Κροατία Ελλάδα - Κροατία με Αμάξι

Spank

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω ενα ταξιδάκι που σκέφτομαι να κάνω με φίλους.Έχουμε αποφασίσει να παμε απο ελλάδα κροατία με αμάξι 4 άτομα. Θέλω να ρωτήσω ποια ειναι η καλύτερη διαδρομή οσον αναφορά το οδικό δίκτυο και πιο σύντομη.Τα πράγματα γενικά ειναι ασφαλή μεσω σερβιάς και λεω γενικά πως αντιμετοπίζουν τους έλληνες σε διόδια η πιθανούς ελεγχους που ίσως γίνουν στον δρόμο ?.Οσον αναφορά τα διόδια που πιθανόν να υπάρχουν πόσα χρήματα να υπολογίζουμε.Επίσης ισχύει οτι στην κροατία θέλει διαβατήριο ?,κατι κατι τελευταίο το αμάξι χρειάζεται τίποτα χαρτιά ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω ενα ταξιδάκι που σκέφτομαι να κάνω με φίλους.Έχουμε αποφασίσει να παμε απο ελλάδα κροατία με αμάξι 4 άτομα. Θέλω να ρωτήσω ποια ειναι η καλύτερη διαδρομή οσον αναφορά το οδικό δίκτυο και πιο σύντομη.Τα πράγματα γενικά ειναι ασφαλή μεσω σερβιάς και λεω γενικά πως αντιμετοπίζουν τους έλληνες σε διόδια η πιθανούς ελεγχους που ίσως γίνουν στον δρόμο ?.Οσον αναφορά τα διόδια που πιθανόν να υπάρχουν πόσα χρήματα να υπολογίζουμε.Επίσης ισχύει οτι στην κροατία θέλει διαβατήριο ?,κατι κατι τελευταίο το αμάξι χρειάζεται τίποτα χαρτιά ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
καταρχήν σε ποιό μέρος της Κροατίας θα πάτε ?
Σχετικά με το αυτοκίνητο χρειάζεσε πράσινη κάρτα που μπορείς να προμηθευτείς από την ασφάλεια αυτοκινήτου σου.Έχω κάνει την διαδρομή (για Ντουμπρόβνικ)μέσω Αλβανίας πηγαίνοντας και μέσω Κοσόβου-Σκοπίων ερχόμενος,αν είναι να πάτε Ντουμπρόβνικ προτείνω να πάτε μέσω Κοσόβου (Σκόπια-Πριστίνα-Μιτροβίτσε-Ποντγκόριτσα) εκπληκτική διαδρομή.Διόδια πλήρωσα μόνο στα Σκόπια και μάλιστα σε ευρό (ένα ευρό).Στα σύνορα Σκοπίων μας ελέγξαν τις βαλίτσες αλλά ήταν ευγενικοί και δεν υπήρξε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Διαβατήριο θ χρειαστείτε ούτως η άλλως μιας και θα πάτε είτε μέσω Αλβανιας είτε μέσω Σκοπίων(δεν γνωρίζω σχετικά με Σερβία στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την διαδρομή Βουλγαρία -Σερβία).
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
πήγαμε προσφατα στην κροατια(ντουμπροβνικ-σπλιτ)μέσω αλβανιας από κακαβιά...παροτι τα χιλιομετρα που εχει να διανυσει κανεις μέσα στην αλβανια δεν είναι πολλά(κάτι παραπανω από 350 αν θυμάμαι καλα΄) ,παιρνει πάρα πολύ χρονο γιατί μεγαλο μέρος του οδικου δικτυου είναι σε κακη κατασταση(στενοι δρομοι,λακουβες)ωστοσο δε θα έλεγα ότι είναι κάτι που θα απευφευγα στο μέλλον...απλώς ο οδηγος πρεπει να είναι προετοιμασμένος για "υπομονετική¨"και μετριοπαθη οδηγηση...επιπλεον υπηρχαν συνεχως μπλοκα ,και τα όρια ταχυτητας είναι ιδιαιτερα χαμηλά...ο δρομος είναι καλύτερος όσο πλησιαζει κανεις προς τα τιρανα αλλά μετά προς τα βόρεια πάλι θελει προσοχη...μετά μπηκαμε στο μαυροβουνιο...οχι ότι εκει οι δρομοι είναι τιποτα αυτοκινητοδρομοι τεραστιοι ,στενοι είναι και εκει αλλά η κατασταση είναι καλυτερη σαφώς...αλβανια και μαυροβουνιο δεν υπαρχουν διοδια...καλυτερο το οδικό δικτυο στην κροατια ,με λιγα διοδια μονο στα κομμάτια που υπάρχει συγχρονος αυτοκινητοδρομος...στο γυρισμό πηγαμε μέσω σκοπιων γιατί μειναμε στην οχριδα...διαβατηριο για αυτές τις χώρες χρειαζεσαι οπωσδηποτε ,οι έλεγχοι είναι μάλλον τυπικοι ...κοιτάνε τα χαρτιά ,σε ρωτάνε αν πας διακοπες ,στην αλβανια σε ρωτάνε αν θα μεινεις ή απλώς περνας από τη χωρα και καποιες φορες μας ζητησαν να ανοιξουμε το πορτ μπαγκαζ ..έριξαν μια ματιά και αυτο ηταν...αν θελεις κάτι πιο συγκεκριμένα ,ρωτησε....
 

Spank

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας.Τελικά το ταξιδάκι θα γίνει γύρω στις 25 ιουλίου για καμιά 10αρια μέρες.Ο προορισμός μας θα ειναι το Dubrovnik
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δέκα μέρες στο Ντουμπροβνικ? είναι παααααρα πολλές...εντάξει το ντουμπροβνικ είναι πανέμορφο-η παλιά πολη δηλαδή-γιατί εξω από τα τειχη δεν λέει και πολλά αλλά νομίζω ότι πάνω από δυο βράδια στο Ντουμπροβνικ είναι πολλά...η παλιά πόλη είναι μικρή και γυριζεται ευκολα...το Σπλιτ δεν είναι πολύ μακριά και αξίζει να το συμπεριλάβεις κανοντας ημερισιες εκδρομουλες στα νησιά...επισης εφόσον έχεις μέρες στη διάθεση σου,θα σου προτεινα να αφιερώσεις κάποιες από αυτές στο Μαυροβουνιο και ειδικά στο Κοτορ που είναι πανεμορφος προορισμος.Επισης το θέμα του ξενοδοχειου στο Ντουμπροβνικ είναι ...θεμα....θα έλεγα να το ψάξεις αρκετά πριν κλεισεις....To Hilton ειναι σιγουρα η καλυτερη επιλογή καθως είναι λιγα βήματα από τα τειχη της παλιάς πολης και το κτιριο είναι πολύ όμορφο ....αλλά οι τιμές είναι τσουχτερες...υπάρχουν πολλά ξενοδοχεια στι Lapad,το πιο συγχρονο κομμάτι της πολης αλλά εμένα δε μου άρεσε πολύ αυτή η περιοχή...είναι κυριως για διακοπες σε τετραστερα μεγαθηρια και είναι αρκετά μακριά από την παλιά πολη...κανένα εικοσαλεπτο με το λεοφωρειο και δεν ξέρω κατα ποσο είναι ευκολο να πηγαινεις με το δικο σου αμάξι λόγω της δυσκολιας του παρκιγκ...πέραν αυτων υπαρχουν στην τριγυρω από την παλιά πολη αρκετά ενοικιαζομενα δωμάτια αλλά θέλουν προσοχή καθως πολλά από αυτά βρισκονται μεν σε κοντινη σχετικά απόσταση από την παλιά πολη αλλά η προσβαση γινεται από σκαλιά που είναι ιδιαιτερα κουραστικά ...εκει που μειναμε εμεις δε θα σου το προτεινα γιατι ενώ ήταν καλό σα δωμάτιο και κοντά "γεωγραφικά"στην παλιά πολη ,επρεπε να ανεβοκατεβαινεις παααααρα πολλά σκαλιά.. .
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Εοίσης μια ωραία ημερήσια είναι και το Μοσταρ στην Βοσνία-Ερζεγοβίνη,με την πανέμορφη ιστορική του γέφυρα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν το εχω κανει...ενας φιλος μου που πηγε περσυ ομως, απο αλβανια κλπ εμπλεξε γιατι περνωντας απο καποια κρατη της πρωην Γιουγκοσλαβιας, ειχε προβλημα γιατι οι Σερβοι δεν αναγνωριζουν καποιο κρατος και επρεπε να παει πισω να μπει σερβια απο αλλο κρατος...κατι τετοιο...δεν θυμαμαι καλα....αλλα εφαγε πολυ ταλαιπωρια.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξανά Μπαλί
Από Καβάλα είναι 11 ώρες περίπου. Αν διανυκτερεύαμε στα Τίρανα, που είναι περίπου στη μέση, θα ήταν καλή ιδέα; Ή υπάρχει κάποιο καλύτερο μέρος για διανυκτέρευση;
Ευχαριστώ
 

kostas1987

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας σκεφτομαστε με τη παρεα μου ενα ταξιδι στο ζαγκρεμπ του χρονου οδικως λογω ευρωμπασκετ ..θα ηθελα να σας ρωτησω οποιος γνωριζει η διαδρομη που θα ακολουθησουμε ειναι σκοπια,σερβια κροατια..τι πρεπει να προσεξουμε στη διαδρομη, οπως επισης ειναι επικινδυνο σε γενικες γραμμες ενα τετοιο εγχειρημα? ειναι συνολικα 1100 χλμ (ενα γεμισμα στο ντεποζιτο δλδ..) ευχαριστω εκ των προτερων
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
γεια σας σκεφτομαστε με τη παρεα μου ενα ταξιδι στο ζαγκρεμπ του χρονου οδικως λογω ευρωμπασκετ ..θα ηθελα να σας ρωτησω οποιος γνωριζει η διαδρομη που θα ακολουθησουμε ειναι σκοπια,σερβια κροατια..τι πρεπει να προσεξουμε στη διαδρομη, οπως επισης ειναι επικινδυνο σε γενικες γραμμες ενα τετοιο εγχειρημα? ειναι συνολικα 1100 χλμ (ενα γεμισμα στο ντεποζιτο δλδ..) ευχαριστω εκ των προτερων
Πηρε η Κροατια το ευρωμπασκετ 2015?θα το εχω στα υποψη μου το ερχομενο καλοκαιρι!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
θα ηθελα να σας ρωτησω οποιος γνωριζει η διαδρομη που θα ακολουθησουμε ειναι σκοπια,σερβια κροατια..τι πρεπει να προσεξουμε στη διαδρομη, οπως επισης ειναι επικινδυνο σε γενικες γραμμες ενα τετοιο εγχειρημα? ειναι συνολικα 1100 χλμ (ενα γεμισμα στο ντεποζιτο δλδ..) ευχαριστω εκ των προτερων
Δεν υπαρχει κανενας κινδυνος!! Τον Ιουλιο ημουν Κροατια, οπου πηγα με το αυτοκινητο μου. Αυτα που εχεις να προσεξεις ειναι πολυ απλα...οπως για παραδειγμα οτι πρεπει να εχεις αναμενα τα φωτο στο αυτοκινητο σου και την μερα διαφορετικα θα πεφτουν οι κλησεις για πλακα και δεν υπαρχει λογως να πληρωνεις κερατιατικα. Επισης να τηρεις τα ορια ταχυτητας καθως και με 10 χιλιομετρα παραπανω να πηγαινεις θα σε γραψουν και βεβαια να εχεις την πρασινη καρτα καθως την ζητανε τοσο στα Σκοπια αλλα και στην Σερβια.
Η διαδρομη ειναι οπως ειπες Σκοπια-Σερβια-Κροατια...οι δρομοι στα Σκοπια δεν ειναι οτι καλυτερα αν και κανουν εργα αυτο τον καιρο, στην Σερβια ειναι λιγο καλυτεροι και στην Κροατια ειναι πολυ καλοι!!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
δεν το εχω κανει...ενας φιλος μου που πηγε περσυ ομως, απο αλβανια κλπ εμπλεξε γιατι περνωντας απο καποια κρατη της πρωην Γιουγκοσλαβιας, ειχε προβλημα γιατι οι Σερβοι δεν αναγνωριζουν καποιο κρατος και επρεπε να παει πισω να μπει σερβια απο αλλο κρατος...κατι τετοιο...δεν θυμαμαι καλα....αλλα εφαγε πολυ ταλαιπωρια.
κοσοβο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom