Ελληνικό ξενοδοχείο πρώτο στον κόσμο

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το link έχει γέλιο...

Travel_weekly_HHotel_Oct18_2012

Για ξενοδοχείο που κέρδισε τη πρώτη θέση στη Boutique κατηγορία, είναι αστείο το πόσο "ενθουσιασμένοι" είναι. Ακόμα χειρότερο δε το γεγονός ότι στέλνει κόσμο εκεί το Thomas Cook. Thomas Cook και "best of" είναι 4 λέξεις που ποτέ δεν πρέπει να συνυπάρχουν σε μία πρόταση. Και απο κάτω δε μια τυπισα η οποία λέει ότι το Park Hyatt Dubai είναι boutique ξενοδοχείο, ενώ έχει 250 δωμάτια.

Όλη η λίστα βασικά είναι αστα να πάνε.

Και αυτό είναι το κακό με τις λίστες. Όταν είναι κακές, είναι πολύ κακές.

Αυτο φυσικά δεν αφαιρεί κάτι απο το ξενοδοχείο που μπορεί να είναι πολύ καλό. Αισθητικά είναι μέτριο. Για το σέρβις του δεν ξέρω. Οπότε και δεν μπορώ να κρίνω.

Τέλος στην Ελλάδα υπάρχουν μια χαρά 4* και 5* ξενοδοχεία τα οποία όντως είναι παρα παρα παρα πολύ καλά σε αυτό που κάνουν. Δεν έχω δει κάποιο ακόμα που θα το έβαζα στη κατηγορία του luxury, ούτε με άψογο service (για το οποίο δεν έρχεσε στην Ελλάδα άλλωστε) αλλά εκτρώματα σε στυλ Ισπανίας σίγουρα δεν έχουμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εκτρώματα σε στυλ Ισπανίας σίγουρα δεν έχουμε.
Τώρα πια, ίσως όχι τόσο πολλά όσο τις "χρυσές" δεκαετίες των '70 - '80 - μέσα '90. Αλλά, τώρα πια, ούτε στην Ισπανία ή Πορτογαλία αφθονούν επίσης. Αφού μετέτρεψαν τα "θηρία" της Costa del Sol σε εργατικές κατοικίες, άνοιξαν τα μάτια τους και φτιάχνουν κουκλιά - και στην ενδοχώρα. Στην Πορτογαλία, σε κάποιες περιοχές θ' αργήσουν ακόμη (βλ. Albufeira) λόγω Άγγλων ασθενών...
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Δηλαδή αν ήταν ξένων τι θα άλλαζε;
Αν ήταν ξένων θα σημαινε ότι επιβραβεύεται το guid line μιας ξένης εταιρέιας, ως προς τις παροχές και το σέρβις πχ που συμβαινει να εφαρμόζεται σε ένα ποιοτικό και όφορφο χώρο στην Ελλάδα.
Το ότι είναι Ελληνικών σημάινει ότι μάλλον σκεφτόμαστε και το εφαρφμόζουμε σωστά από την αρχή μέχι το τέλος και αυτό νομίζω είναι κάτι. Θα συμφωνήσω και με τον φίλο Babaduma.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Να ξεφύγω από το οικονομικοπολιτικό του πράγματος λοιπόν,που σίγουρα θα με οδηγήσει με ασφάλεια στο off-topic,και να μείνω στο αισθητικό.

Τι σας κάνει να θεωρείτε ότι αυτό το πράγμα είναι ανώτερης αισθητικής;
Είναι απλώς ακόμα ένα υπερπολυτελές κατάλυμα όπως αυτά που υπάρχουν κατά εκατοντάδες σε όλο τον πλανήτη.Σε τι διαχωρίζεται από αυτά;
Προσοχή δεν λέω ότι είναι άσχημο,λέω ότι απλώς δεν διαφέρει αισθητικά και αν δεν αναγραφόταν το μέρος θα μπορούσε να υποθέσει κάποιος πως βρίσκεται οπουδήποτε στον πλανήτη.
Εχεις δικιο.Πραγματι ειναι ενα πολυ ομορφο ξενοδοχειο και ισως δικαια βραβευτηκε,αλλα εχουμε τοσα σπουδαια χαρακτηριστικα αρχιτεκτονικα στοιχεια,που θα μπορουσε να φαινεται οτι ειναι σε ενα ελληνικο νησι.Ειναι αχρωμο και αψυχο.Και σιγουρα οχι ανωτερας αισθητικης.
 

Jovanna

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Πραγματικά άψογο ξενοδοχείο αναφορικά με την ποιότητα υπηρεσιών όσο και για το σύνολό του είναι το ξενοδοχείο Daios στη Θεσσαλονίκη. Γενικότερα χρειαζόμαστε δουλειά στον ξενοδοχειακό τομέα.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Πραγματικά άψογο ξενοδοχείο αναφορικά με την ποιότητα υπηρεσιών όσο και για το σύνολό του είναι το ξενοδοχείο Daios στη Θεσσαλονίκη. Γενικότερα χρειαζόμαστε δουλειά στον ξενοδοχειακό τομέα.
σιγα τις υπηρεσιες που προσφερει το Daios , το μονο καλο ειναι το δωρεαν ψυγειο
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Ψιλοαδιάφορο ξενοδοχείο για να είναι από τα καλύτερα στον κόσμο!!! (έλεος) Στην Ελλάδα έχει αρκετά καλύτερα. Καλά μην πω για τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Ευτυχώς μας διαφώτισε ο Zephx. Άλλωστε η αίσθησή μου είναι ότι όχι μόνο αυτή η λίστα αλλά οι περισσότερες από αυτές τις λίστες είναι για τα σκουπίδια.
 

Jovanna

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Προσωπική άποψη

σιγα τις υπηρεσιες που προσφερει το Daios , το μονο καλο ειναι το δωρεαν ψυγειο
Είναι η εντύπωση που άφησε σε μένα. Πολύ καθαρό, με ωραίο γούστο, πολύ καλή εξυπηρέτηση. Αλλά και από πελάτες για τους οποίους έχω κρατήσει διαμονή στο Daios μου έχουν πει τα καλύτερα. Αν δε μιλούσαμε για μικρό ξενοδοχείο, άλλη μια εξαιρετική πρόταση είναι το ξενοδοχείο The Met.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δε δίνεις στοιχεία όμως! Πού είναι αυτό το ...καλλιτέχνημα;:haha:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ειναι το καλλιτεχνημα για το οποιο μιλαει το τοπικ , το Lindos Blu....Μια φωτο απο πιο μακρια γιατι οι κοντινες δεν "αναδεικνυουν" αρκετα το εκτρωμα....kill 'em all
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Νομίζω πως ο babaduma εννοεί πώς αρκετοί από αυτούς που είχαν τη δυνατότητα να ανοίξουν τέτοια ξενοδοχειακή μονάδα, προτίμησαν να χτίσουν εκτρώματα. Εδώ όμως βλέπουμε μια ξεκάθαρη επιιλογή υπέρ αισθητικής.
Εγώ δεν είπα ότι είναι ανώτερης αισθητικής (με τελεία). Είπα ότι είναι ανώτερης από... (τα άλλα που συνήθως βλέπουμε...)

Και ότι, εμένα τουλάχιστον, μου αρέσει. Όπως θα μου άρεσε και οπουδήποτε αλλού.
παρακαλω ανακαλεστε, εκτιμω τα μελη του φορουμ....:bleh::bleh::bleh:

awww.elitetours.ro_upload_unitReserv_b_oferte_grecia_2012_ofere67fa47c8ee7037f0d3b04fb0ccf7b7a.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.700
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom