Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το μείον με τον δικό σου τρόπο είναι ότι δεσμεύουν μεγάλο ποσό στην κάρτα, εξαρτάται φυσικά από τον τύπου του αυτοκινήτου. Συνήθως οι τιμές είναι λίγο πιο ακριβές στον γκισέ άλλα σε καμιά περίπτωση για την πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι πάνω 3 και πλέον φορές.
Προτιμώ πληρωμή στο γκισέ και ελεύθερη την κάρτα, χωρίς άγχος, να τους παρατήσω το αυτοκίνητο σε οποιαδήποτε κατάσταση και να μην πληρώσω τίποτε. Αλλά όπως είπαμε είναι ταξιδιώτικες επιλογές αυτές.
Φυσικά και είναι επιλογές. Εγώ έδωσα την εναλλακτική η οποία είναι πολύ βολική με μόνη προϋπόθεση την ύπαρξη δύο τουλάχιστον καρτών με μεγάλο όριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος η ασφάλεια στο γκισέ. Κάνω ασφάλεια zero excess από τον μεσάζοντα που κλείνω το αυτοκίνητο (συνήθως συνεργάζονται με πολύ γνωστές ασφαλιστικές). Το κόστος είναι κλάσμα αυτού στο γκισέ. Όντως οι εταιρείες δεν την αναγνωρίζουν αυτή την ασφάλεια και κρατάνε χρήματα για εγγύηση αλλά δεν χρειάζεται και να την αναγνωρίσουν. Την μία φορά που είχαμε ζημιά και χρειάστηκε να πληρώσουμε στην Αγγλία έγινε παρακράτηση των χρημάτων από την εγγύηση και στη συνέχεια στείλαμε όλα τα δικαιολογητικά στην ασφάλεια που μας επέστρεψε τα χρήματα μέσα σε δέκα μέρες.
Το τελικό κόστος την ενοικίασης έτσι βγαίνει πολύ φθηνότερα. Ενδεικτικά σε ενοικίαση φέτος το κόστος της ασφάλειας από μεσάζοντα ήταν 53 ευρώ ενώ στο γκισέ που ρώτησα θα ήταν 180.

@mariath όταν λες ότι είχατε ζημιά, τί εννοείς?? Τί είδους ζημιά ήταν?? Γιατί νομίζω πως έχει διαφορά το να βρεις το αμάξι γραντζουνισμένο στο πάρκινγκ και άλλο να σε τρακαρει κάποιος στο δρόμο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@mariath όταν λες ότι είχατε ζημιά, τί εννοείς?? Τί είδους ζημιά ήταν?? Γιατί νομίζω πως έχει διαφορά το να βρεις το αμάξι γραντζουνισμένο στο πάρκινγκ και άλλο να σε τρακαρει κάποιος στο δρόμο.
Η ζημιά ήταν δική μας ευθύνη. Στο παρκάρισμα με το δεξιοτίμονο αφήσαμε γρατσουνιές στις δύο αριστερές ζάντες. Η Hertz τις κοστολόγησε στις 400 λίρες περίπου. Αλλά όπως είπα η ασφαλιστική μέσω rentalcars μας κάλυψε πλήρως και πολύ σύντομα.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Καλησπερα, για να ρωτησω αν κλεισω μεσω booking αυτοκινητο με πλήρη ασφάλιση θα ερωτηθώ στο γκισέ και για έξτρα ασφάλιση απο την εταιρεία; Και αν ναι για ποσα χρηματα μιλαμε;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.867
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλησπερα, για να ρωτησω αν κλεισω μεσω booking αυτοκινητο με πλήρη ασφάλιση θα ερωτηθώ στο γκισέ και για έξτρα ασφάλιση απο την εταιρεία; Και αν ναι για ποσα χρηματα μιλαμε;
... Ναι στην πρώτη ερώτηση, 20 ευρώ χονδρικά αν μιλάμε για Ευρώπη στην δεύτερη.
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επειδη ειναι πρωτη φορά που νοικιαζω αυτοκινητο στο εξωτερικο θα ηθελα να που πει καποιος που ξερει πως αντιμετωπιζω την περιπτωση που ενω εχω κανει κρατηση του αυτοκινητου η εταιρια με οποιαδήποτε δικαιολογία δεν μου το δωσει?
ΥΣ εκανα κρατηση για αυτοκινητο με παραλαβη απο το αεροδρόμιο της Σμυρνης μεσω της CarFlexi και διαβαζω τα σχολια για την εταιρια εκει (αν και η βαθμολογια της ηταν πολυ καλη) οτι συχνα δεν δινει το αυτοκίνητο που εχει κλειστεί χρησιμοποιώντας το σημείωμα findex ως δικαιολογία και το δινει αλλου με μεγαλυτερο κερδος
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.867
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Τουριστική αστυνομία ! ούτε φωνές, ούτε τσαμπουκά, στο αεροδρόμιο θα είσαι κάλεσε τους, σίγουρα θα έχει κάποιο κλιμάκιο εκεί και ανέφερε τι έχει συμβεί.-
 

eleni16

Member
Μηνύματα
51
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Καλησπέρα σας,
Πρώτη φορά σκέφτομαι να κλείσω αμάξι για να γυρίσω τη Λίμνη Κομό.
Επειδή η πιστωτική μου κάρτα δεν έχει μεγάλο όριο μου πρότειναν την LOCAUTO στην οποία απ΄ότι είδα στο σαιτ κλείνεις χωρίς πιστωτική και βάζεις και ότι ασφάλεια θέλεις έξτρα.
Από εκεί έκλεισαν κάποιοι φίλοι μου και γύρισαν την Ιταλία και έμειναν ευχαριστημένοι.
Έχει κανείς άλλος σχετική εμπειρία;
 

teoxen

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Καλησπέρα παιδιά
Έχουμε εικόνα για ενοικίαση αυτοκινήτου Άμστερνταμ? Γνώμες εμπειρίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom