Κροατία Ελλάδα - Κροατία με Αμάξι

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα μια στάση πιο χαμηλά στο Montenegro ?

Που θα πρότεινες?
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα μια στάση πιο χαμηλά στο Montenegro ?

Που θα πρότεινες?
Εγω φετος απο Κοτορ εφτασα Λαρισα την ιδια μερα..Οταν ανέβαινα ομως ειχα μεινει Αγ.Σαραντα.Δεν ξερω τον ρυθμό κλπ,ομως πια σπάνια οδηγάω πανω απο 500χλμ (και ειμαι οδηγός που εχω κανει 2200χλμ) στο 24ωρο.

Εαν εξασφαλιστεί παρκιγκ για το αυτοκινητο,η Αλβανια οπου και να μεινετε προτείνεται επισης,εκτος ισως της πολύβουης πρωτεύουσας (ως πρωτευουσα παντα)
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι κι εγώ ένα Road Trip στο Dubrovnik, από Σέρρες, και διαβάζω εδώ μέσα για την βέλτιστη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσω.

Από Αλβανία ή από Σκόπια είναι πιο εύκολη - ασφαλής διαδρομή;

Στο Google Maps βγάζει ότι είναι μόνο 750 ΚΜ, αλλά ως ώρες πάνω από 11,5!
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι κι εγώ ένα Road Trip στο Dubrovnik, από Σέρρες, και διαβάζω εδώ μέσα για την βέλτιστη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσω.

Από Αλβανία ή από Σκόπια είναι πιο εύκολη - ασφαλής διαδρομή;

Στο Google Maps βγάζει ότι είναι μόνο 750 ΚΜ, αλλά ως ώρες πάνω από 11,5!
Τις έχω κάνει και τις 2 παλιά...Από Αλβανία θεωρώ ότι είναι πιο κοντά αλλά έχεις μέτριους έως κακούς δρόμους και κακούς οδηγούς στην Αλβανία κτλ και από Σκόπια έχεις λίγο καλύτερους δρόμους έως Σερβία και πολύ καλύτερους στην Κροατία αλλά σίγουρα κάνεις κύκλο.Πάντως αν έχεις και χρόνο για διανυκτερεύσεις αξίζει να κάνεις και τις 2 με διανυκτερεύσεις σε Λουμπλιάνα, Βελιγράδι από τη μία και Τίρανα ,Μαυροβούνιο ή και Βοσνία από την άλλη.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ προβληματίζομαι για την Αλβανία και για τη διαδρομή από Σκόπια κλίνω.

Βέβαια, υπάρχει και χιλιομετρική και χρονική διαφορά, μεγάλη:

Από Αλβανία = 751 ΚΜ - 12ω31λ
Από Σκόπια = 1025 ΚΜ - 13ω48λ

Επαγγελματίας οδηγός είμαι και δεν πρόκειται να κάνω στάση για Δ/Ν πουθενά, απευθείας θα πάω (με αναχώρηση 06:00 υπολογίζω 21:00 να είμαι εκεί).

Άλλο αρνητικό στη διαδρομή από Σκόπια είναι ότι έχω να διασχίσω και 3 χώρες (Σκόπια, Σερβία, Βοσνία), ενώ από Αλβανία μόνο 2 (Αλβανία, Μαυροβούνιο).

Θέλει σκέψη η υπόθεση βλέπω.
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Επειδή τη διαδρομή την έκανα πολύ πρόσφατα,προτείνω από Σερβία το ανέβασμα,δεν ήταν καθόλου ευχάριστο το κατέβασμα από Αλβανία Μαυροβούνιο κτλ.πολυ κακοί δρόμοι,ανασφάλεια γενικά.Δεν θα το έκανα ξανά, δυστυχώς.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Τι εννοειτε ακριβως; Επειδη ειναι δυσκολη η ευρεση παρκιγκ ή για λογους ασφαλειας;
Εννοω στην περιπτωση π κανονιστεί διανυκτερευση σε καποια πολη τη χωρας,θα προτεινα να υπαρχει και χωρος στάθμευσης στο καταλυμα για το οχημα και οχι να βρεις να παρκάρεις απλα καπου γυρω απ την περιοχη.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
Εννοω στην περιπτωση π κανονιστεί διανυκτερευση σε καποια πολη τη χωρας,θα προτεινα να υπαρχει και χωρος στάθμευσης στο καταλυμα για το οχημα και οχι να βρεις να παρκάρεις απλα καπου γυρω απ την περιοχη.
Ναι καταλαβα οτι αυτο εννοουσατε, αλλα δεν καταλαβα γιατι.. για λογους ασφαλειας του οχηματος; Θα παμε συντομα, γι αυτο ρωταω
 

drmanakias

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι κι εγώ ένα Road Trip στο Dubrovnik, από Σέρρες, και διαβάζω εδώ μέσα για την βέλτιστη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσω.

Από Αλβανία ή από Σκόπια είναι πιο εύκολη - ασφαλής διαδρομή;

Στο Google Maps βγάζει ότι είναι μόνο 750 ΚΜ, αλλά ως ώρες πάνω από 11,5!
Το έκανα τον Οκτ από Σέρρες , για την ακρίβεια γύρισα μέσω δαλματικών ακτών Σέρρες... Από Αλβανία θα φας πολύ ταλαιπωρία με τους δρόμους που έχουν , οι περισσότεροι έχουν όριο 70 και έχει απίστευτα πολύ αστυνομία στον δρόμο (τουλάχιστον τότε) αν μπορείς να το συνδιάσεις με και να μπείς Κόσοβο - Σκοπιά - Θεσσαλονίκη - Σέρρες , οι δρόμου μέχρι Ελλάδα είναι καλοί, αλλά θα κανείς περισσότερα χιλιόμετρα.
 

drmanakias

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ προβληματίζομαι για την Αλβανία και για τη διαδρομή από Σκόπια κλίνω.

Βέβαια, υπάρχει και χιλιομετρική και χρονική διαφορά, μεγάλη:

Από Αλβανία = 751 ΚΜ - 12ω31λ
Από Σκόπια = 1025 ΚΜ - 13ω48λ

Επαγγελματίας οδηγός είμαι και δεν πρόκειται να κάνω στάση για Δ/Ν πουθενά, απευθείας θα πάω (με αναχώρηση 06:00 υπολογίζω 21:00 να είμαι εκεί).

Άλλο αρνητικό στη διαδρομή από Σκόπια είναι ότι έχω να διασχίσω και 3 χώρες (Σκόπια, Σερβία, Βοσνία), ενώ από Αλβανία μόνο 2 (Αλβανία, Μαυροβούνιο).

Θέλει σκέψη η υπόθεση βλέπω.
Αν σκέφτεσαι να μπείς από Βοζνία για να κατεβείς παράλια Κροατίας , τότε καλύτερα από Αλβανία. Οι δρόμοι στην Βοζνια είναι 1 λωρίδα από κάθε κατεύθηνση. Ξεκινήσαμε για Σεράγεβο από Σπλίτ και μετά το Μόσταρ το παράτησα και γύρισα Ντουμπρόβνικ επειδή δεν άντεχα να κάνω άλλες 3 ώρες σε αυτούς τους δρόμους. Επίσης Απέφυγε να ταξιδέψεις νύχτα σε Αλβανία , Μαυροβούνιο και ιδικά Βοζνία . Δεν υπάρχει καθόλου φωτισμός και η οδήγηση ήταν αρκετά κουραστική μέσα από τα βουνά τους.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ναι καταλαβα οτι αυτο εννοουσατε, αλλα δεν καταλαβα γιατι.. για λογους ασφαλειας του οχηματος; Θα παμε συντομα, γι αυτο ρωταω
Δεν καταλάβαμε πουθενά να υπάρχει θέμα ασφάλειας. Τέτοια εποχή δεν θα έχεις θέμα εύρεσης θέσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom