Ενθύμια(Souvenirs)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Souvenirs αγοράζετε μόνο από τα μέρη που μένετε η απλά και από μέρη που πάτε βόλτα σαν μονοήμερο;
Η αρχή μου είναι να αγοράζω μόνο από τα μέρη μου έχω μείνει, όχι από τις επισκέψεις.
Προτιμώ τα μαγνητάκια που δείχνουν μια χαρακτηριστική εικόνα από κάποιο μέρος :)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις ανακάλυψα το θέμα και θα σας πω μια ιστορία (έλα που δε θέλετε).

Πρόσφατα γύρισα από Λειψούς, έχοντας αγοράσει ένα μαγνητάκι το οποίο και κατάφερα να βρω με μεγάλη δυσκολία. Η κυρία που είχε το μαγαζί δεν ήταν ποτέ εκεί, χρειάστηκε τηλέφωνο (στο οποίο δεν απάνταγε) για να μας ξαναπάρει πίσω για να κλείσουμε εν τέλει ραντεβού(!). Περιπέτεια.

Γυρίζοντας Σάμο όμως δεν βρίσκαμε πουθενά το μαγνητάκι! 'Έφερα το σπίτι τα πάνω κάτω αλλά τελικά καταλήξαμε ότι πετάχτηκε μαζί με μια σακούλα από γλυκά που είχαμε αγοράσει (όχι για εμάς, για κάποιους από το χωριό).
Προσωπικά τρελάθηκα και άρχισα να ψάχνω το ίντερνετ να βρω μαγνητάκι Λειψών! Δεν θα το άφηνα να περάσει έτσι! Βρήκα λοιπόν στο ebay, ένα ωραιότερο από το "χαμένο". Με μόλις 6 ευρώ θα το αντικαθιστούσα.

Πλησιάζουν οι μέρες να φτάσει το μαγνητάκι (από Κίνα τελικά) και σαφώς είμαι υπερήφανος για αυτό το "κατόρθωμά" μου όταν....μαντέψτε: ψάχνοντας η σύζυγος στη βαλίτσα (που είχα ενδελεχώς ψάξει) το βρήκε....

Μόλις φτάσει το....κινέζικο θα τα ανεβάσω. Μην μείνετε και με την αγωνία.
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Πείτε μου λίγο την γνώμη σας γιατί έχω φάει ένα κόλλημα.

Souvenirs αγοράζετε μόνο από τα μέρη που μένετε η απλά και από μέρη που πάτε βόλτα σαν μονοήμερο;
Από παντού και πάντα. Ακόμα και από μέρη που πέρασα με το αυτοκίνητο και σταμάτησα για έναν καφέ. Όπως το βλέπει ο καθένας, για μένα κομμάτι του ταξιδιού είναι και αυτά.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ενας ακόμα και εγώ που κάθε μέρος που πάω πέρνω πάντα το κλασσικό μαγνητάκι για το ψυγείο.Μαγνητάκι το κάνω μόνο σε πόλεις /χώρες του εξωτερικού και Ελλάδα προτιμώ τοπικά προιόντα αν έχει κάτι χαρακτηριστικό ο τόπος.
Μαζί με τα μαγνητάκια πέρνω σε κάθε χώρα που πάω ένα σουβενίρ.Από Ισλανδία πήρα ένα κερί από ηφαιστειακή πέτρα γύρω γύρω σε σχήμα ηφαιστείου που όταν το ανάβεις είναι σαν την λάβα η φλόγα.
Από Ισπανία πήρα μία βεντάλια και καπελάκι Formula 1 από το GRAND PRIX της Βαρκελώνης και ένα μπρελόκ Φερράρι από τη μπουτίκ που το έχω ακόμα στα κλειδιά του αυτοκινήτου και ας με κοροιδεύουν οι φιλοι μου που τα βάζω στη μίζα του POLO :p .Από Ιρλανδία πήρα ένα τριφύλλι με τον κλασσικό τύπο με το πράσινο καπέλο του ST PATRICK σαν μινιατούρα και φυσικά ένα καλό Ιρλανδικό ουίσκι.
Από Ελλάδα πήρα το αθάνατο λουλούδι σεμπρεβίβα ,ρακόμελο από την Κρήτη και κρασί λευκό από οινοποιείο στη Σαντορίνη που επισκέφτηκα.
 
Last edited:

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σουβενίρ θα αγοράσω από οποιοδήποτε μέρος πάω και αφιερώσω κάποιες ώρες στο να το περιηγηθώ και να δω κάποιο αξιοθέατό του, ακόμα και αν είναι για κάποιες ώρες. Αν ''περάσω'' απλά από κάπου ή κάτσω μόνο για ένα καφέ χωρίς να έχω δει κάτι από αυτό το μέρος, δεν παίρνω τίποτα. Σε κάθε ταξίδι μου πάντα μα πάντα θα αγοράσω μαγνητάκι (κι όχι μόνο ένα), αλλά και καρτ ποστάλ.
Είχα αρχίσει και μάζευα επίσης αυτές τις κρυστάλλινες μπάλες που έχουν μέσα νερό και ένα χαρακτηριστικό αξιοθέατο του μέρους που επισκέφθηκα, αλλά με τον καιρό αρχίζουν και γέρνουν τα αξιοθέατα στο εσωτερικό και ξενερώνω, οπότε πλέον δεν αγοράζω τέτοιες από παντού. Γενικώς λατρεύω τα σουβενίρ και χαλάω ένα ποσό για αυτά πάντα στα ταξίδια. Ένα αγαπημένο μου αναμνηστικό που δεν μου κόστισε τίποτα, είναι άμμος από την έρημο Σαχάρα που πήρα φεύγοντας από εκεί πέρσυ στο Μαρόκο και την έχω βάλει σε ένα γυάλινο μικρό μπουκαλάκι☺

Υ.Γ. Αυτό ήταν το θέμα από το οποίο ανακάλυψα το αγαπημένο φόρουμ. Κάνοντας αναζητήσεις στο διαδίκτυο για σουβενίρ 9 χρόνια πριν, μου πέταξε το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό ήταν. Μπήκα στο φόρουμ και κόλλησααα
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
μαγνητάκια - γεμάτο το ψυγείο από δαύτα - κουτιά μεταλλικά, σπιτάκια, κοχύλια και σοκολάτες, αλλά αυτές τις τρώω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
μαγνητάκια - γεμάτο το ψυγείο από δαύτα - κουτιά μεταλλικά, σπιτάκια, κοχύλια και σοκολάτες, αλλά αυτές τις τρώω!
Αρκετά χρόνια πριν έφερα από κάπου(δεν θυμάμαι..) σοκολάτες-μινιατούρες-μπουκαλάκια από διάφορα γνωστά ποτά.Τις έβαλα σε μια βιτρίνα και τις ξέχασα.Μετά από καιρό είχαν λιώσει/παραμορφωθεί.Κακώς που δεν τις έφαγα εγκαίρως :(
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αρκετά χρόνια πριν έφερα από κάπου(δεν θυμάμαι..) σοκολάτες-μινιατούρες-μπουκαλάκια από διάφορα γνωστά ποτά.Τις έβαλα σε μια βιτρίνα και τις ξέχασα.Μετά από καιρό είχαν λιώσει/παραμορφωθεί.Κακώς που δεν τις έφαγα εγκαίρως :(
κρίμα! ουφ!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
μαγνητάκια - γεμάτο το ψυγείο από δαύτα - κουτιά μεταλλικά, σπιτάκια, κοχύλια και σοκολάτες, αλλά αυτές τις τρώω!
Τι θα έλεγες για μια φωτογραφία του ψυγείου σου ; ;)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Να τα σοκολατάκια-σουβενίρ.Δεν φαίνονται αλλά είναι παραμορφωμένα.Δεν τολμάω να τα φάω τώρα...
Εμένα πάλι η φωτογραφία μου θυμίζει τα σοκολατάκια με αλκοόλ της Anthon Berg που υπάρχουν σε όλα σχεδόν τα duty free ανά την Ευρώπη.
https://athens.shopdutyfree.com/en/anthon-berg-chocolate-liqueurs-400g
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom