Ιταλία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274

οι τιμές ενοικίασης στη γειτονική χωρα είναι αρκετά χαμηλές.
στην ασφάλεια τώρα.
θα πρέπει να πληρώσεις για οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στο αυτοκίνητο μέχρι το ποσό απαλλαγής από την τσέπη σου με την βασική ασφάλεια του αυτοκινήτου.
επίσης όλο αυτό το ποσό (άσχετα αν κάνεις ζημια η όχι) θα δεσμευτεί από την πιστωτική σου κάρτα. θα επιστραφεί στο τέλος της ενοικίασης αν δεν έχει γινει κάποια ζημια.
αυτό το ποσό μπορεί να είναι και 2000 ευρώ ίσως παραπάνω η παρακάτω. το γράφει στους όρους ενοικίασης.
η εταιρεία είναι μεγάλη και φαίνεται σοβαρή,
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Τι πιστωτικό όριο θα πρέπει να έχει η κάρτα?? Αν δηλαδή έχεις μια κάρτα με 2000 όριο και έχεις κάνει ήδη και κάποιες αγορές, τι μπορεί να γίνει? Υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν την κάρτα κ κατ'επέκταση την κράτηση??
 

Irenevsl

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σας,

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ιταλια τέλη Μαρτίου. Αφετηρία είναι η Ρώμη , όπου σκοπεύω να νοικιάσω αμάξι για τη Φλωρεντια. Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων, θα ήθελα να μου προτείνετε ίσως κάποια εταιρεία , καθώς και να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τα πακέτα ασφάλισης; Το κρίνετε απαραίτητο γενικά;
Ευχαρισρω εκ των προτέρων
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Κι εγώ μια από τα ίδια , επέλεξα κρατηση απο booking που την θεωρω πολύ αξιόπιστη και πρόσθεσα πλήρη ασφάλιση για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο, το μονο κακο ειναι οτι και πάλι στο γραφειο ενοικίασης θα μου κρατήσουν μια μεγαλη εγγυηση το πιθανοτερο αλλά στα γραφεια ενοικιασης η προσθήκη πλήρης κάλυψης είναι πολύ ποιο ακριβή συνήθως
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το κρίνετε απαραίτητο γενικά;
Το αυτοκίνητο είναι ασύμφορο αν θέλεις να μετακινηθείς μόνο εντός αστικών κέντρων. Αν θέλεις να κάνεις οδικό στην επαρχία, τότε ναι, να νοικιάσεις αυτοκίνητο
 

Irenevsl

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Κι εγώ μια από τα ίδια , επέλεξα κρατηση απο booking που την θεωρω πολύ αξιόπιστη και πρόσθεσα πλήρη ασφάλιση για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο, το μονο κακο ειναι οτι και πάλι στο γραφειο ενοικίασης θα μου κρατήσουν μια μεγαλη εγγυηση το πιθανοτερο αλλά στα γραφεια ενοικιασης η προσθήκη πλήρης κάλυψης είναι πολύ ποιο ακριβή συνήθως
Λευτέρη σε Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν και διάβασα αυτή τη τακτική σε παλιότερα posts, δε την επέλεξα , καθώς κατάλαβα ότι αν προκύψει κάποιο πρόβλημα , θα πρέπει να βρω το «δίκιο» μου σε e-mails μέσω booking και δε ξέρω κατά ποσο όντως αποζημιώνεσαι.
 

Irenevsl

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Το αυτοκίνητο είναι ασύμφορο αν θέλεις να μετακινηθείς μόνο εντός αστικών κέντρων. Αν θέλεις να κάνεις οδικό στην επαρχία, τότε ναι, να νοικιάσεις αυτοκίνητο
Βασικά εννοούσα αν κρίνετε απαραίτητο το full coverage. Η αλήθεια ειναη ότι αυξάνει αρκετά το κόστος
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βασικά εννοούσα αν κρίνετε απαραίτητο το full coverage. Η αλήθεια ειναη ότι αυξάνει αρκετά το κόστος
Για μένα δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα, πάντα κάνω πλήρη ασφάλιση σε ενοικίαση αυτοκινητου στο εξωτερικό. Απο κει και πέρα είναι στη κρίση του καθενός αν θα κάνει ή όχι
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Και τεράστια ΠΑΓΙΔΑ στην Ιταλία, οι κλήσεις που πέφτουν βροχή για οδήγηση σε ιστορικά κέντρα πόλεων..... Και σε κυνηγάνε μέχρι την Ελλάδα για να τις πληρώσεις.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ βασικά θα παω Ρωμη χωρις αυτοκινητο και μετα θα μεταβω στο αεροδρομιο να παρω αυτοκινητο για tour τοσκανη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom