σε παρακαλω πολυ πες μου που να παω και τι να δω?,ακουσα για τις ωραιες παραλιες,τα μασαζ,τα ομορφα νησακια,τους ωραιους ναους κ.τ.π.οποτε μπορεσεις σε παρακαλω στειλε μου.ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom