Ρουμανία Ενοικίαση αυτοκινήτου Ρουμανία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
νοικιάζεις το αυτοκίνητο από την Ράιαν και κάνεις την ασφάλεια στο γκισέ της εταιρείας κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Η εταιρία που έχουμε νοικιάσει το αυτοκίνητο μας είπε πως έχει χειμερινά λάστιχα. Αλλιώς για αλυσίδες θέλει 7€ την μέρα. Πιστεύεται είμαστε εντάξει με τα λάστιχα η θα θέλουμε και αλυσίδες?
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Η εταιρία που έχουμε νοικιάσει το αυτοκίνητο μας είπε πως έχει χειμερινά λάστιχα. Αλλιώς για αλυσίδες θέλει 7€ την μέρα. Πιστεύεται είμαστε εντάξει με τα λάστιχα η θα θέλουμε και αλυσίδες?
Tα χειμερινα λαστιχα ειναι αρκετα καλα οταν εχει χιονι ομως σε περιπτωση μαυρου παγου νομιζω θα εχεις προβλημα .Φυσικα ολα εξαρτωνται απο τον καιρο αλλα και σε τι δρομους θα πας. Αν εισαι σε κεντρικους που τους καθαριζουν και εχει αρκετη κινηση τοτε τα λαστιχα θεωρω ειναι αρκετα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Tα χειμερινα λαστιχα ειναι αρκετα καλα οταν εχει χιονι ομως σε περιπτωση μαυρου παγου νομιζω θα εχεις προβλημα .Φυσικα ολα εξαρτωνται απο τον καιρο αλλα και σε τι δρομους θα πας. Αν εισαι σε κεντρικους που τους καθαριζουν και εχει αρκετη κινηση τοτε τα λαστιχα θεωρω ειναι αρκετα.
Θα πάμε και στο Μπράσοβ και στην Σιναια. Από τι είπε η @villi σίγουρα θα έχει χιόνια.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Θα πάμε και στο Μπράσοβ και στην Σιναια. Από τι είπε η @villi σίγουρα θα έχει χιόνια.
Παρτε τοτε να ειστε σιγουροι. Καλυτερα να εχετε παρα να τυχει το οτιδηποτε. Μπροστα στην ασφαλεια σας το κοστος μην το σκεφτεστε.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
3 χρόνια στη Ρουμανία ούτε χρησιμοποίησα ούτε είδα να χρησιμοποιούν αλυσίδες. Τα χιονολάστιχα έχουν καλη συμπεριφορά και στον πάγο αρκεί να είναι σε μεμονωμένα σημεία όχι στο σύνολο του δρόμου.Τέτοιες περιπτώσεις παγωμένων δρόμων θα βρεις μόνο σε μη τουριστικά χωριά και στενά σοκάκια στο Βουκουρέστι. Αντίθετα στα πεζοδρόμια μπορείς άνετα να κάνεις πατινάζ, το περπάτημα θέλει μεγάλη προσοχή!
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γεία σας. θα βρεθώ στην Ρουμανία αρχές Μαρτίου και Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος εκτός από το Βουκουρέστι θα επισκεφτώ το Brasov ( αν προλάβω και την Sighisoara.) Αρχικά σκέφτηκα να πάρω το τρένο αλλά βλέποντας τις λεπτομέρειες μάλλον συμφέρει να νοικιάσω αυτοκίνητο. Δεν το έχω ξανακάνει καθώς συνήθως είτε πηγαίνω με το αμάξι μου , είτε χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ. Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ φοβάμαι λόγω έλλειψης σχετικής εμπειρίας μην την πατήσω με κανένα γραφείο ενοικίασης της πλάκας . Μέσα από το site της aegean, μου προτείνει να ενοικιάσω αυτοκίνητο της Hertz ή της Τhrifty το οποίο μου βγαίνει περίπου 20/ημέρα . Στις παροχές μου γράφει
  • Ελεύθερα χλμ.
  • Χρέωση Παράδοσης Αεροδρομίου
  • Ασφάλεια Ιδίων Ζημιών με απαλλαγή CDW
  • Κάλυψη Κλοπής
  • ΦΠΑ
είμαι καλυμμένος με αυτά. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τις συγκεκριμένες εταιρίες στη Ρουμανία; Ευχαριστώ
 

iro n.

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Γεία σας. θα βρεθώ στην Ρουμανία αρχές Μαρτίου και Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος εκτός από το Βουκουρέστι θα επισκεφτώ το Brasov ( αν προλάβω και την Sighisoara.) Αρχικά σκέφτηκα να πάρω το τρένο αλλά βλέποντας τις λεπτομέρειες μάλλον συμφέρει να νοικιάσω αυτοκίνητο. Δεν το έχω ξανακάνει καθώς συνήθως είτε πηγαίνω με το αμάξι μου , είτε χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ. Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ φοβάμαι λόγω έλλειψης σχετικής εμπειρίας μην την πατήσω με κανένα γραφείο ενοικίασης της πλάκας . Μέσα από το site της aegean, μου προτείνει να ενοικιάσω αυτοκίνητο της Hertz ή της Τhrifty το οποίο μου βγαίνει περίπου 20/ημέρα . Στις παροχές μου γράφει
  • Ελεύθερα χλμ.
  • Χρέωση Παράδοσης Αεροδρομίου
  • Ασφάλεια Ιδίων Ζημιών με απαλλαγή CDW
  • Κάλυψη Κλοπής
  • ΦΠΑ
είμαι καλυμμένος με αυτά. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τις συγκεκριμένες εταιρίες στη Ρουμανία; Ευχαριστώ
Καλημέρα! Εμείς ταξιδέψαμε 28/12-3/1 Ρουμανία. Νοίκιασαμε αμάξι από europcar. Το είχαμε κάνει κράτηση ηλεκτρονικά και μολις φτάσαμε αεροδρόμιο το παραλάβαμε απευθείας από εκεί. Όλα ήταν πολύ καλά, και από εξυπηρέτηση, αλλα και το οδικό δίκτυο παρόλο που ήταν με φουλ χιόνια δε μας δυσκόλεψε καθόλου.
Να πάτε οπωσδήποτε Σιγκισοαρα αξιζει πάρα πολύ! Κατ'εμέ δώστε περισσότερο έμφαση στην επαρχία της Ρουμανίας (Μπρασοβ, Μπραν, Σιγκισοαρα) και όχι τόσο Βουκουρεστι. Πολυ ωραια πολη αλλα δεν έχει πολλά αξιοθέατα. Αξιζει να κανετε ενα τουρ.
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλημέρα! Εμείς ταξιδέψαμε 28/12-3/1 Ρουμανία. Νοίκιασαμε αμάξι από europcar. Το είχαμε κάνει κράτηση ηλεκτρονικά και μολις φτάσαμε αεροδρόμιο το παραλάβαμε απευθείας από εκεί. Όλα ήταν πολύ καλά, και από εξυπηρέτηση, αλλα και το οδικό δίκτυο παρόλο που ήταν με φουλ χιόνια δε μας δυσκόλεψε καθόλου.
Να πάτε οπωσδήποτε Σιγκισοαρα αξιζει πάρα πολύ! Κατ'εμέ δώστε περισσότερο έμφαση στην επαρχία της Ρουμανίας (Μπρασοβ, Μπραν, Σιγκισοαρα) και όχι τόσο Βουκουρεστι. Πολυ ωραια πολη αλλα δεν έχει πολλά αξιοθέατα. Αξιζει να κανετε ενα τουρ.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η europcar είναι αρκετά πιο ακριβή. Ενώ με την hertz έχω μια νορμάλ τιμή απλώς δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάποια επιπλέον ασφάλιση ή εγγύηση 1000 ευρώ που ζητάνε κάποιοι
 
Μηνύματα
10
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Όσα σημεία έχει ο χάρτης
Καλησπέρα φίλε!

Κι εμείς Ρουμανία είχαμε ενοικιάσει αυτοκίνητο από την Europcar εύκολα και γρήγορα μέσω της ιστοσελίδας τους. Μάλιστα επειδή κάναμε την κράτηση για Κυριακή, κουβαλήσαμε τον άνθρωπο Κυριακάτικα να ανοίξει το γραφείο και να μας δώσει το αυτοκίνητο. Πολύ εξυπηρετικός και το απόγευμα που επιστρέψαμε, απλώς αφήσαμε τα κλειδιά στο κουτί έξω από το γραφείο. Η ενοικίαση έγινε από το γραφείο της Europcar στο αεροδρόμιο της Κλούζ-Ναπόκα.

Εννοείται εάν έχεις χρόνο να πας Σιγκισοάρα και σου προτείνω και το χωριό Biertan που βρίσκεται εκεί κοντά!

Καλό ταξίδι!
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη έχω μπερδευτεί πολύ. καταρχήν έχω χάρτινο δίπλωμα. και όχι κάρτα. και μάλλον δεν περνάει. Να βγάλω διεθνές δίπλωμά έλπα;.Πιστωτική κάρτα έχω και δεν εχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιήσω αρκεί να είναι αξιόπιστο γραφείο ενοικίασης. αλλα διαβάζω σε αλλα σημεια του φορουμ αντικρουόμενα σχόλια και ασάφεια
οσον αφορα την ασφαλεια. δεν ξέρω τι να κάνω
 
Μηνύματα
10
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Όσα σημεία έχει ο χάρτης
ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη έχω μπερδευτεί πολύ. καταρχήν έχω χάρτινο δίπλωμα. και όχι κάρτα. και μάλλον δεν περνάει. Να βγάλω διεθνές δίπλωμά έλπα;.Πιστωτική κάρτα έχω και δεν εχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιήσω αρκεί να είναι αξιόπιστο γραφείο ενοικίασης. αλλα διαβάζω σε αλλα σημεια του φορουμ αντικρουόμενα σχόλια και ασάφεια
οσον αφορα την ασφαλεια. δεν ξέρω τι να κάνω
Το χάρτινο δίπλωμα σε κάποιες χώρες το δέχονται, π.χ. το έχω χρησιμοποιήσει στην Ιταλία, ενώ σε κάποιες άλλες όχι. Για την Ρουμανία δε γνωρίζω καθότι το είχα αλλάξει σε κάρτα. Σου συστήνω να το αλλάξεις κι εσύ αλλά εάν δεν προλαβαίνεις, στείλε μια ερώτηση στο γραφείο ενοικιάσεων που θα επιλέξεις να δεις τι θα σου απαντήσουν. Ενδέχεται να μην υπάρχει πρόβλημα. Τώρα, όσον αφορά τα μεγάλα γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτου τύπου Hertz, Europcar κτλ δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο θέμα να σ΄εξαπατήσουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom