Ενθύμια(Souvenirs)

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα μαγνητάκια παλιά δε μου άρεσαν καθόλου, οπότε ποτέ δεν αγόραζα. Στην πορεία έτυχε να πέσω πάνω σε κάποια πιο χαριτωμένα, οπότε βρήκαν τη θέση τους στο ψυγείο.

Εκτός από αυτά, αγοράζω και ποδιές για την κουζίνα. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση, μόνο αν βρω κάτι να μου αρέσει ιδίαίτερα.

Τέλος, ανάλογα το μέρος που ταξιδεύουμε, μπορεί να φέρουμε κάποια κρασιά ή/και κάποια φαγώσιμα (πχ. chorizo από την Ισπανία, γεμιστά τυράκια από την Ολλανδία, λουκάνικα από τη Γερμανία κλπ), έτσι ώστε να μείνει λίγο περισσότερο η ανάμνηση του κάθε μέρους, μετά την επιστροφή μας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μαθαίνουμε και καινούριες λέξεις εδώ.
Καλά το πληκτρολόγιό σου δέχτηκε να την γράψει αυτή τη λέξη;
Εγώ αν δοκιμάσω θα με χαστουκίσει.
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Καρτ ποστάλ, μαγνητάκια, σελιδοδείκτες, αλλά τα πιο αγαπημένα μου είναι τα σπιτάκια μινιατούρες, αντιπροσωπευτικά της αρχιτεκτονικής της χώρας ή της περιοχής που βρίσκομαι.
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
αν και οι γυρω μου συνηθως αγοραζουν (βλ. χαρακτηριστικα πχ η μανα εχει κανει το ψυγειο ΟΗΕ)
εγω... σπανια θα αγορασω κατι επιπλεον για ενθυμιο... οταν γυρναω ομως Αθηνα μαζευω αποδειξεις, εισητηρια, flyers, χαρτες τα βαζω ολα μαζι σε μια ωραια αναμνηστικη σακουλα την οποια και αποθηκευω στο συρταρι ακριβως πανω απο την αντιστοιχη του προηγουμενου ταξιδιου και παει λεγοντας. Το κανω εδω και 2-3 χρονια αυτο αν και ακομα δεν εχω νιωσει την αναγκη να ανατρεξω, λετε αδικα να παιδευομαι?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.328
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαθαίνουμε και καινούριες λέξεις εδώ.
Καλά το πληκτρολόγιό σου δέχτηκε να την γράψει αυτή τη λέξη;
Εγώ αν δοκιμάσω θα με χαστουκίσει.
Είδες; Βοηθώ στην επιμόρφωσή σας.:)
Η αλήθεια είναι πώς τα ελληνικά μου πάνε κατά διαόλου.:roll:

Πάντως εκτός από φαγητοειδή, συχνά χρησιμοποιώ και τις λέξεις σοκολατοειδή, μπισκοτοειδή και άλλα παρόμοια!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πολυ αγαπημενο θεμα,τα σουβενιρς.Ειμαι και εγω φαν, οποτε παιρνω διαφορα ειδη,που ειπωθηκαν ηδη παραπανω.Αυτο που παιρνω παντα,φυσικα ειναι μαγνητακια.Προσπαθω να βρισκω απο καθε πολη που επισκεπτομαι.
Εσχατως,πηρα και μια σειρα σπιτακια φλαμανδικης αρχιτεκτονικης τα οποια εχω βαλει στις ακρες μιας μινιατουρας του δημαρχειου των Βρυξελλων.Ομολογω οτι μου αρεσε πολυ κατι τετοιο!
Αν ειχα χωρο,θα ηθελα να αγοραζω πιο πολλες,μεγαλυτερες μινιατουρες κτιριων ή διακοσμητικα πιατα απο διαφορες πολεις (εχω λιγα,δεν υπαρχει αλλο σημειο να βαλω και αλλα).Το ιδιο ισχυει με κατι καμβαδες που εχω παρει απο μουσεια,οι οποιοι στολιζουν το σαλονι.
Τον Ιουλιο στη Ροδο,με μεγαλη δυσκολια συγκρατηθηκα και δεν πηρα διαφορα ΄΄μεσαιωνικα΄΄ αναμνηστικα (ιπποτες).Τελικα,θα επρεπε να περιοριζαμε τα εξοδα σε φαγητο και να διναμε πιο πολλα σε τετοιου ειδους αγορες.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αν και δεν ήμουν οπαδός στα μαγνητάκια τωρα τελευταία εχω αρχίσει και τα μαζεύω καθως είναι μικρά σε μεγεθος,οικονομικά, τα έχεις ολα μαζεμένα και το σημαντικότερο τα βλέπεις καθε μέρα οταν πας να ανοίξεις το ψυγείο και σου ανοίγουν την όρεξη για αλλο ενα ταξίδι!
Εχω μαζέψει διάφορα αντιπροσωπευτικά αντικείμενα απο διάφορες χώρες ,απο σπαθιά και σημαίες μέχρι μουσικά όργανα. Επίσης εχω σε μπουκαλάκια άμμο απο την Σαχάρα απο τρεις διαφορετικές χώρες Μαρόκο,Τυνησία, Αίγυπτο και πέτρες απο την Ακοκανγκουα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εγω παιρνω παντα με τα ταλευταια μου λεφτα( στο κτελ/αεροδρομιο/σταθμο) 2-3 τοπικες μπυρες και ενα πακετο πατατακια της περιοχης π.χ στην ινδια πατατακια μασσαλα (αν και ελλαδα δε τρωω ποτε πατατακια) και τις κουβαλαω στο backpack με προσοχη με στοχο να μη τις πιω ελλαδα...

Κλασσικα στις πρωτες μερες σπιτι θα ξεμεινω απο αλκοολ και θα τις πιω...τουλαχιστον ομως εχω και τα καταλληλα πατατακια
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α,ναι.Κρατάω και κάποια χρήματα,μικρής αξίας εννοείται,από χώρες με άλλο νόμισμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.101
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom