Κροατία Ελλάδα - Κροατία με Αμάξι

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μάλλον έχει καιρό να ταξιδέψει κάποιος προς τα εκεί, αλλά ας επαναφέρω την ερώτηση μήπως και κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
Από που ξεκινάς; Έχει σημασία.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.125
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Από Λαμία θα ξεκινήσουν.
Αν ξεκινήσετε από Λαμία μπορείτε να πάτε και από Ιωάννινα-Κακαβιά. Αυτός ο δρόμος εντός Αλβανίας είναι αρκετά άνετος. Εχει μεγάλα κομμάτια με μπάρα στη μέση και διπλή λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση, αλλά και πολλά κομμάτια μονής λωρίδας με πολλά μπλόκα και όρια ταχύτητας.
Εγώ ταξίδεψα το Σεπτέμβριο του ¨16 και έκανα να διασχίσω την Αλβανία από Κακαβιά μέχρι τα σύνορα του Μαυροβουνίου περίπου 5,5 ώρες. Δεν έχω εμπειρίαα από άλλο δρόμο, αλλά απ¨ότι ακούω νομίζω ότι αυτός που έκανα είναι καλύτερος. Δεν έχει πουθενα άσχημα κομμάτια (εκτός ίσως από 1κμ έξω από το Fier) που κάνουν έργα. Το μόνο ΅κακό΅ είναι ότι δεν περνάς από τα Τίρανα (αν βέβαια θέλεις να δεις την πρωτεύουσα, μπορείς να κάνεις παράκαμψη).
Για το συγκεκριμένο αυτό φετινό μου αυτό ταξίδι αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες (και για τους δρόμους) το έχω ποστάρει στις ιστορίες σε εξέλιξη.
Καλά να περάσετε.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.724
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν ξεκινήσετε από Λαμία μπορείτε να πάτε και από Ιωάννινα-Κακαβιά. Αυτός ο δρόμος εντός Αλβανίας είναι αρκετά άνετος. Εχει μεγάλα κομμάτια με μπάρα στη μέση και διπλή λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση, αλλά και πολλά κομμάτια μονής λωρίδας με πολλά μπλόκα και όρια ταχύτητας.
Εγώ ταξίδεψα το Σεπτέμβριο του ¨16 και έκανα να διασχίσω την Αλβανία από Κακαβιά μέχρι τα σύνορα του Μαυροβουνίου περίπου 5,5 ώρες. Δεν έχω εμπειρίαα από άλλο δρόμο, αλλά απ¨ότι ακούω νομίζω ότι αυτός που έκανα είναι καλύτερος. Δεν έχει πουθενα άσχημα κομμάτια (εκτός ίσως από 1κμ έξω από το Fier) που κάνουν έργα. Το μόνο ΅κακό΅ είναι ότι δεν περνάς από τα Τίρανα (αν βέβαια θέλεις να δεις την πρωτεύουσα, μπορείς να κάνεις παράκαμψη).
Για το συγκεκριμένο αυτό φετινό μου αυτό ταξίδι αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες (και για τους δρόμους) το έχω ποστάρει στις ιστορίες σε εξέλιξη.
Καλά να περάσετε.
Την ιστορία σου την διάβασαν οι ενδιαφερόμενοι (δυστυχώς δεν ταξιδεύω εγώ) και πήραν πολύ χρήσιμες ιδέες. Αυτό που απασχολεί περισσότερο είναι πώς θα μοιραστούν τα χιλιόμετρα στις έξι διανυκτερεύσεις και αν αξίζει (λόγω δρόμου) να πάνε μέσω Οχρίδας. Αφού, απ' ό,τι λες ο δρόμος από Κακαβιά είναι καλός τότε μάλλον θα κάνουν αυτή τη διαδρομή.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Αν το έκανα εγώ, θα ήταν έτσι:
1η διανυκτ. Αργυρόκαστρο
2η Ντουμπρόβνικ
3η Λίμνες Plitvička Jezera
4η Σπλίτ
5η Κοτόρ
6η Οχρίδα
Αρκεί βέβαια αυτοί που θα το κάνουν να αντέχουν τις συνεχείς εναλλαγές καταλυμάτων.
 

Freedom101990

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε λίγες μέρες φεύγουμε απο γιάννενα οδικώς για κροατία! μπορεί καποιος να μας πει αν χρειαζεται διαβατήριο για να παμε μεσω αλβανιας? Επισης στα συνορα ειναι επικίνδυνα? Εχουμε ακουσει πολλες ιστοριες για ανθρωπους που δεν τους αφηναν να περασουν αν δεν εδιναν χρηματα, τσιγαρα κ κτλ. ισχυει? Έχετε να μας προτείνετε καποια διαδρομή? SOS
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα σε λίγες μέρες φεύγουμε απο γιάννενα οδικώς για κροατία! μπορεί καποιος να μας πει αν χρειαζεται διαβατήριο για να παμε μεσω αλβανιας? Επισης στα συνορα ειναι επικίνδυνα? Εχουμε ακουσει πολλες ιστοριες για ανθρωπους που δεν τους αφηναν να περασουν αν δεν εδιναν χρηματα, τσιγαρα κ κτλ. ισχυει? Έχετε να μας προτείνετε καποια διαδρομή? SOS
Η ταυτότητα με τους λατινικούς χαρακτήρες αρκεί.
Μην τις πολυπιστεύεις τις ιστορίες αυτές που έχεις ακούσει. Ούτε εμείς αντιμετωπίσαμε κάτι περίεργο όταν περάσαμε 2 φορές από την Αλβανία, ούτε πουθενά στο φόρουμ τόσα χρόνια έχω διαβάσει κάτι ανάλογο.
 

Freedom101990

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η ταυτότητα με τους λατινικούς χαρακτήρες αρκεί.
Μην τις πολυπιστεύεις τις ιστορίες αυτές που έχεις ακούσει. Ούτε εμείς αντιμετωπίσαμε κάτι περίεργο όταν περάσαμε 2 φορές από την Αλβανία, ούτε πουθενά στο φόρουμ τόσα χρόνια έχω διαβάσει κάτι ανάλογο.
ποια είναι η καλύτερη διαδρομή για να πάμε απο γιαννενα- ντουμπροβνικ? Θυμασαι περίπου ποση ωρα το εκανες? Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
ποια είναι η καλύτερη διαδρομή για να πάμε απο γιαννενα- ντουμπροβνικ? Θυμασαι περίπου ποση ωρα το εκανες? Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!
Εμείς είχαμε πάει από Οχρίδα με διανυκτέρευση.
Το google maps το δίνει 9 ώρες και 40 λεπτά. Βάλε μέσα τις στάσεις που θα κάνετε, τις πιθανές καθυστερήσεις στα σύνορα και θα έχεις μία ιδέα για το πόσες ώρες περίπου θα κάνετε.
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
ποια είναι η καλύτερη διαδρομή για να πάμε απο γιαννενα- ντουμπροβνικ? Θυμασαι περίπου ποση ωρα το εκανες? Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!
Οι διαδρομές από ότι συμπεραίνω μέσα από τις ιστορίες είναι πάνω κάτω ίδιες..Προσωπικά είχα επιλέξει να μπω από Κρυσταλλοπηγή και να διασχίσω μόνο την Αλβανία..Σε περίπου 8 ώρες ήμουν νομίζω Μαυροβούνιο οπότε υπολόγισε κάνα 2-3 ώρες επιπλέον για Ντουμπροβνικ..Από ασφάλεια μην ανησυχείς είναι υπερβολές αυτά που ακούγονται..
 

kosmasts

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπερρα σε λίγες μέρες φεύγουμε απο γιάννενα οδικώς για κροατία! μπορεί καποιος να μας πει αν χρειαζεται διαβατήριο για να παμε μεσω αλβανιας? Επισης στα συνορα ειναι επικίνδυνα? Εχουμε ακουσει πολλες ιστοριες για ανθρωπους που δεν τους αφηναν να περασουν αν δεν εδιναν χρηματα, τσιγαρα κ κτλ. ισχυει? Έχετε να μας προτείνετε καποια διαδρομή? SOS

Καλησπέρα και απο μενα, πέρσι εκανα το ταξιδι απο Θεσσαλονίκη για Κροατία, επέλεξα να διασχίσω μόνο την Αλβανία, μπήκα Αλβανία από Κρυσταλοπηγή περιπου στις 6 το πρωί ο δρόμος μέχρι Τίρανα είναι μέτριος, χωρίς πολύ κίνηση αλλα δεν λείπουν τα καρα,οι πεζοι μεσα στον δρομο θελει γενικα προσοχη, η διαδρομη σύνορα - Τιρανα μας πηρε περιπου 2,5 ωρες.
Απο εκει και μετα ξεκινάει το μαρτύριο της διαδρομής, υπερβολική κίνηση, στενοί δρομοι, οδηγοί πέρα απο κάθε φαντασια, πρεπει να εισαι συνειδητοποιημενος το τι θα συναντησεις και να εχεις χρονο, απο τιρανα μεχρι μαυροβουνιο χοντρικα 5.5 ωρες....Τωρα οσο αναφορα τα εγγραφα,η ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες αρκεί οπως ειπε και το παιδι, επικίνδυνα δεν ειναι και η αστυνομια δεν σου δινει σημασια, ετσι και αλλιως τα ορια και να θες δεν μπορεις να τα ξεπερασεις...
 

AliceG

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα!σκεφτομαστε με τον φιλο μου να παμε τον ιουνιο απο αθηνα οδικως ζαγκρεμπ κ μετα απο κει λουμπλιανα κ μετα γραζ αυστρια κ μετα πισω ελλαδα..θα εχουμε 10-12 μερες..το μονο που μας προβληματιζει ειναι πως θα φτασουμε ζαγκρεμπ..ο φιλος μου φοβαται να διασχισουμε την αλβανια λογω κακου οδικου δικτυου καθως και διαφορων ιστοριων που εχει ακουσει για αστυνομια,μπλοκα,παρανομα προστιμα κ τα σχετικα ..υπαρχει καποια διαδρομη αθηνα-ζαγκρεμπ να προτεινετε?ειναι γενικως επικινδυνο να γινει ενα τετοιο ταξιδι μονο με 2 ατομα;ευχαριστω πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom