Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση. Για ποιόν λόγο επιλέξατε να κάνετε ασφάλιση εκει; Είναι κάτι που δεν καλύπτει η onlone ασφάλιση?
Πάντα επιλέγω την ασφάλεια να την κάνω στον γκισέ της εταιρίας ενοικίασης και όχι από τον οποιονδήποτε μεσάζοντα για τον λόγο ότι οτιδήποτε μου συμβεί στο αυτοκίνητο (γρατζουνιά, χτύπημα κλπ.) εάν έχω πλήρη ασφάλεια κατά την παράδοση αφήνω το αυτοκίνητο και φεύγω, ενώ άν έχω κάνει την ασφάλεια από το μεσάζοντα ( που σίγουρα είναι πολύ πιο φτηνή), εάν κάνω ζημιά στο αυτοκίνητο η εταιρία θα το επισκευάσει, θα κρατήσει τα χρήματα από την πιστωτική μου και θα μου στείλει τα τιμολόγια επισκευής για να απαιτήσω έπειτα εγώ τα χρήματα από την ασφάλεια του μεσάζοντα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

NKalas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας.
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Μπολόνια τέλος του μήνα και ενώ έχω κάνει εδώ και δυο μήνες αίτηση για έκδοση διπλώματος οδήγησης νέου τύπου σε μορφή κάρτας, δεν μου έχει έρθει η κάρτα ακόμα στα χέρια μου.
Τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση που δεν μου έρθει το νέο δίπλωμα για να μην έχω πρόβλημα στην ενοικίαση αυτοκινήτου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Καλησπέρα σας.
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Μπολόνια τέλος του μήνα και ενώ έχω κάνει εδώ και δυο μήνες αίτηση για έκδοση διπλώματος οδήγησης νέου τύπου σε μορφή κάρτας, δεν μου έχει έρθει η κάρτα ακόμα στα χέρια μου.
Τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση που δεν μου έρθει το νέο δίπλωμα για να μην έχω πρόβλημα στην ενοικίαση αυτοκινήτου ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
μια λυση δοκιμασμενη ειναι, απο την ΕΛΠΑ διεθνες διπλωμα που ισχυει για ενα χρονο και βγαινει επι τοπου, παρε τηλ στην ΕΛΠΑ να μαθεις λεπτομερειες...
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα..Θελω να νοικιάσω από Μιλάνο για Ελβετία κ Γαλλίας Δίνουν κανονικά τα αμάξια στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα;;;
Επίσης, έκλεισε κάποιος με drivalia και ecovia ;;είναι αξιόπιστες;;;
Βρίσκω μεγάλες αποκλίσεις σε τιμές από μεσάζοντα( φθηνότερα π.χ. boking ,ryanair) και την ίδια ετερεια ..Που είναι καλύτερα να κλείσω;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πρέπει ν τους το αναφέρεις ότι θ βγεις εξωτερικό γτ σου βγάζουν κάρτα πρόσθετης ασφάλισης
 
Μηνύματα
15
Likes
10
Εχει νοικιασει καποιος αμαξι απο αεροδρομιο Ναπολης μετα τ 10 το βραδυ;
Απ οτι βλεπω κλεινουν καποια κ εχουμε να παμε σορεντο απ ευθειας🥲
Αν δεν ειναι ανοιχτα υπερχει περιπτωση να νοικιασουμε απο σορεντο;
Η καποια αλλη λυση καποιο τρανσφερ η ταξι για να φτασουμε εκει το βραδυ
εχει κανενας εμπειρια απ αυτο;
 

blackcat26

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημέρα.μολις γύρισαμε από Μπολόνια.Νοικιασαμε αμάξι από τη Maggiore και το επιστρεψαμε στις 4 το πρωί στο πάρκιγκ του αεροδρομίου.Μόλις μου έστειλαν e mail ότι κάναμε μια ζημιά στο αμάξι και μας χρέωσαν ένα ποσό και μαζί μας έστειλαν φωτογραφίες της ζημιάς. Από τις φωτογραφίες όμως που τράβηξα όταν το παρέλαβα φαίνεται ότι η ζημιά στην οποία αναφέρονται προϋπήρχε.Εχω κάνει ασφάλεια μέσω της discovercars, του μεσάζοντα που το νοίκιασα.Τι πιστεύετε πρέπει να κάνω?Να ψάξω να βρω το δίκιο μου στέλνοντας e mail στην Maggiore ή να κινήσω διαδικασία να πάρω τα λεφτά μου από την ασφαλιστική?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα.μολις γύρισαμε από Μπολόνια.Νοικιασαμε αμάξι από τη Maggiore και το επιστρεψαμε στις 4 το πρωί στο πάρκιγκ του αεροδρομίου.Μόλις μου έστειλαν e mail ότι κάναμε μια ζημιά στο αμάξι και μας χρέωσαν ένα ποσό και μαζί μας έστειλαν φωτογραφίες της ζημιάς. Από τις φωτογραφίες όμως που τράβηξα όταν το παρέλαβα φαίνεται ότι η ζημιά στην οποία αναφέρονται προϋπήρχε.Εχω κάνει ασφάλεια μέσω της discovercars, του μεσάζοντα που το νοίκιασα.Τι πιστεύετε πρέπει να κάνω?Να ψάξω να βρω το δίκιο μου στέλνοντας e mail στην Maggiore ή να κινήσω διαδικασία να πάρω τα λεφτά μου από την ασφαλιστική?
συνηθως κατα την παραλαβη του αυτοκινηοτυ σου στελνουν φωτογραφιες με τις υπαρχουσες ζημιες ή στις δειχνουν, αν εχεις βγαλει και φαινεται η ημερομηνια να τους τις στειελεις.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εχει νοικιασει καποιος αμαξι απο αεροδρομιο Ναπολης μετα τ 10 το βραδυ;
Απ οτι βλεπω κλεινουν καποια κ εχουμε να παμε σορεντο απ ευθειας🥲
Αν δεν ειναι ανοιχτα υπερχει περιπτωση να νοικιασουμε απο σορεντο;
Η καποια αλλη λυση καποιο τρανσφερ η ταξι για να φτασουμε εκει το βραδυ
εχει κανενας εμπειρια απ αυτο;
εχει λεωφορεια απο το αεροδρομιο προς σορρεντο αλλα δεν ξερω μεχρι τι ωρα, μαλλον μεχρι τις 19:30 , Naples Airport to Sorrento
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα..Θελω να νοικιάσω από Μιλάνο για Ελβετία κ Γαλλίας Δίνουν κανονικά τα αμάξια στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα;;;
Επίσης, έκλεισε κάποιος με drivalia και ecovia ;;είναι αξιόπιστες;;;
Βρίσκω μεγάλες αποκλίσεις σε τιμές από μεσάζοντα( φθηνότερα π.χ. boking ,ryanair) και την ίδια ετερεια ..Που είναι καλύτερα να κλείσω;
εχουμε κλεισει εμεις με ecovia, στην Ιταλια το 90% των αυκινητων που εχουμε νοικιασει ηταν καινουργια, 1-3 ετων. μην κοιτας που εδω σου δινουν σαραβαλα.
 

blackcat26

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
συνηθως κατα την παραλαβη του αυτοκινηοτυ σου στελνουν φωτογραφιες με τις υπαρχουσες ζημιες ή στις δειχνουν, αν εχεις βγαλει και φαινεται η ημερομηνια να τους τις στειελεις.
Ευχαριστώ πολύ.Δεν μου έστειλαν φωτογραφίες με τις ζημιές.Τωρα τους έστειλα ένα μέιλ με βίντεο και φωτογραφίες από την παραλαβή.Ελπιζω να το δεχτούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom