Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σίγουρα θα υπάρχει διαφορά στην χρέωση της ασφάλειας από την εταιρεία. Η διαφορά είναι ότι άν σου συμβεί κάποια ζημιά και η ασφάλεια είναι της ΑΧΑ, θα πρέπει να πληρώσεις την αξία της ζημιάς και μετά να μαζέψεις τα τιμολόγια και να τα υποβαλλεις στην ασφάλεια της ΑΧΑ για να πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Στην άλλη περίπτωση, αφήνεις το αυτοκίνητο και φεύγεις.
 

swat31

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ναι αυτό το γνωρίζω.
Υπάρχει κάποιος που να αγόρασε την ασφάλεια της εταιρίας να μας πει στο περίπου κόστος να έχουμε μια ιδέα?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
20180914_123913.jpg

12 το μεσημέρι στο γκισέ της Hertz στο αεροδρόμιο της Κατάνια.
Ούτε ψίλος στον κόρφο μου. Ο τελευταίος μπορεί να μην πήρε ακόμη αμάξι :)
Εγώ την περασμένη Πέμπτη στο αεροδρόμιο του Παλέρμο είχα 4 άτομα μπροστά μου και πήρα το αυτοκίνητο μετά από 1 ώρα :D
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Έχει κανείς εμπειρία απο Europcar στην Ιταλία (Bergamo)? Βρήκα πολύ καλή τιμή...
Έχω νοικιάσει από την Interent στο Μπέργκαμο, θυγατρική της Europcar. Γενικά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Μεγάλη προσοχή στην Ιταλία, στα όρια ταχύτητας, στις λεωφορειολωρίδες, στα ιστορικά κέντρα. Επίσης στο συμβόλαιο δείτε πόσο χρεώνει η εταιρία το να δώσει τα στοιχεία σας στο δήμο ή στην τροχαία σε περίπτωση που έχετε κάνει κάποια παράβαση του ΚΟΚ. Στην Interent αυτό χρεωνόταν 60€ ανά παράβαση. Οπότε εμείς που μπήκαμε σε λεωφορειολωρίδα πληρώσαμε το πρόστιμα που μας ήρθε με το ταχυδρομείο απευθείας στο δήμο του Μιλάνο, καθώς και το κόστος απόδοσης των στοιχείων από την interent (60€*2φορές γιατί μας έπιασαν 2 διαδοχικές κάμερες με διαφορά 3 λεπτών) απευθείας στην interent.
Καλό ταξίδι
 

swat31

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Έχω νοικιάσει από την Interent στο Μπέργκαμο, θυγατρική της Europcar. Γενικά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Μεγάλη προσοχή στην Ιταλία, στα όρια ταχύτητας, στις λεωφορειολωρίδες, στα ιστορικά κέντρα. Επίσης στο συμβόλαιο δείτε πόσο χρεώνει η εταιρία το να δώσει τα στοιχεία σας στο δήμο ή στην τροχαία σε περίπτωση που έχετε κάνει κάποια παράβαση του ΚΟΚ. Στην Interent αυτό χρεωνόταν 60€ ανά παράβαση. Οπότε εμείς που μπήκαμε σε λεωφορειολωρίδα πληρώσαμε το πρόστιμα που μας ήρθε με το ταχυδρομείο απευθείας στο δήμο του Μιλάνο, καθώς και το κόστος απόδοσης των στοιχείων από την interent (60€*2φορές γιατί μας έπιασαν 2 διαδοχικές κάμερες με διαφορά 3 λεπτών) απευθείας στην interent.
Καλό ταξίδι
Με την ασφάλεια τι έκανες; Πήρες απλή, μεικτή από τον προμηθευτή ή την ασφάλεια κάποιου μεσάζοντα (π.χ. ΑΧΑ);
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Εχω νοικιάσει προσφατα με europecar. Μια χαρα εξυπηρετηση.
Για ασφαλεια καλυτερα να κλεισεις απευθειας απο την εταιαρια γιατι σε περιπτωση που συνβει κατι θα βγαλεις πολυ πιο ευκολα ακρη. Για μικρη διαφορα στη τιμη μιλαμε βεβαια
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Έχω νοικιάσει από την Interent στο Μπέργκαμο, θυγατρική της Europcar. Γενικά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Μεγάλη προσοχή στην Ιταλία, στα όρια ταχύτητας, στις λεωφορειολωρίδες, στα ιστορικά κέντρα. Επίσης στο συμβόλαιο δείτε πόσο χρεώνει η εταιρία το να δώσει τα στοιχεία σας στο δήμο ή στην τροχαία σε περίπτωση που έχετε κάνει κάποια παράβαση του ΚΟΚ. Στην Interent αυτό χρεωνόταν 60€ ανά παράβαση. Οπότε εμείς που μπήκαμε σε λεωφορειολωρίδα πληρώσαμε το πρόστιμα που μας ήρθε με το ταχυδρομείο απευθείας στο δήμο του Μιλάνο, καθώς και το κόστος απόδοσης των στοιχείων από την interent (60€*2φορές γιατί μας έπιασαν 2 διαδοχικές κάμερες με διαφορά 3 λεπτών) απευθείας στην interent.
Καλό ταξίδι
Αυτο βεβαια με τα στοιχεια δε το ειχα προσεξει. Σε μια φαση φαση μπηκα καταλάθος και για πολυ λιγο στη λεοφορειολωριδα, Να δουμε αν θα ερθει κατι...
Ποσο καιρο μετα σου ηρθε η ειδοποίηση?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Αυτο βεβαια με τα στοιχεια δε το ειχα προσεξει. Σε μια φαση φαση μπηκα καταλάθος και για πολυ λιγο στη λεοφορειολωριδα, Να δουμε αν θα ερθει κατι...
Ποσο καιρο μετα σου ηρθε η ειδοποίηση?
5-6 μήνες μετά το ταξίδι
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Το καλοκαίρι νοικιάσαμε στο Μπέργκαμο μέσω τρίτου site αυτοκίνητο της Europecar.. η εξυπηρέτηση στο αεροδρόμιο καλή και γρήγορη... στο desk εκεί μας κάνανε προσφορά ασφάλισης μόνο για ζημιές και όχι για κλοπή και ήταν πιο οικονομική.. Την αγοράσαμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.. Και πάλι καλά γιατί κάτι γρατζουνιές μας τις κάνανε στην Γαλλία όπου οι οδηγοί είναι τρελοί και το παρκάρισμα μια περιπέτεια...
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Σχεδόν το ίδιο έχω γράψει και εγώ στο ποστ 213

Αφορούσε όμως την Locauto, εκπρόσωπο της Alamo στη Γένοβα

"... Εκεί με ρώτησαν αν θα ήθελα "μικτή ασφάλεια" για να έχω καλύψεις φταίω δε φταίω (με μικρή απαλλαγή 400 ευρώ νομίζω) και με κόστος επιπλέον περίπου 100 ευρώ. Επιπλέον όπως μου εξήγησαν με αυτήν την "μικτή ασφάλεια" θα μου δέσμευαν απο την πιστωτική μου μόνο 200 ευρώ αφού θα είχα πιο ολοκληρωμένη κάλυψη ενώ αν δεν την έκανα θα μου δέσμευαν τα 800. Δέχθηκα, με το σκεπτικό να έχω ήσυχο το κεφάλι μου και αφετέρου η αρχική τόσο φθηνή προσφορά της Alamo για 80ευρώ (έναντι 200+ των άλλων) μου άφηνε budget να διαθέσω extra χρήματα για περαιτέρω ασφάλεια. ..."

Το λέω για όσους ανησυχούν για ζημιές αλλά και για "απελευθέρωση" του ορίου τους στην πιστωτική τους. Μερικές φορές συμφέρουν οι extra ασφάλειες που προτείνουν στα αεροδρόμια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom