Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.268
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σε μια επίσκεψή μου σε ένα πάρκο δεινοσαύρων στην περιοχή της λίμνης Garda είδα μια πολύ μεγάλη συλλογή από ομοιώματα δεινοσαύρων. Τα ομοιώματα έδειχναν πολύ ρεαλιστικά λόγω των υλικών από τα οποία ήταν κατασκευασμένα αλλά και λόγω του ότι ήταν τοποθετημένα στο φυσικό περιβάλλον.
Κοντά σε κάθε δεινόσαυρο υπήρχε μια επεξηγηματική πινακίδα με το όνομα και τα χαρακτηριστικά του.

Όταν είδα αυτό ...
IMG_8561.JPG


Συνειδητοποίησα πόσο οικείες μου φαίνονταν οι ονομασίες των δεινοσαύρων...
Ο "Μεγαλόκερος" δεν χρειάζεται μετάφραση για μένα ... αφού είμαι Ελληνίδα!
Για τους υπόλοιπους χρειάζεται.
“Corna giganti” δηλ. μεγάλα κέρατα στα Ιταλικά!

Και δεν ήταν μόνο αυτή η ονομασία! Συνατήσαμε και Τρικεράτοπα και Κολεόφυση και Ιγκουανόδοντα και πολλούς άλλους δεινόσαυρους με ελληνικής ετυμολογίας ονόματα.

Άλλωστε και η γενική ονομασία Δεινόσαυρος είναι πολύ ελληνική. «Δεινός» που σημαίνει “terrible” και «σαύρα» που σημαίνει “lizard”. :):)
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Στις εκδρομές μας όλοι μας έχουμε συναντήσει κάποια ελληνική επιγραφή, αρχαιολογικό χώρο, άγαλμα, Εκκλησία, εστιατόριο, μαγαζί κλπ. που θυμίζουν Ελλάδα. Ανοίγω ένα καινούριο thread όπου ο καθένας θα μπορεί να ανεβάζει οτιδήποτε αντίστοιχο έχει συναντήσει στο εξωτερικό.

Frankfurt am main
Ξεκινάω με μία τεράστια λευκή επιγραφή που βρίσκεται στη σιδερένια πεζογέφυρα της Φρανκφούρτης (Eiserner Steg) που περνάει πάνω από τον ποταμό Μάιν και αναγράφει με κόκκινα γράμματα τους στίχους του Ομήρου από την Οδύσσεια: «ΠΛΕΩΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ» που σημαίνει «Πλέοντας μέσ’ το μελανό πέλαγος μ’ αλλόγλωσσους ανθρώπους»....

Η συγκεκριμένη φράση προέρχεται από την ραψωδία α' της Οδύσσειας του Ομήρου (στ. 183), όταν η θεά Αθηνά κατεβαίνει στην Ιθάκη με την μορφή του Μέντη για να παρακινήσει τον Τηλέμαχο να αναζητήσει τον πατέρα του, Οδυσσέα.

«Μέντης Ἀγχιάλοιο δαίφρονος εὔχομαι εἶναι υἱός, ἀτὰρ Ταφίοισι φιληρέτμοισιν ἀνάσσω. Νῦν δ’ ὧδε ξὺν νηὶ κατήλυθονἠδ’ ἑτάροισιν πλέων ἐπὶ οἴνοπα πόντον ἐπ’ ἀλλοθρόους ἀνθρώπους, ἐς Τεμέσην μετὰ χαλκόν, ἄγω δ’ αἴθωνα σίδηρον.»

Η γέφυρα Eiserner Steg μήκους 170 μέτρων έχει ιδιαίτερη ιστορία. Φτιάχτηκε με κόπο και έξοδα των κατοίκων της Φρανκφούρτης το 1869, σύμφωνα με τα σχέδια του Peter Schmick, προκειμένου να ενωθεί η μια άκρη της πόλης με την άλλη. Ήταν απόφαση που πάρθηκε μετά από άκαρπες συζητήσεις πενήντα ετών. Το γερμανικό κράτος υπήρξε ανεπαρκές εκείνα τα χρόνια και προκάλεσε την αγανάκτηση των πολιτών με την ολιγωρία του. Για την αποπληρωμή του κόστους αρχικά όποιος χρησιμοποιούσε την γέφυρα πλήρωνε διόδια. Μετά το 1886 η ιδιοκτησία της γέφυρας έγινε δημοτική και έτσι τα διόδια καταργήθηκαν. Πριν από το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου η γέφυρα ανατινάχθηκε γεγονός που φρόντισαν άμεσα να διορθώσουν χτίζοντας την και πάλι από την αρχή.

Το 1993 ανακαινίστηκε ριζικά γιατί η φθορά που είχε επέλθει στο ατσάλι ήταν πολύ μεγάλη. Το κόστος της ανακαίνισης άγγιξε τα 16 εκατομμύρια μάρκα. Μέσα στο κόστος της ανακαίνισης είχε συμπεριληφθεί και μια μεγάλη επιγραφή με την ομηρική ρήση, «ΠΛΕΩΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ» δηλαδή «Πλέοντας μέσ’ το μελανό πέλαγος μ’ αλλόγλωσσους ανθρώπους» την οποία επιμελήθηκε ο Γερμανός καλλιτέχνης Hagen Bonifer.

Υπάρχουν δύο εκδοχές για το λόγο χρήσης των συγκεκριμένων ομηρικών στίχων, η πρώτη αφορά στο χρώμα του νερού του ποταμού, το οποίο είναι αρκετά σκούρο (μελανό), και η δεύτερη εκδοχή έχει σχέση με τις 180 εθνικότητες που συμβιώνουν αρμονικά στην πόλη.

Τέλος ένα χαρακτηριστικό αυτής της γέφυρας που το συναντάμε και σε άλλες ανά τον κόσμο γέφυρες, είναι τα πολύχρωμα λουκέτα με τα χαραγμένα ονόματά που τα ερωτευμένα ζευγάρια κλειδώνουν την αγάπη τους στις σιδερένιες ράγες σε όλο το μήκος της. Επίσης η νυχτερινή όψη της γέφυρας είναι καταπληκτική όταν ανάβουν τα φώτα.

View attachment 300875
Φοβερό το θέμα που σκέφτηκες, φοβερή και η πρώτες αναρτήσεις. Ζήτω! Μόλις τελειώσω το έπος που γράφω θα επανέλθω...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.325
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Φοβερό το θέμα που σκέφτηκες, φοβερή και η πρώτες αναρτήσεις. Ζήτω! Μόλις τελειώσω το έπος που γράφω θα επανέλθω...
Εσυ δεν ειχες βαλει μια φωτο απο αφρικη, μια παντοφλα την << Παναγια Φανερωμενη>> ;
Σορυ αν κανω λαθος.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Εσυ δεν ειχες βαλει μια φωτο απο αφρικη, μια παντοφλα την << Παναγια Φανερωμενη>> ;
Σορυ αν κανω λαθος.
Εγώ βεβαίως! Αλλά νομίζω ότι αυτό δεν παίζει για thread, το γράψανε στην Ελλάδα! Η μήπως να είμαστε πιο "large"? Το περιέλαβα βέβαια στο αφήγημα που γράφω τώρα. Πάντως ξαναγράφω ότι πολύ μου αρέσει το θέμα σας.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.325
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εγώ βεβαίως! Αλλά νομίζω ότι αυτό δεν παίζει για thread, το γράψανε στην Ελλάδα! Η μήπως να είμαστε πιο "large"? Το περιέλαβα βέβαια στο αφήγημα που γράφω τώρα. Πάντως ξαναγράφω ότι πολύ μου αρέσει το θέμα σας.
Ναι ,ενταξει αλλα τωρα βρισκεται στην αφρικα οποτε ριξτο ⛴
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Ναι ,ενταξει αλλα τωρα βρισκεται στην αφρικα οποτε ριξτο ⛴
Το σκέφτηκα, φοβάμαι πως δεν πάει να δημοσιεύσω την ίδια φωτογραφία και τρίτη φορά, η δεύτερη ήταν χθες στις ιστορίες στο Γουινέα Μπισάου. Θα βρω κάτι άλλο.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Λοιπόν πολλά αξιόλογα πράγματα χάνουν κάτι τις... όταν μαζικοποιηθούν. Εγώ αποθαύμασα τα πρώτα post, καλά η Φρακφούρτη δεν υπάρχει.. αλλά εκεί που έφτασε το πράγμα δε συμφωνώ. Όπως είδες και με τον εαυτό μου υπήρξα αυστηρός, αν και το Παναγία Φανερωμένη του Μπισάου δεν είναι κάτι τυχαίο! Αλλά αυτό δηλαδή να στέλνουμε φωτο από κάθε μενού με greek salad που σερβίρεται σε εκατομμύρια εστιατόρια ή κάθε εκκλησία και αρχαίο όνομα δεν ενδιαφέρει καθόλου παιδιά. Κρίμα μεγάλο γιατί μέσα στα ποστ υπάρχουν μερικά διαμάντια που χάνονται. Τι θα κάνετε λοιπόν?
Πρώτον νομίζω ότι αυτό το "οτι θυμίζει Ελλάδα" θέλει κόψιμο. Το ελληνικές επιγραφές (στα ελληνικά μιλάμε) παίζει για χωριστό θρεντ αλλά και πάλι... θέλει κανόνες. Ίσως και κάποια επιλογή "best of" που θα παραμένουν διατηρητέα ενώ τα άλλα θα έχουν ημερομηνία (σύντομης) λήξης. Τώρα ποιός και πως θα επιλέγει, αυτό είναι ένα θέμα. Πάντως η γνώμη μου είναι αυτή. Υπάρχουν τόσες χιλιάδες εκκλησίες, αγάλματα και greek εστιατόρια που το πράγμα θα ευτελιστεί.

Αυτό ναί, είναι αξιόλογο. Γιατί δε γράφετε και δυο ιστορικά λογάκια; Όπως έγραψα φοβάμαι ότι το θέμα άνοιξε πολύ και τα αξιόλογα ευρήματα θα πνιγούν μέσα σε μενού με greek salad.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.175
Likes
5.325
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Λοιπόν πολλά αξιόλογα πράγματα χάνουν κάτι τις... όταν μαζικοποιηθούν. Εγώ αποθαύμασα τα πρώτα post, καλά η Φρακφούρτη δεν υπάρχει.. αλλά εκεί που έφτασε το πράγμα δε συμφωνώ. Όπως είδες και με τον εαυτό μου υπήρξα αυστηρός, αν και το Παναγία Φανερωμένη του Μπισάου δεν είναι κάτι τυχαίο! Αλλά αυτό δηλαδή να στέλνουμε φωτο από κάθε μενού με greek salad που σερβίρεται σε εκατομμύρια εστιατόρια ή κάθε εκκλησία και αρχαίο όνομα δεν ενδιαφέρει καθόλου παιδιά. Κρίμα μεγάλο γιατί μέσα στα ποστ υπάρχουν μερικά διαμάντια που χάνονται. Τι θα κάνετε λοιπόν?
Πρώτον νομίζω ότι αυτό το "οτι θυμίζει Ελλάδα" θέλει κόψιμο. Το ελληνικές επιγραφές (στα ελληνικά μιλάμε) παίζει για χωριστό θρεντ αλλά και πάλι... θέλει κανόνες. Ίσως και κάποια επιλογή "best of" που θα παραμένουν διατηρητέα ενώ τα άλλα θα έχουν ημερομηνία (σύντομης) λήξης. Τώρα ποιός και πως θα επιλέγει, αυτό είναι ένα θέμα. Πάντως η γνώμη μου είναι αυτή. Υπάρχουν τόσες χιλιάδες εκκλησίες, αγάλματα και greek εστιατόρια που το πράγμα θα ευτελιστεί.
Αγαπητε, δεν ειμαι εγω υπευθηνος για τη λειτουργια του φορουμ, υπαρχουν 3-4 moderators που κανουν αυτη τη δουλεια. Αν και δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις περαιτερω, γραψε εσυ για τις οντως μοναδικες σου εμπειρεις σε μερη απατητα για τους περισσοτερους εδω μεσα .
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Λοιπόν πολλά αξιόλογα πράγματα χάνουν κάτι τις... όταν μαζικοποιηθούν. Εγώ αποθαύμασα τα πρώτα post, καλά η Φρακφούρτη δεν υπάρχει.. αλλά εκεί που έφτασε το πράγμα δε συμφωνώ. Όπως είδες και με τον εαυτό μου υπήρξα αυστηρός, αν και το Παναγία Φανερωμένη του Μπισάου δεν είναι κάτι τυχαίο! Αλλά αυτό δηλαδή να στέλνουμε φωτο από κάθε μενού με greek salad που σερβίρεται σε εκατομμύρια εστιατόρια ή κάθε εκκλησία και αρχαίο όνομα δεν ενδιαφέρει καθόλου παιδιά. Κρίμα μεγάλο γιατί μέσα στα ποστ υπάρχουν μερικά διαμάντια που χάνονται. Τι θα κάνετε λοιπόν?
Πρώτον νομίζω ότι αυτό το "οτι θυμίζει Ελλάδα" θέλει κόψιμο. Το ελληνικές επιγραφές (στα ελληνικά μιλάμε) παίζει για χωριστό θρεντ αλλά και πάλι... θέλει κανόνες. Ίσως και κάποια επιλογή "best of" που θα παραμένουν διατηρητέα ενώ τα άλλα θα έχουν ημερομηνία (σύντομης) λήξης. Τώρα ποιός και πως θα επιλέγει, αυτό είναι ένα θέμα. Πάντως η γνώμη μου είναι αυτή. Υπάρχουν τόσες χιλιάδες εκκλησίες, αγάλματα και greek εστιατόρια που το πράγμα θα ευτελιστεί.
Αγαπητε, δεν ειμαι εγω υπευθηνος για τη λειτουργια του φορουμ, υπαρχουν 3-4 moderators που κανουν αυτη τη δουλεια. Αν και δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις περαιτερω, γραψε εσυ για τις οντως μοναδικες σου εμπειρεις σε μερη απατητα για τους περισσοτερους εδω μεσα .
Ναι δεν ξέρω και καλά την τεχνική ακόμα, όπως προκύπτει και από αυτό που μού γράφεις και με ενημερώνεις.... Ας πούμε αυτό το αξιόλογο της φωτο έχει δημοσιευθεί από κάποιον αλλά χάνεται χωρίς like που παίρνουν ρεστοράν και αγάλματα. Και νομίζω κανείς δεν ξέρει πως προέκυψε. Η δική μου φωτο είναι πρόσφατη (2019) αλλά τι να γράψω τώρα ανάμεσα σε πιττογυράδικα και σαγαπάω μακούς ανά τον κόσμο, ποιός θα δώσει σημασία. Το μια φωτό μια ιστορία κάτι λέει ίσως επειδή θέλει γράψιμο. Μπορεί να ξαναγράψω εκεί κάτι τις.
 

Attachments

Greg_ce

Member
Μηνύματα
165
Likes
3.089
Ταξίδι-Όνειρο
U.S. Route 66
Ψηφιδωτα δάπεδα με παραστάσεις από την Οδύσσεια στο Parc du Chateau, στη Νίκαια της Γαλλίας.
Στο ψηφιδωτό που απεικονίζει το πλοίο του Οδυσσέα υπάρχει η επιγραφή «Heureux qui comme Ulysse a fait un beau voyage», δηλαδή «Ευτυχής είναι αυτός, που όπως ο Οδυσσέας, έκανε ένα ωραίο ταξίδι».

20180808_145155.jpg





20180808_145229.jpg


20180808_135122.jpg


 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom