Φινλανδία Ελσίνκι ολοήμερη ... τι να επισκεφθώ ?

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια και χαρά στην παρέα ...
Τον Σεπτέμβρη έχω προγραμματίσει για ΜΙΑ και μοναδική ημέρα να επισκεφθώ το Ελσίνκι ...
Θα περάσω απέναντι (από Ταλίν) με ferry boat με αυτοκίνητο και θα ήθελα να πάρω μια μυρωδιά της πόλης ...
Τι προλαβαίνω να δω ?... ποια είναι τα σημαντικότερα "σημεία" που προτείνετε ?
...κάθε βοήθεια δεκτή ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάρε και τη δική μου ημερήσια.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ευφορία-στη-Σκανδιναβία-ή-Σκανδιναβικό-τουρλού-sto-cop-hel.53008/?chapter=10 Θα πάρεις μια καλή γεύση για το που θα κινηθείς στο κέντρο της πόλης. Επίσης αναφέρω και σημεία που ήθελα να δω αλλά δεν πρόλαβα. Αλλά να σε ρωτήσω, τι το θες το αυτοκίνητο στο Ελσίνκι? Βγάλε ένα ημερήσιο εισιτήριο για όλα τα μέσα μεταφοράς και είσαι οκ. Ειδικά τα τραμ είναι πολύ βολικά μέσα στην πόλη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Να μην περάσεις απέναντι με αυτοκίνητο για να επισκεφτείς μία μέρα το Ελσίνκι, κρίμα να το κάψεις. Αν θες οπωσδήποτε να δεις κάτι από Φινλανδία και μιας και θα έχεις αυτοκίνητο πήγαινε Τούρκου, είναι ωραία ημερήσια.
 
Last edited:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
ΩΩΩΩ !!!
Άμεσες και κατατοπιστικότατες απαντήσεις !!!
Πέφτω αμέσως στη μελέτη ,,,,,

Όσο για το αυτοκίνητο έχετε δίκιο αλλά δεν τα έχω και τόσο καλά με τα ΜΜΜ ,,, (ίσως λάθος μου) ...
Όμως θεωρώ ότι το αυτ/το παρέχει καλύτερη ασφάλεια, άνεση σε όλους τους προορισμούς... (Τουρκου πχ) και πολλά άλλα ...
Άλλωστε έχω ήδη εκδώσει/πληρώσει τα εισιτήρια και δεν μπορώ να τα ακυρώσω ...

Για την ιστορία να αναφέρω ότι για 3 άτομα ΚΑΙ αυτοκίνητο αλέ-ρετούρ πλήρωσα το τρομερό ποσό των 59€ !!! (έτσι για σύγκριση με την Ελλάδα...)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
891
Likes
3.069
Βασικά, περπατώντας μπορεῖς σέ μία ἡμέρα νά «βγάλεις» κἄποια ὁρόσημά του. Ξεκίνα ἀπό τήν ὁδόν lonnrotinkatu (ἔχει καί μια ἐκκλησιά στό 6 – Vanha) καί κατευθύνσου ΒΑ.



ῥίχνεις μια ματιά στό πάρκο aesplanadi, συνεχίζεις, διέρχεσαι τόν χῶρο τῆς ἀγορᾶς καί πᾶς μέχρι τήν ὀρθοδόξου δόγματος Uspenski. Κάνεις τά μπρός πίσω, περνᾷς κι ἀπό τόν διαμαρτυρόμενο καθεδρικό καί διά τῆς fabiani σε πάρκο καί στό σιδηροδρομικό σταθμό. Ἡ πορεία σου πλέον δυτικῶς. Διασχίζεις τήν πιό κεντρική λεωφόρο τους (Mannerheim) κι ἄν ἔχεις χρόνο στό οὔτε ζέστη οὔτε κρύο ἐθνικό μουσεῖο καί στην ἐνδιαφέρουσα ἐκκλησία Salomonkatu. Ἄν περισσεύῃ χρόνος, λίγο παραπάνω, ΒΔ, ἕνα πάρκο ἀφιερωμένο στην μοναδική «προσωπικότητα» πού γέννησε ἡ Φινλανδία.
 

Emily_k

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Για την ιστορία να αναφέρω ότι για 3 άτομα ΚΑΙ αυτοκίνητο αλέ-ρετούρ πλήρωσα το τρομερό ποσό των 59€ !!! (έτσι για σύγκριση με την Ελλάδα...)[/QUOTE]

Μα που το βρηκες τοσο φθηνο?Παω και εγω μονοημερη Σεπτεμβρη αλλα δε βρισκω κατω απο 35 το ατομο..
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom