Σλοβενία Ελλάδα -Σλοβενία Οδικως

Νεκτάριος

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω με Ι.Χ. Από Θεσσαλονίκη προς Μαριμπορ(Σλοβενια).Απλα δεν γνωριζω πια διαδρομη ειναι ασφαλεστερη και φθηνοτερη και πως θα πρεπει ν ειμαι προετοιμασμενος σχετικα με το ταξίδι.Δηλαδή τι διοδια θα συναντήσω , μ τι κόσμο θ συναναστραφώ και με τι νόμισμα θα κάνω συναλλαγές.
 

freemaster73

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Εχω εμπειρία απο τηνπ.Γ.Δ.Μ.Δεχονται γενικως το ευρω.Διοδια εως συνορα Σερβίας ειναι περιπου 4 ευρω ίσως λέω και πολλά. Η βενζινη ειναι στα 1,10 ευρω η 95 πολυ φιλικοι μην ξεπερνας ορια ταχύτητας.Για τις αλλες χώρες δεν ξερω κατι.Καλο δρομο να έχεις.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
:);) το καλοκαιρακι που μας περασε με 8 θεσιο βανακι που οδηγουσαμε οι ιδιοι ξεκινησαμε και φτασαμε μεχρι Τεργεστη αλλα με μετακινηση μεσω Βουλγαριας τελωνειο Μακαζα! Λοιπόν οσον αφορα το δικο μας road trip 1450 χλμ Χ2 εχω να πω. Βουλγαρία μακραν οι κακιστοι δρόμοι που εχουμε οδηγησει ολοι μας (διοδια εδω βγαζεις μια εβδομαδιαια καρτα των 8 ευρω) Σερβία ασφαλώς καλυτεροι δρομοι, η εθνικη τους οδος ειναι αλλο πραγμα εμεις την διασχισαμε ολοκληρη μεχρι να μπουμε Κροατια με 8 ευρω περιπου διοδια. Κροατία ναι μεν καλοι δρομοι αλλα πανακριβα διοδια με καρτα χιλιομετρων και γενικα προσοχη στην συναλλαγη Kuna στα βενζιναδικα!, Στη Σλοβενια βγαλαμε μια καρτα εβδομαδας με 35 ευρω νομιζω για ολα τα διοδια του 8θεσεου βαν που οδηγουσαμε οι ιδιοι με διπλωμα ΙΧ και γενικα οι δρομοι σε επαρχιακο και εθνικο δικτυο γιατι την γυρισμαε ολη απο ακρη σε ακρη ειναι το κατι αλλο!!!!!:xalara::xalara:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω με Ι.Χ. Από Θεσσαλονίκη προς Μαριμπορ(Σλοβενια).Απλα δεν γνωριζω πια διαδρομη ειναι ασφαλεστερη και φθηνοτερη και πως θα πρεπει ν ειμαι προετοιμασμενος σχετικα με το ταξίδι.Δηλαδή τι διοδια θα συναντήσω , μ τι κόσμο θ συναναστραφώ και με τι νόμισμα θα κάνω συναλλαγές.
Απο Θεσ/νικη νομιζω ειναι προτιμοτερο να πας μεσω Σκοπιων, και εγω πηγα το περσινο καλοκαιρι μεσω βουλγαριας αλλα ξεκινησα απο Αλεξανδρουπολη.Νομιζω Σερβια δεν υπηρχαν διοδια, προσοχη στο οριο ταχυτητας, εμας μας γραψανε! Κροατια οπως προαναφερθηκε ακριβα διοδια, πληρωνεις και σε ευρω ή με καρταΣλοβενια 15ευρω η βινιετα για ΙΧ διαρκεια 1 εβδομαδα.Δεν αναφερεις ποια περιοδο θα πας, εχε υποψη σου οτι τον Αυγουστο οι καθυστερησεις στους συνοριακους σταθμους σερβια & κροατια ειναι πολυωρες!
 

Νεκτάριος

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απο Θεσ/νικη νομιζω ειναι προτιμοτερο να πας μεσω Σκοπιων, και εγω πηγα το περσινο καλοκαιρι μεσω βουλγαριας αλλα ξεκινησα απο Αλεξανδρουπολη.Νομιζω Σερβια δεν υπηρχαν διοδια, προσοχη στο οριο ταχυτητας, εμας μας γραψανε! Κροατια οπως προαναφερθηκε ακριβα διοδια, πληρωνεις και σε ευρω ή με καρταΣλοβενια 15ευρω η βινιετα για ΙΧ διαρκεια 1 εβδομαδα.Δεν αναφερεις ποια περιοδο θα πας, εχε υποψη σου οτι τον Αυγουστο οι καθυστερησεις στους συνοριακους σταθμους σερβια & κροατια ειναι πολυωρες!
θ ξεκινησω για Σλοβενια σε μια εβδομαδα.. Υπαρχει περιπτωση ν πληρωσω διοδια κατα την προσελευση μ στα συνορα ελλαδας-Σκοπίων;
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
θ ξεκινησω για Σλοβενια σε μια εβδομαδα.. Υπαρχει περιπτωση ν πληρωσω διοδια κατα την προσελευση μ στα συνορα ελλαδας-Σκοπίων;
Λίγο μετά τα σύνορα είναι τα πρώτα διόδια. Αν ζητήσεις από βενζινάδικο να σου κάνουν μερικά ευρώ στο δικό τους νόμισμα κερδίζεις ένα δυο ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom