Ενοικίαση Αυτοκινούμενου (camper)

Costa K.1972

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Αγαπώ την φύση, την περιπέτεια και τις αυθόρμητες εναλλαγές στις διακοπές μου. Επίσης λόγω κορονοιου είναι ο ασφαλέστερος τρόπος διακοπών γιατί αποφεύγω συνωστισμό και πολυπληθή τουριστικά θέρετρα!
 

Attachments

MariaVag

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Λοιπον καλησπερα στην παρεα,λογω την καταστασης που επικρατει σε ολο τον κοσμο με την πανδημια οι φυσιολογικες διακοπες στο εξωτερικο δυστηχως κοβονται,ετσι μου ηρθε η ιδεα για road trip στην ελλαδα η και στις κοντινες χωρες,γνωριζει κανενας καποιο site που να νοιακιαζουν τροχοσπιτα γιατι ολα αυτα που βρηκα ειναι κρητη,και βρισκομαι θεσσαλονικη


Ευχαριστω οποιον βοηθησει καλη συνεχεια να εχετε
:)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Λοιπον καλησπερα στην παρεα,λογω την καταστασης που επικρατει σε ολο τον κοσμο με την πανδημια οι φυσιολογικες διακοπες στο εξωτερικο δυστηχως κοβονται,ετσι μου ηρθε η ιδεα για road trip στην ελλαδα η και στις κοντινες χωρες,γνωριζει κανενας καποιο site που να νοιακιαζουν τροχοσπιτα γιατι ολα αυτα που βρηκα ειναι κρητη,και βρισκομαι θεσσαλονικη


Ευχαριστω οποιον βοηθησει καλη συνεχεια να εχετε
:)
Καλημέρα,

Δες εδώ
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλησπέρα!

Έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα να γίνει ενοικίαση camper με παρέα για ταξίδι στην Ελλάδα, μάλλον για λίγες μέρες αρχικά (μένουμε Αθήνα όλοι). Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Με μια αναζήτηση που έκανα στο google μάλλον δεν είναι και τόσο ευχάριστα τα πράγματα, βρήκα ελάχιστους που να ασχολούνται με την ενοικίαση αυτοκινούμενων. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο, σχετικά πρόσφατα;
Η φιλοσοφία των διακοπών με αυτοκινούμενο είναι αντίστοιχη με τις διακοπές με ιστιοφόρο που πολλοί ονειρεύονται, με όλα τα θετικά που για μένα υπερισχύουν, αλλά και αρνητικά που αυτές εμπεριέχουν.

Για μένα προσωπικά είναι από τους αγαπημένους μου τρόπους διακοπών μαζί με τις διακοπές με ιστιοπλοϊκό αν και δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να τον πραγματοποιώ συχνά.

Από την σχετικά μικρή μου εμπειρία σε camper tours στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, αποκόμισα τις καλύτερες εντυπώσεις και είναι ο τρόπος που θα επέλεγα να ταξιδεύω ξανά και ξανά όταν οι συνθήκες μου το επιτρέπουν.

Αυτού του είδους οι διακοπές απευθύνονται κυρίως σε όσους θέλουν να πραγματοποιήσουν road trips γνωρίζοντας πολλούς και διαφορετικούς προορισμούς χωρίς περιορισμούς και όρια.

Δεν θα το συνιστούσα σε αυτούς που απλά θέλουν να επισκεφθούν έναν συγκεκριμένο προορισμό να αράξουν σε ένα οργανωμένο camping με τις όποιες παροχές αυτό τους προσφέρει και να απολαύσουν απλά τις διακοπές που θα έκαναν με ένα ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο ή και με μια σκηνή ακόμα.

Επιλέγοντας αυτόν τον τρόπο διακοπών δεν σε απασχολήσει το που και πότε θα διανυκτερεύσεις ,που και πότε θα φας όπως και το πότε θα φτάσεις και θα αναχωρήσεις.

Όλοι γνωρίζουμε πόσες ώρες αναζήτησης και προγραμματισμού χρειάζονται τα ταξίδια πολλαπλών προορισμών μέσω αεροπορικών, ακτοπλοϊκών σιδηροδρομικών και οδικών συνδέσεων όχι μόνο για τη χάραξη του πλάνου των επιθυμητών διαδρομών αλλά και των αναγκαίων διανυκτερεύσεων καθώς και της ανάγκης σίτισης.

Ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα λοιπόν των διακοπών με αυτοκινούμενο είναι ότι δεν θα χρειαστείτε να κάνετε τίποτε παραπάνω από το να ορίσετε σημείο αφετηρίας και άφιξης με τα ενδιάμεσα σημεία ενδιαφέροντος.

Μόνο και μόνο για αυτό το αίσθημα της ελευθερίας που σου προσφέρει αξίζει να ζήσεις αυτή την εμπειρία έστω και για μια φορά στη ζωή σου!


Δυστυχώς οι τιμές ενοικίασης στην Ελλάδα στην υψηλή περίοδο είναι σχεδόν απαγορευτικές ιδιαίτερα αν πρόκειται για λίγα άτομα. Θα συνέφερε σε περίπτωση που αποφασίζατε να συν ταξιδέψετε 4-6 άτομα οπότε το συνολικό κόστος σας βγαίνει φθηνότερο από τις συμβατικές διακοπές κόστος μετακίνησης -ξενοδοχείου, ενοικιαζόμενου δωματίου - διατροφή.

Ενδεικτικά να αναφέρω πως οι τιμές ενοικίασης στην full season (Ιούνιος-Αύγουστος) κυμαίνονται από 170-250 αν ημέρα με ελάχιστο όριο ενοικιάσεων τις 7 ημέρες, ενώ πολύ πιο ελκυστικές είναι οι τιμές της χαμηλής περιόδου από μέσα Οκτωβρίου μέχρι και μέσα Μαΐου , εξαιρουμένων περιόδων Χριστουγέννων και Πάσχα όπου οι τιμές πέφτουν σχεδόν στο μισό με ελάχιστο όριο ενοικιάσεως τις 3 ημέρες.
 
Last edited:

katerinagi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
28
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κόστα Ρίκα_Βιετνάμ
Καλησπέρα σε όλους και καλή συνέχεια !

Όλως τυχαίως (sic) ! το συζητάγαμε σήμερα με συνάδελφο το θέμα των διακοπών, και ο οποίος μου είπε ότι έκανε περιήγηση στην Νότια Πελοπόννησο τον Αυγουστο με campervan (4 μελής οικογένεια - παιδιά ξετρελάθηκαν - κοντά στην εφηβεία ) με αφορφή και την κατάσταση με covid...
Πήγε με την εταιρία αυτή που έχει βάση Αθήνα - Θεσσαλονίκη και Κρήτη νομίζω ... Είναι πλήρως εξοπλισμένα ...Εκαναν 1700 χλμ. Ρίξτε μια ματιά https://rolling-turtles.com/el/ Κρίμα που δεν μπορούμε να πάμε στο εξωτερικό από Ελλάδα μ'ενα τέτοιο δεδομένων των συνθηκών ... Καλή συνέχεια !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom