Γενικά Εμβολιασμός για Κεντρική και Νότια Αμερικη

Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα από Χανια.
Είμαι έτοιμος να ξεκινησω ένα ταξίδι 3-5 μηνών στις παρακάτω χώρες.
Μεξικο
Γουατεμαλα
Κολομβια
Ισημερινό
Περου
Βολιβια
Αργεντινη
Ουρουγουαη
Βραζιλια
Ενώειται ότι και σε τροπικά δάση θα μπω και στον Αμαζονιο έστω για λίγο θα πάω και γενικά επειδή θα το κάνω μόνος μου θα είμαι ευέλικτος να πάω όπου θέλω οπότε θέλω.
Με πονοκεφαλιαζουν τα εμβόλια που απαιτούνται όπως
Κίτρινου πυρετού
Υπατιτιδα Α
Τύφου
Είμαι δρομέας μεγάλων αποστάσεων και χειμερινός κολυμβητής και χτύπα ξύλο ως τώρα δεν αντιμετωπιζω θέματα υγείας αλλά δεν παίρνω ποτέ αντιβιωσεις για πονοκέφαλο ή κρύωμα και γενικα αποφεύγω φάρμακα εκτός πριν χρόνια που αναγκαστικά πήρα αντιβιωση για πρήξιμο στο μάγουλο από απονευρωση και από ενα αλλεργικό εξάνθημα ..
Αν κάποιος έχει πάει σε αυτές τις χώρες ας με ενημερώσει αν έκανε ή δεν εκανε εμβόλια και αν από τότε έχει παρατηρήσει αλλαγη στην υγεία του.
Εχω ήδη ενημερώσει το ΚΕΛΠΝΟ στη Αθήνα και εδώ στα Χανιά και μου έχουν συστήσει εμβολιασμούς χωρίς δεύτερη κουβέντα
Αλλά θέλω και γνώμη απλών ταξιδιωτών που έχουν πάει σε αυτά τα μέρη για να αποφασισω αν θα κάνω η όχι.
Σαφώς κατανοώ τους κινδύνους αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αλλοιωσω την καλή υγεία μου για ένα ταξίδι..
Δεν είμαι σίγουρος αν οι εμβολιασμοι αυτοί στη ηλικία μου αφήνουν κουσουρια.
Ευχαριστώ πολυ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα Δημήτρη.
Μπορώ να σου πω για Κολομβία, Αργεντινή, Ισημερινό και Βραζιλία. Σε αυτές τις χώρες λοιπόν, σε κάποια εθνικά πάρκα(πχ Ταϋρόνα στην Κολομβία) σου ζητάνε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού. Στον Αμαζόνιο, ανάλογα με το πού θα πας, μπορεί να το χρειάζεσαι και πάλι μπορεί και όχι. Ενδέχεται να σου το ζητήσουν και κατά την είσοδό σου στη Γουατεμάλα. Ή να μη σε αφήσουν να πραγματοποιήσεις την πτήση για αυτή τη χώρα, αν δεν το έχεις(συνέβη σε μια φίλη μου για Κόστα Ρίκα). Προσωπικά πήγα χωρίς κανένα εμβόλιο στις υπόλοιπες χώρες και έκανα αυτό του κίτρινου πυρετού ενόσω ήμουν στην Κολομβία.Επειδή πρέπει να το έχεις κάνει τουλ. 10 μέρες πριν, θα σου σύστηνα να μην το κάνεις ήδη και να αποφασίσεις εκεί αν θα το κάνεις(πας σε έναν κόκκινο σταυρό-cruz roja με διαβατήριο, πληρώνεις ανάλογα τη χώρα και στο κάνουν αμέσως). Για τα υπόλοιπα εμβόλια δε θεωρώ ότι τα χρειάζεσαι. Προσοχή μόνο από πού τρως, με τους κανόνες υγιεινής κλπ, έχε τα μάτια σου ανοιχτά και δε θα γίνει τίποτα.
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα Δημήτρη.
Μπορώ να σου πω για Κολομβία, Αργεντινή, Ισημερινό και Βραζιλία. Σε αυτές τις χώρες λοιπόν, σε κάποια εθνικά πάρκα(πχ Ταϋρόνα στην Κολομβία) σου ζητάνε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού. Στον Αμαζόνιο, ανάλογα με το πού θα πας, μπορεί να το χρειάζεσαι και πάλι μπορεί και όχι. Ενδέχεται να σου το ζητήσουν και κατά την είσοδό σου στη Γουατεμάλα. Ή να μη σε αφήσουν να πραγματοποιήσεις την πτήση για αυτή τη χώρα, αν δεν το έχεις(συνέβη σε μια φίλη μου για Κόστα Ρίκα). Προσωπικά πήγα χωρίς κανένα εμβόλιο στις υπόλοιπες χώρες και έκανα αυτό του κίτρινου πυρετού ενόσω ήμουν στην Κολομβία.Επειδή πρέπει να το έχεις κάνει τουλ. 10 μέρες πριν, θα σου σύστηνα να μην το κάνεις ήδη και να αποφασίσεις εκεί αν θα το κάνεις(πας σε έναν κόκκινο σταυρό-cruz roja με διαβατήριο, πληρώνεις ανάλογα τη χώρα και στο κάνουν αμέσως). Για τα υπόλοιπα εμβόλια δε θεωρώ ότι τα χρειάζεσαι. Προσοχή μόνο από πού τρως, με τους κανόνες υγιεινής κλπ, έχε τα μάτια σου ανοιχτά και δε θα γίνει τίποτα.
Σε ευχαριστώ πολύ..το θέμα μου είναι όχι αν μου επιτρέψουν να μπω στη χώρα αλλά αν όντως διατρεχω κίνδυνο να πάρω από τα κουνούπια αυτές τις ασθένειες..για μαλάρια και για δαγκειο πυρετό ξέρω ότι δεν υπάρχει εμβόλιο .. τουλάχιστον του κίτρινου να το κανω και να έχω το κεφαλι μου ήσυχο..έχω δει το χάρτη και ακομα και Αμαζονιο να μην.παω είναι παντού ακόμα και.στους καταρράκτες ιγκουαζου..
Καλή συνέχεια εφόσων συνεχίζεις το ταξίδι σου..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Γενικά αυτά είναι προσωπικές επιλογές. Απλά δε γνωρίζω και πολλά άτομα που να την έπαθαν χωρίς τα εμβόλια(δηλαδή γνωρίζω δύο μόνο, από τους άπειρους που συνάντησα που είχαν τον ιό Ζίκα και σιγά!). Δηλαδή και εγώ σε αυτές τις περιοχές όταν είχα πάει δεν είχα εμβόλια και με τσίμπησαν άπειρα κουνούπια(ούτε και αντικουνουπικό είχαμε, όχι πως κάνουν κάτι σε τέτοιες περιοχές), όπως και κανείς από τους συνταξιδιώτες μου. Για μένα το θέμα είναι οι επιπτώσεις που θα έχεις αν θα κολλήσεις(σκέψου πόσες πιθανότητες έχεις να κολλήσεις και πόσες πιθανότητες ΑΝ κολλήσεις, να πάθεις κάτι σοβαρό και μη αναστρέψιμο) και οι επιπτώσεις του ίδιου του εμβολίου στον οργανισμό. Προσωπικά δεν ήθελα να το κάνω αλλά αναγκάστηκα γιατί δε θα με άφηναν να μπω στο πάρκο(και τελικά δεν πήγα κιόλας:rolleyes-80:). Εν κατακλείδι αν αυτό που σε απασχολεί είναι αν κάποιος είχε επιππτώσεις με τον εμβολιασμό, προσωπικά δεν είχα.
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Γενικά αυτά είναι προσωπικές επιλογές. Απλά δε γνωρίζω και πολλά άτομα που να την έπαθαν χωρίς τα εμβόλια(δηλαδή γνωρίζω δύο μόνο, από τους άπειρους που συνάντησα που είχαν τον ιό Ζίκα και σιγά!). Δηλαδή και εγώ σε αυτές τις περιοχές όταν είχα πάει δεν είχα εμβόλια και με τσίμπησαν άπειρα κουνούπια(ούτε και αντικουνουπικό είχαμε, όχι πως κάνουν κάτι σε τέτοιες περιοχές), όπως και κανείς από τους συνταξιδιώτες μου. Για μένα το θέμα είναι οι επιπτώσεις που θα έχεις αν θα κολλήσεις(σκέψου πόσες πιθανότητες έχεις να κολλήσεις και πόσες πιθανότητες ΑΝ κολλήσεις, να πάθεις κάτι σοβαρό και μη αναστρέψιμο) και οι επιπτώσεις του ίδιου του εμβολίου στον οργανισμό. Προσωπικά δεν ήθελα να το κάνω αλλά αναγκάστηκα γιατί δε θα με άφηναν να μπω στο πάρκο(και τελικά δεν πήγα κιόλας:rolleyes-80:). Εν κατακλείδι αν αυτό που σε απασχολεί είναι αν κάποιος είχε επιππτώσεις με τον εμβολιασμό, προσωπικά δεν είχα.
Έστω αυτό του κίτρινου πυρετού θα το κάνω και θα είμαι πιο χαλαρός ότι τουλάχιστον κίτρινο πυρετό δεν θα παθω..ή ζυγαριά γέρνει εκεί από το αν έχω μέλλοντικες επιπτώσεις από το εμβόλιο.ευχαριστω και πάλι και.σου προτείνω επειδή γράφεις πολύ ωραία να αρχισεις ένα μπλογκ ...αν το κάνεις σε ξένη γλώσσα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει επιτυχία και.να έχεις κρούσεις από εταιρείες να διαφημίζουν τα προϊόντα τους σε σένα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καλημέρα Δημήτρη.
Μπορώ να σου πω για Κολομβία, Αργεντινή, Ισημερινό και Βραζιλία. Σε αυτές τις χώρες λοιπόν, σε κάποια εθνικά πάρκα(πχ Ταϋρόνα στην Κολομβία) σου ζητάνε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού.
Στην Αργεντινή που σου ζητήσανε το εμβόλιο αυτό;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μου το ζητήσανε στην Αργεντινή. Δεν το διατύπωσα σωστά. Ήθελα να πω πως εγώ σε αυτές τις χώρες πήγα και σε κάποια εθνικά πάρκα στο ζητάνε, οι χώρες δηλαδή αναφερόταν στο ότι μόνο γι αυτές μπορώ να μιλήσω, όχι ότι σε κάθε μία από αυτές μου το ζήτησαν. Πφφφ πάλι δε ξέρω αν διατυπώθηκε σωστά...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δε μου το ζητήσανε στην Αργεντινή. Δεν το διατύπωσα σωστά. Ήθελα να πω πως εγώ σε αυτές τις χώρες πήγα και σε κάποια εθνικά πάρκα στο ζητάνε, οι χώρες δηλαδή αναφερόταν στο ότι μόνο γι αυτές μπορώ να μιλήσω, όχι ότι σε κάθε μία από αυτές μου το ζήτησαν. Πφφφ πάλι δε ξέρω αν διατυπώθηκε σωστά...

Νομίζω τώρα το διατύπωσες πιο ξεκάθαρα.:)
Οκ,απλώς είχα απορία.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Θα ητανε καλο να κανεις τα εμβολια γτ πουε δεν ξερεις,εγω το 2011 στο πρωτο ταξιδι Νοτιο Αμερικη εκανα για κιτρινο πυρετο (ισχυει για 10 χρονια) Ηπατιτιδα Α και Β γιατι οταν θα μεινεις τοσο καιρο και σε δεκαδες χοστελ δεν ξερεις τι γινετε.Καλο θα ηταν σαν πρωτη φορα να κανεις και μια ταξιδιωτικη ασφαλιση κοστος περιπου 30-40 για καθε μηνα.
Εμενα δεν ζητηθηκε πουθενα να δειξω αν εχω κανει εμβολια.Απο Περου στο Ικιτος ταξιδεψα μεχρι Ταμπανινγκα Βραζιλια με καραβακι στον Αμαζονιο δεν εμεινα ομως στη ζουγκλα.Ειχα μαζι μου και τα χαπια της μαλαριας αν θα τα χρειαζομουνα.Υπσρχουν 2 καηγοριες για μαλαρια αυτα που τα παιρνεις καθε εβδομαδα και μπορει να προκαλεσοθν καποιες παρενεργειες και τα αλλα που ειναι καθημερινης χρησης ποιο ελαφρια.
Εγω εχω βγαλει ηδη εισιτηριο για Χιλη το Γεναρη με επιστροφη μετα απο 4 μηνες.Το ταξιδι που θα κανεις ειναι συναρπαστικο και θα σου μεινει αξεχαστο.
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ.Φευγω και εγώ 31/12 για Χιλή όπου από τις 4 /1 θα αρχίσω ένα ταξίδι με την γνωστή βρετανική εταιρεία Oasis Overland και θα καλύψουμε μέχρι 23/2 Χιλή ,Αργεντινη ,Παταγωνία ,Γη του Πυρος,και μετά μέσω Μπουένος Άιρες θα μπούμε στην Βραζιλία και θα επισκεφτουμε Καταρράκτες Ιγκουαζου,Πανταναλ για να τερματίσουμε στο Ρίο ακριβώς πάνω στην αρχή του Καρναβαλιού..
Μετά επειδή θα έχω να διαθέσω ακόμα χρόνο μέχρι τα μέσα Απριλίου η θα συνεχίσω μόνος μου για δύο βδομάδες στη Βραζιλία και μετά θα μπω Κολομβία,η θα πάω από Βολιβία,Περού ,Ισημερινό ή μόνος ή με την εταιρεία που κάνει τη διαδρομή Ρίο -Κιτο από την αντίστροφη μεριά και με βολεύει..Θα δω..
Κάνωνικα μπορούσα να άρχιζα από Κίτο για Ριο στις 11 Νοεμβρίου αλλά το σκεφτωμουνα και τελικά αποφάσισα να βρω το γκρουπ στο Σαντιάγκο.Παντως εάν ταξιδεύεις μόνος σου και ενδεχωμενος να σε ενδιαφέρει να προγραματισουμε κάτι μαζί εγώ μετά τη λήξη του Καρναβαλιού δηλαδή τις πρώτες μέρες του Μαρτίου και μέχρι 20 Απρίλη ίσως έως και τέλος του μήνα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
Αυτή την Τρίτη έχω ραντεβού για εμβολιασμό .
Θα κάνω κίτρινο πυρετό,Τύφο και το Boistrix polion που είναι τετραπλό εμβόλιο ..
Ίσως να κάνω και υπατιτιδα Α καθώς έχω ανοσία στην Β αλλά θα αποφασίσω αργότερα..
Αν θες επικοινωνία μαζί μου το μέιλ μου είναι. τηλέφωνο δεν γράφω γιατι δεν ξέρω αν είναι εφικτό με το σάιτ..
Εδώ είμαι πάντως αν σε ενδιαφέρει να τα πούμε.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ http://www.travelstories.gr/community/help/terms απαγορεύεται η παράθεση προσωπικών στοιχείων. Γιαυτό το λόγο το email σου διαφράφηκε. Μπορείς να το γνωστοποιήσεις μέσω προσωπικου μηνύματος. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom