Βραζιλία Εμβόλια για Βραζιλία-Ποια και πού να απευθυνθώ

PeaceWarrior

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Ιαπωνία
Γεια σας,
Σκοπεύω να ταξιδέψω στη Βραζιλία τον Αύγουστο. Ποια εμβόλια πρέπει να κάνω (π.χ. έχω ακούσει για αυτό με τον κίτρινο πυρετό) και πού μπορώ να απευθυνθώ? Επίσης ποια ταξιδιωτική ασφάλεια μπορώ να κάνω?
Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη,
Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Που θα πας? Αν μείνεις στις μεγάλες πόλεις (Rio, Sao, Salvador κλπ) & τις πολύ τουριστικές περιοχές (π.χ. Iguacu), πρακτικά δε χρειάζεσαι τίποτα, δεν υπάρχει κίνδυνος. Αντίθετα, αν πας στα βάθη του Αμαζονίου, κι αυτά που ζητάνε λίγα είναι....
 

PeaceWarrior

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Ιαπωνία
Μάλλον θα επισκεφτώ το Rio de Janeiro ή κάποια άλλη μεγάλη πόλη κατά τη διαμονή μου. Επομένως το περιβάλλον είναι κάπως ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι κυρίως αν υπάρχουν κάποια υποχρεωτικά εμβόλια τα οποία αν δεν έχω κάνει θα με εμποδίσουν να ταξιδέψω (κι αν ναι πού θα πρέπει να πάω για να τα κάνω, ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μάλλον θα επισκεφτώ το Rio de Janeiro ή κάποια άλλη μεγάλη πόλη κατά τη διαμονή μου. Επομένως το περιβάλλον είναι κάπως ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι κυρίως αν υπάρχουν κάποια υποχρεωτικά εμβόλια τα οποία αν δεν έχω κάνει θα με εμποδίσουν να ταξιδέψω (κι αν ναι πού θα πρέπει να πάω για να τα κάνω, ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θα πρεπει να ρωτησεις στο υγειονομικο της νομαρχιας σου.Εκει τα κανεις. Υποχρεωτικα δεν ειναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον θα επισκεφτώ το Rio de Janeiro ή κάποια άλλη μεγάλη πόλη κατά τη διαμονή μου. Επομένως το περιβάλλον είναι κάπως ελεγχόμενο. Αναρωτιέμαι κυρίως αν υπάρχουν κάποια υποχρεωτικά εμβόλια τα οποία αν δεν έχω κάνει θα με εμποδίσουν να ταξιδέψω (κι αν ναι πού θα πρέπει να πάω για να τα κάνω, ποιος είναι ο αρμόδιος φορέας).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Υποχρεωτικά δεν υπάρχουν. Πέρισι πήγα Ρίο de Janeiro & Foz do Iguacu, χωρίς να κάνω κανένα απολύτως εμβόλιο. Και δε νομίζω ότι το να πας για 5-10 μέρες σε πόλεις είναι λόγος να κάνεις εμβόλια...
 

PeaceWarrior

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Ιαπωνία
Θα μείνω περίπου ένα μήνα οπότε ίσως να χρειαστούν κάποια. Θα πάρω να ρωτήσω την Νομαρχία. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

NIKOLA

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας,
Σκοπεύω να ταξιδέψω στη Βραζιλία τον Αύγουστο. Ποια εμβόλια πρέπει να κάνω (π.χ. έχω ακούσει για αυτό με τον κίτρινο πυρετό) και πού μπορώ να απευθυνθώ? Επίσης ποια ταξιδιωτική ασφάλεια μπορώ να κάνω?
Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη,
Ευχαριστώ
καλησπερα peace warrior με ενδιαφερει και εμενα να ταξιδεψω τον αυγουστο για σαο παολο αλλα δεν εχω ιδεα τι χαρτια χρειαζομαι να βγαλω αρκει μονο η εκδοση διαβατηριου?τα εισητηρια ποσο κοστιζουν και πως τα εκλεισες?μεσω πρακτορειου η ιντερνετ στο air tickets ισχυουν αυτα που που βγαζει?ευχαριστω προκαταβολικα
 

PeaceWarrior

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Ιαπωνία
Γεια σου! Λοιπόν για τη Βραζιλία δεν χρειάζεται βίζα, αρκεί το διαβατήριό. Φρόντισε να το βγάλεις σύντομα γιατί καμιά φορά αργούν. Τα εισιτήρια τα έκλεισα μέσω Ίντερνετ από ελληνικό σάιτ, (το βρήκα μέσω του isic.gr) βγάλε για καλό και για κακό και μια ασφάλεια μιας και το ταξίδι είναι τόσο μακρινό. Τα εισιτήρια είναι κάπως ... ακριβά. Υπολόγισε γύρω στα 1500 (+- 200) ανάλογα με τις ημερομηνίες που θα διαλέξεις. Όσο περισσότερο περιμένεις τόσο οι τιμές ανεβαίνουν.
Επίσης, όσον αφορά τα εμβόλια δεν είναι υποχρεωτικά. Η νομαρχία προτείνει αυτό για τον κίτρινο πυρετό και προστασία για ελονοσία. Αν θα τα κάνεις επαφίεται σε σένα.
Για οτιδήποτε άλλο οι ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom